...personal travel web

Úvodem
Den 1   Good bye "Frozen Land"
Den 2   Po letech opět v Perthu
Den 3   Slavíme Australia Day
Den 4   Vyrážíme na jih
Den 5   Geographe Bay
Den 6   Okolí Cape Naturaliste
Den 7   V jižních lesích
Den 8   Z Walpole do Denmarku
Den 9   Denmark a okolí
Den 10  Zpět do Perthu
Den 11  Odlétáme na východ
Den 12  Gold coast
Den 13  Gold coast, den druhý
Den 14  Z G.C. do Coffs Harbour
Den 15  NP Dorrigo
Den 16  Přejezd do Sydney
Den 17  Sydney
Den 18  Výlet do Blue Mts.
Den 19  Směr Victorie
Den 20  Z NSW do Victorie
Den 21  Wilsons Promontory
Den 22  Phillip Island
Den 23  Přes Melb. do Ballaratu
Den 24  Sovereign Hill
Den 25  Apollo Bay
Den 26  NP Port Campbell
Den 27  Victor Harbor
Den 28  Kangaroo Island
Den 29  Kangaroo Isl., den druhý
Den 30  Z KI do Adelaide
Den 31  Adelaide
Den 32  A zase v Perthu
Den 33  Návrat

Austrálie, deník, část IV.

Den 8 - 31.1. - Z Walpole do Denmarku -

Údolí obrů s vyhlášenou atrakcí Tree Top Walk
Tree Top Walk - ocelové mosty v korunách eukalyptů

Počasí se od včerejška bohužel nezlepšilo, spíš naopak. K ne příliš vysokým teplotám se přidal i drobný déšť. Kousek za Walpolem směrem na východ přesto navštěvujeme Údolí obrů s vyhlášenou atrakcí Tree Top Walk.


Jednu část tvoří ocelové můstky postavené až ve 40 metrové výšce v úrovni korun vzrostlých stromů druhu eucalyptus jacksonii. Z celkem asi 600 metrového okruhu po konstrukci vysutých chodníků je impozantní výhled z ptačí perspektivy na lesy kolem nás, i do hloubky pod námi.
Druhou část, pojmenovanou Ancient Empire, tvoří dřevěné chodníčky proplétající se mezi obřími, stovky let starými eukalypty, z nichž někteří mají obvod až 16 m. Takže pokud někdy zavítáte do těchto končin Austrálie, určitě si nenechte návštěvu Valley of the Giants ujít, rozhodně to stojí za to.


kmen blahovičníku, Valley of giants
Kmen blahovičníku v Ancient Empire

Před Denmarkem jdeme potěšit dětskou duši do Pentland Alpaca Farm, ve které trávíme nějaký čas krmením dotěrných alpak, koz a klokanů, na požádání si můžeme pohladit i koalu.


Ubytování V Denmarku hledáme trochu déle než obvykle a nakonec končíme za poměrně drahý peníz v chatce Rivermouth Caravan Parku. Prostředí je tu ale opět nádherné, karavan park se nachází v místech, kde řeka Denmark končí svou pouť ve vodách Wilson Inlet. Součástí areálu jsou zase grily, takže si ve městě kupujeme maso na plech a nemusíme aspoň nikde shánět jinou večeři.
Den 9 - 1.2. - Denmark a okolí -

www.denmark.com.au


Greens pool, Denmark
Greens Pool Denmark

Od původního záměru navštívit Albany nakonec upouštíme, protože jízdy v autě bude zítra ještě dost. Tak užijem trochu pohody tady v Denmarku a jeho okolí. Taky přichází pomalu čas vyprat nějaké věci, protože zásoby čistého prádla se začínají povážlivě tenčit, a to především u dětí, které se neopomenou vyválet v kdejakém svinstvu. V karavan parcích, jako je třeba tenhle, jsou většinou k dispozici prádelny s pračkou i sušičkou na drobné mince. Kvalita vyprání není sice nijak valná, ale z nejhoršího věci vyperete.


Elephant rock
Elephant Rock

Kolem Denmarku jsou k vidění úžasné věci, hlavně krásné pláže a vůbec pobřeží jako takové. Podle fotek, které jsem si prohlížel v informační brožuře, chceme určitě vidět Greens Pool patřící k národnímu parku William Bay. Tohle místo je zajímavé tím, že množství žulových balvanů seskupených v moři do jakési bariéry chrání pobřeží před dosahem vln, takže tu vznikla velká laguna, skutečně připomínající barvou vody a poklidnou hladinou bazén (odtud název Pool).


Příroda opracovala žulové skály do skutečně bizarních tvarů, kousek odtud jsou třeba Elephant Rocks, skály připomínající slony otáčející se k vám svým pozadím. Těmito místy prochází i známý Bibbulmun Track, král mezi treky pro pěší, alespoň co se Západní Austrálie týče. Pokud třeba někdy zauvažujete o jeho absolvování, kupte si pevné boty a naplánujte hodně dlouhou dovolenou, protože celá cesta koštuje nějakých 1000 km z Perthu až do Albany.
I když konečně vysvitlo sluníčko, ve vodě jsou jen největší otužilci a pár bab s hroší kůží.


Den 10 - 2.2. - Zpátky do Perthu -

Doba, kterou jsme si vymezili pro pobyt na jihozápadě Austrálie, se nachýlila ke konci. Dnes nás čeká přejezd vnitrozemím zpátky do Perthu, odkud zítra frčíme na východní pobřeží. Pokud můžu trochu předbíhat v čase a porovnat obě části kontinentu, západ není ještě tak zasažený turismem jako východní strana. Nejsou tu proto takové návaly lidí na cestovatelsky atraktivních místech a ani na silnicích nejezdí tolik aut. Přeci jen je asi větší procento turistů, kteří v plánech na cestu do Austrálie raději upřednostní východ kontinentu před západem. Pro mě má ale stejně západ svoje osobité a nenapodobitelné kouzlo a vždycky se sem budu rád vracet.


aboridžinské centrum, Kojonup
Aboridžinské centrum v Kojonupu

Z Denmarku tedy míříme zkratkou k silnici č.30 spojující Albany a Perth. Cesta je pohodová, s minimálním provozem, navíc čím blíž se blížíme Perthu, tím víc přibývá stupňů na ukazateli venkovní teploty. Je zajímavé pozorovat tak velké teplotní rozdíly mezi jihem a Perthem. Po cestě děláme větší zastávku v městečku Kojonup. Zatímco děti řádí na místním dětském hřišti, já se jdu podívat do přilehlého informačního centra, kde je pod názvem Kodja Place stálá expozice aboridžinského umění. Líbí se mi styl domorodé malby, kdy jsou obrazy tvořeny barevnými puntíky tzv. "dot painting", což je právě zde k vidění.


V Perthu si konečně prohříváme kosti. Teplota přes 30°C působí na naše tělesné schránky zabalené poslední dny v mikinách a pláštěnce jako balzám. V místě našeho předešlého perthského ubytování se po delší době konečně koupeme v bazénu.


Den 11 - 3.2. - Odlétáme na východ -

Letenky do Brisbane máme koupené prostřednictvím společnosti Emirates, která nabízela zlevněné vnitrozemské lety po Austrálii pro všechny své klienty, kteří si u nich koupili letenky do této země v rámci tzv. "Visit Australia Pass" v kooperaci s Virgin Blue. Těsně před odletem nám trochu pozměnili časy a trasu letu, takže namísto původně plánovaného přímého letu Perth - Brisbane teď musíme přestupovat v Melbourne a navíc odlétáme už v 6 hodin ráno, což je pěknej vopruz.


Jinak celkem dneska není moc o čem psát. Oba přelety proběhly bez obtíží, děti byly vzorné a po celou dobu se je podařilo udržet ve stabilizované poloze díky několika pytlíkům sladkostí a sešitům s nálepkami. Virgin Blue, jako nízkonákladový přepravce, poskytuje jídlo a pití za poplatek, ale jinak si nelze na nic stěžovat.

Z letadla přistávajícího nad Brisbane je ještě možné pozorovat zbytky katastrofálních záplav, které pustošily Queensland jen pár dnů před naší cestou do Austrálie. Chvíli to dokonce vypadalo, že budeme muset z Perthu přerezervovat letenky do Sydney, ale nakonec se situace zlepšila natolik, že můžeme v klidu přistát v Brisbane, i když jsme museli náš program v queenslandské metropoli zrušit. Na letišti pak sledujeme tabuli s odlety, všechny lety do Cairns a Port Douglasu jsou pro změnu zrušeny kvůli cyklonu Yasi, který příšerně zřídil pobřeží severního Queenslandu. Letos teda příroda připravila obyvatelům Austrálie hodně těžké chvíle.


Dálnice M1 se naštěstí těsně přimyká k letišti a po ní je to na Gold Coast asi jen 80 km. Na Gold Coast máme již rezervováno ubytování v motelu, který jsme si našli na internetu.


Den 12 - 4.2. - Gold Coast -

www.goldcoast.com.au
www.visitgoldcoast.com


Jméno našeho motelu, Limassol, je odkazem a památkou na původní domovinu svých majitelů. Vůbec Austrálie je známá jako země, kde našlo svůj nový domov tisíce přistěhovalců ze všech možných koutů světa a najít tady takového "pravého" Australana pocházejícího z několika generací rodilých Australanů, může být vlastně hodně složité.


Dopoledne jdeme naštívit Sea World postavený na úzké písečné kose pojmenované The Spit. Celá oblast Gold Coast je pro děti jak stvořená. Nachází se tu totiž hned několik dětských obrovských zábavních parků. Kromě již zmiňovaného Sea Worldu jsou tu ještě Dreamworld, Movie World nebo vodní svět Wet'n Wild. Vyzkoušet všechno během tak málo času se ale nedá, navíc vstupy na tyto atrakce dokáží pořádně provětrat kreditku. Za vstup do Sea Worldu pro dva dospělé a jedno dítě (za dítě ve věku 2 let většinou nikde neplatíme) jsem vysolil přes 200 AUD (asi 3700 Kč). Uvnitř parku se už ale žádné další vstupy neplatí.


Všude tu je hrozná spousta lidí. Gold Coast a Surfers Paradise obzvlášť láká spoustu návštěvníků na kilometry zlatých pláží se skvělými podmínkami k surfování a na bohatý noční život. Jsou tu obří nákupní centra (Pacific Fair, Australia Fair), kina, diskotéky, obchody, bary, restaurace, fastfoody, prostě nic pro návštěvníky hledající klidné místo bez lidí. Přitom za touhle veškerou parádou můžete objevit nádherné parky s deštnými pralesy a to jen pár kolimetrů směrem do vnitrozemí. Mezi Brisbane a Gold Coast je to třeba Tamborine Mountain nabízející procházku po vyvýšených chodnících vedoucích pralesem, o něco jižněji můžete zavítat do národních parků Lemington a Springbrook.


Surfers Paradise, Gold Coast
Pláž v Surfers Paradise

Odpoledne se jdeme podívat na pláž v Surfers Paradise, táhnoucí se do nedohledna v těsném semknutí s mrakodrapy a výškovými budovami. Mimochodem staví se furt dál a dál. Stavební boom posledních let proměnil tuto lukrativní oblast k nepoznání v porovnání s tím, co tu bylo jen před několika málo desetiletími. Jsou tu poměrně velké vlny a tím pádem dost surfařů, kvůli kterým konec konců dostalo tohle místo své jméno. Koupat se smí ale jen v prostoru vymezeném žluto-červenými vlajkami, ostatně jako na všech plážích patrolovaných záchranáři.


Večerní ulice Surfers Paradise se topí v záři neonů a skutečně pulsují životem. V jednom z obchodů prodávajících umělecké výrobky aboridžinců si konečně kupuju originální malbu malovanou ve stylu dot painting, který se mi tak líbí.
<-- ZPĚT| DÁLE -->