...personal travel web

vlajka FidžiZákladní informace

Poloha : Jižní Pacifik
Rozloha pevniny: 18.300 km2.
Počet obyvatel : 860.000
Úřední řeč : Fidžijština, angličtina
Měna : Fidžijský dolar (FJD), 1 FJD = cca 10,50 Kč (září 2012)
Státní zřízení : Parlamentní republika
Náboženství : křesťanství (53 % populace), hinduismus (34 %), islám (7 %).
Hlavní město : Suva
Telefonní předvolba : 679
Elektřina :240V/50Hz, el. zásuvky mají tři kolíky, stejně jako v Austrálii a na N.Zélandu.
Čas : na Fidži je v době našeho letního času o 10 hodin více a o 12 h více během zimního času.
—>  FOTOGALERIE
—>  DENÍK Z FIDŽIZastupitelské úřady

Velvyslanectví ČR v Austrálii
Embassy of the Czech Republic
8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra
Telefon +61/2/62901386
Fax +612/62900006
Nouzová linka +61 418 262 289 > při volání ze zahraničí, 0418 262 289 > při volání z Austrálie
E-mail canberra@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/canberraZobrazit místo Fidži na větší mapěOdkazy Fidži

www.fijime.com
www.govisitfiji.com
www.fijiguide.com
www.fiji.gov.fj
www.tourismfiji.com
www.fijilive.com
www.fijivillage.comFidži, informace o zemi

Historie | Geografie | Obyvatelstvo | Vízum | Očkování | Jak jet | Klima | Doprava | Svátky | Bezpečnost a doporučení | JídloHistorie

Ačkoli k prvnímu osídlení ostrovů došlo před více než 3000 lety, první z Evropanů, kdo navštívil Fidži, byl v roce 1643 Abel Tasman.

Počátkem 30. let 19. století přijíždí první křesťanští misionáři.

Roku 1874 se Fidži stává jednou z Britských kolonií. V následujících letech sem byly z Indie přivezeny desetitisíce dělníků na práce na plantážích s cukrovou třtinou.

10. října 1970 vyhlašuje Fidži nezávislost na Británii. Premiérem země se stal Ratu Sir Kamisese Mara.

Ve volbách v roce 1987 vyhrála koalice s převahou indo-fidžijských zástupců, což vyústilo ve státní převrat vedený Sitiveni Rabukou s cílem vrátit politickou moc do rukou původního fidžijského obyvatelstva. Byla vyhlášena republika, prezidentem se stal Ratu Sir Penaia Ganilau a staronovým premiérem Ratu Mara. Následkem těchto politických změn bylo vyloučení země ze společenství Commonwealth, přerušení pomoci ze strany V.Británie, USA, Austrálie a N.Zélandu a hlavně exodus indo-fidžijské populace z ostrovů, který zemi uvrhl do ekonomických nesnází. V ústavě z roku 1990 bylo zakotveno rozhodující postavení původního obyvatelstva v politice státu.

Po smrti prezidenta Ganilaua se v roce 1994 stává hlavou státu Ratu Mara. Po zrušení diskriminačních článků ústavy bylo Fidži umožněno obnovit členství v Commonwealthu.

Z voleb v roce 1999 vzešel vítězně Mahendra Chaudhry, který se stal novým premiérem indo-fidžijského původu.

V květnu 2000 se ozbrojenci v čele s neúspěšným podnikatelem George Speightem pokusili o státní převrat, když zadrželi a vzali za rukojmí premiéra Mahendru Chaudhryho. Speight usiloval o dominantní zastoupení etnických Fidžijců ve vedení země, žádal odvolání prezidenta Ratu sir Kamisese Mary a prohlásil sebe sama novým předsedou vlády. V důsledku vzniklé situace prezident odvolal dosavadní demokraticky zvolenou vládu. Commonwealth opět vyloučil Fidži ze svých řad.

V roce 2001 se novým premiérem země se stal Laisenia Qarase. Dle rozhodnutí nejvyššího soudu v roce 2003, musí Qarase do své vlády jmenovat indo-fidžijské zástupce.

V prosinci 2006 se Vlády na Fidži zmocnila armáda v čele se svým velitelem Frankem Bainimaramou. Bainimarama zpochybnil výsledky voleb z roku 2006, z nichž vzešel vítězně premiér Qarase, armáda obsadila vládní budovy a ujala se kontroly nad strategickými objekty. Vzdor mezinárodnímu tlaku dosud nedošlo k Bainamaramou slibovaným demokratickým volbám a řízení státu je stále v rukou armády.


Geografie

Přibližně 333 ostrovů tvořících Fidži se nachází v Jižním Pacifiku, zhruba 3000 km severovýchodně od Austrálie a 2000 km severně od Nového Zélandu. Nejbližšími sousedy jsou Tonga, Samoa, Tuvalu a Vanuatu. Největším z ostrovů je Viti Levu, následovaný ostrovy Vanua Levu a Taveuni. Většina ostrovů Fidži je vulkanického původu. Vnitrozemí Viti Levu tvoří kopcovité pásmo s nejvyšší horou Mt. Tomanivi (1324 m).


Obyvatelstvo

Nadpoloviční většinu (54%) tvoří původní obyvatelstvo s melanéskými a polynéskými kořeny. 38% tvoří obyvatelé Indo-fidžijského původu, které sem dovezli Britové kvůli pracím na polích s cukrovou třtinou. Zbytek tvoří Evropané, Číňané a obyvatelé okolních ostrovních zemí.


Vízum

Pro vstup na území Fidži nepotřebuje český občan vízum. Je třeba vyplnit imigrační formulář a mít cestovní pas platný alespoň šest měsíců po plánovaném opuštění země. V některých případech po vás budou chtít vidět i zpáteční letenku z Fidži.

Země nemá v ČR zastupitelský úřad. Fidži spadá pod diplomatickou působnost Velvyslanectví ČR v Austrálii.


Očkování

Ačkoli na Fidži není malárie, jiná onemocnění přenášená komáry (např. horečka dengue) se mohou vyskytnout. Byl zde zaznamenán i výskyt břišního tyfu, proto je na místě dávat pozor na konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného jídla, ledu v pití a pít pokud možno balenou vodu. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A a B.


Jak jet

Národním leteckým dopravcem Fidži jsou Air Pacific, majoritně vlastněné fidžijskou vládou a společnostmi Qantas a Air New Zealand. Air Pacific létají na linkách do Austrálie (Brisbane, Sydney, Melbourne), do USA (Los Angeles, Honolulu), do Hong Kongu, Nového Zélandu (Auckland, Christchurch), ale dá se snimi dostat i na některé pacifické ostrovy (Kiribati, Tonga, Tuvalu, Šalamounovy ostrovy, Samoa, Vanuatu). Letos rozhodlo vedení společnosti o návratu k původnímu jménu Fiji Airways.

Na Fidži létá nejvíce spojů z Austrálie a Nového Zélandu. Z Austrálie se sem dostanete s leteckými společnostmi Qantas (codeshare s Air Pacific), Virgin Australia (z Melbourne, Sydney a Brisbane), a Jetstar (z Melbourne a Sydney).

Ze Zélandu létají na Fidži Air New Zealand na linkách spojujících Nadi a Auckland, Wellington a Christchurch.

Můžete letět i s Korean Air, s nimiž se dá třeba skombinovat zastávka na Fidži s pobytem v Austrálii.


Klima

Fidži leží v tropickém pásmu s celoročně vysokými teplotami. Období dešťů trvá obvykle od listopadu do dubna, během této doby se na Fidži mohou vyskytovat cyklony a tropické bouře. Je to také nejteplejší část roku, i když teplotní rozdíly mezi zimními a letními měsíci nejsou nijak extrémní . Jihovýchodní pobřeží hlavních ostrovů je srážkově bohatší než severozápadní část.


Další informace najdete na stránkách Meteorologického úřadu Fidži, www.met.gov.fj.Tabulka počasí - Nadi
MěsícI.II.III.IV.V.VI. VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Prům.srážky (mm)2993023241637862465877103138159
Prům.Min.tep.(°C)232323222019181819202122
Prům.Max.tep.(°C)323231313029292929303131


Tabulka počasí - Suva
MěsícI.II.III.IV.V.VI. VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Prům.srážky (mm)315288371390267164142159184234264263
Prům.Min.tep.(°C)242424232221202121222323
Prům.Max.tep.(°C)313131302828272727282930


Zdroj: www.met.gov.fj
Doprava

Na hlavním ostrově Viti Levu jsou dvě letiště, odkud se dá létat do ostatních míst Fidži. Kromě letiště v Nadi je tu ještě letiště v Nausori poblíž Suvy. Lety v rámci Fidži provozuje společnost Pacific Sun, dceřinná společnost Air Pacific. Z Viti Levu se s nimi dostanete na okolní ostrovy jako Vanua Levu, Taveuni, Rotumu nebo Kadavu. Air Fiji, další z aerolinek poskytující lety po Fidži, ukončila svou činnost v roce 2009.


Autobus představuje levný způsob dopravy po větších ostrovech. Autobusová síť zahrnuje obyčejné vozy staršího data výroby i o něco dražší klimatizované expresy.


Na ostrovy Mamanuc a Yasaw se dostanete s některou společností sídlící v přístavu Port Denarau.


Svátky

1. leden : Nový Rok
březen/duben : Velikonoce
březen : Narozeniny Proroka Mohammeda
březen : Národní den mládeže
květen/červen : Den Ratu Sir Lala Sukuny
červen : Narozeniny Královny
10.říjen : Fiji Day, Den nezávislosti říjen/listopad : Festival Diwali 25. prosinec : Vánoce
26. prosinec : Boží hod


Bezpečnost a doporučení turistům

Není úplně od věci si před cestou zjistit aktuální situaci v zemi, která není politicky zrovna stabilní a kde je exekutiva soustředěna v rukou armády a policie. Z těchto důvodů se nedoporučuje zúčastňovat se veřejných shromáždění a vyhýbat se vojenským objektům a aktivitám.

Obezřetnost před kriminálními živly je na místě obzvláště ve velkých městech jako Suva a Nadi a zejména po setmění.

Opatrnosti je zapotřebí i za volantem. Silnice nejsou všude v ideálním stavu, ve tmě spoře osvětlené a navíc je křižují chodci a zvířata.

Vládní nařízení zakazuje pohyb osob pod vlivem alkoholu na letišti a na palubách letadel.


Jídlo

Mezi nejznámější fidžijská jídla patří Kokoda, kousky syrové ryby marinované ve směsi z kokosového mléka, limety a cibule. Lovo je pokrm připravovaný dušením masa a zeleniny zabalené do banánových listů ve vyhloubené jámě v zemi. Tradiční pokrm se připravuje z duruky, zeleniny podobné chřestu. Bramboře podobná hlíza se zase nazývá taro a v místní kuchyni nachází širokého uplatnění.

Díky početnémnu zastoupení Indo-fidžijského obyvatelstva v celkové populaci země jsou na Fidži rozšířená a populární i indická jídla.

Nejznámější z nápojů je tradiční nápoj kava, připravovaný z rozdrcených kořenů jistého druhu pepřovníku smíchaných s vodou. Ingredience na přípravu nápoje se prodává i v sáčcích v obchodech se suvenýry.

Přečtěte si také DENÍK Z FIDŽI