...personal travel web

vlajka GibraltaruZákladní informace

Poloha : jižní Evropa, jih Pyrenejského poloostrova
Rozloha : 6.5 km2
Počet obyvatel : 27.921
Úřední řeč : angličtina
Hlavní město : Gibraltar
Měna : Britská / Gibraltarská libra = 100 pencí
Státní zřízení : Zámořské území Velké Británie
Časový posun : Na Gibraltaru je stejný čas jako v ČR
Elektřina : 220 V, koncovka je tříkolíková, stejná jako v Británii, takže je nutné mít potřebný adapter.
Telefonní předvolba : 350, pokud na Gibraltar voláte ze Španělska, volte 9567
—>  CESTOPIS Z GIBRALTARU
Zobrazit místo Gibraltar na větší mapěOdkazy Gibraltar

www.gibraltar.gi
www.gibraltar.gov.gi
www.gibraltarnewsonline.com
www.mygibraltardirectory.com
www.gibraltar.gov.uk
www.discovergibraltar.com
www.gibnet.com
gibraltar.costasur.comGibraltar, info o zemi

Historie | Geografie | Vízum | Jak jet | PočasíHistorie

Původ názvu Gibraltar pochází z arabského Jabal Tariq (hora Tarik), oslavující jméno Tariqa ibn Ziyada, který se roku 711 zmocnil území Gibraltaru. Roku 1713 se Gibraltar rozhodnutím Utrechtské smlouvy konečně dostává pod správu Velké Británie, kde setrvává dodnes. Gibraltar je však stále velkým problémem mezinárodních vztahů mezi Velkou Británií a Španělskem, které se v minulosti nezdráhalo vyhlásit blokádu svých hranic s Gibraltarem. Nicméně obyvatelé Gibraltaru již několikrát v referendech projevili ochotu zůstat ve svazku s Británií.


Geografie

Gibraltar tvoří malé území na úzkém poloostrově v jižní části španělského království. Jeho poloha při západní bráně do Středozemního moře z něj odjakživa činí důležitým strategickým bodem a odvěkým předmětem svárů o nadvládu nad tímto územím. Se Španělskem je spojen jen 1.6 km širokou úžinou.


Vízum

Pro vstup a pobyt na Gibraltaru nepotřebuje český občan vízum.


Jak jet

Na Gibraltar létají spoje takřka výhradně z Velké Británie. British airways létají z Heathrow a Gatwicku, Monarch airlines létají z londýnského Lutonu a z Manchesteru. Od března 2007 začne z Gibraltaru létat nová nízkonákladová společnost Fly Gibraltar, a to na linkách do Stansteadu, Birminghamu, Bristolu, Manchesteru, ale i do irského Dublinu a Corku. Při cestě na Gibraltar můžete využít u některého z okolních mezinárodních letišť, například letiště v Malaze, odkud je to na Gibraltar okolo 140 km.
Pokud cestujete autem, dostanete se na Gibraltar po dálnici z Malagy, respektive Cádizu a následném odbočení na silnici N351. Vzdálenost z Cádizu činí kolem 130 km, z Málagy asi 140 km.


Počasí

Gibraltar ma subtropické, středozemní klima, s okolo 300 slunečnými dny v roce. Srážky se dají očekávat především na počátku a koncem roku. V létě se průměrné teploty pohybují okolo 30°C, v zimě pak kolem 16°C až 18°C.

Přečtěte si také CESTOPIS Z GIBRALTARU.