...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Fraser Island (Fraserův ostrov)

nprsr.qld.gov.au/parks/fraser/index.html
www.visitfrasercoast.com
www.fraserisland.au.com
www.fraserisland.net
Předběhnu-li trochu sled událostí, můžu směle konstatovat, že návštěva Fraser Islandu je naprostá pecka a právem patří k tomu nejlepšímu z celého kontinentu. Ostrov daleko předčil naše očekávání a pokud jste už v Austrálii (tím spíše v Queenslandu) a nemáte ještě jasnou představu o vašem itineráři, neváhejte a vyražte na Fraser! Divukrásné pobřežní scenérie, bujné deštné lesy, obří písečné duny, nádherná křišťálově čistá jezera či unikátní fauna, to vše, okořeněné nevšedními adrenalinovými zážitky z jízdy v těžkém písčitém terénu, naplňuje sny o zemském ráji. Už původní domorodí obyvatelé ostrova věděli, o čem mluví, když toto nádherné místo pojmenovali K'gari, tedy Ráj.


Dnes je tento největší písečný ostrov světa (na délku měří 123 km a kolem 25 km v jeho nejširším místě) součástí Great Sandy national parku a od roku 1992 je zapsán na seznamu Světového kulturního dědictví. Kde se tu vlastně vzala tahle ohromná kupa písku o rozloze 1840 km2? Milióny let unášely (a stále unášejí) řeky Nového jižního Walesu tuny písku z pískovců Velkého předělového pohoří k pobřeží Tichého oceánu, kde se jich zmocňují mořské proudy fungující jako dopravník. Pak stačí, aby se jim do cesty postavil podobný skalní výběžek, jakým je třeba Indian Head, na kterém se písek začal hromadit a tvořit obrovské písečné duny a dlouhé pláže, ze kterých časem vznikl celý ostrov.


Prvním Evropanem, který spatřil Fraserův ostrov, byl James Cook (jak tomu ostatně v těchto končinách bylo všude), následovaný Matthew Flindersem. Tehdy se ještě ostrov jmenoval Great Sandy Island. Málo kdo ví, že český překlad by měl být vlastně Fraseřin ostrov, jelikož byl pojmenován po ženě kapitána Jamese Frasera, jejichž lodˇ ztroskotala roku 1836 u Rockhamptonu. Oba se v záchranných člunech dostali až na Fraser Island, kde byla Eliza Fraser zajata domorodci. Každopádně mi ale to Fraseřin nejde moc přes pysky, tak radši zůstanu u vžitého českého ekvivalentu Fraserův.
Ještě kolem roku 1830 tu žilo k dvou tisícovkám aboridžinců. Vše se ale změnilo s objevem zlata v Gympie, díky němuž se ostrov proměnil ve skladiště zásob a přestupní stanici pro další a další hledače zlata. Ti si vzali na starost vymlácení populace původního obyvatelstva a co nezvládli sami, o to se postaraly jimi zavlečené choroby, chlast a další neřesti světa bílých návštěvníků. Zbylá část aboridžinců byla nakonec deportována do některé z rezervací na pevnině.
Během II.světové války se stal Fraser Island základnou pro výcvik jednotek Z Force, které zde cvičily v podobných podmínkách, jaké panují na tichomořských ostrovech, kam pak byly nasazovány pro boj s Japonci.Co je třeba vyřídit před cestou na Fraser

povolení k řízení vozidla
Povolení k řízení vozidla

Plánujete-li vyrazit vlastním autem, což je asi nejlepší (a nejdražší) volba, musíte si ještě před vstupem na ostrov vyřídit povolení (vehicle permit). To stojí 43,60 AUD a platí měsíc. Toto povolení se dá koupit online na této adrese, my jsme ho ale vyřizovali až v Rainbow Beach na benzínce Shell, kde koupíte i lístky na trajekt. Povolení se musí viditelně přilepit na čelní sklo u auta.
Pokud se chystáte na ostrově kempovat, musíte si vyřídit ještě camping permit ve výši 5,60 AUD na osobu a noc. Povolení se nevztahuje na kempování v některém ze soukromých kempů, např. v Dilli Village, Cathedral Beach, K'gari facility. Povolení se dá koupit online až půl roku předem na této adrese, nebo v kancelářích správy parků nebo vybraných turistických agentur v Bundabergu, River Heads, Uranganu, Maryborough, Rainbow Beach nebo Hervey Bay. Spoustu dalších informací najdete na adrese správy parků Queenslandu.


Jeden tip na závěr, přivezte si s sebou repelent, neboť komáři a písečné mušky tu dokáží (obzvláště v létě) pěkně znepříjemnit život.


Jak se dostat na Fraser Island

Trajekty na Fraserův ostrov vyplouvají buď z Rainbow Beach nebo z River Heads. Z Rainbow Beach se pokračuje pár kilometrů k Inskip Pointu, což je místo, odkud fyzicky vyplouvají trajekty společnosti Manta Ray. Rezervace lístků na trajekt není nutná, neboť lodě pendlují mezi oběma břehy nepřetržitě od 6 hodin ráno do 17:30 večer, 365 dní v roce. Za auto (včetně všech pasažérů) zaplatíte 110 AUD (včetně zpáteční cesty), lístek za jednosměrnou cestu na ostrov stojí 75 AUD. Pěší turista zaplatí za cestu na ostrov 5 AUD, lístek se dá v tomto případě koupit pouze na palubě. Plavba trvá jen asi 10 minut.


Z River Heads se na Fraser dostanete buď se společností Fraser Venture (z River Heads do Wanggoolba Creek) nebo s Kingfisher Bay Ferry (z River Heads do Kingfisher Bay Resort) (www.fraserislandferry.com.au).
Lodě obou společností nejezdí zdaleka tak často, jako je tomu v případě Manta Ray, proto se doporučuje rezervovat lístky s předstihem, obzvláště během svátků a hlavní sezóny. Fraser Venture provozují z River Heads jen tři plavby denně, cena se liší v závislosti na sezóně, takže za zpáteční lístek za auto se 4 lidmi zaplatíte 175 AUD, resp. 165 AUD mimo sezónu. Pěší turista zaplatí 50 AUD. Cesta z River Heads do Wanggoolba Creeku trvá asi 30 minut.
Podobné je to i u Kingfisher Bay Ferry, i když spojení s ostrovem je o něco častější (5 až 6 denně). Ceny jsou stejné jako u předchozí společnosti, plavba trvá asi 50 minut.


Spojení mezi Uranganem a Moon Pointem bylo již před nějakým časem zrušeno, přesto jej některé zdroje stále ještě uvádějí jako jednu z možností trajektové přepravy na Fraser Island.


Na ostrov se můžete dostat pohodlně a bez starostí (ovšem poněkud svázáni organizačními pokyny a časy) i v rámci některého z jedno či více denních výletů, které sem pořádá mnoho agentur převážně z Rainbow Beach nebo Hervey Bay, ale i třeba z Noosy a dalších míst.


Fajnšmekři si mohou koupit vyhlídkový let, nebo rovnou letecký výlet (www.airfraserisland.com.au). V porovnání s cenou za trajekt to není ani tak drahé, jak by se čekalo.


Kde bydlet

Fraser Island nabízí poměrně širokou škálu ubytování, od luxusnějších resortů, přes skromnější chatky a bungalowy, po camping. Nabídku toho lepšího najdete třeba na těchto stránkách. Kempování je na ostrově velmi populární a zase vás o krok přiblíží divoké přírodě. Na výběr jsou formální kempy na přesně vymezeném území, mnohdy oplocené proti obávaným vpádům dingů a vybavené sprchou, záchody a dalším základním vybavením. Vemte si s sebou dostatek jednodolarových mincí na sprchu! Kde je to povoleno, může se kempovat i podél pláže, v bezpečné vzdálenosti od moře. Tato neformální kempovací místa nemají žádné vybavení a najdete je na východním i západním pobřeží. Některé kempy jsou přístupné pouze pěšky nebo lodí. Vyčerpávající info o kempování na ostrově najdete opět na stránkách Správy queenslandských parků.<-- ZPĚT|DÁLE -->