...personal travel web

Kypr, info o zemiKypr, která místa navštívit

Poloostrov Akamas | Pafos | Pohoří Troodos | Limassol | Larnaka | Nikósie | Ayia Napa | Severní Kypr
Ostrov východního středomoří, dobře dostupný a navíc s velice příznivými klimatickými podmínkami, obsazuje pravidelně nejvyšší příčky v oblibě milovníků středozemních ostrovů a řadí jej tak každoročně mezi nejvyhledávanějších turistické destinace. Kypr, to však není jen slunce a skvostné pláže, ale dík své bohaté historii, sahající tísíce let zpět, nabízí svým návštěvníkům různorodou architekturu od antiky až po islámské mešity. Poznejte tu pravou atmosféru Kypru v některé ze zapadlých horských vesniček, nechte se unést až mystickým kouzlem odlehlých klášterů nebo se seznamte s místními zvyky a architekturou, utvářenými po staletí vlivy mnoha okolních kultur. Ochutnejte kyperskou kuchyni a vína, jež patří mezi vůbec nejstarší vína na světě. Kypr nezůstává nic dlužen ani vyznavačům aktivní dovolené a svým návštěvníkům nenabízí pouze vodní radovánky, ale i široké možnosti k podnikání horských treků, cyklistice a dokonce i lyžování.


Poloostrov Akamas

poloostrov Akamas
Jižní část poloostrova Akamas

O tomto nejzápadnějším koutu ostrova se říká, že je to poslední místo s panenskou, turistickým průmyslem dosud neposkvrněnou, přírodou. Skutečně poloostrov, nesoucí jméno Theseova syna, nabízí nádherné přírodní scenérie divoké neobydlené krajiny, od soutěsek a útesů po krásné zálivy. O uchránění poloostrova před developerskými projekty se paradoxně postarala britská armáda, která tu až do roku 2000 prováděla svá vojenská cvičení. Snahy ekologických organizací vyústily ve vyhlášení národního parku v této oblasti, aby byla pojištěna ochrana jedinečné přírody a ekosystému před zástavbou dalších hotelů a devastací poloostrova.


Akamas je ideálním místem pro podnikání pěších či cyklo výletů. Milovníci přírody mohou obdivovat přes 500 druhů divoké květeny, pozorovat ptactvo, vyskytují se zde stáda kyperských muflonů. Do zálivu Lara se každý rok vrací mořské karety, aby tu nakladly svá vejce.


Oblastí vede několik turistických tras, mezi které patří:


Aphrodite trail, výchozí bod u Afroditiných lázní, délka 7,5 km.
Adonis trail, výchozí bod u Afroditiných lázní, délka 7,5 km.
Kathikas trail, vede z Kathikas do Pegeie, délka 2 km.
Smigies trail, výchozí bod na piknikovém odpočívadle ve Smigies, délka 2,5 nebo 5 km.
Pissouromouttis trail, výchozí bod na piknikovém odpočívadle ve Smigies, délka 3 km.


Poloostrov Akamas je cenný i z kulturního a historického hlediska. Podle starých mýtů byl místem, kde se pohybovala Bohyně lásky Afrodité se svým milencem Adonisem. Při severním pobřeží poloostrova se nacházejí Afroditiny lázně, malé jezírko, ve kterém se tato patronka Kypru údajně koupala, dnes oblíbená součást pěších výletů. K dalším kulturním památkám patří byzantská katedrála Ágios Geórgios na Cape Drepano nebo zříceniny starého kláštera Pyrgos tis Rigenis nedaleko Afroditiných lázní.Pafos

Bývalé hlavní město Kypru je zapsáno na seznamu Světových dědictví UNESCA, najdete tu totiž velké množství archeologických míst a nalezišť. Vlastní město se stává ze dvou částí, přímořské Kato Pafos a o něco výše položené Ktima Pafos. Většina návštěvníků sem míří především kvůli Královským hrobkám, což je systém podzemních katakomb vytesaný ve skále, vyšperkovaný starověkými sloupy, a do archeologického parku za Pafskými mozaikami. Ty nejkrásnější zdobí podlahy bývalých vil z dob Římského impéria. Opodál stojí Odeon, zemětřesením zdecimované a opět zrekonstruované římské divadlo, které během letních dnů pojme přes tisíc diváků. Aby byl návrat do dávnověku kompletní, je třeba navštívit i místní muzea, Archeologické, Etnografické a Byzantské. Za prohlídku stojí i malebný pafský přístav.


Petra tou Romiou
Petra tou Romiou, místo zrodu bohyně Afrodité

Nacházíme se v kraji Bohyně Afrodité, která se podle legendy narodila na místě zvaném Petra tou Romiou. Několik skalních útesů vystupujících z moře najdete blízko dálnice z Pafosu na Limassol. Kousek odtud, u vesnice jménem Kouklia, se zase nacházejí ruiny Afroditina chrámu (Temple of Afrodite) a také Chateau de Covocle.


Okolí města nabízí dostatek vyžití pro všechny věkové kategorie a zájmové skupiny. Mezinárodní letiště a výstavba nových hotelů výrazně napomohly proměnit pafský region v turistické centrum západního Kypru. Návštěvníci se mohou těšit na krásné pláže, jako je třeba ta v Coral Bay, kromě toho je Pafos ideální základnou pro výlety na poloostrov Akamas nebo do pohoří Troodos. Děti určitě ocení radovánky ve vodním parku Aphrodite Waterpark, nejen opeřence, ale i další zástupce živočišné říše můžete obdivovat v pafském Ptačím parku. Zajímavou podívanou slibuje i návštěva Snake Georges Reptile Parku, ve kterém lze spatřit některého z plazů žijících na Kypru, nebo akvária, sídlícího přímo v Kato Pafos.Pohoří Troodos

klášter Kykkos
Klášter Kykkos

Únikem ze sluncem rozpálených pláží může být výlet do pohoří Troodos. Svahy horských masívů, vzduch prosycený vůní borovic a cedrů a především krása okolní přírody přímo vybízejí k bližšímu průzkumu jak pěšky, tak na kole. Díky dostatečné nadmořské výšce (nachází se zde nejvyšší hora Kypru Mount Olympos) se tu dá v zimních měsících i lyžovat. K nezapomenutelnému koloritu Troodu přispívá i spousta zapadlých vesniček rozesetých po svazích hor, ve kterých žijí lidé stále tradičním životem a věnují se svým řemeslům a pěstování vína. Hory ukrývají i historicky nesmírně cenné a velkolepě zdobené byzantské kláštery.

Ve vesnici Troodos najdete návštěvnické centrum, kde vám poskytnou potřebné informace o národním parku. Pár kilometrů jižním směrem se nachází letní sídlo prezidenta republiky a také vodopád Kaledonia. Ačkoli se v tomto regionu a vlastně po celém Kypru nachází mnoho klášterů, k nejznámějším a nejokázalejším patří Kykkos, založen již v roce 1080. V klášteru, kde bylo mimo jiné vybudováno muzeum, jsou k vidění mozaiky a malované ikony světců, z nichž nejcennější je ikona s vyobrazenou Pannou Marií.


Troodos je protkán sítí turistických tras, níže je uveden malý výčet:


Atalanti trail, výchozí bod na náměstí v Troodu, délka 12 km.
Kaledonia Falls trail, výchozí bod nedaleko prezidentova letního sídla, délka 3 km.
Myllomeris Falls trail, výchozí bod naproti kostelu v Platres, délka 1,2 km.
Kalopanagiotis - Oikos trail, výchozí bod ve vesnici Kalopanagiotis, délka 1,5 km.
Kampos tou Livadiou - Agios Nikolaos tis Stegis v Kakopetrii trail, výchozí bod ve vesnici Kampos tou Livadiou, délka 8 km.
Okruh z Gerakies, výchozí bod u hotelu Top Trees, délka 4 km.
Limassol

Druhé největší město Kypru je dnes důležitým námořním přístavem a centrem byznysu a obchodu. Během dlouhých staletí se zde střídaly jednotlivé vládnoucí dynastie, takže tu dnes vedle sebe najdete katolické kostely i mešity. V okolí Limassolu se nacházejí významné antické památky, neboť město leží mezi starověkými městskými královstvími Kourionem a Amathousem s pozůstatky antických staveb a impozantním amfiteátrem v Kourionu, hostícím letní Shakespearovský festival. Pokud se festivalů a lidových slavností týče, je Limassol tím pravým místem. Každoročně se tu koná třeba věhlasný karneval nebo Festival vína, o halvních křesťanských svátcích nemluvě.


K hlavním historickým památkám centra Limassolu patří Limassolský hrad, který se během let dočkal několika změn a úprav a byl využíván k mnoha různým účelům. Byl rovněž místem, kde se oženil anglický král Richard Lví srdce s Berengarií Navarrskou. Kousek odtud se k nebi tyčí minaret mešity Kebir nebo také Velké mešity.


Limassol je také centrem kyperského vinařství. Na svazích V podhůří Troodosu severozápadně od Limassolu se pěstuje réva a obyvatelé vesniček tohoto regionu se věnují zpracování a výrobě vína. V samotném Limassolu je pak několik podniků a vinných sklepů, kam lze zavítat a ochutnat místní produkci. Klášter Kolossi kousek od Limassolu byl tím místem, kde se započalo s výrobou proslulého dezertního vína Kommandaria.


Pro děti jsou tu k dispozici hned dva vodní světy, jedním je Watermania západně od města a druhým je Wet'n Wild východním směrem. Cestou z Limassolu do pohoří Troodos se můžete stavit ve vesnici Vouni, kde je stanice s osly. Nevšední podívanou slibuje multimediální show s názvem Time Elevator (Výtah časem), která seznamuje diváky s historií Kypru od prvních osadníků až po současnost.Larnaka

kostel Agios Lazaros v Larnace
Kostel Agios Lazaros v Larnace

Většina turistů přistane právě zde, na larnackém mezinárodním letišti. V okolí města vyrostla spousta hotelových komplexů a dalšího zázemí pro návštěvníky Kypru, a to zejména na sever od Larnaky v Larnackém zálivu. Samotné město bylo postaveno na místě, kde stával starověký Kition. Larnaka je spojována s postavou svatého Lazara, který zde našel svůj druhý domov poté, co byl vyhnán z Palestiny. Jeho ostatky spočívají v kostele Agios Lazaros, zasvěcenému právě tomuto světci. Larnacká promenáda kopíruje pobřeží a je lemována vzrostlými palmami, díky nimž také dostala svůj název "Phinikoudhes", neboli "Palmy". Najdete tu množství kaváren, restaurací a obchůdků a je vyhledávaným cílem procházek po městě.


Pokud si pro svůj pobyt zvolíte oblast Larnaky, máte možnost podniknout několik výletů do blízkého okolí. Nedaleko letiště se nachází slané jezero, které se pravidelně stává útočištěm kolonie plameňáků, tedy pokud není zrovna vyschlé. Na břehu jezera byla postavena honosná mešita Hala Sultan Tekke, velice důležité poutní místo všech muslimů. Podle legendy totiž stojí na místě, kde, po pádu z koně, přišla o život teta Proroka Mohammeda. Nedaleko odtud se tyčí oblouky akvaduktu Kamares, postaveného v roce 1745 aby dodával Larnace vodu, dnes dominantě místní krajiny.


Cestou do Nikósie po dálnici 1 si udělejte zastávku u kláštera Stavrovoúni. Chvíli se sice budete autem šplhat do pořádného kopce, klášter totiž stojí na skále ve výšce 700 m n.m. (viz foto v záhlaví), odměnou vám ale bude nádherný výhled na okolní krajinu a pobřeží. Za dobu své existence byl klášter několikrát zničen, takže jeho dnešní podoba se datuje od 17.století. Pamatujte, že do kláštera není povolen vstup ženám.


Projížďku na velbloudech si můžete zaplatit v Camel parku poblíž vesnice Mazotos. Dostanete se sem z Larnaky, pokud pojedete jižním směrem po vedlejší silnici kopírující pobřeží. Z Larnaky také vyplouvá ponorka Sadko, která vám přiblíží krásy podvodního světa a se kterou se, mimo jiné, dostanete k vraku lodi Zenobia. Další informace o této atrakci na stránkách www.sadkosub.com.Nikósie

katedrála Sv. Sofie
Severní Nikósie, katedrála Sv.Sofie, přestavěná na mešitu Selimiye

Hlavní a největší město Kypru leží přibližně ve středu ostrova a patří mu smutný primát posledního rozděleného hlavního města světa. Střed Nicósie totiž protíná Zelená linie oddělující Kyperskou republiku a Severokyperskou tureckou republiku, jejíž bezprostřední okolí je nepřístupno, na mnoha místech obehnáno ostnatým drátem. Přechod mezi oběma částmi je možný u Paláce Ledra (pouze pro pěší), autem lze přejet na západním předměstí Nicósie na hraničním přechodě Agios Dometios/Metehan. Seznam dalších přechodů najdete zde. Možnost překročit hranici v centru Nikósie jsme si nenechali ujít ani my. Za nezbytné asistence vojáků OSN jsme se dostali k tureckým orgánům, kde je třeba vyplnit formulář, abyste následně obdrželi vstupní razítko na kousek papíru. Snad nikdo se neubrání rozpačitým pocitům z prvních kroků vedoucím po území severokyperské Nikósie. Jako byste se mávnutím kouzelného proutku ocitli v úplně jiném světě. Z širokých bulvárů plných moderních obchodů se rázem přenesete do uliček s bazary, tržišti a stánky pouličních prodejců. Pokud jste tu jen na skok a nemáte dostatek času na podrobnější průzkum okolí, stojí za to se podívat alespoň k Mešitě Selimiye, což bývávala katedrála Sv.Sofie, později přeměněná na mešitu několika stavebními úpravami a hlavně přistavěním dvou minaretů a dekorována obřími vlajkami Turecka a Severokyperské republiky.


Nikósie, řecky Lefkosia, získala svůj název pravděpodobně podle jména zakladatele města Lefkona, syna Ptolemaia I. Staré město ohraničuje opevnění kruhového tvaru postavené Benátčany, s obvodem úctyhodných 4,5 km. Hradby zdobí jedenáct bašt a několik vstupních bran, z nichž nejvýznamnější je Famagusta gate, dnes sloužící i jako kulturní centrum. Uvnitř Starého města najdete spoustu památek a muzeí, za všechny lze zmínit budovu Arcibiskupského paláce a katedrálu St.John's v jejím těsném sousedství. V jižní části centra bylo zrestaurováno několik domů a ulic v tradičním kyperském městském stylu. Celá tato oblast, pojmenovaná Laiki Geitonia, je malebným místem se spoustou obchůdků, taveren a řemeslných dílen. Kyperské muzeum sice sídlí mimo starou část, zato však ochraňuje unikátní sbírku předmětů nalezených po celém Kypru od dob prvních známek osídlení ostrova.


Zeleň Národního parku Athalassa může být cílem úniku z rozpálených ulic hlavního města, obzvláště když se nachází jen pár kilometrů jihovýchodním směrem od Nikósie.
Jihozápadně od Nikósie se nachází, poblíž vesničky Agios Ioannis, pštrosí farma a zábavní středisko Ostrich Wonderland Theme Park. Jak lze již z názvu vydedukovat, vše se tu točí kolem pštrosů. Kromě toho, že vás zde seznámí s jejich chovem, můžete tu ochutnat pštrosí maso nebo koupit některý z produktů vyrobený z některé části těchto ptáků.Ayia Napa

Dříve poklidná rybářská vesnička se za poslední léta proměnila k nepoznání a spolu s nedalekým Protarasem patří k hlavním turistickým centrům Kypru. Každý rok do této oblasti zavítají tisíce turistů, pro něž je zde připraveno (a další se staví) nepřeberné množství ubytovacích zařízení, restaurací, barů, diskoték a nočních podniků, takže Ayia Napa připomíná takové malé Las Vegas Kypru. V každém případě tu přiletivší návštěvníci najdou fantastické pláže s veškerým servisem včetně vodních sportů. Mezi nejfotogeničtější z nich patří asi Nissi Beach, naneštěstí ale většinou zavalená davy rekreantů. V místě s tak vysokou koncentrací turistů vyrostlo i několik zábavních parků, jako jsou Marine Park s mořskými zvířaty nebo Kikiriko Fun Park. V Ocean Aquariu v Protarasu můžete obdivovat nejen ryby a další mořské tvory, ale je tu i malá zoo. Show a lá Křižíkova fontána se koná v Magic Dancing Waters. Ty největší vodní radovánky, navíc s kulisou antických staveb, zažijete v Water World Waterparku.


Z Ayia Napy se po pár kilometrech jízdy dostanete na jihovýchodní výběžek ostrova pojmenovaný Cavo Greko. Je to nádherný kus přírody s útesy a skalními útvary, o které se tříští křišťálové vody Středozemního moře. Rostou tu mimo jiné i některé vzácné druhy rostlin, jako jsou třeba orchideje. Svým návštěvníkům nabízí Národní park několik cyklostezek i tras pro pěší turistiku.


Malá vesnička Deryneia ležící na hranici obou státních útvarů je zároveň výborným místem pro pozorování blízké Famagusty, pro jejíž část jménem Varosha se vžilo pojmenování Město duchů. Za tímto účelem zde byla postavena malá rozhledna vybavená dalekohledy. Za vstupné 1 euro se nabízí skličující pohled na vybydlené domy a hotelové budovy jižní části města, které musely jejich nájemníci a obyvatelé opustit během smutných událostí roku 1974. Součástí observatoře je i malé muzeum a shop, tématicky věnované turecké invazi ve výše uvedeném roce. Dech se až tají při pohledu na fotografie srovnávající jednu z hlavních ulic Famagusty před invazí, překypující životem a plnou aut a turistů a po vpádu tureckých vojsk, liduprázdnou a zarůstající trávou.


Pohled na vybydlené domy najdete na tomto panoramatickém snímku.


Severní Kypr

Severní část Kypru má neoddiskutovatelné kouzlo a městečko Kyrenia je pro mnohé vůbec nejhezčím městem na Kypru. Sevřená mezi mořem a pohořím Pentadaktylos, s malebným přístavem a pevností patří skutečně k nejkrásnějším místům Středomoří.
Gotický klášter Bellapais byl postaven na vrcholku skalnatého výběžku nedaleko Kyrenie. K dalším významným památkám patří hrad St.Hilarion a hrad Kantara. První z nich nese, podle legendy, jméno mnicha, který zde trávil poslední léta svého života, z hradu Kantara se zase nabízí krásný rozhled po okolní krajině. V klášteru sv.Barnabáše jsou k vidění nástěnné malby a různé ikony a nachází se v oblasti starověkého městského státu Salamis. Salamis patřil k nejvýznamnějším městským státům, z jehož doby zde zbylo mnoho pozůstatků, včetně sloupů, lázní a římského amfiteátru.
Děj své hry Othello situoval její autor do Famagusty. V tomto městě, obehnaném benátskými hradbami, stojí dodnes věž pojmenovaná po hrdinovi Shakespearova dramatu, Othello tower, jež je rovněž součástí opevnění. Podobně jako v Nikósii, také ve Famagustě přestavěli gotickou katedrálu (Sv.Mikuláše) na mešitu.
Také Severní Kypr oplývá krásnými plážemi, které najdete v okolí Salamis, na severním pobřeží kolem Kyrenie a na poloostrově Karpas. "Ocásek" Kypru, poloostrov Karpas, je řídce obydlený a málo rozvinutý kout ostrova, s divokou přírodou a místem, kam mořské želvy připlouvají klást svá vejce. Pláže se táhnou po obou stranách poloostrova, ale dík nedostatečné infrastruktuře je obtížné dostat se k některým z nich obyčejným autem.