...personal travel web

Hong Kong Island
Kowloon
Lantau Island
Lamma Island
Macao


Hong Kong, info o zemiHong Kong, cestopis, část III.

Kowloon

Avenue of Stars v Kowloonu
Hvězda Jackieho Chana na Avenue of Stars v Kowloonu.

Kowloon leží na druhém břehu Victoria Harbouru a pokud máte dostatek času a bydlíte na Hong Kong Islandu, zajeďte si sem trajektem Star Ferry, z jehož paluby je krásný rozhled po Kowloonu i Hong Kong Islandu.


Součástí nábřežní promenády v Kowloonu je Avenue of Stars, jakási obdoba holywoodského Chodníku slávy s tím rozdílem, že hvězdy na chodníku jsou věnovány takřka výhradně místním umělcům, jejichž jméno ale asi většině lidí nic neříká. Najdete tu také třeba sochu Bruce Leeho v bojové pozici nebo se tu konají různá kulturní představení. Více na www.avenueofstars.com.hk.


socha Bruce Leeho
Socha Bruce Leeho.

Z promenády, nedaleko přístaviště trajektů Star Ferry, je nejlepší pohled na panorama mrakodrapů lemujících severní břeh hongkongského ostrova. Je to i místo, kde se každý večer v 8 hodin shromáždí množství zvědavců, aby sledovali proslulou Symphony of Lights, světelnou show mrakodrapů, které blikají a vysílají laserové paprsky do noční oblohy nad Hong Kongem a to vše za rytmu hudby linoucí se z reproduktorů kolem vás.


Jinak je Kowloon dalším místem s obrovskou koncentrací restaurací a místem nabízející neobyčejné množství nákupních příležitostí od night marketů a ladies marketů po moderní obchoďáky rozesetými především kolem hlavní ulice Nathan Road.


Lantau Island

lanovka ostrov Lantau
Lanovka Ngong Ping 360.

Ostrov Lantau je největším hongkongským ostrovem a je to to první, co po cestě z letiště kolem sebe uvidíte. Nové letiště postavili při severním pobřeží ostrova a propojili jej se zbytkem Hong kongu dálnicí i železnicí. Z Hong Kong Islandu se na Lantau dostanete trajektem, autobusem ale nejrychlejší je zvolit cestu metrem.


Hlavním tahákem ostrova je výlet lanovkou Ngong Ping 360 k soše sedícího Buddhy. Terminál lanovky je jen pár kroků pěšky od stanice metra Tung Chung. Doporučoval bych ale zvolit jiný den než víkend, chcete-li se vyhnout děsivé frontě lidí. Vyplatí se také trochu si připlatit za kabinu (Crystal Cabin) s proskleným dnem, ze které se pak můžete dívat na krajinu pod vámi. Trasa lanovky měří skoro 6 km a je z ní super výhled na záliv Tung Chung rozprostírající se pod vašimi nohami, na letiště, které máte z téhle výšky jak na dlani a na zelenou divočinu, ve které se ukrývají malé vodopády a vine se turistická stezka.


výhled na letiště v Hong Kongu
Výhled z lanovky na nedaleké letiště.

Nahoře pak nenajdete jenom zmíněnou sochu Buddhy, ale byla tu postavena celá turistická vesnice s obchody, restauracemi, konají se tu i různé kulturní akce. Za krátkou zastávku stojí muzeum i obchod v jednom, nabízející velký výběr čínských jídelních hůlek vyrobených s použitím nejrůznějších materiálů a v různém barevném provedení. Samotný Tian Tan Buddha je největší venkovní bronzová socha sedícího Buddhy na světě, měří 34 m a váží 250 tun. S pohledem upřeným k Pekingu tu na loži z lotosových květů sedí od roku 1993. K soše si musíte vyšlápnout přes 200 schodů, ale odměnou vám bude krásný výhled po okolních kopcích a na nedaleký klášter Po Lin a samozřejmě detailní prohlídka této kolosální stavby.


Tian Tan Buddha
Ostrov Lantau, Tian Tan Buddha.

Lantau spolehlivě uspokojí i všechny nadšence a milovníky přírody a má k tomu všechny předpoklady. Hornatým terénem vede početné množství turistických stezek s výhledy na pobřeží se zálivy a plážemi, o kterých byste nikdy neřekli, že je můžete najít v Hong Kongu.


klášter Po Lin
Součást kláštera Po Lin.

Pokud se sem někdy dostanete s dětmi, můžete se podívat na asijskou podobu zábavního parku Disneyland, který se nachází na jihovýchodě ostrova a vede k němu samostatná linka metra.


Lamma Island

Ke třetímu největšímu ostrovu Hong Kongu (po Lantau a Hong Kong Islandu) se lze pohodlně dostat za 20 minut lodí z přístaviště v Aberdeenu (jiné trajekty vyplouvají od mola ve čtvrti Central). Ostrov Lamma leží jihozápadním směrem od Hong Kong Islandu a je ideálním místem k odpočinku od přeplněných ulic a betonové džungle mrakodrapů, dokonce tu ani nejezdí žádná auta, takže nezbývá nic jiného než kolo nebo chodit po svých. Na ostrově žije pouhých 5000 obyvatel, kteří dohromady tvoří pořádný multikulturní mix. Říká se, že tu žije až 60 různých národností. Jinak je ostrov jak stvořený pro procházky přírodou, najdete tu krásné pláže a vyhlášené restaurace specializující se na dary moře.


Dát si večeři v některé z nich stojí skutečně za nějaký ten obětovaný dolar. My jsme si na doporučení od našich průvodců a známých vybrali Rainbow Seafood Restaurant, jednu z několika podobných restaurací v přístavní vesničce Sok Kwu Wan. Člověk jen žasne nad tím, co všechno se dá z moře vylovit a sežrat. V několika akváriích tu plave dobře přes deset druhů ryb nejrůznějších velikostí a barev, krevet, langust, mušlí a dalších mořských tvorů kteří čekají, až se stanou obětí gurmánských choutek některého z hostů restaurace, tedy včetně nás. Takže si tu jen ukážete, na co máte chuť a na stůl vám za chvíli přistane zaručeně čerstvá pochoutka.


ostrov Lamma restaurace s plody moře
Široký výběr ryb a plodů moře ... stačí jen ukázat a jíst...<-- ZPĚT| DÁLE -->