...personal travel web

Úvodem
Den 1   Good bye "Frozen Land"
Den 2   Po letech opět v Perthu
Den 3   Slavíme Australia Day
Den 4   Vyrážíme na jih
Den 5   Geographe Bay
Den 6   Okolí Cape Naturaliste
Den 7   V jižních lesích
Den 8   Z Walpole do Denmarku
Den 9   Denmark a okolí
Den 10  Zpět do Perthu
Den 11  Odlétáme na východ
Den 12  Gold coast
Den 13  Gold coast, den druhý
Den 14  Z G.C. do Coffs Harbour
Den 15  NP Dorrigo
Den 16  Přejezd do Sydney
Den 17  Sydney
Den 18  Výlet do Blue Mts.
Den 19  Směr Victorie
Den 20  Z NSW do Victorie
Den 21  Wilsons Promontory
Den 22  Phillip Island
Den 23  Přes Melb. do Ballaratu
Den 24  Sovereign Hill
Den 25  Apollo Bay
Den 26  NP Port Campbell
Den 27  Victor Harbor
Den 28  Kangaroo Island
Den 29  Kangaroo Isl., den druhý
Den 30  Z KI do Adelaide
Den 31  Adelaide
Den 32  A zase v Perthu
Den 33  Návrat

Austrálie, deník, část I.

Úvodem

Než se pustím do vlastního psaní o našem putování po Austrálii, rád bych nejprve ztratil pár slov o cestování s dětmi jako takovém, takže pokud se vás to zrovna netýká, můžete s klidným srdcem úvodní pasáž rovnou přeskočit.
Dnes si celkem vzato troufám tvrdit, že o cestování s malými dětmi již máme poměrně bohaté zkušenosti, neboť s našima holkama cestujeme od jejich útlého věku. První krůčky vedly do zemí nedalekých, ke kterým se postupně přidávaly i vzdálenější destinace, až jsme se loni konečně rozhodli pokořit i hranice evropského kontinentu a se šestiletou Adélou a čerstvě dvou a půl letou Lucií zdolat metu zatím nejvyšší, Austrálii.


Když už má člověk skoro všechno nachystáno, děti mají čerstvě vyřízené cestovní pasy a rodiče se těší z právě udělených vstupních víz, začne vám pomalu v hlavě hryzat červ svědomí, jestli děláte vůbec dobře, vydávat se s tak malými dětmi na opačnou stranu zeměkoule. Napadá vás, jak to ta mrňata všechno zvládnou, jak se poperou s tak dlouhým letem, jak se vyrovnají s časovým posunem a další a další chmurné myšlenky.


Pak ale přijdou první podzimní a zimní měsíce s depresivními dny plnými mrazu a tmy a ve školce se objeví první nemocné děti. Okruh společenských témat se pomalu zužuje na každodenní reporty o další sněhové kalamitě a televizi zavalí reklamy na léky proti rýmě a chřipce. Takže když i v naší rodině proběhlo již několikáté zimní antibiotické kolečko, najednou vám připadá, že jste svým rozhodnutím odletět do takové země, jakou je Austrálie, učinili to nejbáječnější rozhodnutí pod sluncem, navzdory vyčítavým pohledům babiček a dědečků. A i když si stále nebudete jistí svým rozhodnutím, živeni skeptickými poznámkami některých známých, v jejichž očích jsme blázni a dobrodruzi a kdo ví co ještě, vězte, že za našemi západními hranicemi je na podobné cestování s dětmi pohlíženo z úplně jiného úhlu. Cestovat s dětmi je tu bráno jako úplně normální věc a běžná součást života. Ba co víc, do letadel běžně usedají rodiny s ještě daleko menšími dětmi a cestují do mnohem exotičtějších destinací.


Takže, pokud se už rozhodnete jet a nemusí to být zrovna do Austrálie, vždy je třeba brát v potas určitá specifika, která s sebou cestování s dětmi prostě nese. Snad se mi povede shrnout v pár bodech alespoň ta hlavní z nich:Před cestou

Výběr destinace je určitě důležitá věc s ohledem na bezpečnostní, politickou a zdravotní úroveň dané země. Asi nikdy nepojedu s dětmi do země, kde je nízká úroveň či obtížně dostupná lékařská péče.
Pojištění léčebných výloh v zahraničí by mělo být nezbytnou součástí každé cesty, jinak se může dovolená dost prodražit. Vzhledem k frekvenci onemocnění dětí školkou povinných bych doporučil i pojištění na storno zájezdu, popřípadě si s některou pojišťovnou domluvil pojištění storna již zaplacených letenek. S rozvahou bych rezervoval i ubytování, pokud cestujete po vlastní ose. Některé hotely si totiž při rezervování pobytu strhávají rovnou celou částku za pobyt.
Každé dítě musí mít při cestě do Austrálie svůj vlastní cestovní pas a vízum vystavené na svou osobu. Dětský pas má omezenou platnost na 5 let.
Nezapomeňte se vybavit léky proti základním a nejběžnějším neduhům, které vás mohou během cestování potkat. S dostatečným předstihem je třeba řešit i případné očkování, které je záhodno absolvovat před cestou do té které země. Před delší cestou zvažte i návštěvu zubaře. Je to lepší, než pak být v odlehlých končinách odkázán na služby kováře.:-)
V krajích, kde slunce pálí o sto šest (a těmi Austrálie rozhodně je) je třeba myslet na ochranu před silnými slunečními paprsky nákupem krémů na opalování a děti chránit pokrývkou hlavy, případně jim pořídit sluneční brýle. K moři se vyplatí koupit i koupací oblečky, které chrání tělo před spálením a kterých je v Austrálii k sehnání spousta.
Popřemýšlejte o repelentech proti obtížnému hmyzu, popřípadě o moskytiéře proti komárům. Přípravky proti komárům se dají pořídit až na místě v dané zemi, což je někdy výhodnější, protože naše přípravky nemusí vždy proti místním moskytům spolehlivě účinkovat a navíc je tu možná seženete levněji než u nás.
Pokud máte možnost vzít nějakých 14 dnů před cestou dítě ze školky a trochu ho tak chránit před dětským kolektivem, není to tak úplně hloupý nápad a předejdete případným nemocem na poslední chvíli. U nás jsme nechtěli nechat nic náhodě, tak přišly na řadu i zvýšený přísun vitamínů a sirup na podporu imunity.


V letadle

Naše děti jsou už natolik velké, že každá z nich měla v letadle svou sedačku. Cena za jejich letenky činila asi 70% z ceny letenky pro dospělou osobu. Děti do dvou let jsou brány jako infanti, kteří nemají nárok na své místo a musí sedět na klíně jednoho z rodičů. Ti úplně nejmenší pak alespoň mohou spát v tzv. basinetu, malé postýlce zavěšené na stěně letadla.

Sotva se kola letadla odlepí od letištní plochy, rozpoutá se na palubě nelítostný boj. Na jedné straně jsou rodiče snažící se za každou cenu udržet své ratolesti v co možná největším klidu, na straně druhé jsou děti, kterým už po pár prvních minutách připadá let nekonečně dlouhý a snaží se dát najevo svou nespokojenost.
Samozřejmě že každé děcko je jiné, některé je v pohodě, jiné méně, v zásadě se ale dá případným potížím alespoň částečně předejít přípravou na let.

Při rezervaci letenek si u některých leteckých společností lze objednat jídlo pro děti (baby meal, children's meal). Do letadla s sebou bereme dostatečné množství oblíbených hraček, dobré zkušenosti máme i s různými omálovánkami, sešity se samolepkami nebo knížkami. Dalším spolehlivým prostředkem, jak děti zabavit, je jídlo, přesněji řečeno oblíbené dětské jídlo, jako jsou bonbóny, sušenky a podobně. Kvůli bolení uší během přistání a startu je dobré dát dětem bonbóny, žvýkačku nebo něco k pití, a když byla ještě malá mimina, stejný efekt plnilo kojení.
Dnes už spousta aerolinek nabízí i v ekonomické třídě palubní zábavní systém, takže se větší děti mohou během letu dívat na pohádky nebo hrát hry.
Hodně jídla a pití a málo místa v letadle není zrovna ideální kombinací, proto pro děti bereme do příručního zavazadla i nějaké věci na převlečení.


Na místě

Austrálie je zemí, kde žije spousta nebezpečných zvířat, proto je na místě dávat na děti pozor, kde se pohybují, kam šlapou a kam šahají.

Moře dokáže být leckdy zrádné, na některých místech mohou být silné proudy, někde jsou zase velké vlny, které dokážou spláchnout malé dítě během pár sekund.

Pozor na přehřátí organismu během horkých dnů. U dětí dbejte na pitný režim a chraňte je před ostrým sluncem.

V půjčovně aut si samozřejmě musíte pronajmout i dětské sedačky. Někde je označují jako Baby seat pro děti mladší tří let a Booster seat pro starší děti.

Počítejte s tím, že dětem je třeba přizpůsobit celý způsob a harmonogram cesty. Co baví vás, nebaví vaše děti. Co chcete vidět vy, vůbec nezajímá vaše děti. Úsek, který byste normálně prošli za pár minut, bude s dětmi, které se pozastaví nad každým kamínkem a klacíkem, trvat hodinu. Kvůli dětem budete ochotni obětovat i více ze svého pohodlí a finančních prostředků. Třeba se ubytujete dráž, než kdybyste cestovali sami, to samé platí i o jídle. Pokud jsou děti již chápavější, je rozumné s nimi dohodnout určitá pravidla, motivovat je, zařadit do programu věci, které je baví, nebo jim cestování zpestřit třeba formou hry.

Během cestování po Austrálii urazíte tisíce kilometrů, neocenitelným pomocníkem nám proto byli sada pohádek a DVD přehrávače, které jsme s sebou vezly z Čech a které se dají připevnit na opěrky předních sedadel. Ani nám nevadilo, že jsme během těch 6 a půl tisíce kilometrů viděli, nebo spíše slyšeli, snad stokrát Sněhurku a sedm trpaslíků, odměnou nám byl panenský klid, který v autě nastal s každým založením disku do přístroje.

Chcete li v Austrálii podnikat pěší výlety do oblastí, kde není možné použít kočárek, můžete si s sebou přivézt dětskou krosničku nebo nosítko. Je to sice krám navíc, ale výborný pomocník v momentě, kdy už vaše malá ratolest odmítne jít po svých. Vy se dostanete do vytoužených míst, o kterých jste snili nad otevřeným průvodcem a vaše děti nebudou brečet, že je bolí nohy.


Na závěr lze říct jen jedno. Austrálie je úžasná země, přímo stvořená pro rodinnou dovolenou. Jistě, je to trochu z ruky, rodiny s dětmi tu ale najdou dokonalé zázemí se vším, co je potřeba. Je tu čisto, kuchyně, ze které nemusíte mít strach a není zapotřebí žádných zvláštních očkování. V každém sebemenším městečku najdete dětské hřiště, všude, kam se pohnete jsou záchody a místnosti, kde je možné přebalit malé děti (parents room). Slunce, moře, úžasná příroda, spousta zvířat a neobyčejně přátelská atmosféra se postarají o to, že z téhle země odjete s nezapomenutelnými zážitky na celý život.Odjíždíte v brzké době na dovolenou a zapomněli jste na cestovní pojištění? Na top-pojisteni.cz si ho uzavřete okamžitě.
<-- ZPĚT| DÁLE -->