...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Fraser Coast

www.visitfrasercoast.com
www.ourfrasercoast.com.au
Rainbow Beach není jen servisním střediskem a vstupní branou na Fraser Island, ale stojí za to tu strávit pár minutek navíc, a to především kvůli úžasnému pobřeží lemovanému barevnými pískovcovými skalami a obřími písečnými dunami. Staletí erozivní činnosti vybarvilo okolní skály desítkami odstínů a tónů, které nejvíc ožijí v záři zapadajícího slunce.


Ani další okolí městečka, které spadá do části Cooloola Great Sandy National Parku, není vůbec k zahození, a tak se dá podniknout třeba kombinovaný, auto-pěší výlet k jezeru Poona.


pláž v Rainbow Beach
Pláž v Rainbow Beach

Se slzou v oku jsme se rozhodli vypustit z našeho seznamu zastávku na ostrově Great Keppel a upřednostnili tak Tin Can Bay, kam si údajně každé ráno připlouvá několik delfínů pro svou porci ryb. Tin Can Bay se nachází přesně na opačném konci zálivu a z Rainbow Beach je to sem pohodových 50 kilometrů. Po minulých negativních zkušenostech s krmením delfínů v západoaustralském Bunbury jsem k Tin Can Bay vzhlížel trochu skepticky, ale dostalo se nám ubezpečení, že sem delfíni skutečně každý den připlouvají, tak snad za to bude změna itineráře stát.


V pozdním odpoledni jsme konečně dorazili do Tin Can Bay. Troufám si říct, že nebýt delfínů, nezavadí o tenhle zapadákov ani noha. Možná nějaký rybář či jachtař. Hlavní je, že tu je supermarket, kde si za šest dolarů kupujeme luxusní hovězinu na večerní gril, kterých tu příbřežní městský park klasicky nabízí hned několik. Tak si tu na břehu nerušeně hodujeme, pozorujeme loďky v zálivu, posloucháme stovky papoušků překřikujících se v korunách okolních stromů a necháme se žrát dotěrnými komáry.Den 9 - 24.4. - Delfíni v Tin Can Bay -

Delfíni v Tin Can Bay
Delfíni v Tin Can Bay

Jestli jsou v něčem Ozíci mistři, tak je to chopnost turisticky prodat všechno, čím je tu příroda nebo jejich předkové obdarovali. Jinak řečeno, kolem každého prdu tu vyroste informační středisko s tunou letáků a brožurek, stánek se suvenýry, restaurace, přičemž vše doprovodí ještě několik webových prezentací. A tady je tomu zrovna tak. V přístavu, kam kytovci ráno připlouvají, vyrostla prodejna upomínkových předmětů (jak jinak než s delfíní tématikou) a restaurace, kde, po takřka obřadném krmení vodních savců, dostanete slevu na snídaňové menu. Pokud si tedy koupíte lístek, který stojí 5 AUD za osobu na čumendu a 10 AUD za komplet i s krmivem.


Kolem 8 ráno se tu shromáždilo několik desítek turistů, což by teda člověk v jinak úplně mrtvém městečku nečekal. Asi osm delfínů nakonec opravdu připlulo rozradostnit natěšený dav okupující pobřeží. Celou záležitost tu má na starosti několik dobrovolníků v důchodovém věku, kteří ji ovšem pojali ve velkém štylu, včetně informační přednášky o tomto druhu delfínů. Pak se utvořila dlouhá fronta, každý dostal za svých deset babek kyblíček s rybkou, aby jí pak předal delfínovi rovnou do zobáku. No byl to silný zážitek, zejména pro děti.


Po snídani jsme spakovali věci a kolem Bundabergu, kde se vyrábí pověstný třtinový rum, profrčeli podél pobřeží až do Yeppoonu u Rockhamptonu.<-- ZPĚT|DÁLE -->