...personal travel web

Hong Kong Island
Kowloon
Lantau Island
Lamma Island
Macao


Hong Kong, info o zemi

Hong Kong, cestopis, část II.

Tak to byla taková malá sonda do každodenního života v Hong Kongu a stručný výčet věcí, na které tu určitě denně narazíte.
Teď je na řadě pár věcí, které lze na hongkongském ostrově vidět.


panorama Hong Kongu s mrakodrapy
Panorama ostrova Hong Kong s pojmenováním některých budov. Pro zvětšení klikni.

I když jsou mrakodrapy pro většinu lidí asi jen horou z oceli, betonu a skla a to vše poskládané do sebe, každá z těchhle budov s sebou nese nějakou zajímavost i jistý druh elegance. Věděli jste, že je v Hong Kongu dokonce více mrakodrapů než v New Yorku? Pokud bereme v úvahu budovy se 14 a více podlažími, napočítáme jich v Hong Kongu o téměř 2000 více!


Two International Finance Centre byla s výškou 415 m ještě nedávno nejvyšší budovou Hong Kongu, ale letos byla v Kowloonu dokončena stavba International Commerce Centre měřící 484 m, čímž se tato nová budova posunula na hongkongské první místo a 4. místo na světě. V této nové stavbě bude mimo jiné sídlit i nejvýše položený hotel světa.


Two international finance centre
Two International Finance Centre, vlevo s kulatými okny Jardin House.

Bank of China je čtvrtou nejvyšší budovou Hong Kongu a svým provedením je z dálky snadno rozpoznatelná. Jako geometrická hříčka spojených hranolů, tvořících nakonec jeden důmyslný celek ze skla a oceli připomínající obrovský krystal, se i s anténou tyčí až do výšky 367 m.
HSBC Building je sídlem Hongkongské a Shanghaiské banky a zároveň nejdražším mrakodrapem v Hong Kongu. Náklady na jeho výstavbu přesáhly 670 miliónů USD. Při stavbě byly použity nejvyspělejší technologie, jako třeba vnější opěrný systém budovy. Ocelové prefabrikáty byly vyrobeny ve Velké Británii a poté dopraveny do Hong Kongu. Unikátní je rovněž systém osvětlení uvnitř budovy, který využívá slunečního svitu. Strop atria je totiž vybaven systémem počítači řízených zrcadel, která odrážejí sluneční paprsky tak, aby byl v budově zajištěn dostatečný přísun světla.


budova soudu, Hong Kong
Budova soudu.

Jardin House, dokončen v roce 1973, byl v té době nejvyšším mrakodrapem v Asii. Co je na této budově zajímavé jsou jeho kruhová okna, kterých tu můžete napočítat celkem 1750.
The Center je pátým nejvyšším mrakodrapem Hong Kongu a je na něm nainstalováno množství neonového osvětlení, takže v noci krásně září a mění barvy.
Central Plaza je třetí nejvyšší budovou Hong Kongu a jednou z nejvyších budov ze železobetonu na světě. V horních patrech mrakodrapu se nachází nejvýše položený kostel na světě (Hong Kong City Church) a na vrcholu věže jsou umístěny neónové hodiny, určující čas podle druhu barvy, kterou právě svítí.


Hong Kong Convention and Exhibition centre
Hong Kong Convention and Exhibition Centre.

Ná nabřeží je ještě několik věcí, která možná stojí za pozornost. Ve čtvrti Wan Chai je to moderní budova Hong Kong Convention and Exhibition Centre neboli místní konferenční a výstavní centrum. Kromě docela architektonicky zajímavé budovy centra se na přilehlém Golden Bauhinia Square uskutečnil v roce 1997 akt předání Hong Kongu jako britské kolonie do čínských rukou, čímž vznikl Hong Kong SAR. Místo vzniku připomíná obří zlatá socha květu Bauhinie, národního symbolu Hong Kongu. Kromě toho tu každé ráno kolem 8 hodiny slavnostně vztyčují čínskou a hongkongskou vlajku.
Pokud se budete někdy potulovat v pravé poledne mezi Victoria Parkem a Královským jachtařským klubem v Causeway Bay, možná se leknete ohlušující rány, která se tu každý den ve 12 hodin line z útrob děla Noon Day Gun, jednou z památek na koloniální minulost Hong Kongu. No byla to skutečně rána jak z děla, a to prý ještě před léty museli provést změnu na méně hlučnou variantu.


Nadvláda betonu je přímo uprostřed města přerušena trochou zeleně Hongkongského Parku. Obklopeni stěnou z mrakodrapů se tu můžete procházet kolem jezírek s rybami a vodními želvami, jsou tu fontány, krásné zahrady a dokonce vodopád. Dá se tu narazit i na nějaké to živé stvoření, vesměs na ptactvo a motýli, ale viděli jsme tu i ceduli upozorňující na přítomnost hadů. Součástí parku je i obrovská voliéra, kterou se dá procházet po visutých chodnících a kde je k vidění spousta ptáků, včetně papoušků.


Hong Kong park
V Hong Kong Parku.

Z Hong Kong Parku je to kousíček ke spodní stanici tramvaje jedoucí nahoru na Peak, do nejvýše položených míst hongkongského ostrova. Tato tramvaj funí do kopců v různých proměnách již od roku 1888. Cestu dlouhou téměř 1400 m zvládne lanovka asi za 7 minut, horní stanice se nachází v nadmořské výšce 396 m. Kromě Peak Tram se nahoru dostanete i autobusem nebo taxíkem. Nahoře postavili velkolepou věž Peak Tower. Stavba ve tvaru kovadliny není žadný drobeček, ale několikapatrový kolos plný restaurací, obchodů, je tu i muzeum voskových figurín Madam Tussauds (www.madametussauds.com/hongkong). Za 25 HKD se dostanete na vyhlídkovou plošinu Sky Deck, odkud se z výšky 428 m n.m. nabízí skutečně strhující pohled na panorama centra Hong Kongu včetně přístavu a Kowloonu. Z opačné strany terasy lze pozorovat okolní ostrovy roztroušené v moři. Kdyby jste neměli z Hong Kongu vidět nic jiného, tak sem byste se měli vypravit určitě. A nejlepší je přijet sem v podvečer a počkat až do setmění, kdy se mrakodrapy pod vámi promění v les neonů, nebo sem zavítat dvakrát, ve dne i v noci a samozřejmě za předpokladu, že je alespoň trochu hezky, aby bylo něco vidět. Doufejte jen, že tu nezažijete nával lidí jako my, když jsme sem dorazili asi v sedm večer. K ochozům vyhlídkové terasy se nebylo možné vůbec dostat a vyfotit si město přes hradbu těl a stativů. Tady nám ty davy lidí za celý pobyt vadily asi nejvíc a to jsme ještě museli jet nahoru taxíkem, protože dole u stanice Peak Tram také byla neskutečná fronta.


Hong Kong z Peak toweru Hong Kong v noci
Pohled na Hong Kong z Peak Toweru. ... a stejný pohled za tmy.

I když leží Peak Tower v pěkné výšce, nejvyšší bod ostrova Hong Kong leží kousek dál a je jím Victoria Peak (552 m). Celá tahle oblast kolem Peaku je místem, kde je spousta treků a dá se podniknout dost pěších výletů. Začíná tu i Hong Kong trail měřící 50 km. A je to také místem, kde vždy bydlívali prominentní obyvatelé Hong Kongu, kteří si tu stavěli svá sídla a to hlavně kvůli příjemnému klimatu a nádherným výhledům. I dneska platí Peak za prestižní adresu a ceny za nemovitosti a pozemky se tu šplhají do astronomických výšek. Během naší návštěvy Hong Kongu zrovna psali v místních novinách o prodeji nemovitostí tady na Peaku. Během aukce tu byla prodána nemovitost s cenou 32 000 HKD za čtvereční stopu, což je v přepočtu více jak 860 000 Kč za m2. Ale když jsem hledal nějaký další ceník nemovitostí, psali, že se dá na Peaku sehnat větší použitý byt za zhruba 640 000 Kč za m2, tak ještě párkrát do rachoty a můžem se stěhovat :-).


trhy na Graham street
Trh na Graham Street.

Tržištím, kde se prodává jídlo všeho druhu se tu říká wet market a po celém Hong Kongu jich najdete spousty. K těm nejvyhlášenějšímn patří ten na Graham street, kam jsme zamířili jedno dopoledne na obhlídku. Je docela zajímavý pozorovat ten čilý obchodní ruch kolem nás. Jeden trhovec prodává maso zavěšené jen tak na hácích vystavených do ulice, tady se prodávají desítky druhů ryb a darů moře, jinde zase babka vyřvává nabídku všeho možného ovoce a zeleniny. Do toho se tu v pouličních stáncích připravuje oběd, nebo vám tu spraví hodinky v pojízdné miniopravně. A tohle všechno najdete takřka u paty mrakodrapů, což dodává místu ještě více na zvláštnosti. Také jsme v Hong Kongu navštívili pro změnu night market, což byla jedna dlouhá ulice plná stánků, ovšem příšerný vetešnictví.


eskalátor v Hong Kongu
Tubus eskalátoru šplhající se nahoru do po svahu.

Když už budete na Graham Street, je to kousek od eskalátoru vedoucího ze spodních partií čtvrti Central přes 800 m vzhůru do kopce hongkonského ostrova a je tak nejdelším krytým venkovním eskalátorem světa. Nutno dodat, že se nejedná o jednolitý celek a je po určité vzdálenosti přerušen, ale i tak je to úctyhodný technický kousek. Navíc je z něj výhled do okolních úzkých uliček, jsou kolem něj rozesety obchůdky a restaurace. Zajímavý je i provoz eskalátoru. Od 6 do 10 hodin ráno jezdí pouze směrem dolů a od 10:20 až do půlnoci směrem nahoru.


Autobusem projedete Aberdeen tunelem skrz kopce a za dvacet minut jste z centra ve stejnojmenné čtvrti na druhé straně ostrova. Hned vedle Aberdeenu můžete navštívit Ocean Park (www.oceanpark.com.hk), což je kombinace zábavního parku s pouťovými atrakcemi se zoologickou zahradou, kde chovají mimo jiné pandy velké. I tady bylo třeba překonat kopcovitý trenér, k čemuž slouží lanovka spojující různé části parku.


Ještě dál na východ leží Repulse Bay a Stanley, místa, kde stojí krásné domky a vily ukryté v zeleni nebo vystavěné podél členitého pobřeží a připomínající spíše nějakou oblast ve Středomoří než Hong Kong. Ve Stanley najdete přímořskou promenádu, obchody, restaurace, kavárny a je tu také známé tržiště kde můžete sehnat nějaké suvenýry z Hong Kongu.

<-- ZPĚT| DÁLE -->