...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Cape Hillsborough

www.nprsr.qld.gov.au/parks/cape-hillsborough/index.html
www.mackayregion.com/destinations/cape-hillsborough/
Tak jsme v Mackay, které by se, co se atraktivity týče, dalo připodobnit k Rockhamptonu. Na západ od města by se dal ale navštívit Národní park Eungella s potoky a tůněmi, ve kterých se prohánějí ptakopyskové. Sem by to ovšem chtělo přijet časně zrána nebo k večeru, kdy je tahle hříčka přírody nejaktivnější. Asi 50 km nad Mackay se nachází malebný mys, přímo překypující panensky čistou přírodou, Cape Hillsborough. Jestli tudy někdy pojedete a budete zvažovat zastávku v tomto queenslandském regionu, vyměňte pohodlí a zázemí města (v Mackay toho konec konců zase tolik k vidění není) a vydejte se oněch několik desítek kilometrů dál na sever, do lůna nevelkého národního parku Cape Hillsborough, mysu, který pojmenoval James Cook po hraběti z Hillsborough. Nebudete litovat.


Ubytování jsme si radši s předstihem vyřídili už předchozí den z Yeppoonu v Cape Hillsborough Nature Resortu, aby náhodou nedošlo ke zklamání. Resort nabízí celkem pestrou škálu všeho ubytování, od plážových kabin, rybářských boud, vilek a pokojů až po místa pro karavany a stany, takže si tu každý jistě najde to své. Hlavně ale leží přímo v samém srdci národního parku, uprostřed zeleně, která jím prostupuje od prvního k poslednímu kůlu v plotě a navíc přímo u pláže vyhlášené ranními seancemi místní klokaní kolonie.Den 11 - 26.4. - Obklopeni přírodou kolem mysu -

Klokan na pláži
Svítání na Cape Hillsborough

Ráno před svítáním beru foťák a vyrážím na pláž, kde mají být klokani. Děti chrní dál, ani chlupatí vačnatci bohužel nezvítězili nad věčným chtíčem spánku. Na pláži už skutečně hopká několik krotkých klokanů. Vůbec se nebojí a klidně se nechají i pohladit, což neplatí o několika menších klokanech wallaby, kteří si přeci jen od lidí udržují patřičný odstup. Mezitím se otvírá scenérie jak dělaná pro obálku knižního průvodce po Austrálii. První paprsky právě vycházejícícho slunce se derou zpoza siluety nedalekého ostrova Wedge a kontrastují s postavou klokana sledujícího celé tohle přírodní divadlo. Nádhera.


Národním parkem vede několik treků. Můžete třeba zvolit výlet k pobřežním mangrovům s pozůstatky dávných aboridžinských kultur místního kmene Yuibera, nebo se vydat objevovat vulkanickou minulost mysu cestou podél pobřeží k zátoce Beachcomber.


Mapa Cape Hillsborough
Mapka Cape Hillsborough

Po snídani jsme se vypravili na stezku šplhající deštným pralesem, který tu sestupuje až k pláži. Stoupáme hustým lesním porostem až na vrchol kopce a kocháme se okolní famózní přírodou. Zdejší lesy jsou domovem přes 150 druhů ptáků (hlavně se všude kolem potuluje krůtě podobný tabon lesní, neboli Australian Brushturkey), 25 druhů tropických motýlů, z nichž někteří jsou velcí jak ruka dospělého chlapa. Můžete tu spatřit possumy, vakoveverky, hady (ráno se přede mnou proplazila nějaká užovka či co), několik druhů již zmiňovaných klokanů. Na zdejší pláže připlouvají v sezóně klást vejce želvy. Moře je tu nádherné, škoda jen, že se v něm nedá koupat kvůli medúzám, které se tu vyskytují od října do května.


Cape Hillsborough
Výhled na pláž, Cape Hillsborough

Během cesty si můžete udělat pauzu na některém z viewpointů, odkud je dechberoucí výhled na pobřeží kolem mysu i okolní ostrovy. Na jeden z nich, Wedge Island, lze dokonce během odlivu přejít z pevniny pěšky. Pokud je zrovna odliv, můžete se zpátky vrátit i cestou podél pobřeží, takže je dobré načasovat si výlet na dobu, kdy je moře na ústupu.


Po takovém treku v horkém dni by bodla koupačka. Díky medúzám se ale musíme spokojit buď s resortovým bazénem, nebo se vydat do Mackay do tamní laguny. Ve všech větších městech podél pobřeží, "postižených" v letních měsících výskytem žahavých medúz, vybudovali umělé laguny vesměs se slanou vodou, aby se lidé měli kde vykoupat. Nakonec zkoušíme obojí a návštěvy města využíváme i k nákupu opulentní dávky jídla na večerní žranici u kempových grilů.


Brushtail possum
Kusu (Brushtail Possum)

Podvečerní čas je zase ta správná doba k setkání se zvířaty, která opouštějí své denní úkryty a vydávají se za potravou. A tak během zpáteční cesty po odlehlých silnicích mysu Hillsborough ještě zastavujeme na pozorování klokanů a kookabur, které svými skřeky připomínají škodolibý smích. Po setmění vyráží do terénu armáda possumů, nočních vačnatců, kterých je po celé Austrálii mnoho druhů a velikostí. V Austrálii a Novém Zélandu platí spíše za škodnou, protože sežerou, na co přijdou, včetně úrody farmářů, kteří je ve velkém likvidovali. Přítomnost lidí vždy znamená nějaký ten voňavý zbyteček žrádla, což possumy láká blíže k lidským obydlím. Kromě toho jsou i velmi zdatní lezci, takže koruny stromů v kempu jen šustí pod těly těchto zvířátek. Jeden z nich, kusu (Brushtail Possum), zrovna opustil bezpečí větví a vydal se na loupeživý výlet po areálu kempu. Konkrétně tohle zvířátko má velikost kočky, roztomilé uši, velké oči, ostré zoubky a hlavně pořád prázdný žaludek. Neohroženě se proplétá mezi sedícími dětmi, sledujícími pohádku v letním kině, přímo ke kempové kuchyni, na jejímž opačném konci svádí předem prohraný boj můra s obří ropuchou. Tolik zvířat ve volné přírodě se opravdu vidí jen málokde.<-- ZPĚT|DÁLE -->