...personal travel web

vlajka AnguillyZákladní informace

Poloha : Karibik, Malé Antily, Závětrné ostrovy
Rozloha : 102 km2
Počet obyvatel : 11.561
Úřední řeč : angličtina
Hlavní město : The Valley
Měna : Východokaribský dolar (XCD nebo EC$) = 100 centů, lze platit i americkým dolarem 1 USD = 2.70 EC$
Státní zřízení : Britské zámořské území
Telefonní předvolba : 264
Elektřina : 110 V, el.zásuvky amerického typu
Časové pásmo : posun oproti České republice je -5 h během zimního času a -6 h během letního času—>  FOTOGALERIE
—>  CESTOPIS Z ANGUILLYZastupitelské úřady

Britské velvyslanectví v Praze
Thunovská 14
118 00 Praha 1
Česká republika
Tel: (+420) 257 402 111
Fax: (+420) 257 402 296
e-mail: info@britain.cz


Velvyslanectví České republiky ve Venezuele
Embajada de la República Checa
Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, Caracas
1060
tel: 0058212/2611746, 2618528
fax: 0058212/2663987
e-mail: caracas@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/caracas
Zobrazit místo Anguilla na větší mapěOdkazy

www.anguilla-vacation.com   oficiální turistické stránky země
www.anguillaguide.com
www.gov.ai   stránky vlády
www.news.ai   novinky z Anguilly
www.anguillian.com   noviny
www.anguillaforum.com


Anguilla, info o zemi

Historie | Geografie | Obyvatelstvo | Náboženství | Vízum | Očkování | Jak jet | Počasí | Kdy jet | Svátky | Doprava | Bezpečnost a zdraví | UbytováníHistorie

Malliouhana neboli Mořský had. Tak zněl název tohoto ostrova v jazyce původních indiánských obyvatel a prvních lidí, kteří osídlili tuto zem. Ačkoliv Kryštof Kolumbus plul kolem ostrova v roce 1493, nikdy zde nepřistál. Španělé byli ti, kteří jej pojmenovali Anguilla (úhoř), podle jeho protáhlého tvaru. Roku 1650 započala kolonizace Anguilly Brity, kteří zde zabrali půdu, aby tu následně pěstovali kukuřici a tabák. Poté se ostrova na krátkou chvíli zmocnili Francouzi, které následně opět vystřídali Britové. Francouzské pokusy o uchopení nadvlády nad Anguillou přišly ještě v letech 1745 a 1796, ale nesetkaly se s úspěchem. Málo úrodná půda a nedostatek srážek byly důsledkem toho, že plantážnický průmysl se zde neujal v takové míře, jako na některých jiných okolních ostrovech. Snaha Britů o unifikaci a územní seskupení jejich držav vedla k utvoření federativního svazku Sv.Kryštofa a Anguilly v roce 1871, ke kterým se o pár let později přidal ještě Nevis. Nevýhodné postavení Anguillanů v rámci tohoto celku pramenilo v jejich nespokojenost a touhu o osamostatnění, a to až do 30. května 1967. Ten den obyvatelé Anguilly vyhnali ze země oddíly královské policie Sv.Kryštofa a sami sebe vyhlásili nezávislým územím. Dodnes se zde na počest této události slaví Anguilla Day. Důsledkem této akce byla ovšem invaze britských vojenských jednotek na Anguillu v roce 1969 a návrat pod britský patronát, pod kterým zůstává dodnes jako Britské zámořské území s prvky částečné autonomie. Guvernér Anguilly je odpovědný britské královně.


Geografie

Anguilla se nachází přibližně 18° nad rovníkem jako nejsevernější ze Závětrných ostrovů a kromě hlavního ostrova k ní náleží ještě několik dalších ostrůvků jako Sandy Island, Dog Island, Prickley Pear Cays, Scrub Island nebo Sombrero Island. Na Anguille nenajdete žádné deštné pralesy, ale naopak spíše nízký křovinatý porost a suchomilné rostliny s nejvyšším bodem ostrova ve výšce pouhých 60 m n.m.


Obyvatelstvo

Populaci tvoří v drtivé většině potomci Afričanů, zbývající část náleží míšencům a bílým přistěhovalcům z Evropy.


Náboženství

Dominantním náboženstvím Anguillanů je křesťanství, z něhož největší zastoupení představují anglikánci, metodisté a ostatní protestanti.


Vízum

Vízová povinnost pro občany naší země byla již zrušena. Před vstupem na ostrov je třeba vyplnit imigrační formulář.


Očkování

Žádné z očkování není povinné, ledaže přijíždíte z oblasti s výskytem žluté zimnice. Doporučuje se žloutenka A, eventuelně A+B a břišní tyfus.


Jak jet

Letiště Wallblake airport na Anguille nepatří zrovna k těm největším, takže v podstatě veškerý letecký provoz se omezuje na pár regionálních letů několika karibských aerolinek. Společnost LIAT létá na Anguillu ze St.Thomas (Americké panenské ostrovy) a z Antiguy, dceřinná společnost American Airlines American Eagle létá z Portorika a Winair létají ze St.Maartenu. Kromě pravidelných linek tu působí další společnosti, které provozují charterové, vyhlídkové, částečně i pravidelné lety, jako jsou Anguilla Air Services nebo Trans Anguilla Airways.
Před odletem z Anguilly se platí odletová taxa ve výši 20 USD nebo 53 EC$.


Další možností cesty na Anguillu je využití lodní přepravy. Z přístavu Marigot na St.Martinu vyplouvá denně loď spojující Marigot a Blowing Point na Anguille. Plavba trvá přibližně 20 minut a lístek stojí 15 USD na osobu. Před odjezdem z Marigotu i z Anguilly je třeba zaplatit odjezdovou taxu ve výši 5 USD.


Počasí

Průměrná roční teplota 27°C je celoroční pozvánkou k návštěvě Anguilly. Od prosince do dubna je vzduch ochlazovaný vanoucími pasáty, spadne nejméně srážek a je nižší vlhkost vzduchu. Vydatněji prší od srpna do listopadu a během léta vzrůstá i vlhkost vzduchu. Výskyt hurikánů hrozí od června do listopadu.
Stránky o počasí a předpovědi počasí na Anguille najdete zde.


Kdy jet

Hlavní turistická sezona panuje od půlky prosince do půlky dubna a v tomto období jsou ceny v restauracích a hotelech vyšroubovány dosti vysoko. Okolo Vánoc a Nového roku se pak ceny dostávají na svá maxima a mnohde dosahují astronomických hodnot. Mimo sezonu jsou ceny nižší, ale třeba v září, měsíci s nejvyšší aktivitou bouří nebo hurikánů, mohou být některá turistická zařízení mimo provoz.
O tom, které kulturní události můžete na Anguille během roku navštívit, informuje následující seznam:

Hudební festival Moonsplash se koná v březnu. Poslouchejte to nejlepší reggae v Dune Preserve v zálivu Rendezvous Bay.
V květnu se koná Anguilla Yacht Regatta, závody plachetnic, ač relativně mladé, získávajíc stále více na prestiži. Více na www.anguillaregatta.com.
Již více než 30 let se na přelomu července a srpna koná Anguilla Summer Festival, přehlídka tance, songů a karnevalu (www.axasummerfestival.com).
V listopadu můžete navštívit jazzový festival Tranquility Jazz Festival (www.anguillajazz.org)


Svátky

Nový Rok 1.leden
Velikonoce přelom března a dubna
Svátek práce 1.květen
Svatodušní pondělí osmé pondělí po Velikonocích
Anguilla Day 30.květen
Narozeniny královny 16.červen
August Monday první pondělí v srpnu
August Thursday první čtvrtek v srpnu
Den ústavy (Constitution day) 8.srpen
Den odtržení (Separation Day) 19.prosinec
Vánoce 25.prosinec
Druhý svátek vánoční 26.prosinec


Doprava

Na Anguille nefunguje systém hromadné dopravy, takže nezbývá než si pronajmout auto z půjčovny nebo využít služeb taxi. Pokud jedete na Anguillu pouze na jednodenní výlet, vyplatí se vzít si taxík.
Pokud si budete půjčovat auto v půjčovně, musíte si za 20 USD zaplatit místní řidičák, který vám vystaví v půjčovně s platností na 3 měsíce. Na Anguille se jezdí vlevo, i když má spousta aut volant i na levé straně. Značky a směrové tabule jsou vedeny v mílích, v obcích je povolená rychlost 20 m/h, mimo obce 30m/h. Ukazatelé směru jsou na karibské poměry na velice slušné úrovni a silniční provoz není nijak hustý. Je třeba jen dávat pozor na potulující se stáda koz, aby nějaký ten kousek neskončil pod koly vašeho auta.


Bezpečnost a zdraví

I když má Anguilla relativně nízkou úroveň kriminality, vyplatí se dodržovat obecné zásady bezpečného chování. Nikdy nenechávejte své věci bez dozoru na plážích nebo pohozené v autě.
Na ostrovech Karibiku se lze setkat s horečkou dengue, přenášenou komáry rodu Aedes, takže není od věci si do kufru přibalit účinný repelent .
Snad všude v Karibiku roste jeden z nejjedovatějších stromů vůbec, s anglickým názvem Manchineel tree (bot. Hippomane mancinella), lákající svými plody podobnými malým jablíčkům. Nejenže šťáva z těchto plodů je vysoce toxická, dokonce se nedoporučuje ani stát pod těmito stromy během deště, protože déšť smývá z listů jedovaté látky, které mohou podráždit pokožku.
Mějte na paměti, že moře obývají živočišné druhy (ježci, barakudy, medúzy, ostré korály), kterým je lepší věnovat zvýšenou pozornost.
O potencionální hrozbě hurikánů bylo již zmíněno výše.


Ubytování

Anguilla platí za destinaci, ve které vynaložíte nemalý peníz na náklady spojené s ubytováním, a to obzvláště v hlavní sezoně. K dispozici je široká škála různých tipů ubytování, od luxusních resortů, vil k pronájmu až po guest housy a ubytování v soukromí. Mějte na paměti, že k ceně je ještě nutno připočítat vládní daň a servisní poplatek, což bývá celkem dalších 20% navrch.


Některé levnější možnosti ubytování: Lloyds Guest House
Arawak Beach Inn
The Fountain Beach Hotel
Sydans Apartments and Villass


Pokud se na Anguillu chystáte jako nezávislí cestovatelé, mohou vám při výběru ubytování pomoci následující webové stránky:
www.vlmanguilla.com
www.ahta.ai
Přečtěte si také CESTOPIS Z ANGUILLY.