...personal travel web

—>  ANGUILLA, INFO O ZEMIAnguilla, cestopis

Pokud na Anguillu přicestujete po moři, vaše první kroky povedou malou služebnou imigračního oddělení v Blowing Point. Velký nápis na uvítací bráně "Tranquility wrapped in blue" (volně přeloženo klid, pohoda a modré moře Karibiku) je předzvěstí toho hlavního, co tu lze očekávat a o čem se následující hodiny pobytu na tomto nevelkém území jeho návštěvníci sami brzy přesvědčí.

vítejte na Anguille
Vítejte na Anguille

Na rozdíl od svého nedalekého souseda tu nenajdete obrovské komplexy hotelů s tisícovkami rekreantů ani kasina, neboť se místní vláda rozhodla pro méně masivní politiku rozvoje turismu, a tak tu nově stavěné budovy hotelů nesmějí být vyšší než koruny palem. Pláže jsou tu ale excelentní a navíc nijak přelidněné. Anguilla se proto stala oblíbeným místem odpočinku zejména bohatší klientely a je vyhledávanou destinací z řad světových celebrit, čemuž ovšem odpovídá i cena za turistický servis.

Trávíte-li dovolenou na St.Martinu, je výlet na Anguillu ideálním cílem pro jednodenní výlet. Z přístavu v Marigotu sem několikrát za den vyplouvá trajekt, aby za pár minut zdolal těch několik kilometrů dělící oba ostrovy. Neustálé placení odjezdových a odletových tax či místních řidičských oprávnění dosti prodražují cestování po karibském regionu a ne jinak je tomu i v případě St.Martinu a Anguilly, ale čert vem těch pár dolarů.

Shoal Bay East
Shoal Bay East

Do malé budovy imigračního oddělení v Blowing Point vstupujeme s jistými obavami, neboť jsme si vědomi, že jako občané ČR potřebujeme ke vstupu na Anguillu vízum, které ale nemáme (v té době ještě existovala vízová povinnost, která byla později zrušena, pozn.). Ale co se může stát? V nejhorším případě nás pošlou zpět lodí na St.Martin. Celá naše záležitost se záhy naštěstí omezila na jedinou otázku imigrační úřednice, jestli přijíždíme pouze na jeden den, což bylo ostatně poznat i podle našich příručních zavazadel nevelkých rozměrů, jejichž obsah tvořila výhradně výbava na šnorchlování, plavky a láhev s vodou.

krásné pláže zálivu Shoal Bay East
Shoal Bay East

Venku už číhalo několik taxikářů, kteří se ihned jali vydělávat dolary. Kromě nich tu byl i malý info stánek s několika kusy barevných mapek ostrova a pár prospekty. Shoal Bay East je místem, kam se chceme dostat. Tato pláž je nejen jednou z nejlepších na Anguille, ale obsazuje nejvyšší příčky v hodnocení pláží celého Karibiku. Nejlepší karibská pláž! S tímto pocitem usedáme do prostorného multivanu jednoho z přistavěných taxiků, kteří jsou v podstatě jedinou možností, jak se do Shoal Bay dostat. Hromadná doprava tu neexistuje a pronájem auta na pár kilometrů jízdy je nesmysl.

Jedeme přes celý ostrov, protože se záliv nachází na opačné straně. Kolem se rozprostírá vyprahlá placka s křovisky a pár menšími stromy. Taxík šoféruje postarší černoch, který nám o Anguille vypráví pár zájímavostí a během průjezdu hlavním městem Anguilly, The Valley, popisuje některé budovy, z nichž je nejvýznamnější Wallblake house, nejstarší a jediný zachovalý plantážní dům na Anguille, postavený roku 1787. Míjíme rovněž malý, ale malebný římskokatolický kostel Sv.Gerarda se zajímavě řešeným průčelím.

tyrkysové vody Karibiku
Shoal Bay East

Konečně jsme na místě. Platíme 26 USD a sjednáváme si odvoz zpátky do přístavu. Před námi se rozprostírá Shoal Bay East v celé své kráse a nutno podotknout, že naše očekávání jsou beze zbytku naplněna. Krásná pláž s jemným bílým pískem, pěkně dlouhá na obě strany kam až oko dohlédne, hlavně ale voda nepopsatelné tyrkysové barvy. Komfort doplňuje příjemná plážová restaurace a dokonce místečko s masážním stolkem. Navíc široko daleko jen pár lidí.

Takhle si tedy skutečně představujeme jednu z nejlepších pláží a marně hledáme něco, co bychom tomuhle místu mohli vytknout. Třešinkou na dortu je pak korálové uskupení hned pár metrů od břehu, které nabízí výborné šnorchlovací zážitky. Třeba pozorování karety, se kterou jsem měl doposud možnost se setkat pouze během návštěvy Západní Austrálie.
Pokud jste na návštěvě Anguilly delší dobu, můžete otestovat další nádherné pláže tohoto ostrova, nebo třeba navštívit delfinárium v Meads Bay.