...personal travel web

—>  ARUBA
—>  CURACAO

—>  INFORMACE O ZEMIAruba a Curacao, cestopis


Curacao

Největší z ostrovů Nizozemských Antil je dlouhý zhruba 65 km a v nejširší části měří okolo 16 km. Původně španělská, posléze holandská kolonie je nyní částečně autonomní v interních záležitostech, jinak je součástí Nizozemského království.
Všichni, kdo očekávají, že zde najdou ostrov pokrytý bujnou vegetací, budou zklamáni. Curacao, stejně jako Aruba, jsou suché ostrovy, kde rostou téměř výhradně kaktusy a sukulentní rostliny. Severní stranu ostrova tvoří drsné pobřeží, o které se tříští vlny Karibského moře, oproti tomu na jižní straně jsou nádherné pláže s bílým pískem a čistou, tyrkysově modrou vodou.


pláž Daaibooibaai
Pláž Daaibooibaai
leguáni na ostrově Curacao
Takovéto krasavce lze obdivovat téměř na každém kroku.

Ze zástupců fauny musím na prvním místě jmenovat leguány, na které zde narazíte opravdu na každém rohu, přestože jsou docela plaší, a desítky druhů různě zbarvených ještěrek, kterými se to tu jen hemží. Dále pak lze spatřit papoušky, trupials ( žluto-černý pták, jehož ekvivalent v češtině jsem ale nenašel), plameňáky, mořské želvy. Obzvláště pak život v oceánu je velice pestrý s nejrůznějším množstvím ryb, korálů apod. Jak jsem se již zmiňoval výše, hlavní dominantou obou ostrovů jsou obrovské kaktusy, z nichž nejstarší dosahují i několika metrů. Jak nehybní panáci tvoří celé lesy a pokrývají většinu území ostrovů.


Řízení auta není na Curacau nikterak složitou záležitostí. V letištní hale sídlí několik renomovaných půjčoven aut, kde si lze vozidlo bez problémů pronajmout. Západ a východ ostrova propojuje hlavní silnice, všechny cesty jsou relativně dobře značeny. Litr benzínu zde stojí v přepočtu asi dolar a čerpacích stanic je dostatek. Systém tankování je následující: nejprve sdělíte obsluze výši částky, za kterou chcete načerpat pohonné hmoty a tuto sumu zaplatíte, teprve pak můžete natankovat benzín v množství, které jste si zaplatili. Při řízení vozidla je třeba dávat pozor, místní řidiči nejezdí zrovna předpisově, bez blinkrů, v noci bez světel a řekl bych, že občas i s nějakým tím pivkem pod kůží.. Rovněž za technický stav jejich vozidel bych ruku do ohně zrovna nedal. Obzvláště po prudkých lijácích, které na silnici nanesou vrstvu kluzkého bahna a kamení, se vyplatí mít oči na stopkách. Podél komunikací se potulují kozy a psi, kteří jsou častou příčinou střetů s vozidly.


Ostrov poskytuje dostatek ubytovacích možností. Každý si může vybrat mezi níže uvedenými odkazy na Curacao ubytování podle svého gusta a finančních možností. Ze své zkušenosti mohu doporučit pronájem celého domku. My jsme měli pronajatý domek na západě ostrova přímo nad pláží Playa Forti, s kapacitou šesti osob, s kuchyňkou, sociálním zařízením. Třítýdenní pobyt stál asi 12 euro na osobu a den. Ubytování na pobřeží má své nesporné výhody nejen kvůli své vzdálenosti k moři, ale lépe se tu snáší vedro než ve vnitrozemí, neboť tu vane příjemný větřík. Pokud vám tato skutečnost příliš nevadí, najdete jiné levné ubytování i na této adrese. Nevím, jak je tomu v dražších hotelech, ale všude, kde jsme bydleli my, tekla pouze studená nebo vlažná voda, protože zde nemají ohřívače vody. Upřímně řečeno, v těchto klimatických podmínkách bychom se v teplé vodě stejně asi nesprchovali. To stejné platí i o topení, které zde prostě nepotřebují.

krajina s kaktusy
Typická krajina obou ostrovů

V supermarketech nakoupíte všechny běžné potraviny. Největší z nich se jmenuje Centrum a najdete jej po pravé straně hlavní silnice směřující do Willemstadu. Z menších prodejen jsme nakupovali jen v "Californii", která se nachází při cestě z letiště do Westpuntu, kde bez problémů pořídíte balené a trvanlivé zboží, nicméně třeba maso nebo salámy bych tady z obavy z nějaké té "řídké příhody" raději nepořizoval. Do Westpuntu, kde jsme bydleli, jezdí každé ráno rybáři prodat své úlovky. Taková čerstvá ryba upečená na grilu chutná opravdu výtečně.
V hlavním městě je spousta restaurací, včetně fast foodu jako McDonalds, KFC nebo Dennys. Dobře vaří rovněž v "Landhuis Daniel", který se nachazí u již zmiňované cesty z letiště.
Na ostrově vaří pivo Amstel Beer, jinak jsme nikde neviděli prodávat točené pivo, takže jsme byli nuceni konzumovat z nedaleké Venezuely dovážené pivo Polar, které nakonec nebylo až tak špatné. Málo kdo by možná čekal, že lze v těchto končinách pít vodu z vodovodu bez jakýchkoliv úprav, ale byla opravdu výborná a my jsme jí pili bez následků po celou dobu pobytu. Dokonce se tu prý z ní vaří i místní pivo. Můžu-li vám doporučit, kupte si v některém obchodě džus z Aloe vera, která se na obou ostrovech pěstuje. V takovém parném dni je to výborné osvěžení.


Nakonec pár tipů na výlety po ostrově. Národní park Christoffel se nachází na západě ostrova. Za 9 USD zde můžete obdivovat faunu a flóru ostrova a prohlédnout si jeskynní malby původních obyvatel ostrova. Parkem vede několik tras, které lze podniknout jak pěšky, tak autem nebo na kole. Pokud chcete mít celý ostrov jak na dlani, vyšplhejte se na nejvyšší vrchol Mt.Christoffel (377m), ovšem hned brzy ráno, ještě než začne pálit slunce.

pivo Polar
Té horké noci padlo za oběť přes padesát venezuelských Polarů.

Nedaleko Christoffelu se nachází Národní park Shete Boka. O skalnaté pobřeží se tříští vlny oceánu a vytvářejí zde skalní průrvy a jeskyně. Navštivte Boku Pistol, kde skaliska proměňují nárazy vody na několika metrové gejzíry. Podél pobřeží vedou jak pěší, tak nezpevněné cesty pro auta. Hlavním tahákem parku jsou mořské želvy, které sem údajně každé ráno připlouvají. My jsme zde byli odpoledne, takže jsme bohužel neviděli ani jednu. Vstupné do parku činí 2.65 Nafl.
Podél pobřeží z hlavního města směrem na východ se nalézá Mořské akvárium. Kromě expozice mořských živočichů stojí za to si koupit plavání s delfíny, nebo možnost krmit obří želvy, rejnoky a žraloky během šnorchlování v bazénu. My jsme si za 55 USD zaplatili krmení želv a setkání s delfíny. Další informace naleznete na adrese : www.curacao-sea-aquarium.com.

hlavní město Willemstad
Hlavní město Willemstad

Za návštěvu určitě stojí hlavní město ostrova a správní středisko Nizozemských Antil Willemstad. Pokud si chcete prohlédnout centrum, následujte ukazatele směru na čtvrtě Otrobandu a Pundu. Obě městské části odděluje mořský záliv, jehož nábřeží lemují pitoreskní baráčky se spoustou obchůdků a restaurací. V Pundě najdete i palác guvernéra nebo plovoucí trh, kde obchodníci prodávají ovoce, zeleninu nebo ryby přímo z lodí kotvících u nábřeží.
Pokud se vydáte z Willemstadu směrem na Santa Rosu, můžete navštívit pštrosí farmu. Během asi půlhodinové návštěvy se seznámíte s chovem těchto opeřenců, smíte si potěžkat sotva několika denní mláďata nebo nakrmit dospěláky.


Asi hlavním důvodem, proč navštívit Curacao, jsou beze sporu nádherné a hlavně turisty nepřeplněné pláže a čistá voda Karibiku. Skutečně se vám může přihodit, že budete mít pláž téměř celou pro sebe. Místní obyvatelé tráví čas na plážích většinou o svátcích a víkendech, za to si to pěkně užijí se vší parádou. Přinesou s sebou gril, jídlo a boxy s pitím a celou sobotu a neděli proválejí u moře. My jsme vyzkoušeli několik pláží: Playa Forti je krátká oblázková pláž s možností šnorchlování mezi útesy. Na skalisku přímo u pláže je restaurace. Grote Knip je jedna z nejhezčích pláží, na kterých jsme zde byli. Písčitá pláž s několika slunečníky, vstup zdarma. K dispozici je stánek s občerstvením. V sousedství se nachází menší Klein Knip. Další krásná pláž, Porto Mari, nabízí kromě restaurace, toalet a sprch také půjčovnu a středisko potapěčských potřeb. Platí se zde vstup 3.5 Nafl, v ceně je jeden nealko nápoj zdarma. Další informace najdete na :www.playaportomari.com.Cestou na tuto pláž se pokochejte pohledem na záliv s kolonií plameňáků. Poslední zkušenost máme z resortu Sunset Water Beach u zálivu Santa Martha. Z příjezdové silnice kolem zálivu je nádherný výhled na okolní krajinu okolo zálivu. Koupání v tomto resortu nás ale příliš nenadchlo. Jednak byl vstup do moře kamenitý a pak nás tu ještě požahaly nějaké medúzy.


Aruba

pláž Eagle Beach na Arubě
Aruba - Eagle beach

Aruba je na první pohled vyspělejším, ale také více turističtějším ostrovem, než sousední Curacao. Nádherné moře a nekonečné pláže s jemným bílým pískem přílákají každoročně tisíce turistů převážně z nedalekých Spojených států. Podobně jako Curacao bylo nejprve španělskou a poté holandskou kolonií. 1.ledna 1986 vystoupila Aruba ze svazku Nizozemských Antil a stala se nezávislou, i když je nadále součástí Nizozemského království.
Ostrov měří na délku necelých 32 km a v nejširší části ostrova asi jen 10 km.


Auto si můžete pronajmout v jedné z mnoha půjčoven, které se nacházejí venku hned za východem z letištní haly. Ubytování jsme měli rezervováno v Coconut Inn, což bylo velmi příjemné místo, od nejbližší pláže vzdálené jen asi 5 minut jízdy.


strom Divi Divi
Strom Divi divi

Nejkrásnější pláže se nacházejí na západní polovině ostrova mezi hlavním městem Oranjestad a majákem California.5 arubských florinů, dnes již neplatných


Najdete tu množství potápěčských středisek, při pobřeží se nachází několik vraků lodí, které přímo vybízejí k podvodním průzkumům. Arashi Beach je nepřelidněná sympatická pláž, nacházející se na nejzápadnějším výběžku ostrova. Nedaleko odtud stojí California Lighthouse, maják obklopený písečnými dunami. Jedinou nevýhodou této pláže je, že zde není žádné příslušenství. Podél jižního pobřeží směrem na východ se pak táhne dlouhé pásmo pláží, které končí až u hlavního města. Palm Beach je sice pěkná pláž s veškerým vybavením, ale je soustředěna přímo u obrovských hotelových komplexů, takže tu bylo asi nejvíc lidí, co jsme zde zažili. O něco klidnější je pak Eagle Beach, kde si lze nerušeně poležet nebo si půjčit vodní skútr. Dalšími v pořadí jsou pak pláže Manchebo Beach a Druif Beach, které jsme ovšem nevyzkoušeli. Na východním cípu ostrova je pláž Baby Beach, nazvaná podle malé hloubky vody vhodné pro děti. Jen slunečníků tu moc nebylo, tak jsme se spokojili pouze s pohledem na nedaleké pobřeží Venezuely a jeli jsme nazpátek.
Na severní straně ostrova patřil k hlavním atrakcím ostrova svého času jeden z největších přírodních mostů na svetě, Natural Bridge, který se bohužel asi měsíc před naší návštěvou zřítil a tak jsme zde mohli obdivovat pouze jeho menšího kolegu.


Natural bridge, Aruba
Natural bridge

Pokud si chcete prohlédnout a seznámit se s životem exotických motýlů, určitě se zajděte podívat na Motýlí farmu. Najdete jí přes ulici naproti hotelu Wyndham.
Podobným parkem jako Christoffel na Curacau je Arikok National Park na Arubě. Rozloha parku zaujímá celou čtvrtinu ostrova a kromě typických rostlin a zvířeny tu najdete i obydlí původních obyvatel "cas ditorta". Parkem vede několik nezpevněných silnic, které našemu sedanu umožňovali jet velmi pomalu a obezřetně. Určitě se k návštěvě areálu vyplatí zvolit terénnější vozidlo. Vstup do parku je zdarma.
Za výlet stojí i samotné hlavní město Oranjestad. Projděte se uličkami mezi pastelově zbarvenými baráčky v holandském stylu.


Pouze několik minut jízdy z Oranjestadu směrem na východ se nachází De Palm Island. Ostrov, který nabízí fantastické šnorchlování, vlastní společnost De Palm Tours. Na ostrov vás odvezou člunem a můžete zde strávit třeba celý den. Doufejte jen, že zde nebude přeplněno lidmi a nebudete mít smůlu jako my.
V západní části, asi tak ve středu ostrova, se nachází skalní formace Casibari, která je také oblíbeným cílem turistů. Kromě výhledu po ostrově nabízí i kaktusovou zahradu a starobylé indiánské malby.