...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Atherton Tableland

www.athertontablelands.com.au
www.tablelandsinfo.com
Den 17 - 2.5. - Z Innisfailu do Cairns přes Atherton Tableland -

V Innisfailu se můžete rozhodnout, zda budete do Cairns pokračovat po Bruce Highway dál na sever přes Babindu se svými "bouldery" v podhůří nejvyšších queenslandských hor, nebo se vydáte vnitrozemím po Palmerston Highway malebným krajem athertonské planiny.


Atherton Tableland
Krajina Atherton Tableland

My jsme vybrali druhou variantu, a tak pomalu vjíždíme do kraje jezer, vodopádů, travnatých savan, ale i hustých lesů s obřími fíkovníky. Během prvních kilometrů se kolem nás rozprostírají zvlněné pláně, nápadně připomínající naší domovinu. Zdejší půda je mimořádně úrodná díky sopečnému původu a příjemnému klimatu s dostatkem vláhy, takže tu vyrostla spousta farem zpracovávajících mléko od krav pasoucích se všude kolem. Kromě toho se tu pěstuje vinná réva, ovoce, dokonce i káva a čaj (lze koupit v místních krámcích). Pak se náhle krajina, jak mávnutím kouzelného proutku, změní a z rozlehlých pastvin se vnoříme do vysokého porostu deštného lesa jižního okraje národního parku Wooroonooran. Asi 30 kiláků od Innisfailu se můžete zastavit v Mamu Canopy Walkway, systému chodníků zavěšených desítky metrů nad zemí v úrovni korun stromů tropického lesa.


Millaa Millaa falls
Vodopád Millaa Millaa

To už míjíme první odbočky k vodopádům napájených vodou z místních řek. Stavět u každého z nich by ale vydalo na dalších několik dnů, tak se spokojujeme pouze s malou odbočkou s příznačným názvem Waterfall circuit, zahrnující trojlístek vodopádů Ellinjaa, Zillie a Millaa Millaa. Zvláště poslední jmenovaný patří prý k nejfotogeničtějším vodopádům celé Austrálie a tomu se těžko odolává. Bohužel stejný názor sdílí i početný dav dalších turistů, takže blejsknout vodopád bez někoho, kdo se vytelí do laguny pod ním, dá pořádnou fušku. V městečku Millaa Millaa dáváme skromný oběd a pokračujeme dál v athertonském okruhu. Dalo by se odtud jet ještě dál na východ k známým jeskyním a tunelům Undara, vyhloubených tekoucí lávou, ale to je dalších 140 km tam a 140 km zpátky a my musíme dneska dojet do Cairns.


Curtain Fig Tree
Opona z kořenů, Curtain Fig

Z Millaa Millaa tedy jedeme na sever do jiného malého městečka jménem Yungaburra, kde se v místních říčkách prohánějí ptakopyskové. Před Yungaburrou ovšem ještě stavíme u obřího fíkovníku Curtain Fig (o chlup dál je další strom Cathedral Fig). Unikátní stromový kolos vznikne postupným spouštěním vzdušných kořenů fíkovníku, jehož rostlinka ulpí na hostitelském stromu. Ten, paraziticky obalen fíkovníkem, později hyne a další a další kořeny postupně vytvoří celý závěs (od toho pojmenování curtain).


Kolem jezera Barrine a obzvláště velkého Tinaroo se v Gordonvale napojujeme zpátky na pobřežní Bruce Highway, odkud je to do Cairns už jen kolem 20 km. Mimochodem, tady, v okolí Gordonvale bylo ve 30.letech minulého století vypuštěno několik desítek ropuch obrovských, dovezených do Austrálie pro boj se škůdci cukrové třtiny. Žabičky ale bohužel sežraly všechno, kromě škůdců a postupem času se jejich populace rozrostla na stovky miliónů kusů rozlezlých po Queenslandu a Severním Teritoriu. Dnes tu nevědí co s nimi a ropuchy představují obrovský ekologický problém, neboť jejich jed úspěšně zabíjí původní australské predátory.
<-- ZPĚT|DÁLE -->