...personal travel web

vlajka ChileZákladní informace

Poloha : Jižní Amerika
Rozloha : 756.096 km2.
Počet obyvatel : 17.300.000
Úřední řeč : španělština
Měna : chilské peso (CLP), 1 Kč = 24 CLP (březen 2013)
Státní zřízení : republika
Náboženství : křesťanství
Hlavní město : Santiago de Chile
Telefonní předvolba : +56
Elektřina :220V/50Hz
Čas : v Chile je o 4 hodiny méně v době našeho zimního času a o 6 hodin méně během času letního.
—>  FOTOGALERIE
—>  DENÍK Z ARG. A CHILEZastupitelské úřady

Velvyslanectví republiky Chile v ČR
U Vorlíků 4/623
160 00, Praha 6 – Bubeneč
email : embachile@embachile.cz
Telefon : +420 224 315 064, +420 224 313 176
Fax: +420 224 316 069
web: chileabroad.gov.cl/republica-checa/


Velvyslanectví ČR v Chile
Av. El Golf 254
Las Condes, Santiago de Chile
email : santiago@embassy.mzv.cz
Telefon : +562/22321066 , +562/22311910
Nouzová linka : +569/92492220
Fax: +562 22320707
web: www.mzv.cz/santiago

Zvětšit mapuOdkazy Chile

www.visitchile.com
www.chile.travel
www.contactchile.cl
www.visitchiletours.com
www.chileventura.com
www.southamerica.travel
www.chiletouristik.comChile, informace o zemi

Historie | Geografie | Obyvatelstvo | Vízum | Očkování | Jak jet | Počasí | Svátky | Bezpečnost a doporučení | Doprava | Ceny | Příroda | Ubytování | JídloHistorie

Jihoamerický kontinent byl odpradávna předmětem zájmu dvou tehdejších námořních supervelmocí, Portugalska a Španělska. Ačkoli prvním z Evropanů, kdo vstoupil na území dnešního Chile, byl portugalec Ferdinand Magellan (v roce 1520, dodnes je po něm pojmenován průliv oddělující Ohňovou zemi od pevniny), skutečnou invazi do země podnikli v první polovině 16. století až španělští dobyvatelé. Zatímco Diego de Almagro pronikl přes mrazivé Andy, Pedro de Valdivia zvolil cestu skrz severní poušť. V roce 1541 založil Valdivia dnešní hlavní město Santiago. Vzdor původního domorodého obyvatelstva proti španělským kolonizátorům trval více než tři sta let.


Vnitropolitické problémy španělského království v 19. století jen přiživily národně osvobozenecké tendence v rámci Chile. Do čela osvobozenecké armády se postavil Bernardo O´Higgins a hrdina argentinského boje za nezávislost Jose de San Martin. Chile vyhlásilo oficiálně nezávislost 12.2.1818.


V letech 1879-1883 proběhla Pacifická válka mezi Chile a Peru s Bolívií, po jejímž skončení Chile rozšířilo svá území o severní provincie s bohatými nalezišti nerostných surovin. Bolívie ztratila po nových územních uspořádáních přístup k oceánu.


V roce 1891 vypukla v Chile občanská válka mezi stoupenci prezidenta Balmacedy snažícího se o nastolení sociálně spravedlivější společnosti a jeho odpůrci z řad Kongresu.


V roce 1964 započal nově zvolený prezident Eduardo Frei Montalva éru mnoha sociálních a ekonomických reforem, které získaly na intezitě s nástupem jeho následovníka Salvadora Allendeho. Socialistické změny ve státě, kolektivizace, znárodňování i vyvlastňování vyústily až ve vojenský převrat v roce 1973, po kterém převzal vedení země generál Augusto Pinochet.


Pinochetův režim vymanil Chile z ekonomické recese a zastavil proces socializace země. Na druhou stranu je mu vyčítán tvrdý přístup vůči opozici v podobě systematického porušování osobních svobod, věznění, mučení a poprav politických odpůrců. Za působení Pinocheta v čele země se prohloubily i sociální problémy ve společnosti. Referendum v roce 1989 rozhodlo o ukončení setrvání Pinocheta ve funkci prezidenta země.


Nová vlády po roce 1990 nastartovaly v zemi procesy demokratických změn.Geografie

Území Chile se rozprostírá na převážně hornatém pásu země táhnoucímu se podél západního pobřeží Jižní Ameriky. Na severu sousedí s Peru a Bolívií, zbytek hranice (přes 5300 km) sdílí s Argentinou.


Ačkoli Chile měří na šířku průměrně jen kolem 180 km, délka jeho kontinentálního území přesahuje 4300 km, což je vzdálenost podobná jako z Moskvy do Lisabonu. Pokud připočteme ještě část antarktického území, které si Chile nárokuje, dostáváme se na délku země čítající 8000 km. K území Chile patří i několik ostrovů, včetně Velikonočních ostrovů, známých též pod domorodým názvem Rapa Nui. Největším z chilských ostrovů je Chiloé.


Pevninské Chile je vměstnáno mezi Tichý oceán na západě a pásmo And tvořících východní hranici. Nejvyšší horou země je Ojos del Salado (6893 m), druhá nejvyšší hora Jižní Ameriky a zároveň nejvyšší aktivní vulkán světa. V Chile se nachází přibližně 10 % všech světových aktivních sopek. Díky obrovské délce svého území zahrnuje tato země několik podnebných pásem. Na severu Chile se rozprostírá nehostinná poušť Atacama, nejsušší místo na Zemi. Směrem k jihu je poušť postupně nahrazena krajinou Centrálního údolí, nejúrodnější částí Chile, kde se také soustřeďuje většina obyvatelstva této Jihoamerické země. Ještě více na jih se rozprostírají oblasti lesů a jezer, jež přecházejí v Patagonii, v této části charakteristickou zálivy, ostrůvky, fjordy, ledovci a žulovými štíty hor.Obyvatelstvo

Většina populace Chile má španělské předky, smíšené s původními domorodými obyvateli. V minulosti se přistěhovali další vlny imigrantů např. z Itálie, Francie, Británie nebo Německa. Německý vliv a kultura je nejmarkantnější v oblasti jezer. Z původních indiánských etnik zde dosud žijí kmeny Aymarů, Atakamců (v severních Andách). Nejpočetnějším etnikem jsou Mapučové (též Araukánci), tvořící asi 4% celkové populace, obývající hlavně region La Araucanía.


V hlavním městě žije kolem šesti miliónů obyvatel, ovšem s předměstími a lidmi, kteří sem dojíždějí za prací, se blížíme k sumě přesahující 7 miliónů lidí, což je asi 40% všech obyvatel Chile. Téměř 90% veškerého obyvatelstva Chile žije ve městech.Vízum

Občané ČR nepotřebují k cestě do Chile vízum. Dohoda o zrušení vízové povinnosti z roku 1996 umožňuje pobyt v Chile za účelem turistiky do maximální délky 90 dnů. Po příjezdu do Chile se musí vyplnit imigrační formulář, jehož jedna část se odevzdává imigračnímu úřadu a druhou část je třeba pečlivě uchovat a odevzdat při odjezdu ze země.Očkování a zdraví

Při cestě z Evropy nejsou povinná žádná očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B plus břišní tyfus. Na zvážení je očkování proti vzteklině. V Chile se nevyskytuje malárie ani žlutá zimnice.


V deníku z cesty po Chile je zmínka o výškové nemoci, která může potrápit cestovatele pohybující se v místech s vysokou nadmořskou výškou.


Kvalita ovzduší a smog jsou velkým problémem hlavního města Santiaga především během zimních měsíců (od května do srpna).Jak jet

Ceny letenek z Evropy do Chile se pohybují v trochu vyšších relacích, než je tomu u letenek do sousední Argentiny. V průměru se pohybují kolem 25 000 Kč. V porovnání s Argentinou sem létá i o dost méně spojů. Hlavní vstupní bránou do země je mezinárodní letiště Artura Merina Beniteze v Santiagu. Na přímé lince do Chile létají z Evropy letecké společnosti:


Air France z Paříže.
Iberia z Madridu.


Další evropské aerolinky využívají mezipřistání na některém z jihoamerických letišť (nejčastěji v Sao Paulu, Rio de Janeiru nebo Buenos Aires) a následného codeshare letu s některou z lokálních společností. Tímto způsobem sem létá třeba Lufthansa, KLM nebo British airways.


Z Brazílie provozují lety do Chile společnosti:
TAM


Z Argentiny provozují lety do Chile společnosti:
Aerolineas Argentinas


Z Kolumbie provozují lety do Chile společnosti:
Avianca


Národním dopravcem Chile je letecká společnost LAN. Aerolinky létají i do Evropy, konkrétně do Madridu, respektive Frankfurtu. Jeho dceřinné společnosti provozují lety po celé Jižní Americe.Počasí

Střídání ročních období je opačné než u nás, v době našeho léta je v Chile zima a naopak. Chile je tak neuvěřitelně dlouhá země, že jeho území spadá hned do několika klimatických zón. Na charakter počasí v rámci jednotlivých klimatických zón mají ale vliv i další faktory, jako je nadmořská výška, přítomnost oceánu a hor nebo třeba studený Humboldtův mořský proud.


srážky a teplota Iquique


Sever země zaujímá suchá poušť, s malými srážkovými úhrny. Většina srážek spadne na altiplánu během chilského léta, díky klimatickému jevu zvanému altiplánská zima. Markantní jsou i vysoké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. V San Pedru de Atacama je v zimě (červen, červenec, srpen) průměrná denní teplota 22°C, v noci 4°C , ale může klesnout i pod bod mrazu. V létě (leden, únor, březen) se denní teploty pohybují kolem 30°C a noční kolem 16°C. Jak je vidět na grafu, v přímořském městě Iquique neprší téměř vůbec (jsou roky, během nichž nezaprší ani jednou), zatímco třeba ve výše položené Calamě je to kolem 5,5 mm za rok.


srážky a teplota Santiago


Střední Chile má středomořský ráz podnebí, nejvíce srážek spadne v zimě (mezi květnem a srpnem), a to až 80% veškerých ročních srážek. V horských oblastech jsou tyto srážky sněhové, v tomto období se do Chile jezdí lyžovat. V zimě se průměrná teplota v Santiagu pohybuje kolem 8°C, v létě kolem 20°C . V létě převažují jasné dny (22 dnů v měsíci), v zimním období převažuje oblačno (průměrně 13 dnů v měsíci) a asi 5 dnů kdy prší. Občas může i mrznout.


srážky a teplota Punta Arenas


Čím více na jih Chile, tím víc klesají průměrné teploty a přibývá srážkových úhrnů. Pršet může kdykoli, i když větší pravděpodobnost deště je během zimních měsíců. Na jihu Chile nepřekračují letní denní teploty 16°C. V chilské Patagonii je počasí vlhké a chladné s rovnoměrně rozloženými srážkami. Charakteristickým je pro tuto oblast silný vítr. V Punta Arenas ročně naprší kolem 370 mm. V zimě je průměrně zaznamenáno 17 dnů v měsíci, kdy mrzne, teploty pod bodem mrazu ale nejsou ničím výjimečným ani během jara a podzimu.


srážky a teplota Velikonoční ostrovy


Velikonoční ostrovy leží v Pacifiku, přibližně 3500 km od pevninského Chile. Ročně zde spadne kolem 1200 mm srážek, nejvíce v květnu. Průměrná teplota se v létě pohybuje mezi 20°C a 27°C, v zimě mezi 15°C a 21°C. Během léta se dá počítat s 26 dny v měsíci s teplotou 25°C a vyšší, 14 nocmi s teplotou 20°C a vyšší a také s 10 dny, kdy zaprší.


Na adrese národního meteorologického úřadu Chile najdete další informace o klimatu v Chile a hlavně aktuální předpovědi počasí. Bohužel ale pouze ve španělštině.

Svátky

1. leden : Ano Nuevo, Nový Rok
březen/duben : Semana Santa, Velikonoce
1. květen : Día del Trabajo, Svátek práce
21. květen : Glorias Navales, výročí námořní bitvy o Iquique
květen/červen : Corpus Christi
29. červen : Día de San Pedro y San Pablo, svátek sv. Petra a Pavla
15. srpen : Asunción de la Virgen, Nanebevzetí panny Marie
První pondělí v září : Día de Unidad Nacional, Den národní jednoty
18. září : Día de la Independencia Nacional, Den chilské nezávislosti
19. září : Día del Ejército, Den ozbrojených sil
12. října : Día de la Raza, Kolumbův den (výročí připlutí do Ameriky)
1. listopad : Todo los Santos, Svátek všech svatých
8. prosinec : Inmaculada Concepción, Svátek neposkvrněného početí
25. prosinec : Navidad, VánoceBezpečnost a doporučení turistům

Na jihoamerické poměry je Chile poměrně bezpečnou zemí, nicméně obezřetnosti je třeba především ve velkých městech jako je Santiago, Valparaíso nebo Vina del Mar.


V oblastech severního Chile, při hranicích s Peru a Bolívií (např. NP Lauca, NP Llullaillaco, Salar de Surire nebo rezervaci Los Flamencos) zůstává stále ještě mnoho nevybuchlých pozemních min a munice z dob, kdy byly země ve společném válečném stavu. Proto se v těchto oblastech doporučuje dbát výstražných cedulí a držet se značených cest. Další značená minová pole jsou na jihu Chile při hranici s Argentinou, mezi Punta Arenas a parkem Torres del Paine a v Ohňové zemi.


Mějte na paměti, že Chile je zemí s poměrně častým výskytem přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení, sopečné erupce, tsunami nebo lesní požáry.


Důležitá telefonní čísla:
Policie 133
Hasiči 132
Ambulance 131Doprava

Letecká

Letecká doprava může ušetřit spoustu času v porovnání s přesuny dálkovými autobusy, které zaberou desítky hodin. Na území Chile operují hlavně letecké společnosti LAN a Sky Airline, které mají dohromady výborné pokrytí skoro celého území Chile. Menší dopravce PAL Airlines poskytuje spojení mezi Santiagem a Antofagastou, Calamou, Copiapem, Iquique a Concepciónem.


Nejlevnější letenky se společností LAN se dají rezervovat na jejich internetové stránce, ovšem musíte tak učinit v Chile, nikoli ze zahraničí. Turisticky nejatraktivnější trasy se v hlavní sezóně vyplatí rezervovat s předstihem.


Železniční

Zlaté časy chilské železnice jsou dávno pryč a i když je v budoucnu v plánu modernizace a obnova sítě, zůstává železnice pomalejší, dražší a méně frekventovanou variantou cestování po zemi. Značně omezené je i vlakové spojení Chile, takže téměř jedinou alternativou je jízda po hlavní trati ze Santiaga na jih do Temuca. Další informace najdete na stránce www.efe.cl. Na předměstí hlavního města Santiaga fungují železniční soupravy metrotren.


Autobusová

Autobusová doprava v Chile je nesmírně efektivní, fungující, komfortní, spolehlivá a dobře organizovaná. I v tom nejzapadlejším městě v Chile určitě najdete autobusové nádraží a možnost spojení s okolním světem.


Mezi nejvýznamnější společnosti v Chile patří Tur Bus a Pullman, dalšími provozovateli autobusové dopravy jsou Condor Bus, Cruz del Sur, JAC nebo Linea Azul. Konkurence je velká, takže se dají najít jízdenky za velmi příznivé ceny. Společnosti navíc nabízejí i různé passy pro věrné zákazníky.


Většině návštěvníků se určitě budou hodit i informace o cestování autobusy do NP Torres del Paine a po Ohňové zemi, takže:


Bus-Sur zajišťuje spojení na mezinárodní trase Punta Arenas - Ushuaia, Puerto Natales - Ushuaia a Puerto Natales - Río Gallegos. V rámci Chile provozuje linku z Punta Arenas do Puerto Natales a z Puerto Natales do Torres del Paine (cesta trvá asi 2 hodiny 15 minut, jízdné stojí 8000 CLP, zpáteční 15000 CLP).
Buses Pacheco operuje v Patagonii a Ohňové zemi, kromě toho jezdí do parku Torres del Paine z Puerta Natales.
Buses Gomez jezdí do Torres del Paine z Puerta Natales.
Turismo Zaahj poskytuje autobusovou dopravu mezi Puerto Natales a El Calafate, přes hraniční přechod Cerro Castillo.
Společnost Cootra zdá se, nemá vlastní webové stránky, ale dá se snimi jet z El Calafate do Puerta Natales a zpět. Služeb téhle společnosti jsme využili i my, naše cesta vedla přes hraniční přechod Rio Turbio.


Jízdenky se dají koupit v několika třídách podle stupně nabízeného komfortu. Od prostých sedadel kategorie ejecutivo nebo clásico, přes semi cama až po cama, salon cama nebo premium, ve kterých se dají sedadla sklopit do téměř vodorovné polohy, je dostatek prostoru pro nohy a dostanete i občerstvení. Zvláště při dlouhých cestách, čítajících i desítky hodin na palubě busu, se doporučuje připlatit si za větší pohodlí.


Colectivos

Sběrné taxi, colectivos, představují levnější druh dopravy pro více osob. Jezdí na daných trasách a většinou zastaví na mávnutí kdykoliv po cestě. Jízdné se liší v závislosti na denní resp. noční hodině.


Automobil

Půjčení auta není problém, autopůjčovny známých firem jsou na letištích i dalších turisticky frekventovaných místech. Globální značky doplňuje firma Econorent. Minimální věk řidiče pro půjčení auta v Chile se u různých společností pohybuje od 22 do 25 let. Vždy se pečlivě seznamte s podmínkami pronájmu a výší pojistného krytí, obzvláště pokud budete jezdit v drsnějších podmínkách, jako je třeba park Torres del Paine. Ani v jedné z půjčoven po nás nikdo nevyžadoval mezinárodní ŘP, ovšem případná policejní kontrola by jej mohla chtít vidět a rovněž v případě pojistné události je lepší jej mít při sobě. Pokud plánujete pronajatým autem překročit hranici do Argentiny, ujistěte se, že máte všechna potřebná povolení (někdy je nutné oznámit s dostatečným předstihem).


V Chile se jezdí vpravo. Benzín stojí přibližně 800 CLP za litr, nafta kolem 600 CLP za litr. Cestu do odlehlých končin plánujte s ohledem na aktuální stav cest a také na fakt, že tu nenajdete čerpací stanice. Hlavní silniční tepnou země je Panamericana, protínající území Chile od Aricy až po Puerto Montt. Některé úseky se platí (peaje), takže je dobré mít po ruce drobnou hotovost. Carretera Austral je vesměs nezpevněná komunikace č.7 vedoucí chilskou Patagonií. Komunikace dlouhá 1240 km vede z Puerta Montt do Villa O'Higgins a začala se stavět za éry generála Pinocheta ve snaze zpřístupnit odlehlou jižní část země.


Lodní

Z Puerta Montt vyplouvá známý trajekt společnosti Navimag na cestu podél pobřeží do Puerto Natales.


Doprava v Santiagu

Z letiště do centra města jsme využili autobusu od Tur Busu a můžu vřele doporučit. Zastávka je hned před terminálem, autobusy do města odjíždí zhruba každou čtvrt hodinku až 20 minut, lístek stojí 1400 CLP. Cesta trvá v závislosti na dopravní průjezdnosti asi třičtvrtě hodiny a konečná je na autobusovém terminálu Alameda, který je přímo propojen se stanicí metra Universidad de Santiago, odkud se už metrem dostanete kamkoliv. Další letištní autobusy provozuje společnost Centropuerto.


Autobusovou dopravu v Santiagu zastřešuje relativně mladý projekt Transantiago. Na stránkách naleznete informace o jízdném i trasy autobusů (pouze ve španělštině). Pokud budete v Santiagu delší čas, můžete si pořídit kartu Bip pro bezhotovostní placení jízdného v autobusech a metru. Více informací na www.tarjetabip.cl.


Metro v Santiagu má pět linek, jednotlivé trasy jsou označeny 1, 2, 4, 4A a 5. Metro jezdí od 6:00, poslední jízdenku vám prodají ve 23:00 hodin, v neděli a ve svátek ve 22:30. Jízdné se liší podle denní hodiny, nejdražší je ve ranní a odpolední špičce (horario punta), nejnižší je pozdě večer a brzy ráno (horario bajo), ve zbývající čas a o víkendech se jezdí podle horario valle. Více informací na stránkách www.metro.cl.
Ceny

Obecně lze říct, že Chile je pro nás spíše dražší destinací. Ačkoli ceny potravin jsou na srovnatelné úrovni jako v ČR, levnější je v Chile benzín a nafta. Počítejte také s tím, že se zde praktikují dvojí ceny, což je markantní hlavně u placení vstupů v turistických oblastech a národních parcích. Jako cizinci (extranjeros) zaplatíte zhruba dvojnásobek toho, co platí místní. Hodně drahé je pivo v restauracích.


Pro orientaci uvádím malý přehled vybraných cen (březen 2013):


Minerálka neperlivá 1L 450 CLPcca 19 Kč
Láhev piva zn. Escudo 1L 1380 CLPcca 58 Kč
Máslo 140g 420 CLPcca 18 Kč
Masová empanada 790 CLPcca 33 Kč
Pomerančový džus 200ml 290 CLPcca 12 Kč
Místní sýr 100g 475 CLPcca 20 Kč
Benzín natural 95 1l cca 800 CLPcca 33 Kč
Nafta 1l cca 600 CLPcca 25 Kč
Vstup do národního parkucca 4500 CLPcca 188 Kč
Večeře v průměrné restauracicca 8000 CLPcca 330 Kč

Příroda

Národní parky

O chilské národní parky a rezervace se stará a ochraňuje organizace Conaf. Na jejich stránkách najdete veškeré možné informace o parcích a dalších chráněných územích, bohužel ale jenom ve španělštině. Cena za vstup do parků se dost různí. Některé jsou zadarmo (NP Lauca), do jiných stojí vstup v hlavní sezóně 4500 CLP na hlavu (NP Huerquehue). Specialitou je pak vstup do NP Torres del Paine, který stojí 18000 CLP v hlavní, respektive 10000 CLP ve vedlejší sezóně. Těm, kteří hodlají v Chile navštívit více parků, se možná vyplatí pořídit si "pass", který stojí 10000 CLP na osobu (30000 CLP za rodinu) a opravňuje ke vstupu do národních parků po dobu jednoho roku. Nevýhodou je, že jej nelze použít ke vstupům do parků Torres del Paine, Rapa Nui a reservy nacional Los Flamencos.


Fauna

Typickými představiteli chilské fauny jsou lamy. Zatímco lamy krotké a vikuně najdete v severním Chile, guanako je druh rozšířený ve vyšších polohách napříč celou zemí od severu po jih. Skalnaté prostředí hor je domovem viskačí, králíkům podobným hlodavcům. V severním altiplanu i jižních stepích lze pozorovat pštrosovi podobnému nandu. Ačkoli lišku jsme během putování po Chile viděli několikrát, pumu, která žije v horách, téměř nelze spatřit. Podél dlouhého chilského pobřeží žijí kolonie lachtanů a hlavně několik druhů tučňáků. Většinu z nich lze spatřit hlavně v jižní Patagonii a Ohňové zemi, Tučňák Humboldtův žije i severněji, třeba v národním parku Pan de Azúcar. Z dalších zástupců ptačí říše je třeba zmínit především kondora a několik druhů plameňáků, obývajících výše položené vodní plochy.


Flora

Déšť, po kterém v některých částech vyprahlé pouště Atacamy vykvetou specifické druhy rostlin, přichází spíše sporadicky, takže stálými zástupci rostlinné říše je v této oblasti několik druhů kaktusů. V jižních jezerních oblastech Chile stojí za zmínku lesy araukárií.
Ubytování

Chile nabízí širokou škálu všech možných typů ubytování. Ceny za ubytování v hlavní sezóně (polovina prosince až polovina března) se mohou vyšplhat až na dvojnásobek cen za ubytování mimo sezónu. Ujistěte se, že v nabízené ceně ubytování je již započítána IVA (chilská obdoba DPH).


Jednoduchý a levnější druh ubytování, většinou se společnou koupelnou jsou hospedaje, další levnější bydlení představují hostely. Seznam hostelů po celém Chile najdete na stránkách www.backpackerschile.com.


Zejména v turisticky hojně navštěvovaných regionech (oblast jezer) a národních parcích narazíte na cabanas, což jsou chatky pro 2 a více osob, většinou s kuchyňkou a koupelnou. V hlavní sezóně se cena za chatku vyšší kategorie na noc pro dvě osoby pohybuje v průměru kolem 30000 CLP. Seznam ubytování v cabanas najdete na stránce www.cabanaschile.cl.


V parku Torres del Paine lze přespat v ubytovnách zvaných refugios s pokoji pro více osob a často s palandami. Jednoduchá postel bez ložního prádla a bez stravy přijde průměrně na 20000 CLP. Místo v kempu vyjde na 4000 CLP, někde i víc, na některých místech je naopak zdarma. Nejdražší variantou ubytování v parku TdP jsou hotely a hosterie, kde stojí dvoulůžkový pokoj bez jídla kolem 200 USD na noc.


Seznam kempů v Chile ve formatu PDF je ke stažení zde.


Další stránky, kde lze vyhledat ubytování v Chile:


www.hoteleschilenos.cl
www.guiahotelerachile.com
www.alojamiento.cl
www.homechile.cl
www.chilehotel.net


Jídlo

Chilská kuchyně je mezinárodní kuchyní, ve které se mísí vlivy kuchyní všech přistěhovaleckých národů. Díky několika tisícům kilometrů pobřeží není nouze o ryby a plody moře. Parillada s pečenými masy je podobná jako v sousední Argentině, i když bez urážky, nějak to tu nebylo v tomhle směru úplně ono.


Na ulici a v každé samoobsluze seženete empanadas, taštičky z těsta plněné vším možným, třeba masem, sýrem, olivami, fazolemi, cibulí, nebo i plody moře. Pečivo se zde, na rozdíl od Čech, prodává většinou na váhu, nikoli na kus. Ochutnat můžete i tradiční polévku jménem cazuela nebo pastel de choclo, kukuřičný koláč se slanými i sladkými prvky. Z kukuřice se dělají i humitas. Velké oblibě se těší i porotos granados, které se připravuje z fazolí.


Především ve střední části Chile se daří vinné révě. Chilská vína mají světový věhlas a i u nás seženete láhev značky Undurraga nebo Tarapacá. Z hroznů se vyrábí i oblíbený alkohol pisco. O to, kde má pisco svůj původní domov, se Chilané hádají s Peruánci, každopádně ale stojí třeba pisco sour za vyzkoušení. Chile produkuje i poměrně zdařilá piva, pod čímž je podepsaná německá a konec konců i česká stopa. Asi nejvíce nám chutnala piva značky Austral, speciálně druh Calafate a Pale Ale. Pivovar Austral z Punta Arenas má více než stoletou tradici vaření piva a mimo jiné je i nejjižněji položeným pivovarem světa. Z dalších piv jsme vyzkoušeli ještě značky Kunstmann a Escudo.


Přečtěte si také DENÍK Z ARGENTINY A CHILE