...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Brisbane a okolí

www.visitbrisbane.com.au
www.brisbanevisitorsguide.com.au
Den 1-3 - 16.-18.4. - Na cestě -

Letadlo z Prahy do Dubaje odlétá v obvyklou dobu kolem čtvrté odpoledne. Mé soukromé statistiky prozrazují, že tuhle trasu už na křídlech Emirates absolvuji poosmé (plus jednou s ČSA). Tradičně nejhorší úsek celé cesty připadá na mrazící transfer busem po ploše dubajského letiště. Tentokrát jsem si to schválně změřil, kličkování od letadla k terminálu trvá kolem čtvrt hodiny, což ve stoje, s báglama na krku a v rukou zrovna nenadchne. Už ale samotný pocit, že za pár hodin budete na startu dalších zážitků v cizí zemi, dá zapomenout na všechny tyhle banální strasti. Samotný pobyt v přeplněném terminálu taky není úplně košér. Na pánských toaletách to hřmí jak u Verdunu a prázdnou kabinu aby člověk pohledal. A když už se konečně zadaří, s hrůzou v očích zíráte do díry tureckých hajzlíků. Urputné souboje se vedou i o jakoukoliv volnou sedačku, na které by se daly trochu protáhnout kosti. Ještěže se letí hned dál. Na cestě do Brisbane nás ale čeká ještě jedno hodinové mezipřistání v Singapuru, nazpátek to vezmem durch z Austrálie až do Dubaje.Den 3 - 18.4. - City Botanic Gardens a South Bank -

Brisbane je hlavním městem Queenslandu a zároveň třetím největším, a stále se rozvíjejícím, městem Austrálie. V oblasti Velkého Brisbane dnes žije více než 2,2 miliónů obyvatel, což je téměř polovina všech lidí Queenslandu. První Evropané se v nedalekém Redcliffe usadili v roce 1824, když začalo být v Sydney těsno a bylo zapotřebí najít nová místa pro trestanecké kolonie. Odtud se, kvůli lepším podmínkám, později stěhovali dál proti proudu řeky až do míst, kde leží dnešní brisbanské North Quay.


Přistát v Brisbane kolem třetí hodiny ráno není úplně ideální. Vlaky Airtrain, spojující letiště s městem jezdí až od pěti a s autobusy je to v tuhle dobu taky pofiderní, tak nezbývá než vlézt do taxíku. Od mezinárodního terminálu do centra Brisbane to dělá 48 AUD, celková suma zahrnuje noční přirážku a tuším, že sedm babek za použití placeného tunelu. V Brisbane jsou totiž (stejně jako třeba v Sydney nebo Melbourne) zpoplatněny některé úseky dálnice, s čímž je třeba kalkulovat při půjčení auta.


Tak jsme se trochu vychrupli, ale pořád máme 18.dubna. Náš hotel (sehnal se v akci už někdy kolem ledna) má super polohu přímo v centru města, s výhledem do zeleně botanické zahrady. Ačkoli je Brisbane rozlezlé do širokých koutů, většina pamětihodností a turistických atrakcí je soustředěna v Centrálním Brisbane (též značené jako CBD, nebo jen jednoduše City), případně v South Bank na druhém břehu řeky Brisbane River. Ta se, jako had, kroutí celým městem a vykrajuje v pevnině záhyby a ostré výběžky. A cíp jednoho z těchto výběžků vyplňuje City Botanic Gardens.


Agama vodní
Agama vodní
City Botanic Gardens

V Brisbane jsou botanické zahrady dvě, tu druhou najdete v rezervaci Mt.Coot-tha, asi 7 km odtud. My jsme se momentálně octli v oáze klidu uprostřed lesu mrakodrapů, kam si místní lidé chodí zaběhat, studenti z přilehlého univerzitního kampusu poklábosit a byznysmeni odpočinout od ruchu vnitřku překlimatizovaných skleněných věžáků. Mě osobně nadchlo to bezprostřední propojení přírody a městské zástavby, kdy z těch nejrušnějších ulic metropole skočíte rovnou mezi tucty vyhřívajících se agam vodních, posumy, ibisy australské a další tvory. A protože jsme přeci jen v botanické zahradě, prim zde hraje nekonečná přehlídka rostlin a stromů, od mohutných fíkovníků po bambusové aleje, za nimiž tu a tam prosvěcuje fasáda budovy parlamentu sousedící se zahradou.Brisbane CBD
Pohled na podvečerní City z mostu Goodwill
vlevo Wheel of Brisbane

Příjemnou procházkou přes zahradu se dostanete ke Goodwill Bridge, mostu pro pěší, který vede na South Bank, což je teprve tím pravým místem pro relax. S výhledem na Námořní muzeum s kotvícím exponátem australské válečné lodi Diamantina točíme směrem k South Bank Parklands. A tady to je teprve bomba! Uměle vytvořená laguna, s dokonalou písečnou pláží, má evokovat tropický ráj a je to jakýsi revanš obyvatelům a návštěvníkům města za absenci moře. Během povodní v roce 2011 dostala sice pořádnou ťafku, ale od té doby se to tu dalo vesměs do kupy. Dětský potěr tu do nirvány spolehlivě dostává sestava nejrůznějších stříkadel, fontánek a dalších vodních vylomenin. Adulty zase potěší zvýšený výskyt restaurací, barů a krámků se suvenýry. Kompletní obraz kulturně oddechového centra Brisbane dotváří další art centra, galerie a muzea. A tomu všemu vévodí obří ruské kolo, The wheel of Brisbane, lákající na městská panoramata z výšky 60m.


Do brisbanských ulic se pomalu vkrádá podzim. Nepocítíte to ani tak v teplotě, která se přes den stále pohybuje kolem famózních 25°C a ani v nejhlubší zimě (červen, červenec) zřídkakdy klesá pod 10°C, ale především v délce dne. V šest večer je tma jak v pytli, což objevování a cestování po zemi dost limituje a aby se něco stihlo, musí se vstávat brzy ráno.Den 4 - 19.4. - Lone Pine Koala Sanctuary -

Dopolední čas je věnován ještě zábavě na South Banku, kde aktuálně vrcholí přípravy na příjezd prince Williama a jeho Káti, kteří zavítali na koloniální návštěvu Austrálie. Všechno je tu vzhůru nohama, v ulicích davy lidí, jak za komoušů, když dorazily mandarinky, všude mraky policajtů, tak radši mizíme v autobusu směr Lone Pine Koala Sanctuary.


Lone Pine Koala Sanctuary
Koala v L.P.K.S.

Pobyt v Brisbane by nebyl kompletní bez návštěvy proslulé koalí rezervace, Lone Pine Koala Sanctuary (www.koala.net). Nejstarší a největší rezervace leží sice krapet stranou od centra Brisbane, ale jezdí sem autobus č.430, který staví přímo u parku. Dá se sem dostat i po řece s Mirimar cruises (www.mirimar.com), jejichž loď vyplouvá denně v 10 ráno z přístavu v centru a vrací se do něj v 15:00. Pokud se někomu zdá těch 2,5 hodiny na návštěvu rezervace málo, může se vrátit busem nebo taxíkem.


Jak už z názvu parku vyplývá, ústřední roli zde hrají koaly, kterých tu mají přes 130. Hlavním tahákem, zdá se být focení s medvídky, neboť téměř každý si odtud touží odnést fotku s koalou v náručí. Oficiální fotka stojí sice 16 AUD, ale aspoň vás férově nechají tu samou scénu zvěčnit i vlastní kamerou. Velkovýrobna zážitků frčí jak na běžícím pásu. Tři fotografové společně ukrajují z celkem slušné fronty čekajících lidí a vyjukaní chlupáči putují z ruky do ruky. A když se občas začne některý z nich cukat a dávat najevo, že čuchat cizí smrady ho silně přestává bavit, v záloze je hned připravený náhradník, snící doposud v poklidu větví svůj věčný sen o eukalyptovém listí. No, takhle nehumánně to tu přeci jen nechodí. Podle místních regulí prý smí být koala využívána pro účely focení maximálně 30 minut denně.


Krmení loriů
Krmení loriů

Ale nejen koalami živ je park. Na rozlehlém prostoru je možnost narazit na většinu australských zvířat. Mají tu wombaty, emu, dingy, ježury, hady a samozřejmě stádo klokanů. Nenechte si ovšem ujít krmení loriů. Kdo by čekal nudu á la házení housek přežraným holubům, bude mile překvapen. V určenou dobu tu papoušci dostávají kašovitou porci čehosi, co jim evidentně neskutečně chutná a vyvolává davové šílenství. Následující minuty se strhne scéna jak vystřižená z Hitchcockových Ptáků. Papoušci poletují kolem talířků plných neodolatelné dobroty, které jsou připevněny k hůlce, za kterou je můžete držet. Tak tu pobíhají děti v ruce s jakousi pochodní z loriů, za doprovodu ohlušujícího řevu linoucího se z hrdel ptáků, kteří se už nevmáčkli mezi ostatní soukmenovce. A dospělí vše fotí a natáčí a užívají si až do doby, kdy jim na košili nebo ve vlasech přistane finální produkt ptačího trávícího procesu.


Další zážitky z Brisbane a jeho okolí se urodily až po návratu z Cairns, kdy jsme zde trávili poslední dni a hodiny před návratem dom.<-- ZPĚT|DÁLE -->