...personal travel web

vlajka Antiguy a BrabudyZákladní informace

Poloha : Karibik, Malé Antily, Závětrné ostrovy.
Rozloha : Antigua 280 km2, Barbuda 161 km2, k území státu patří ještě maličký neobydlený ostrov Redonda (1.6 km2).
Počet obyvatel : 69.842 (rok 2008)
Úřední řeč : angličtina, místní nářečí antigská kreolština
Hlavní město : St.John's (Antigua)
Měna : Východokaribský dolar (EC$, XCD) = 100 centů, lze platit i USD. Pevný kurz k 1 USD je 2.70 EC$
Státní zřízení : Konstituční monarchie s parlamentní demokracií, hlavou státu je britská královna zastoupená guvernérem, Antigua a Barbuda je členem společenství národů Commonwealth.
Telefonní předvolba : 268
Elektřina : 220/110 V, je třeba mít adapter, el.zásuvky jsou dvoukolíkové amerického typu.
Čas : posun oproti České republice je -6 hodin během letního času a -5 hodin během zimního času.—>  Antigua a Barbuda, cestopis
—>  FOTOGALERIEZastupitelské úřady

High Commission for Antigua and Barbuda
(Vysoká komise pro Antiguu A Barbudu)
2nd floor, 45 Crawford Place, London W1H 4LP
Tel: 020 7258 0070
Fax: 020 7258 7486
Email: enquiries@antigua-barbuda.com


Embassy of Antigua and Barbuda - France
43 avenue de Friedland
75008 Paris, France
1-53-96-93-96


Britské velvyslanectví v Praze
Thunovská 14
118 00 Praha 1
Česká republika
Tel: (+420) 257 402 111
Fax: (+420) 257 402 296
e-mail: info@britain.cz


Česká republika nemá na Antigue zastoupení, Antigua a Barbuda spadá pod působnost našeho velvyslanectví ve Venezuele:


Velvyslanectví České republiky ve Venezuele
Embajada de la República Checa
Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, Caracas
1060
tel: 0058212/2611746, 2618528
fax: 0058212/2663987
e-mail: caracas@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/caracasZobrazit místo Antigua & Barbuda na větší mapěOdkazy

www.antigua-barbuda.com
www.antigua-barbuda.org
www.antigua-barbuda.tv
www.antiguanice.com
www.allabout-antigua.com
www.barbudaful.net
www.antiguatoday.comAntigua & Barbuda, info o zemi

Historie | Geografie | Obyvatelstvo | Náboženství | Vízum | Očkování | Jak jet | Počasí | Kdy jet | Svátky | Bezpečnost a zdraví | Měna a peníze | Doprava | Fauna a flóra | Ubytování | Jídlo | Jachting | Kriket | Třtinový rumHistorie

socha V.C.Birda poblíž tržiště v St.John's
Socha V.C.Birda poblíž tržiště v St.John's

Dlouho před tím, než ke břehům Antiguy doplachtili první Evropané, obývaly ostrov kmeny Arawaků a později pak Karibů. V jazyce původních kmenů nesl ostrov název Wadadli. S tímto slovem se na Atigue dodnes setkáte téměř na každém kroku a místní lidé jej dále používají pro označení svého domova. Slavný mořeplavec a objevitel nových světů, Kryštof Kolumbus, pojmenoval ostrov Santa Maria de la Antigua, na počest jednoho ze sevillských kostelů.
Britská kolonizace ostrova začala v roce 1632, když si Antiguu před tím nárokovali Španělé. S příchodem Sira Christophera Codringtona koncem 17. století dochází k rozmachu pěstování cukrové třtiny. Vzniká množství plantáží, staví se cukrovary a na práci jsou dováženi další a další otroci. Z Antiguy vzniká významné obchodní centrum regionu a důležitý strategický přístav. Kolem ostrova bylo Brity postaveno několik pevností, jež měly za úkol chránit ostrov před invazivními nájezdy především francouzských námořních sil. Admirál Horatio Nelson, který na Antiguu připlul roku 1784, nechal vybudovat, dnešní top turistickou atrakci, přístavní doky v English Harbouru s názvem Nelson's Dockyard. Dalším z klíčových roků v historii ostrova bylo zrušení otroctví v roce 1834. 1.listopadu 1981 vyhlásila Antigua a Barbuda nezávislost a Vere Cornwall Bird, který se v politice ostrova angažoval již od 40.let dvacátého století a po němž je tu pojmenováno třeba místní letiště, se stal jejím prvním předsedou vlády. Tato dosti kontroverzní osoba se dodnes těší velké úctě obyvatel Antiguy, kteří jej nazývají Osvoboditel nebo Otec Antiguy. Jeho trochu kýčovitá podobizna v nadživotní velikosti je ke spatření poblíž třžiště v St.John's.


Geografie

Antigua a Barbuda leží při severním konci pásu ostrovů Malých Antil. Antigua je největším ostrovem ze skupiny Závětrných ostrovů a nachází se zhruba 17° nad rovníkem. Nejbližšími sousedy jsou St.Kitts a Nevis na severozápadě, Montserrat na jihozápadě a Guadeloupe jižním směrem. Barbuda se nachází asi 48 km severně od Antiguy a maličký neobydlený ostrov Redonda asi 56 km jihozápadním směrem. Součástí státu je i několik dalších menších ostrůvků.
Pobřeží Antiguy je značně členité a vytváří množství zátok a zálivů. Povrch ostrova je spíše rovinatý, pouze na jihozápadě se tyčí kopce vulkanického původu, z nichž nejvyšší Boggy Peak měří 402 m.
Sesterský ostrov Barbuda je vápencového a korálového původu a s nejvyšším bodem ve 42 m je tak úplnou "plackou".


Obyvatelstvo

Drtivá většina všech obyvatel Antiguy a Barbudy má africké kořeny, zbývajících několik procent náleží především Evropanům.


Náboženství

Dominantním náboženstvím je křesťanství, z něhož se největší procento obyvatel hlásí k anglikánské církvi a dále pak k církvi římskokatolické. Jsou tu metodisté i moravští bratři.


Vízum

Vízová povinnost pro občany naší země byla zrušena dohodou mezi Evropským společenstvím a státem Antigua a Barbuda ze dne 28.5.2009. Před vstupem na ostrov je třeba vyplnit imigrační formulář a dále splňovat podmínky shrnuté na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.


Očkování

Žádné očkování není povinné, ledaže přijíždíte z oblasti s výskytem žluté zimnice. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A (při delších pobytech i B) a proti břišnímu tyfu. Riziko malárie je na Antigue a Barbudě téměř nulové.


Jak jet

Antigua a Barbuda patří k těm karibským destinacím, jež mají poměrně slušné letecké spojení s Evropou i Severní Amerikou. Na mezinárodním letišti V.C.Birda přistávají stroje British Airways na lince z londýnského Gatwicku, z Gatwicku sem dále létají Virgin Atlantic, nízkonákladová společnost s velice přívětivými cenami XL Airways a karibský dopravce Caribbean Airlines s mezipřistáním na Barbadosu. Z Britských ostrovů se sem dostanete s další "nízkonákladovkou" BMI z Manchesteru. Z Německa létá na Antiguu Condor, zpáteční let je s mezipřistáním na venezuelské Isla Margaritě. Další variantou je letět na některý z ostrovů v okolí Antiguy s Air France nebo KLM a odtud s některým z regionální dopravců. Velmi široké pole působnosti má společnost LIAT, sídlící přímo na Antigue, dále pak Carib Aviation nebo Winair. Z USA sem létají US Airways, Continental a American Airlines.
Před odletem ze země se platí odletová taxa ve výši 50 EC$.


Počasí

Antigua a Barbuda má tropické klima s celoročně přívětivými teplotami vzduchu. Nejlépe je tady v období od půlky prosince do půlky dubna, kdy je nejméně srážek a horko zpříjemňují vanoucí pasáty. Během letních měsíců a částečně i září a října vzrůstá vlhkost vzduchu a je dusno. Nejvíce prší v říjnu a listopadu. Území státu se nachází v hurikánovém pásu, jejichž sezóna hrozí od června do listopadu, což samozřejmě neznamená, že tu v tomto období zákonitě nějaké bouření poznáte na vlastní kůži. Podle jedné ze stránek o Antigue tu za posledních 50 let řádilo "jen" 6 hurikánů, naposledy Jose v roce 1999.


Kdy jet

Jak již bylo řečeno, hlavní turistická sezona je na Antigue a Barbudě od prosince do půlky dubna, čemuž odpovídají i ceny za ubytování. Příznivce plachtění po moři potěší několik tradičních závodů, které se pořádají od října do května (viz též Jachting). Pokud se chcete ponořit do víru exotických tanců a divokých rytmů, naplnánujte si návštěvu Antiguy na přelom července a srpna, kdy se tu koná Antigua Carnival, týden neutuchající taneční a hudební zábavy, zakončený velkolepou parádou v karnevalových kostýmech. V roce 2007 oslavil tento vrcholný kulturní svátek ostrova již 50 let od svého vzniku. Více najdete na oficiálních stránkách karnevalu www.antiguacarnival.com.


Svátky

Nový Rok - 1.leden
Velký pátek - různé
Velikonoční pondělí - různé
Svátek práce - první pondělí v květnu
Svatodušní pondělí - různé
Caricom Day (Caribbean Community) - první pondělí v červenci
Karneval - první pondělí a úterý v srpnu
Výročí nezávislosti - 1. listopad
Den Sira V.C.Birda - 9. prosinec
Vánoce - 25. prosinec
Druhý svátek vánoční - 26. prosinec


Bezpečnost a zdraví

Oba ostrovy lze považovat za relativně bezpečné, nicméně se doporučuje dodržovat notoricky známá pravidla, především nenechávat cenné věci a peníze bez dozoru na plážích, v autech či volně pohozené v hotelových pokojích, nebo zbytečně nevystavovat na veřejnosti větší obnos peněz a drahé elektroniky. Většina návštěvníků Antiguy se tu však nesetká s žádnými problémy podobného druhu, a tak silné karibské slunce zůstává jednou z mála věcí, které vám tu při nedostatečné ochraně mohou ztrpčit život.
Na vašem zvážení je rovněž pohyb na odlehlých místech po setmění.
Na ostrovech Karibiku se lze setkat s horečkou dengue, přenášenou komáry rodu Aedes, takže není od věci si do kufru přibalit účinný repelent .
Snad všude v Karibiku roste jeden z nejjedovatějších stromů vůbec, s anglickým názvem Manchineel tree (bot. Hippomane mancinella), lákající svými plody podobnými malým jablíčkům. Nejenže šťáva z těchto plodů je vysoce toxická, dokonce se nedoporučuje ani stát pod těmito stromy během deště, protože déšť smývá z listů jedovaté látky, které mohou podráždit pokožku.
Mějte na paměti, že moře obývají živočišné druhy (ježci, barakudy, medúzy, ostré korály), kterým je lepší věnovat zvýšenou pozornost.
O potencionální hrozbě hurikánů bylo již zmíněno výše.


Měna a peníze

Ačkoli je oficiální měnou Antiguy a Barbudy, ostatně jako několika dalších států karibského regionu, Východokaribský dolar, všude lze bez problémů platit i Americkými dolary. Používání dvou měn mnohdy ústí ve zmatečné situace, takže se radši vždy ujistěte, ve které měně je cena uvedena a buďte si jisti, že otázku " EC or US ? " tu během nakupování uslyšíte velice často. Pokud to situace dovolí, vyplatí se platit místní měnou, protože ceny v amerických dolarech jsou většinou stanoveny dle méně výhodného kurzu, než je ten oficiální.
Bankomaty jsou k dispozici na letišti, v hlavním městě St.John's, v English Harbouru, v Jolly Harbouru. Mimo tato místa je najít nějaký bankomat velmi obtížné.
Možná budete nemile překvapeni, až vám bude k účtu v restauraci nebo hotelu připočtena téměř pětina, někdy však i celá čtvrtina z celkové sumy. Ceny na jídelním lístku v restauraci totiž neobsahují ještě vládní daň (government tax), jejíž výše je v rozmezí 7-15% a 10% poplatek za služby (servis charge).


Doprava

Jednou z nejlepších variant, jak co nejvíc prozkoumat ostrov, je půjčit si vlastní auto. V areálu letiště sídlí hned několik autopůjčoven a seriál s názvem "Jak dostat z turistů co nejvíc peněz" pokračuje. Každý návštěvník, který si zde půjčuje auto, si totiž musí koupit místní řidičský průkaz. Ten vám vystaví v autopůjčovně za 50 EC$ s platností na 90 dnů. Řízení auta vyžaduje trochu obezřetnosti, neboť silnice nejsou všude zrovna v nejlepším stavu, navíc se po nich potulují různá zvířata. V obydlených oblastech stále objíždíte stojící auta, jejichž řidiči si v duchu karibského hesla "Není kam spěchat" třeba jen povídají s kolemjdoucími. Značení směru obecně také není na vysoké úrovni, takže se vám může stát, že budete bloudit, i když máte po ruce mapu. Na Antigue a Barbudě se jezdí vlevo! Cena za galon (asi 3.7 l) benzínu v jedné z čerpacích stanic blízko letiště byla 12.95 EC$.
Cestování autobusy (v drtivé většině spíše mikrobusy) představuje velice levný způsob dopravy po ostrově. V St.John's jsou dvě hlavní autobusová nádraží, East Bus Station na Independence Avenue, odkud jezdí autobusy do východní a severní části ostrova a West Bus Station poblíž tržiště, obsluhující vesničky v jižní a západní části Antiguy, včetně English Harbouru.
Na sesterský ostrov Barbuda se dostanete katamaránem přibližně za 90 minut, spojení zajišťuje Barbuda express. Rychlejším způsobem je letět letadlem, jedinou linku mezi oběma ostrovy provozují Carib Aviation.


Fauna a flóra

Většinu ostrova Antigua pokrývají nízké suchomilné křoviny. Část původního pralesa je k vidění na jihozápadě ostrova na svazích hor Boggy Peak a Signal Hill. V těchto končinách se rozprostírají banánové a ananasové plantáže.
Pomineme-li stáda koz a krav, pak nejzajímavějšími savci Antiguy jsou asi mangusty, malé šelmičky zavlečené v dávných dobách Evropany.
Ze zástupců ptačí říše je nutno zmínit se o fregatkách, jimiž je proslulá Barbuda. Nacházejí se zde totiž jejich celosvětově největší kolonie.
Mezi kriticky ohrožené druhy patří kobrovka ostrovní, malý nejedovatý had, jež se vyskytuje na Great Bird Island při severním pobřeží Antiguy.
Dalším ohroženým, tentokrát mořským živočichem, jsou želvy, které zde kladou vejce od června do listopadu.


Ubytování

Ubytování na Antigue patří k položce, která citelně zatíží váš rozpočet, obzvláště pokud se sem vydáte v hlavní sezóně. Cena za noc ve většině průměrných hotelů, pronajatých domků nebo vilek hravě přesahuje stovku amerických dolarů, ale může se vyšplhat i na několik set USD, k čemuž se ještě následně připočítá daň. Na stránkách Antiguy a Barbudy najdete seznam ubytování, ze kterého si můžete vybrat bydlení podle vašeho gusta a peněženky.
Některé nejlevnější varianty najdete zde:

The Anchorage Rooms - www.theanchoragerooms.com - English Harbour
The Waterfront Hostel - www.caribbean-hostels.com - English Harbour
The Cortsland Hotel - www.cortslandhotel.com - St.John's


Jídlo

Antigua se honosí mnoha restauracemi na mezinárodní úrovni, především v nejturističtějších oblastech, jakými jsou St.John's, Jolly Harbour a English Harbour. Jídlo v turistických restauracích patří, ve srovnání s našimi poměry, k dražším. V průměru zaplatíte v restauraci za jídlo a pití kolem 100 EC$ za osobu. Jídla v pouličních stáncích vyjdou samozřejmě levněji.
Nejvíce si tu pochutnáte především na rybách a darech moře. Mezi nejfrekventovanější druhy ryb na restauračním menu patří red snapper (chňapal rudý), mahi mahi, mečoun, nebo grouper, servírované většinou s rýží.
Národním jídlem Antiguy je fungi, příloha k jídlu vyrobená z kukuřičné mouky a pepperpot, jakýsi guláš se zeleninou, plantainy a dýní. Mezi další místní speciality patří goat water, dušené kozí nebo skopové maso se zeleninou, kořeněné hřebíčkem a skořicí. Okusit můžete i místní věhlasný, mimořádně sladký černý ananas (black pineapple).
O rumech vyráběných na Antigue je pojednáno níže. Na Antigue se vaří pivo, jemuž v duchu patriotismu dali název Wadadli, na karibské poměry celkem dobré.
Nejlépe zásobovaný supermarket, co jsme na Antigue viděli, byl Epicurean supermarket v Jolly Harbouru. Seženete tu snad úplně všechno od drogerie až po maso. Pro orientaci uvádím ceny za některé potraviny:

Pivo Heineken 330 ml - 3.64 EC$
Láhev zeleného čaje - 5.95 EC$
Pivo Wadadli 280 ml - 3.59 EC$
Balená voda 1.5 l - 2.92 EC$
Jablečný džus - 3.59 EC$
Sendvič se šunkou a sýrem - 7.99 EC$
Kafe do kelímku - 2.25 EC$
2 ks manga - 3.75 EC$


Jachting

Vynikající povětrnostní podmínky a kvalitní jachtařské zázemí činí z Antiguy jednu z nejoblíbenějších destinací milovníků plachtění na moři a místem konání řady mezinárodních závodů. Mezi nejznámější z nich patří Antigua Sailing Week, pětidenní klání jachtařských posádek, pořádané na přelomu dubna a května. V roce 2007 se účastníci regaty vydali již po čtyřicáté na cestu z English Harbouru kolem ostrova až na opačný konec do Dickenson Bay, aby plavbu zakončili opět v místě jejího startu v English Harbouru.
Neméně proslulý závod je naplánován na duben a nese název Antigua Classic Yacht Regatta. Účastníkům i přihlížejícím nabízí nezapomenutelný zážitek při pohledu na plejádu zrestaurovaných historických lodí a jejich posádky v dobových kostýmech.
A pokud se necháte zlákat a rozhodnete se strávit nějaký ten čas na palubě některé z lodí, není nic jednoduššího než se obrátit na některou z mnoha společností, jež na Antigue zařizují pronájmy jachet a člunů.


Kriket

Nejen pro obyvatele Antiguy a Barbudy, ale i pro příslušníky mnoha dalších karibských ostrovů, je kriket sportem číslo jedna. Kriket se prostě stal součástí národní identity a největší hvězdy tohoto sportu se tu těší té nejvyšší úcty hodné snad jen státníků. Kriket je způsob místního života, se kterým se tu setkáte na každém kroku. Už malé děti se na školních hřištích honí s pálkou v ruce za malým míčkem, silnice lemují bilboardy s vyobrazením nejlepšího kriketového hráče Viviana Richardse, rodáka ze St.John's, jak pózuje hned vedle VC.Birda a dalších dvou nejvýznamějších národních hrdinů. Jméno tohoto hráče nese i moderní stadion na severu Antiguy, postavený ku příležitosti konání světového poháru v kriketu v roce 2007, kterého se zúčastnila i Antigua a Barbuda ve společném týmu pod vlajkou Západní Indie. Neméně krásný, kriketu zaslíbený stánek se nachází v honosně upraveném areálu přímo u mezinárodního letiště, takže si jej musí všimnout každý návštěvník, který sem právě přiletěl. Stanford cricket ground je místem konání turnaje dvaceti karibských zemí Stanford 20/20, který založil finančník z Antiguy Allen Stanford.


Třtinový rum

Třetím neopomenutelným symbolem Antiguy a Barbudy je místní třtinový rum, jehož výroba má na ostrově mnohaletou tradici. Destilačním procesem a několikaletým zráním v dubových sudech vzniká špiritus, jež se stal nejdůležitější ingrediencí místních koktejlů a punčů. Přímo na ostrově se vyrábí rum značky Cavalier, který lze zakoupit v několika chuťových variacích, světlý i tmavý. Mezi víceleté rumy pak patří English Harbour Rum, pojmenovaný podle jednoho z nejvýznamnějších míst historie Antiguy a Barbudy. Více na www.antiguadistillery.com.