...personal travel web

—>  Antigua
—>  Barbuda
—>  Info o zemiAntigua & Barbuda, cestopis

Ačkoli patří Antigua a Barbuda obecně mezi nejnavštěvovanější destinace Karibiku, v našich zeměpisných šířkách nejsou dosud ostrovy v širším cestovatelském povědomí. Přitom nabízí svým návštěvníkům desítky skvostných pláží s bílým pískem a tyrkysovým mořem (podle turistické centrály Antiguy jich je tu prý tolik, že můžete každý den v roce vyzkoušet jinou). Kromě milovníků plážového slunce poskytuje ostrov výborné podmínky pro jachting nebo potápění, okolní vody totiž ukrývají desítky vraků lodí. Atmosféra koloniálních dob a dlouholetý anglický vliv na vás dýchnou téměř na každém kroku putování ostrovem. Nechte se unést rytmem místního karnevalu, ochutnejte rum vyráběný přímo na Antigue, nebo sledujte utkání v národním sportu číslo jedna, kriketu, jímž jsou místní obyvatelé doslova posedlí.


Antigua

Prohlídku ostrova začínáme v hlavním městě St.John's. Popravdě řečeno tu mnoho zajímavostí k vidění není, ale můžete tu nasát atmosféru života karibského městečka, pozorovat čilý obchodní ruch na místním veřejném tržišti (public market) a to obzvláště v pátek a sobotu, posedět v některé z restaurací v centru města, nebo si koupit něco na památku v jednom z mnoha obchodů se suvenýry či ve vyhlášených duty free shopech na nábřeží v Heritage Quay nebo Redclife Quay.

ulice hlavního města St.Johns
Ulice v centru St.John's

Pokud budete mít štěstí (nebo spíš smůlu), bude tu zrovna kotvit některá z obřích zaoceánských lodí, které sem pravidelně připlouvají na bleskovou návštěvu Antiguy a vychrlí ze svých útrob tisíce turistů. Snad jediná z architektonických památek města, která stojí za větší pozornost, je Katedrála St.John's se dvěma bílými věžemi a kupolí na každé z nich. Katedrála byla postavena roku 1681, ale od té doby byla několikrát přestavěna po devastaci hurikány a zemětřesením. Za zmínku stojí ještě Government House, oficiální sídlo guvernéra Antiguy a Muzeum Antiguy a Barbudy (www.antiguamuseums.org). Exponáty muzea mapují historii Antiguy od dob jejího geologického zrodu, přes námořní historii, otrokářskou dobu až po období politické nezávislosti. Kousek z hlavního města, směrem k Five Islands Village, dojedete do zálivu Deep Bay s krásnou pláží. V blízkosti se sice nachází hotelový resort Grand Royal Antiguan, ale dále od hotelu najdete prázdná místa. V zálivu se nachází vhodný objekt pro potápěče či šnorchlaře v podobě obchodní lodi, která se tu potopila v roce 1907 necelých 100 metrů od břehu, takže je během odlivu vidět její stěžen čnící nad hladinou moře.

záliv Deep Bay
Záliv Deep Bay

Pokračujeme ze St.John's podél pobřeží po směru hodinových ručiček kolem pevnosti Fort James a dostáváme se tak postupně na severozápad ostrova. Záliv Dickenson Bay lemují sice pěkné pláže s bohatou nabídkou vodních sportů, ale zároveň je to místo s poměrně velkou koncentrací hotelů a turistů, takže nám tento kout ostrova k srdci příliš nepřirostl. To už ale vjíždíme na atlantickou stranu Antiguy. Silné větry, které tu vanou, jsou potěšením pro wind a kite surfery, jejichž mekou se stala pláž Jabberwock Beach. Konečně nás silnice vedoucí nejprve kolem letecké základny USA a pak kolem mezinárodního letiště vrací zpět k hlavnímu městu, na silnici s názvem Factory Road.

Cesta východním směrem vede kolem Sugar Factory, pozůstatků budov továren na zpracování cukrové třtiny a kolem moderního kriketového stadionu nesoucí jméno hvězdy tohoto sportu a místního rodáka Viviana Richardse. Odbočíte-li za stadionem doleva směrem k pobřeží, přijedete do historické osady jménem Parham, bývalého hlavního města Antiguy, které se může pyšnit především anglikánským kostelem Sv.Petra. Po hlavní silnici vedoucí dále k východu jinak dorazíte k Betty's Hope, dnes historické sídlo s muzeem a vysloužilým mlýnem, dříve místo, kde se nacházela první plantáž s cukrovou třtinou na ostrově, založená kolem roku 1650 a pojmenovaná podle dcery sira Codringtona.


A jsme v severovýchodním cípu ostrova, ohraničeném zálivy Mercers Creek a Nonsuch. Najdete tu především Devil's Bridge (Ďáblův most), přírodní archu a skaliska, o která se tříští vlny oceánu. Společně s Indian Town tvoří od roku 1950 národní park a místo s nálezy archeologických vykopávek z dob původních indiánů.
Chcete-li zažít nevšední setkání s rejnoky a máte 50 USD na osobu navíc, stavte se v Seaton Village na atrakci jménem Stingray City (www.stingraycityantigua.com), kde vám zprostředkují plavání s těmito mořskými tvory. Při severovýchodním pobřeží Antiguy leží i několik menších ostrůvků. Bird Island je místem, kde žije několik ohrožených živočišných druhů, především pak kobrovka ostrovní. Bird Island je jediným místem na světě, kde tento malý had žije ve volné přírodě. Největším z těchto ostrůvků je Guiana Island, kde lze spatřit národní zvíře Antiguy, zcela překvapivě daňka evropského, který byl do těchto končin dovezen kvůli masu.


záliv Half Moon Bay, ostrov Antigua
Záliv Half Moon Bay

Východu ostrova kraluje záliv Half Moon Bay. Již pohled z příjezdové silnice vinoucí se z kopců dolů k pobřeží nenechá nikoho na pochybách, že se blíží k jednomu z nejkrásnějších míst ostrova. Záliv s nebeskou barvou vody pak lemuje nádherná liduprázdná pláž a záliv samotný poskytuje velice slušné podmínky ke šnorchlování.
Na opačné straně východního výběžku se u zálivu Nonsuch Bay nachází místo s názvem Harmony Hall. Zavede vás sem prašná nezpevněná silnice, ale za to si tu můžete dát skvělé jídlo v místní vyhlášené restauraci nebo si koupit některý z uměleckých předmětů v sousední galerii.
Při cestě z hlavního města do Half Moon Bay leží přehrada a vodní rezervoár Potworks, s plochou téměř 1.3 km2 údajně největší sladkovodní jezero východního Karibiku.


A dostáváme se k unikátní a historicky velice významné památce Antiguy a zároveň bodu, jež by neměl chybět na žádném z itinerářů cest po tomto karibském státě, k Národnímu parku Nelson's Dockyard. Areál parku (platí se vstup 5 USD na osobu) zahrnuje nejen známou loděnici s mnoha historickými budovami, které sloužily britskému námořnictvu, ale i komplex zbytků vojenských pevností na strategicky významném vrcholku v Shirley Heights. Z tohoto kopce se skýtá velkolepý výhled na English Harbour, záliv posetý jachtami, pláž Galleon Beach pod vámi, pevnost Fort Berkley a jižní pobřeží Antiguy. Pod vrškem, při ústí do zálivu, najdete Pillars of Hercules (Herkulovy pilíře), pozoruhodné dílo, které tu vytvořila příroda. Několik obrovských sloupů vymletých do skal vodní erozí slouží po staletí jako orientační prvek při plavbách do English Harbouru. Na opačné straně zálivu se nachází Nelson's Dockyard, jediná zachovalá a zrestaurovaná funkční georgiánská loděnice na světě. Ukrytá v zálivu sloužila jako základna britské námořní flotily a místo, kde bylo možno doplnit zásoby. Dnes se tu kromě vojenských budov nachází i několik restaurací, obchodů se suvenýry, muzeum, hotely a marina se servisem pro jachtaře.


zeleň kolem Fig tree drive
Zeleň kolem Fig Tree Drive

Přes osadu Falmouth, která je mimochodem nejstarší osadou na ostrově, pomalu dokončujeme okruh kolem Antiguy. Směrem dále na východ projíždíme, v dějinách Antiguy dalším významným místem, osadou Liberta, jednou z prvních osad založenou pro svobodné otroky poté, co Británie zrušila otroctví. Za chvíli se silnice noří do zeleně pralesní vegetace. Jsme na známé Fig Tree Drive, cestě obklopené původním deštným lesem, spoustou banánovníků, mangovníků a políčky, kde se pěstují ananasy. Navzdory svému jménu tu ale žádné fíky nerostou, to jen místní lidé označují banány jako fíky. V krámku s ovocem stojícímu hned u silnice si kupujeme ananas znamenité chuti za turistickou cenu převyšující cenu v českém supermarketu, ale proč trochu nepodpořit místní obchodníky. V těchto místech najdete také jednu z atrakcí Antiguy, Antigua Rainforest Canopy Tour, při které se pohybujete po pralese ve výšce korun stromů zavěšeni na lanoví, vše za bedlivého dohledu rangerů. Více na www.antiguarainforest.com. Nedaleko odtud se nachází i nejvyšší bod ostrova, Boggy Peak s výškou 402m.


Jihozápad ostrova, to je především nespočet možností ke koupání na těch nejhezčích plážích, jakými jsou třeba Darkwood Beach, Coco Beach nebo Turner's Beach. Jolly Harbour je centrem tohoto koutu ostrova, s mnoha restauracemi, obchody, skvěle zásobeným supermarketem a hlavně krásnou marinou s kotvícími jachtami. Můžete si tu navíc u vybraných tour operátorů objednat některý z výletů po ostrově.


O tom, že Antigua nabízí mnoho příležitostí k potápění není třeba dlouze psát. Každému, kdo by měl zájem o potápění ve vodách kolem Antiguy, snad poslouží seznam následujících odkazů na webové stránky o potápění:

Antigua Scuba
Dive Antigua
Indigo Divers Antigua
Jolly Dive
Dockyard Divers


Seznam vyhlášených potápěčských lokalit najdete také zde. Přestože je tu více míst vhodných ke šnorchlování, kupte si výlet zaměřený na šnorchlování ke korálovému útesu Cades Reef, který se táhne v délce několika stovek metrů kolem jihozápadního pobřeží Antiguy. Z vlastní skušenosti mohu vřele doporučit! Další šnorchlovací výlety se pořádají do okolí ostrůvků při severním pobřeží ostrova.

Z paluby výletní lodě či katamaránu se nabízí pohled na ostrov ze zcela jiné perspektivy. Během plavby kolem ostrova nebo jen jeho části pobřeží můžete sledovat bělostné pláže, jak střídají jedna druhou, vše za odborného komentáře posádky. Mnohé agentury nabízí okružní plavby kombinované se zastávkou na šnorchlování.


Na ostrově najdete i několik stezek pro pěší turisty. Několik turistických tras bylo vytyčeno v oblasti Národního parku Nelson's Dockyard. Jednodušše si u hlavního vchodu vyzvednete informační leták (A Guide to the Hiking Trails in the National Park) se všemi podrobnostmi o jednotlivých trasách.
Krátkou trasu lze absolvovat i v zálivu Half Moon Bay. Cesta k přírodní arše vede z pláže směrem doprava na přilehlý kopec a skaliska, kde by měla být dále značena modrými značkami.
Do třetice se můžete vydat na cestu deštným pralesem na jihu ostrova, od vodní nádrže Wallings Reservoir do kopce nedaleko Signal Hill odkud je nádherný výhled na jižní pobřeží. Pak cesta opustí tropický les, aby následně pokračovala obklopena porosty citronové trávy, aloe a dalšími rostlinami a stromy. Třešinkou na dortu je pak záliv Rendezvous Bay s jednou z nejlepších pláží Antiguy, která bývá navíc, díky obtížné přístupnosti, liduprázdná.


Vzhledem ke geografické blízkosti sousedního Montserratu, se nabízí výlet na tento ostrov, známý především činným vulkánem Soufriére Hills, který při erupcích v roce 1995 a 1997 pohřbil pod lávou a sopečným popelem celou jižní část ostrova i s tehdejším hlavním městem Plymouthem. Následně ostrov opustily nebo se přestěhovaly do bezpečné severní části Montserratu stovky obyvatel.
Dostat se na ostrov nebo nad jeho pevninu není zrovna jednoduché (pokud se neplavíte na vlastní lodi), jak jsme se sami přesvědčili. Za prvé, pravidelná trajektová doprava rychlostními čluny mezi Antiguou a Montserratem byla bohužel zrušena, i když některé zdroje na internetu stále informují o této možnosti cesty na Montserrat. Několikrát jsme si ale ověřili, že tomu tak již opravdu není.
V podstatě jediná pravidelná letecká linka na Montserrat je operována společností Carib Aviation a dostat se sem lze jen z Antiguy.
Jinou variantou je koupit si výlet na Montserrat u některého z tour operátorů působících na Antigue.
Na Antigue provozuje činnost i společnost Caribbean helicopters, u které si můžete objednat vyhlídkový let helikoptérou třeba právě na Montserrat. Z Antiguy letíte 15 minut, 15 minut kroužíte nad Montserratem a 15 minut letíte nazpět, vše za 240 USD na osobu. Kromě tohoto letu společnost nabízí i různě dlouhé lety nad Antiguou.


Seznam některých tour operátorů na Antigue:

Wadadli Cats - okružní plavby, výlety se šnorchlováním, poznávací výlety
Carib World Travel & Tours - výlety po Antigue, výlety na okolní ostrovy
Treasure Island Cruises - okružní plavby, výlety se šnorchlováním
Tropical Adventures - okružní plavby, výlety se šnorchlováním, poznávací výlety, výlety na Barbudu
Adventure Antigua - okružní plavby, výlety se šnorchlováním, poznávací výlety, ekoturistika
Antigua Seafaris - okružní plavby, výlety se šnorchlovánímBarbuda

Asi 48 km severně od Antiguy se nachází Barbuda, ležící tak trochu ve stínu své známější a rozhodně více turističtější sestřičky. Na druhou stranu pro toho, kdo neprahne po zástupech turistů a přeplněných restauracích, může být pobyt na Barbudě tou pravou volbou.
V hlavním městě Barbudy Codringtonu, jediném sídle na ostrově, žije v podstatě veškerá populace tohoto ostrova, přibližně 1400 obyvatel. Spojení obou ostrovů je omezeno na jednu leteckou linku provozovanou dvakrát denně, trajekt, který vyplouvá jednou denně a příležitostné lodní spoje, které na Barbudu dovážejí potraviny a základní potřeby. I s některými zdravotními komplikacemi, které vyžadují složitější zákrok, je třeba jezdit na Antiguu. Dokonce ani vězení tu nemají, protože se na Barbudě páchá tak málo kriminálních činů, že výstavby kriminálu není třeba. A když někdo přeci jen něco provede, pošlou ho jednoduše na Antiguu.
I když se tu pěstuje něco málo zeleniny a podzemnice olejné, hlavní zdroje příjmů ostrova tvoří vývoz ryb a humrů a těžba písku, kterého je tu pochopitelně plno, i když jeho zásoby se čím dál více tenčí.

To hlavní, za čím sem to nemnoho turistů míří, je absolutní relax a osvobození od stresu života v civilizovaném světě. Odměnou jim jsou pak kilometry nepřerušované pláže s jemným pískem, kde nepotkáte živáčka. Raritou Barbudy jsou pak pláže s růžovým pískem, jímž jsou ve skutečnosti rozmělněné schránky růžových lastur.
Takřka po celé délce západního pobřeží Barbudy se táhne laguna Codrington Lagoon, útočiště a rezervace kolonie fregatek. Organizované výpravy na člunech vám umožní dostat se do blízkosti a seznámit se s životem těchto ptáků. Z ornitologického hlediska tu ale žije i několik dalších endemických druhů ptáků.


Barbuda nabízí další přírodní pozoruhodnosti, jakými jsou třeba jeskyně a divoké pobřeží s vulkanickými skalami na východní atlantické straně ostrova, romantické duše zase ocení výhled na západ slunce na Palmetto Point. Většina ostrova je obklopena korálovými útesy a na mořském dně spočívá téměř 150 vraků lodí, takže si na své přijdou i vyznavači potápění a šnorchlování.
Do historie Barbudy se nezapomenutelným písmem zapsala přítomnost rodiny Codringtonů, kteří ostrov vlastnili po dvě stě let. Christopher Codrington nechal mimo jiné postavit i známou věž Martello Tower, jediný stavební prvek v obraně ostrova, vybudován po vzoru věží v korsické Mortelle.