...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Cairns a okolí

www.cairns-greatbarrierreef.org.au
www.visitcairns.com.au
www.cairnstoday.com.au
www.cairnsvisitorcentre.com
www.cairnsattractions.com.au
www.cairnstourinfo.com.au
Včera jsme úspěšně dorazili do Cairns, centra Severního tropického Queenslandu. Město samotné toho, až na pár pozůstatků v podobě starých budov z koloniální éry, moc nenabízí. Je však ideální základnou pro nepřeberné množství výletů po okolní přírodě a jednou z hlavních vstupních bran na Velký bariérový útes, který je odtud dosažitelný už po pár minutách plavby lodí.


Cairns Esplanade
Esplanáda v Cairns

Centrum Cairns je soustředěno v pár blocích ulic kolem mariny a třídy Esplanade, která se odtud táhne dál podél pobřeží severním směrem. Za hranicí tohoto prostoru je už celkem mrtvo, takže tomu, kdo chce být v centru dění, doporučuji sehnat bydlení ve výše specifikovaném okruhu.


Míjíme památníky vzdávající hold australským vojákům a dřevěný chodník promenády, kopírující mořské pobřeží, nás vede směrem do srdce města. Ačkoli je Cairns přímořským letoviskem, koupat se tu nedá. V těchto místech oceán ustoupil a odhalil tak nevzhlednou bažinu, lákající tak akorát několik příslušníků vodního ptactva. Kdo se chce smočit, musí vyrazit na sever od Cairns za některou z Northern Beaches nebo vzít zavděk místní uměle vybudovanou lagunou, což je momentálně i náš případ. Park kolem koupaliště zaplnila omladina, tvořená nejspíš študáky a backpackery, kteří tu vyhrávají na kytary, grilují nebo si hází rugbyovým míčem.


Laguna v Cairns
Západ slunce nad cairnskou lagunou

Uvolněná pohodová atmosféra podvečerního Cairns dává tušit, že krásné dny metropoli severního Queenslandu teprve čekají. Zatímco v jižních australských státech pomalu začíná být chladno, tady celkem nedávno skončilo nekonečné období dešťů a teprve teď se mohou návštěvníci těšit z prosluněných dnů. Genius loci za chvíli umocní i působivé barevné nasvícení vybraných stromů v parku, které se spustí pár minut po západu slunce, aby se stejnou dobou vydaly do nočních oblak i hejna velkých netopýrů. Ulice centra jsou plné obchodů se suvenýry, restaurací, barů, kaváren a agentur prodávajících výlety po pevnině i na reef. Večeři pak dáváme v asijském bistru, kde si za 14 dolarů za osobu můžete naplnit vaničku celou řadou nejrůznějších dobrot.Den 18 - 3.5. - Výlet do Kurandy -

Snad žádná jiná atrakce v Cairns není tak propagovaná jako výlet do malého městečka Kuranda, takže obrázky starobylých vagónů, případně kabiny lanovky, na vás jukají z každé brožury o Cairns. Možností, jak program výletu naplánovat, je celá řada a nejlépe vám poradí stránky www.ksr.com.au. My jsme zvolili balíček zahrnující cestu scénickým vláčkem do Kurandy, návštěvu místní motýlí farmy, koalí zahrady a ptačího parku a zpáteční cestu lanovkou s následným odvozem do hotelu, protože lanovka z Kurandy končí ve stanici vzdálené asi 10 km od Cairns.


Kuranda scenic railway
Vlak šplhající deštným lesem

Železnice z Cairns do Kurandy neposkytuje jen nevšední zážitek z okolní přírody, ale je i zdařilým a na svou dobu poměrně dost náročným inženýrským dílkem. Půl druhé tisícovky mužů, kteří se koncem 19. století pustili do výstavby železnice, se muselo poprat s obtížností terénu, vyžadující mimo jiné stavbu 55 přemostění a 15 ručně vyhloubených tunelů. 37 km dlouhá trasa železnice sloužila původně k dopravě vytěženého zlata z hor k oceánu, dnes už pomáhá těžit jen turistické dolárky a ne zrovna málo.


A tak se po snídani v oblíbeném Coffee clubu ubíráme o pár ulic dál k budově cairnského nádraží, odkud dvakrát denně vyjíždí vlaková souprava originálních dřevěných vagónů, tažená lokomotivou vyzdobenou domorodými motivy bájného hada Buda-Dji, jehož tělo, podle legendy, vyrylo koryto řeky Barron River. Z nulové výšky vlak pozvolna zdolává část Velkého předělového pohoří, tyčící se za Cairns a z oken nabízí neopakovatelný pohled na okolní pralesní krajinu a vodopády (Stoney Creek Falls), padající ze skal těsně se přimykajícím k železnici. U těch nejznámějších vodopádů, Barron Falls, postavili vyhlídkovou platformu a vlak tu na pár minut zastaví. Smůla v tom, že vodopád aktuálně nemá dostatek vody jako v období dešťů a ze skály stéká sotva patrný čůrek. Po pár dalších metrech už vjíždíme do cílové stanice v Kurandě, jejíž podoba se od dob, kdy spatřila světlo světa, téměř nezměnila a vy se tak přenesete v čase o nějaké století zpátky.


Logo Kuranda scenic railway

Kuranda (www.kuranda.org), dříve malá vesnička obklopená deštným lesem, se proměnila v čilé turistické centrum, jehož každodenní porci návštěvníků společnými silami spolehlivě dodají lanovka s vlakem, aby se pak tuny turistů rozutekly po restauracích, kavárnách, obchodech, kde prodávají upomínkové předměty s australskou tématikou nebo art centrech s výrobky původních aboridžinských obyvatel. V Kurandě tak seženete všechno od originálních australských klobouků, vydělané klokaní kůže, náhrdelníku z krokodýlých zubů až po didgeridoo.


Když už jsem nakousl to didgeridoo, uvažovali jsme, že bychom si jedno koupili domů jako památku na Austrálii. V jednom obchodě v Cairns nás dokonce učili způsob, jakým se na didgeridoo hraje. Originální nástroj představuje eukalyptový kmínek, zevnitř vyžraný termity s náústkem ze včelího vosku. Jeho cena se ovšem pohybuje ve stovkách dolarů a bez problému najdete i didgeridoo za tisícovku. To, co prodávají suvenýr shopy za 60 dolarů jsou jen asijský fejky, který nemají s autentickým domorodým nástrojem vůbec nic společného.


Skyrail
Lanovka nad pralesem

My máme ale v Kurandě na programu hlavně návštěvů tří zvířecích zahrad. V rezervaci s motýly (www.australianbutterflies.com) poletuje více než 1500 tropických motýlů. Nejlepší na tom všem je, že ty nejhezčí z nich můžete klidně vidět i venku, mimo ochrannou síť motýlária. To platí třeba o největším australském motýlovi, kterým je ptakokřídlec cairnský (Cairns Birdwing butterfly), nebo o symbolu tropického severu jménem Ulysses, s nezaměnitelnými zářivě modrými křídly, na který tu stopro narazíte. Sousední Ptačí svět (www.birdworldkuranda.com) je jedna velká voliéra, kde se dá volně procházet a krmit nejen australské papoušky. Neznám lepší pocit, než když vám do ramene zatne drápy několika kilový kakadu, zatímco jeho asijský kolega stihne během doby, než projdete voliérou, očistit od přezek váš batoh. Návštěva Zahrady s koalama (www.koalagardens.com) je už z nouze ctnost a příště bych ji z programu klidně vypustil. Koal už máme za tu dobu až nad hlavu a pár přežraných klokanů jen líně polehává po trávníku a nehne ani brvou.


Zpáteční cestu zčásti absolvujeme lanovkou (www.skyrail.com.au), jejíž kabinky se takřka otírají o koruny stromů tvořících džungli pod vašima nohama. Výhled na deštný prales, řeku Barron River a nedaleké pobřeží je nezapomenutelný. Na mezistanici se dá vyrazit na naučnou stezku po pralese, stejně se tu musí přesednout na navazující část lanové dráhy, která v konečném součtu měří 7,5 km. Konečná stanice leží nějakých 15 minut jízdy od Cairns, kam turisty rozváží dohodnuté autobusy. Můžete sem přijet i vlastním autem a celý okruh projet opačným směrem (pak se sem ale musíte z Cairns nějak dopravit), nebo se vrátit zase lanovkou. Autem se dá dojet i do Kurandy, pak ale zase zůstanete ochuzeni o zážitek z jízdy vlakem a lanovkou.
<-- ZPĚT|DÁLE -->