...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Port Douglas a NP Daintree

www.discoverthedaintree.com
www.visitportdouglasdaintree.com.au
Den 19 - 4.5. - Dobytí severního Queenslandu -

Tak se nám tu znatelně ochladilo, i když je přes den pořád příjemně teplo. Z ranního tisku se dovídáme, že v noci prý bylo v Cairns na místní poměry nevídaných 16°C, což místní přirovnávají k počasí v zimním červenci. Krátký výkyv ale netrvá nedlouho, za pár dnů už rtuť teploměrů leze zase k třicítce.


Dnešek je vyhrazen výletu do Port Douglas a národního parku Daintree. Bohužel v Cairns zrovna probíhá masívní motorkářská akce a stejným směrem se vydává asi 1500 borců a borkyň na hřmících strojích, takže v policejních uzavírkách přicházíme o drahocenný čas.


Pobřeží mezi Cairns a Port Douglas
Pobřeží mezi Cairns a Port Douglas

To, co Cairns postrádá, pláž, bohatě nahrazuje písečný pás severně od města, kde se dá vycachtat v moři. Pláže jako Holloways Beach, Yorkeys Knob, Trinity Beach a snad nejlepší z nich v Palm Cove, jsou snadno dostupné městskými autobusy a každá z nich má i nezbytnou ochrannou síť proti medúzám. Bílé písky ale necháváme hanebně nepovšimnuty za našimi zády, stejně jako Cairns Tropical ZOO a Cairns Night ZOO.


Silnice Cpt.Cook Highway mezi Cairns a Port Douglas představuje pohodových 60 kiláků kopírujících pobřeží Korálového moře, občas proložených viewpointem na nedotčené pláže. Mijíme Port Douglas, které se zdá být cílem motorkářských rejdů, s nadějí, že při zpáteční cestě tu už bude klid.


Tropický deštný les táhnoucí se od Cairns až po Cooktown tu roste už 100 miliónů let. Evropské osídlení zredukovalo původní plochy pralesa o více než polovinu a když už sekerka s pilou pracovaly více, než bylo únosné, bylo nutné vzít zbytky pralesa pod ochranná křídla ekologických projektů. Dnes zaujímají deštné lesy méně než procento celkové plochy kontinentu, přesto jsou domovem tisíců druhů australských zvířat a rostlin.


Krokodýl na břehu Daintree River
Krokodýl na břehu Daintree River

Zelenou perlou tohoto pásu deštných lesů je národní park Daintree, neuvěřitelná přírodní pokladnice unikátních živočišných a rostlinných druhů. Park pomyslně rozděluje řeka Daintree na dvě části, Mossman Gorge a část Cape Tribulation.


Městečko Mossman je vstupní branou do jižní části parku, kde si řeka Mossman, obklopená pralesní vegetací, klestí cestu skrze obří žulové balvany. Z Mossmanu vede cesta dál na sever, kde se po pár kilometrech větví. Jeden směr kopíruje řeku Daintree až do stejnojmenné vesnice, druhý jí přetíná (přes řeku jezdí přívoz za 13 AUD respektive 23 AUD za zpáteční jízdu) a pokračuje dál až ke Cape Tribulation, kde prales těsně sestupuje až k bělostné pláži. Tady už asfaltka končí a dál už vás čeká jen nezpevněná cesta.


Crocs warning
Pozor na výskyt krokodýlů!

Kolem řeky Daintree a obzvláště pak v samotné Daintree village je spousta provozovatelů říčních výletů za krokodýly a dalšími tvory. A tak jsme vsadili na přátelskou atmosféru rodinného podniku Bruce Belchera (www.daintreerivercruises.com.au), který brázdí místní tok už více než 20 let. Jeho loď vyplouvá několikrát denně na hodinový okruh po řece, doprovázený zasvěceným vyprávěním o okolní přírodě. Kmet mluví fantasticky srozumitelnou angličtinou, čímž je pro nás jeho audio doprovod vysoce relevantní. Super je, že na palubě je kromě nás a dědy Bruce už jen jeden postarší německý pár (to si cestujou, důchodci z Němec). Člun, vybavený dalekohledy, se nechává pomalu unášet hladinou řeky Daintree a vždy, když je vidět nějaké zvíře, přijede se na bližší okuk. Pozorovat krokodýly v jejich přirozeném prostředí má zvláštní náboj, s nádechem nebezpečna. Je to něco úplně jiného, než návštěva jejich kolegů, naházených jeden přes druhého kolem bazénku některé z krokodýlích farem. I když se většinou nehnutě vyhřívají na bahnitém břehu, člověk nikdy neví, co se děje ve vodě pod jeho nohama. Hodinka uplynula jako voda kolem nás a my odtud odcházíme s bilancí jednoho spatřeného samce, jedné samice, malého, sotva pár týdnů starého mláděte a nádherné stromové žáby křiklavě zelené barvy, kterou se mi ovšem z pohupující se lodi nepodařilo dostatečně zaostřit.


Four mile Beach Port Douglas
Pohled na Four Mile Beach v Port Douglas

Po několika kilometrech se řeka Daintree vlévá do moře deltou s bohatým mangrovým porostem. Vlízt tady do moře (a nejen tady) je jak courat se půlnočním Luníkem IX. Kromě medúz přibyli na seznamu život ohrožujících tvorů hlavně krokodýli, vyskytující se nejen v řekách, ale i při pobřeží oceánu. Naopak není nic neobvyklého, když se medúzy zatoulají i pár kilometrů proti proudu od ústí řek do moře.


Port Douglas zůstává tak trochu ve stínu Cairns. Město založené během zlaté horečky koncem 19. století, dnes těží hlavně z přílivu turistů, kteří se odtud vydávají k Velkému bariérovému útesu nebo do lesů národního parku Daintree. My si jdem rovnou užít plážové pohody na krásnou tropickou pláž Four mile beach, na kterou je famózní pohled z městského vršku, k němuž se dá dostat po Island Point Road.
<-- ZPĚT|DÁLE -->