...personal travel web

vlajka MalajsieZákladní informace

Poloha : Jihovýchodní Asie
Rozloha : 329.847 km2.
Počet obyvatel : 28.334.135
Úřední řeč : Malajština
Měna : Malajský ringgit (MYR, RM) = 100 senů, 1 RM = cca 6 Kč (únor 2014)
Státní zřízení : Federativní konstituční monarchie
Náboženství : hlavním náboženstvím je islám (61,3% populace), dále pak buddhismus (19,8%), křesťanství (9,2%) a hinduismus (6,3%)
Hlavní město : Kuala Lumpur
Telefonní předvolba : +60
Elektřina : 220-240V/50Hz, je nutné mít adaptér, zásuvky jsou tříkolíkové britského typu.
Čas : Malajsie nepraktikuje přechod na letní, respektive zimní čas. Oproti ČR je zde +7 v době našeho zimního času a +6 během letního času.
—>  FOTOGALERIE

—>  DENÍK Z MALAJSIEZastupitelské úřady

Velvyslanectví Malajsie v ČR
Na Zátorce 675/30
160 00 Praha 6 – Bubeneč
email : mwprague@mwprague.cz
Telefon : +420 234 706 611
Fax: +420 296 326 192
web: www.kln.gov.my/perwakilan/prague


Velvyslanectví ČR v Malajsii
42/B The Intermark Vista Tower
348 Jalan Tun Razak
50400 Kuala Lumpur
email : kualalumpur@embassy.mzv.cz
Telefon : +603/21662900, +603/21661900
Nouzová linka : +6012/2927790
Fax: +603/21665700, +603/21666700
web: www.mzv.cz/kualalumpur
Zobrazit místo Malajsie na větší mapěOdkazy Malajsie

www.tourism.gov.my
www.visit-malaysia.com
www.virtualmalaysia.com
visitkualalumpur.com
www.visitkl.gov.my
www.tourismpenang.net.my
www.visitpenang.gov.my
www.penang.ws
www.langkawi-info.com
www.langkawi-online.comPřed cestou do Malajsie

Historie | Geografie | Správní členění | Obyvatelstvo | Vízum | Očkování | Jak jet | Kdy se do Malajsie vydat | Počasí v Malajsii | Bezpečnost a doporučení | Doprava v Malajsii | Příroda | Jídlo

Vízum

Čeští občané nepotřebují k cestě do Malajsie za účelem turistiky vstupní víza a mohou tak pobývat na území Západní Malajsie a státu Sabah 90 dnů od vstupu do země. Pokud cestujete do státu Sarawak, čeká vás nová imigrační kontrola, jež uděluje povolení ke vstupu na pobyt do 30 dnů. Cestovní pas musí být platný ještě alespoň 6 měsíců od data vstupu do země.Očkování

Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je požadováno po všech návštěvních, přijíždějících z některé ze zemí s endemickým výskytem tohoto onemocnění. Seznam těchto zemí je uveden na stránkách Ministerstva zahraničních věcí Malajsie www.kln.gov.my.Pro cestu do Malajsie je doporučeno očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Podle toho, v jakém prostředí se budete pohybovat, jak dlouho a s jakými osobami přijdete do styku, je na zvážení i očkování proti hepatitidě B, japonské encefalitidě a vzteklině.


Z ostatních onemocnění je třeba zmínit horečku dengue (příp. chikungunya), onemocnění přenášené komáry, jehož zvýšený výskyt se čas od času objeví v některé části země. Před cestou není od věci zjistit aktuální situaci na internetu nebo v některém z center cestovní medicíny. Prevencí je používat účinný repelent, moskytiéru a nosit dlouhé kalhoty a rukávy.


Malajsie je zemí, ve které hrozí riziko onemocnění malárií, nutno ovšem dodat, že hodně záleží na tom, které části země a v jakém období hodláte navštívit. Národní protimalarický program byl přijat vládou Malajsie již v roce 1967 a od té doby se podařilo rapidně snížit množství případů onemocnění malárií v zemi. Přesto bylo v Malajsii v roce 2010 zaznamenáno téměř 6 tisíc případů onemocnění malárií. Méně než 20% všech těchto případů bylo zaznamenáno na území pevninské Malajsie, zbytek připadá malajském Borneu (z toho 58% stát Sarawak).


Pobřežní oblasti a města pevninské Malajsie jsou bez rizika nákazy malárií, určité riziko hrozí v pralesních, kopcovitých oblastech vnitrozemí poloostrova. Přesto většina cestovatelů považuje případnou antimalarickou profylaxi pro cestování po pevninské části Malajsie za zbytečnou a náklady spojené s pořízením léků i jejich vedlejší účinky nepřiměřené míře rizika. Vše se dá konzultovat s odborníkem na cestovní medicínu, který může situaci aktuálně posoudit a případně předepsat alespoň léky pro pohotovostní léčbu.
Stejně tak může případně poradit co s cestou na Borneo, kde je výskyt malárie o poznání vyšší. V malajské části Bornea je riziko nákazy menší ve městech Kuching a Kota Kinabalu a přilehlých pobřežních resortech, zvyšuje se při cestách do odlehlejších oblastí vnitrozemí a na venkov. Pro cesty do těchto končin je profylaxe všeobecně doporučena.Jak letět

Národním dopravcem jsou Malaysia Airlines, člen aliance One world. Do Kuala Lumpuru s nimi můžete letět z Frankfurtu, Paříže, Amsterdamu, Londýna a Istanbulu. Vzdálenost ze střední Evropy do Kuala Lumpuru je asi 10.000 km, což odpovídá zhruba 11ti hodinovému letu.


Z ostatních evropských aerolinek létají do Kuala Lumpuru (a zároveň do Prahy):


Air France z Paříže (CDG)
KLM z Amsterdamu
Lufthansa z Frankfurtu
Turkish Airlines z Istanbulu


Z Prahy se sem s jedním přestupem dostanete ještě s:


Emirates přes Dubaj
Etihad s ČSA přes Abu DhabíKdy se do Malajsie vydat

Ačkoli se dá do Malajsie vyrazit v podstatě kdykoliv, přeci jen je tu pár věcí, se kterými je třeba při plánování cesty počítat.


Během období monzunů mohou být některá turistická zařízení zavřena nebo fungovat jen omezeně (obzvláště na východním pobřeží). Jak je to s počasím v Malajsii se dočtete tady.


Oslava některého ze svátků je v malajské multikulturní společnosti velmi častým jevem. Během těchto dnů mohou nastat komplikace např. se sháněním volných jízdenek, ubytování apod. Provoz turistických atrakcí může být rovněž omezený i v době konání ramadánu. Některé svátky se řídí podle lunárního kalendáře, takže nemají pevně stanovené datum. Kromě toho slaví každý ze států federace své vlastní svátky, připomínající zejména narozeniny sultána daného státu. Výčet oficiálních svátků Malajsie je poměrně dlouhý, tak zde uvádím jen odkaz na stránky, kde se dají dohledat jejich přesná data. Na stejné stránce najdete i data malajských školních prázdnin.

Přečtěte si také DENÍK Z MALAJSIE