...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Great Barrier Reef / Velký bariérový útes

www.gbrmpa.gov.au
www.greatbarrierreef.org
Velký bariérový útes je jedinečný přírodní div světa, největší korálový útes planety, táhnoucí se podél východního pobřeží Austrálie v délce kolem 2300 km, od Papuy až téměř k Bundabergu. Většina útesu je chráněna v rámci národního mořského parku a také UNESCEM. Tvoří jej tisíce samostatných korálových útesů a zhruba 600 ostrovů. Přestože korály zabírají jen 1% povrchu Země, jsou domovem čtvrtiny veškeré světové oceánské populace. Tento ekosystém je bohužel velmi křehký a neodpustí žádnou lidskou ekologickou prasárnu. A protože lidské pokolení v tomhle směru už asi jiné nebude, za poslední desetiletí došlo důsledkem činnosti člověka k rapidnímu úbytku korálové bariéry.


Korálové útesy lze obdivovat ve vodách kolem ostrovů, více nebo méně vzdálených od pevniny, nebo se vydat na otevřený oceán k tzv. "outer reefs" neboli vnějším útesům, kde byly za tímto účelem vybudovány plovoucí pozorovací plošiny, poskytující veškerý komfort. Ať už se ale za korály vydáte lodí, letadlem nebo třeba helikoptérou, nikdy to nebude levná záležitost, obzvláště pokud spojíte výlet i s ubytováním. Na některá výjimečná místa se dá dostat pouze soukromou lodí. Níže uvedená mapka zobrazuje přehled nejznámějším ostrovů a reefů celé bariéry, místa na pobřeží, odkud se k nim dá dostat po vodě nebo vzduchem, případně i odkaz na některé cestovní agentury pořádající výlety na Great Barrier Reef.
Zobrazit místo Great Barrier Reef na větší mapě


Den 20 - 5.5. - Výlet na Moore Reef -

Fitzroy Island
Zastávka na Fitzroy Islandu

Cairns nebo sousední Port Douglas jsou místa přímo stvořená k návštěvě Velké útesové bariéry. Ta je tady totiž vůbec nejblíže pevnině, takže už po pár minutách plavby lodí můžete být v těch nejkrásnějších korálových zahradách. Není proto divu, že tu turistický průmysl zaměřený na objevování krás podmořského světa jen kvete. Cestovních agentur, nabízejících výlety ke korálovým ostrovům nebo útesům na volném moři, tu vyrostlo jak hub po dešti a není problém si během procházky po městě nabrat tuny prospektů. Ty vám ostatně poskytne i každý hotel v Cairns.


Tak brožurky už máme, teď zbývá vybrat to pravé místo pro nezapomenutelný zažitek ze šnorchlování. Jak jsem už předestřel, jedno, neřku-li více denní, výlety lodí nejsou vůbec levnou záležitostí. Jo vono by se chtělo i k jiným útesům, třeba na Whitsundays, nebo ještě níže na Heron nebo Lady Musgrave Island, ale taková sranda stojí stovky dolarů, kor když tu jste s celou rodinou. Trochu naivně jsem doufal, že tady nahoře v Cairns to bude o chlup levnější, ale to jsem se zmýlil. Původní plán jet na vnější útes a zastavit se na šnorchlování na Green Islandu (rodinná lidovka za 600 AUD) vzal za své a kupujeme jen šnorchlovačku na Moore Reefu od společnosti Sunlover (480 AUD za rodinu).


plovoucí plošina na Moore Reefu
Moore Reef, plovoucí plošina

Ráno se vyplouvá z cairnské mariny, kde aktuálně kotvící výletní lodě pohlcují stovky dychtivých turistů. A ne jinak je to s naším klimatizovaným rychlokatamaránem. Po 45 minutách plavby, vyplněné povídáním o bariérovém útesu a seznámením se se zásadami bezpečného šnorchlingu, vyhazujeme pár lidí na krásném Fitzroy Islandu, rovněž obklopeném korálovou hradbou. Letmý pohled z paluby katamaránu prozrazuje, že by to tu taky nemuselo být špatné. Příjemný hotýlek, krásná pláž, výlety po pralesoidním nitru ostrova proložené šnorchlováním v křišťálově čisté vodě. To už by ale chtělo zázračnou krabici na víno doktora Ratha. No nic jede se dál.


Konečně přistáváme u plovoucí plošiny ukotvené v blízkosti Moore Reefu, vzdáleném od Cairns asi 40 km. Tady strávíme 4 hodiny volné zábavy, než se odebereme na zpáteční cestu do mariny. Většina lidí se hned hrne do vody. Kdo nemá vlastní vybavení, může si vše, od brýlí po šnorchl a ploutve, půjčit. K dispozici je areál velikosti fotbalového hřiště, ohraničený bójemi. Za ty se už nesmí. Podvodní svět je neskutečně nádherný a rozmanitý. Desítky korálů různých barev připomínají květinové zahrady, nejedná se ale o rostliny, nýbrž malé živočichy strukturou podobné medúzám, stavící si své vápennaté schránky, které pak tvoří celé kolonie útesů. Korály se ještě člení na měkké a tvrdé, ale to už bych příliš zabředával do biologických detailů. Zajímavostí ale je, že právě tady u Cairns musí korálové útesy, navštěvované turisty, čistit od obávaných trnových korun, což jsou žravé hvězdice schopné vyhladit celá pokolení korálů. Hvězdice se čas od času přemnoží díky povodním, které do moře spláchnou srágory z chemicky ošetřené zemědělské půdy, což jim vyhovuje. Po takových nájezdech hvězdic zbydou po korálech jen prázdná mrtvá bílá místa a kde mizí korály, mizí i ostatní mořský život.


Moore Reef
Korály na Moore Reefu

V Cairns jsem si koupil podvodní foťák na jednorázové použití, ale fotky z něj stojí za prd, čemuž se s touhle lumiérovskou technikou, postrádající jakýkoliv nastavitelný mechanismus, ani nedá divit. Samozřejmě, že jsem všechny snímky vycvakal na korálech a stovkách ryb nejrůznějších tvarů a barev a na mořskou želvu mi pak nezbylo místo. Nejlepší plácek na šnorchlování se nachází v nejzazším koutu "šnorchlhřiště", kam se už báby z výpravy neodvažují plavat. Tady pak trávím dlouhé desítky minut úplně sám, čemuž dost pomáhá i teplota okolní vody dosahující 28°C.


Moore Reef
Korály podruhé

Ale ani na pontonovské souši se zrovna nedloubu v nose. Plošina oplývá vymoženostmi jako jsou podvodní observatoř, kde se dají sledovat mračna ryb obzvláště poté, co jim hodí žrádlo. Pořádají se minivýpravy v poloponorce (nic extra), děti si můžou do rukou vzít hvězdici nebo mořskou okurku v dotykovém bazénku (během předvádění nedošlo k újmě žádného z tvorů a všechno jeho osazenstvo letí na konci dne zpátky do moře). Za menší příplatek tu nabízejí organizované toulky po útesech s průvodcem, za větší příplatek let helikoptérou nad bariérou nebo potapěčské kurzy. Pro děti je tu malá, zpola zatopená plošinka, kde se můžou bezpečně cachtat ve vodě obklopeny hejnem rybiček vydrážděných poctivou porcí krmiva.


Nemůžu dát za pravdu ani hordám běsnících žroutů, stěžujících si na podobné akce na stránách diskuzních fór skrze vyžrané stoly ostatními členy výletu. Jídla během oběda bylo dost a pokud došlo, bylo za okamžik doplněno.


No výlet se parádně vydařil. Lepší tečku jsme si na závěr cesty ani nemohli dopřát. Great Barrier Reef mě nadchnul a spolu s Fraser Islandem to bylo to nejlepší z celého Queenslandu.

<-- ZPĚT|DÁLE -->