...personal travel web

vlajka Hong KonguZákladní informace

Poloha : Jihovýchodní Asie
Rozloha : 1.104 km2.
Počet obyvatel : 7.089.700
Úřední řeč : čínština (kantonština), angličtina
Měna : Hongkongský dolar (HKD), 1 HKD=100 centů, 1 HKD = 2.50 Kč
Státní zřízení : Zvláštní administrativní region Čínské lidové republiky
Náboženství : hlavními náboženstvími jsou buddhismus a taoismus, zbytek tvoří islám, křesťanství, hinduismus a další náboženství.
Telefonní předvolba :+852
Elektřina :220V/50Hz, je nutné mít adaptér, zásuvky jsou stejné jako ve V.Británii.
Čas : Hong Kong nepraktikuje přechod na letní, respektive zimní čas. Oproti ČR je zde +6 hodin v době našeho letního času a +7 hodin během zimního času.
—>  CESTOPIS Z HONG KONGUZastupitelské úřady

Hong Kong Immigration Department
Immigration Tower, 7 Gloucester Rd.
Wan Chai
Hong Kong
tel: 00852 2824 6111
email: enquiry@immd.gov.hk
www.immd.gov.hk


Generální konzulát České republiky v Hong Kongu
1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road
Wan Chai
Hong Kong
tel: 00852 2802 2212
email: hongkong@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/hongkong


Velvyslanectví Čínské lidové republiky
Pelléova 18
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel: +420 224 311 323, +420 233 028 800
fax: +420 224 319 888
email: chinaembassy@seznam.cz
www.chinaembassy.cz
Zobrazit místo Hong Kong na větší mapěOdkazy Hong Kong

www.discoverhongkong.com , HK - oficiální turistické stránky.
www.hong-kong-travel.org
www.tourism.gov.hk, HK - stránky Turistické Komise.
www.12hk.com , HK - neoficiální průvodce.
hong-kong.tourism-asia.net
www.censtatd.gov.hk , HK - statistická data.
www.hkcitymap.com, mapy HK
hongkong.edushi.com, mapy HK
www.vectormap.com/eng/english.htm, mapy HK
www.yearbook.gov.hk/2008/en/pdf/E-HKMap.pdf, mapy HKHong Kong, informace o zemi

Historie | Geografie | Obyvatelstvo Vízum | Očkování | Jak jet | Klima | Kdy a kam jet | Svátky | Bezpečnost a doporučení | Doprava | Příroda | Ubytování | Jídlo | Nákupy | Měna a penízeHistorie

Dovoz opia Británií do Číny navzdory jejím restrikcím vyústil v První opiovou válku, na konci které postoupila Čína ostrov Hong Kong Velké Británii na základě Nanjingské smlouvy z roku 1842.

Po Druhé opiové válce připadá v roce 1860 Velké Británii i Kowloon.

V roce 1898 si Británie na 99 let pronajímá od Číny území Nových Teritorií.

V letech 1941 až 1945 okupuje Hong Kong Japonsko.

V 80 letech 20. století započínají přípravy na vrácení Hong Kongu čínské straně a diskutuje se otázka budoucnosti Hong Kongu.

V roce 1984 podepisuje tehdejší ministerská předsedkyně M.Thatcherová se svým čínským protějškem Sino-Britskou smlouvu o budoucím uspořádání Hong Kongu po jeho plánovaném předání zpět do čínských rukou v roce 1997. Ve smlouvě se mimo jiné obě strany dohodly na tom, že 1. července 1997 vznikne Hong Kong SAR (Special Administrative Region), Zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky, přímo podřízený vládě této země, nicméně s vysokým stupněm autonomie (podle principu "One country, two systems"). Čína bude zastupovat Hong Kong na poli zahraniční politiky a ozbrojených sil.
Následujících 50 let bude mít Hong Kong vlastní právní systém a i nadále zde bude fungovat kapitalistické zřízení, demokracie a zůstanou zachována veškerá základní práva pro občany žijící v této zemi. Jednotlivé body smlouvy si můžete přečíst zde.

1. července 1997 předávají představitelé Británie Hong Kong Číně a vzniká tak Hong Kong SAR. Na mezinárodním poli je také uváděn jako Hong Kong, China. Britský Union Jack nahradila rudá vlajka se žlutými hvězdami, guvernér byl nahrazen Vysokým správním komisařem, který je jmenován ústřední vládou v Pekingu. Z bankovek a mincí zmizel portrét britské královny, ale Hong Kong má i nadále svou vlastní měnu, hongkongský dolar. Ačkoli se z většiny oficiálních míst a z oficiálního života Hong Kongu vytratily prvky pojící se k monarchii a královské rodině, historické spojení s Británií je na každém kroku patrné dodnes. Po ulicích, nesoucích anglická jména, se prohánějí dvoupatrové autobusy, jezdí se tu vlevo, elektrické zásuvky jsou stejné jako v Británii, ve školách se učí angličtina a právní systém vychází z britského práva. Otázkou tedy zbývá, jak se Čína postaví k Hong Kongu v roce 2047, až vyprší smlouva zaručující Hong Kongu dosavadní práva a jistoty.

Geografie

Hong Kong je malinké území nalepené na jihovýchodní pobřeží Číny přibližně v místě, kde se řeka Pearl River vlévá do Jihočínského moře. Tvoří jej jeden poměrně členitý poloostrov Nových Teritorií (New Territories), poloostrov Kowloon a dalších více než 260 ostrovů, z nichž největší je Lantau, následován ostrovy Hong Kong (Hong Kong Island) a Lamma.
Hranici s Čínou (provincií Guangdong) tvoří řeka Shenzen.


Obyvatelstvo

Drtivá většina (cca 95 %) z více než sedmi miliónů lidí, kteří zde žijí, je čínského původu, zbytek připadá na obyvatele z jiných asijských zemí a necelé procento (rok 2006) zaujímají Evropané. Statistická data z roku 2006 dále uvádějí, že na ostrově Hong Kong žilo 1 268 112 obyvatel, Kowloon obývalo 2 019 533 lidí a na území Nových Teritorií žilo 3 573 635 obyvatel. V uvedeném roce žilo na celém území Hong Kongu necelých 7 milionů obyvatel. Zajímavý je také fakt, že Hong Kong patří k zemím s nejvyšší průměrnou délkou života obyvatel na světě, která činí u mužů 80 a u žen 86 let.


Vízum

Na rozdíl od Číny nepotřebují občané ČR ke vstupu do Hong Kongu vízum. Pro pobyt s maximální délkou 90 dnů stačí cestovní pas platný ještě 6 měsíců po předpokládaném návratu z Hong Kongu.


Ministerstvo zahraničních věcí ČR dále upozorňuje: Nelegální pobyt v Hongkongu SAR je považován za trestný čin, který může být trestán i vězením. Doporučuje se nepřekročit platnost víza (včas vycestovat, příp. požádat o prodloužení pobytu).


Očkování

Pokud cestujete z ČR, žádná očkování nejsou povinná. V zásadě nepotřebujete žádná očkování, záleží na okolnostech vašeho pobytu. Podle toho lze zvážit některá další doporučená očkování, jako hepatitida A a B, břišní tyfus a japonská encefalitida.


Jak jet

Možností s jakou leteckou společností se do Hong Kongu vydat je poměrně dost. Vlajkovou lodí letecké přepravy Hong Kongu je společnost Cathay Pacific, která zajišťuje letecké spojení z Paříže, Frankfurtu, Milána, Říma, Amsterdamu, Moskvy a Londýna. Zde jsou další možnosti výběru z aerolinek, se kterými se do Hong Kongu dostanete z Prahy s jedním přestupem:


Aeroflot
Air France
British Airways
El Al Israel Airlines
Emirates
Finnair
KLM
Lufthansa
Swiss International Air Lines
Turkish Airlines
Virgin AtlanticPokud jste flexibilní v datu odletu a nelámete si hlavu s počtem přestupů a s tím, s kým poletíte, dají se sehnat letenky za cenu kolem 14 tisíc Kč. My jsme letěli s Emirates za 20 tisíc Kč za letenku.


Klima

Hong Kong leží v subtropickém pásmu, kde se střídají horká a vlhká léta a chladnější a sušší zimy. V lednu a únoru je chladno a spíše zamračeno i když srážky jsou na svých ročních minimech. V březnu a dubnu rostou teploty a zvyšuje se i vlhkost vzduchu, výše položená místa mohou sužovat občasné mlhy a mrholení. Od května do srpna se stupňují horka a vlhkost vzduchu dosahuje maximálních hodnot, stejně jako množství srážek. Během letních měsíců lze počítat s bouřkami a Hong Kong občas zasáhnou tropické cyklony, měnící se někdy v tajfun. Nejvyšší roční výskyt tropických cyklon je od července do září, během kterého přichází tropické bouře nejčastěji z celého roku. V období od května do září spadne 80% všech srážek v Hong Kongu. Od října do prosince postupně klesá vlhkost vzduchu a lze očekávat příjemné teploty a slunečné dny.Tabulka počasí - Hong Kong
MěsícI.II.III.IV.V.VI. VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Srážky (mm)2552711893303883744452881523535
Min. tep. (°C)14.114.416.920.623.926.126.726.425.623.419.415.7
Max. tep. (°C)18.618.621.525.128.430.431.331.130.227.72420.3


Tabulka udává téměř třicetiletý průměr z let 1971 až 2000, zdroj Hongkongský meteorologický ústav, www.hko.gov.hk

Navzdory nepříznivým meteorologickým statistikám jsme do Hong Kongu vyrazili poslední červencový týden, tedy v době, kdy se tu dalo očekávat deštivé počasí a možná i nějaký ten tajfun. Paradoxně jsme ale po celou dobu pobytu měli krásné počasí, pršelo v podstatě jenom jeden den (byla to ale velice slušná nadílka vody), i když těsně před naším odletem z Česka se přes Hong Kong prohnal tajfun Chantu. Takže pokud se sem vypravíte během léta, závisí dost na štěstí, zda tu budete mít sluníčko nebo za celou dobu nesundáte pláštěnku. I když je Hong Kong na tropické bouře a tajfuny dobře připravený, většina atrakcí je pak kvůli silnému dešti a větru zavřena, akce zrušeny, kvůli rozbouřenému moři nejezdí výletní lodě a vůbec panují další omezení a uzavírky, které promění váš pobyt v horor.
Jinak na stránkách www.hko.gov.hk najdete dostatečné informace a statistická data o klimatu v Hong Kongu, předpovědi počasí nebo třeba informace o vývoji blížícího se tajfunu.


Kdy a kam jet

Za obecně nejvíce vhodnou dobu pro cestování po Hong Kongu je považován podzim a začátek zimy nebo jaro, kdy už není takové horko a vysoká vlhkost vzduchu a je převážně sucho bez větších srážek.


Pokud se do země vydáte právě v jarním období, tak na konci března/začátek dubna máte zajímavou příležitost navštívit v Hong Kongu mezinárodně a ve filmařských kruzích velice respektovaný filmový festival (Hong Kong International Film Festival).


Ve slunném červnu si zde zase nesmíte nechat ujít každoroční The Dragon Boat Festival neboli Festival Dračích lodí. V tento jeden červnový den, kdy se vodní plocha zaplní barevnými „mořskými draky“, se tak místním lidem připomíná smrt čínského národního hrdiny, básníka a ministra Qu Yuana (ČchüJüana) z 3. století př. n. l. Ten se na protest proti zkorumpované vládě utopil v řece Mi Lo.


Když budeme řešit otázku kam jet, tak ve vašem cestovním itineráři byste měli rozhodně mít na 1. místě uvedenou procházku po Hong Kong Island – zde teprve naplno zjistíte, co je to „masa lidí“ a kromě mrakodrapů vaši pozornost také jistě upoutá lešení z bambusu.


Pokud se chcete trochu kulturně vzdělat, tak musíte vidět sochu legendárního „dračího bojovníka 70. let“ Bruce Leeho, který je velkým symbolem Hong Kongu a samotná socha leží v městské oblasti Kowloon. Navíc přesně v 8 hodin večer je zde nejlepší pohled na neuvěřitelnou Symphony Of Lights neboli Symfonii světel.


A víte, kde svůj klidný posed má největší bronzový venkovní Buddha na světě? To bude chtít lanovku a potom přídavkem ještě 200 schodů s „vyplazeným jazykem“ na Lantau Island. Jestli si budete chtít trochu odpočinout od všech těch lidí a spíše více poznat tichou přírodu, tak se určitě vydejte na Lamma Island – kde je takový klid, že zde nejezdí dokonce ani auta.


A už jste někdy viděli, že by ulice v městě byly značeny jak čínsky, tak portugalsky? Tak to je prosím Macao – sem se jezdí za zajímavými architektonickými památky ještě z dob portugalské koloniální a nadvlády a v poslední době se tu také hodně holduje gamblingu, takže takové trochu menší „Las Vegas Asie“.


Pokud chcete důkladně poznat Hong Kong a jeho kulturní zvyky a atmosféru, tak je nejlepší sem vyjet – tak jako to ostatně sám dělám – na vlastní pěst, čímž chce básník o tomto stylu cestování říci: „Že nějak bude a nějak vždy bude i dá.“ Ale jestli nemáte dostatek času a prostoru a stejně byste rádi poznali krásy této země na menším počtu dnů, tak doporučuji jet do Hongkongu s ESO travel, respektovanou cestovní kanceláří specializující se na tyto oblasti.


Svátky

Některé události a svátky se řídí podle lunárního kalendáře, takže nemají pevně stanovené datum.


1. leden - Nový rok
Přelom leden/únor - Čínský Nový Rok, jeden z nejdůležitějších svátků v zemi se slaví první tři dny prvního měsíce lunárního kalendáře.
Duben - Velikonoce
4. nebo 5.dubna - Festival Ching Ming
1. květen - Svátek práce
Květen - Narození Buddhy
Pátý den pátého měsíce lunárního kalendáře - Festival Dragon Boat
1. červenec - Den vzniku Hong Kong SAR
Patnáctý den osmého měsíce lunárního kalendáře - Mid-Autumn festival
1. říjen - Čínský národní den
Říjen - Chung Yeung festival
25. prosinec - Vánoce


Bezpečnost a doporučení turistům

Hong Kong je obecně považován za bezpečnou destinaci, opatrnost na své věci je však vždy na místě, obzvláště na takto přelidněném místě.

Možnost výskytu ptačí chřipky na území Hong Kongu je díky blízkosti pevninské Číny stále reálná, na letišti a dalších vstupních místech do země proto počítejte s lékařskými kontrolami monitorujícími tělesnou teplotu všech cestujících, kteří přicestovali do země. Další informace nejen o ptačí chřipce, ale i o dalších nemocech jsou k dispozici na stránkách:


www.chp.gov.hk - Centrum ochrany zdraví HK
www.dh.gov.hk - Ministerstvo zdravotnictví HK


V případě nutnosti vyhledání lékařského ošetření přikládám seznam nemocnic v Hong Kongu.


Turistům je doporučeno nosit s sebou cestovní pas, kvůli možným policejním kontrolám.


V Hong Kongu panují striktní zákony omezující kouření ve veřejných prostorách, v restauracích, barech a podobně. Kuřákům jsou vyhrazeny prostory, kde je povoleno kouřit. Za porušení těchto pravidel hrozí vysoké pokuty.


Doprava

Hongkongská doprava je fantasticky propracovaný a fungující systém. Ono taky denně přepravit ty miliónové masy lidí není žádná maličkost a stoprocentní funkčnost je nutností. Jízdné tu platí většina lidí pomocí Octopus Card, jejíž pořízení můžu vřele doporučit. Je to takový dobře fungující protějšek pražské Open card. Nosíte jí pohodlně v kapse a jen přikládáte ke čtecímu zařízení vždy, když nastupujete do některého z dopravních prostředků, takže nemusíte pořád hledat mince nebo bankovky. Navíc má karta další, poměrně široké užití.


octopus card
Octopus Card

Můžete s ní platit některé další vstupy (třeba na Peak Tower a spousty dalších) a dokonce i zboží v některých supermarketech. V praxi to funguje následovně: koupíte si "Octopusku" (třeba v některé ze stanic metra) a vložíte si na ní určitou sumu peněz. Pak už se o nic nemusíte starat, jenom přikládáte kartu v autobusech, metru, tramvaji apod. a když vyčerpáte kredit, jednoduše vložíte další peníze třeba v některé ze stanic metra (Add Value machine) nebo i v supermarketu, kde stačí říct, že chcete přidat peníze na vaši kartu. Malý fígl pro všechny spořivé Čecháčky: na kartě se můžete dostat do malého záporu, takže pokud jedete třeba poslední den autobusem na letiště za cenu 17 HKD a na kartě máte jen 3 HKD, strojek vám ukáže aktuální stav -14 HKD, ale můžete normálně pokračovat v cestě. Vše je založeno na předpokladu, že si na kartu později doplníte peníze, což v případě, že odlétáte pryč, asi těžko uděláte.

Další výhodou je, že s karatou zaplatíte jen cenu za trasu, kterou skutečně ujedete. V autobuse se vám při nástupu odečte cifra, která svítí aktuálně na displeji a která se snižuje v závislosti na ujeté trase autobusu od začátku cesty. V metru se vám započítá také jen počet stanic, kterými projedete, kartu přikládáte při příchodu k vlakům a pak při výlezu z metra na jiné stanici. Další informace o kartě na www.octopus.com.hk.


Metro

metro v Hong Kongu
V metru.

Hongkongské metro (www.mtr.com.hk) má jedenáct linek (včetně linky Airport Expressu), které spojují ostrov Hong Kong, Kowloon, New Territories a ostrov Lantau. Jedna z linek vede až k hranicím s Čínou. Metrem se cestuje pohodlně a levně a ačkoli se může plánek metra zdát na první pohled složitý, díky perfektnímu značení není problém se v metru orientovat. Dokonce i v samotném vlaku je světelně vyznačeno kudy a kam jedete. V podzemním systému chodeb najdete navíc spoustu obchodů a jelikož většinou vedou pod celým městem, dostanete se jimi rychle do různých částí metropole, což oceníte hlavně za deště. Stačí jen sledovat plánek a na něm popsané východy.
Linka Airport Expressu nabízí asi nejrychlejší spojení z letiště do centra Hong Kongu a to asi za 24 minut. Po vyjetí z letiště staví rychlovlak pouze na zastávce Tsing Yi, v Kowloonu a končí na Hongkongském ostrově přímo ve čtvrti Central.


Autobus

Autobusem se v Hong Kongu dostanete snad úplně všude. Autobusová síť je velice hustá a ulice Hong Kongu se jenom hemží patrovými autobusy, které spojují jednotlivé čtvrti města. Vyznat se ale v té záplavě všech linek vám určitě nějaký ten čas zabere. Systém autobusové dopravy ještě doplňují malé minibusy, které můžete vidět, jak se proplétají uličkami Hong Kongu.


Tramvaj

patrová tramvaj v Hong Kongu
Hongkongská patrová tramvaj.

Po centru Hong Kongu lze jezdit i tramvají (www.hktramways.com) a ne ledajakou. Ta místní je dvoupodlažní a jezdí tu už od roku 1904. Za jízdné pouhé 2 HKD se můžete posadit ke stahovacímu oknu a z horního patra si užívat výhledů do ulic rušného velkoměsta.


Lodní

Do městské dopravy lze zahrnout i proslulou loď Star Ferry (www.starferry.com.hk), spojující Hongkongský ostrov a Kowloon. Říká se, že kdo nejel se Star Ferry, jako by nebyl v Hong Kongu. Faktem je, že lodě brázdící Victoria Harbour mají své kouzlo a historický význam, v provozu jsou již od roku 1880 a je z nich krásný výhled na panorama Hong Kongu.


Příroda

Hong Kong není naštěstí jen les mrakodrapů a i když se to nemusí zdát, přes dvě třetiny celkové rozlohy Hong Kongu zaujímají venkovské oblasti. Na poměrně malém území najdete 23 přírodních parků, mořské parky a další chráněné oblasti a rezervace. Hong Kong nabízí desítky kilometrů přírodních treků, výhledy na kopce pokryté zelení, vodopády nebo na krásné pobřeží a pláže. V Nových Teritoriích se nachází ekosystém chráněných mokřadů pojmenovaných Wetland Park, pro více informací nahlédněte na stránky www.wetlandpark.com.


Hong Kong je domovem stovek druhů ptáků, motýlů a nebo rostlinných druhů, z nichž některé jsou na seznamu ohrožených druhů. V Hong Kongu byla poprvé nalezena a patří zde k endemickým tvorům malá žába s anglickým názvem Romer's Tree Frog, kterou najdete i na poštovní známce Hong Kongu. V pobřežních vodách kolem Hong Kongu lze zase spatřit chráněné čínské bílé delfíny. Můžete se za nimi vydat s HK Dolphinwatch.


Národním symbolem Hong Kongu je rostlina Bauhinie, jejíž zpodobnění najdete třeba na vlajce nebo na mincích. Pozlacená zvětšenina této rostliny dominuje nábřeží Golden Bauhinia Square.


Další stránky zaměřené na přírodu Hong Kongu:


www.gov.hk - příroda, zvířata a rostliny HK www.hknature.net - příroda HK
www.hkwildlife.net - příroda HK
hikeinhongkong.com - pěší turistika v HK
www.hkwalkers.net - seznam treků, které můžete v HK podniknout


Ubytování

Ubytování v hotelu lze najít a zarezervovat na stránkách www.hotelinhongkong.net, tedy pokud nepreferujete spaní v hostelech nebo backpackerech. My jsme chtěli bydlet na Hong Kong Islandu, takže se hledání vhodného ubytování soustředilo do této oblasti. Při zjišťování cen byly nejdražší samozřejmě hotely v centru Hong Kongu (čímž myslím oblasti v severní části hongkongského ostrova jako Admiralty, Central, Causeway Bay, Wan Chai apod.) a myslím, že Kowloon na tom bude, co se týče ceny, podobně. Nakonec jsme vybrali cenově přijatelný hotel s krátkým názvem Caritas Oswald Cheung International House, nacházející se na jihu ostrova ve čtvrti Aberdeen, ve kterém noc se snídaní vyšla asi na 680 Kč na osobu. Nevýhodou je sice vzdálenost od centra, ale hotel má dobré autobusové spojení a busem jste v Causeway Bay asi za 20 minut.


Tipy na levnější ubytování v HK:www.hostelhongkong.com
www.hostel.hk
www.sunkong.com.hk
www.dragonhostel.com
www.igohongkong.com
www.starguesthouse.com.hk
www.parisguesthousehk.com
www.hongkongguesthouse.com.hk
www.yha.org.hk


Jídlo

pouliční stánek, Hong Kong
Pouliční stánek.

Jídlo je jedna z věcí, která dělá z Hong Kongu jedinečné místo a je jedním z důvodů, proč se sem vracet. Hong Kong je místem s jednou z největších koncentrací restaurací a kaváren na světě, takže je z čeho vybírat. K tomu si připočtěte ještě další provozovny v podobě jídelen, fast foodů, pouličních stánků, čajoven a kdo ví čeho ještě a máte slušnou řádku možností, kde a jak zasytit vaše žaludky. V nabídce jsou kuchyně ze všech koutů světa, ale hlavně samozřejmě ta kantonská. O vysoké kvalitě některých hongkongských restaurací svědčí i to, že jich už 42 bylo oceněno Michelinskou hvězdou (nejvyšší počet tří hvězd mají jen dvě restaurace). A pokud očekáváte závratné ceny, jak bývá v restauracích s tímto oceněním zvykem, jste na omylu. Jídlo v jedné z těchto restaurací se dá sehnat již za 2 americké dolary, čímž se stala nejlevnější restaurací tohoto druhu na světě.


dim sum
Dim Sum.

My jsme z místní kuchyně vyzkoušeli Dim Sum, což je tradiční pokrm čínské kuchyně. V malých bambusových koších jsou servírovány jakési knedlíčky vyrobené obvykle z rýžového těsta a plněné vším možným, od zeleniny po krevety a maso. Všechno je ještě ochuceno směsí koření a bylinek a namáčí se do všudepřítomné sojové omáčky.


Další specialitou místní kuchyně je jídlo nazvané Hot Pot. Uprostřed stolu určeného pro více osob je varná deska, na kterou vám postaví velký hrnec s připraveným vývarem. Pak už vám obsluha nosí různé druhy masa, plody moře, zeleninu, houby, všechno v syrovém stavu a každý si podle libosti bere ze stolu co chce a nechává vařit v hrnci s vroucí vodou. A zase si všechno ještě můžete dochutit v miskách s nejrůznějšími omáčkami.

Pokud patříte k milovníkům sushi, v Hong Kongu si přijdete na své a navíc levněji než u nás.


V jednom pořadu o Hong Kongu byla zmínka o tom, že hluk je pro místní lidi symbolem společnosti a přátel, oproti tomu ticho symbolizuje samotu a odloučení. Když sedíte v některé z restaurací a posloucháte ten šrumec okolo vás, snadno se sami přesvědčíte o pravdivosti tohoto tvrzení. V jedné takové restauraci specializující se na přípravu Hot Pot člověk pochopí, že společné posezení přátel kolem stolu a vůbec jídlo jako takové má pro obyvatele Hong Kongu daleko hlubší význam než třeba pro nás. Těch několik stolů společně vytvořilo takovou kulisu, že skoro nebylo slyšet vlastního slova, jaký tady byl rachot. Mezi stoly kmital obsluhující personál, pro který je tu host jeho opravdový pán. Navíc je cena za obsluhu již zahrnuta v celkové ceně, takže spropitné tu není ani očekávané a co jsme měli možnost pozorovat, ani se příliš nedává.


Nákupy

Taky bych se trochu pozastavil a napsal pár řádek o nakupování v Hong Kongu. V prvé řadě musím říct, že tahle zem je skutečně nákupním rájem. Obchodní domy najdete hlavně v Causeway Bay na HK Islandu a pak v Kowloonu, především podél ulice Nathan Road. My jsme tu byli v létě, takže nedokážu říct, jak je tomu v jiných měsících, ale v červenci tu byly velké slevy, co se prodeje oblečení týká. Hlavně značkové oblečení tu vyšlo dost levně a téměř ve všech obchodech jste při koupi více kusů nebo při překročení stanovené sumy za zboží dostali 50% slevu. Hlavně se tu setkáte se značkami, které jsem v Evropě v životě neviděl. Co nás docela zklamalo, byly ceny za elektroniku. Ta vyšla v přepočtu stejně, někde dokonce dráž než u nás (porovnávali jsme hlavně ceny foťáků), navzdory tomu, že jsme předtím o Hong Kongu slyšeli jako o místě, kde se dá elektronika koupit velice levně.


Oproti Česku jsou obchoďáky otevřeny do pozdních večerních hodin, ale zase nebuďte překvapeni, když budete ráno v devět marně lomcovat zamknutými dveřmi. Většina z nich otevírá tak v deset dopoledne, některé ještě později. V nějakém čtení o HK doporučovali začít s nákupy v horních patrech obchodního domu, kde se prý platí nižší nájem a tudíž nabízejí příznivější ceny než dole v přízemí, ale z vlastní zkušenosti to nemohu potvrdit ani vyvrátit.


Nějaké suvenýry se dají pořídit v Stanley Bay na jihovýchodě HK Islandu, kde je k tomu zřízeno tržiště s krámky. Zajímavé je třeba nechat si tu na svitek papíru zhotovit ozdobným písmem své jméno nebo jméno někoho ze známých v čínštině. Dalších marketů a tržišť je pocelém Hong Kongu spousta, ale prodávají tu vesměs strašlivé cetky, ledaže byste si na památku koupili třeba vybrané spisy Mao Ce-tunga v angličtině i čínštině, nebo cokoli s jeho podobiznou.


Měna a peníze

Oficiálním platidlem je hongkongský dolar, který se dělí na 100 centů. Zajímavostí je, že Hong Kong v podstatě nemá centrální banku, ale tuto instituci zastává orgán zvaný Hong Kong Monetary Authority (HKMA, www.info.gov.hk/hkma). HKMA vydává pouze deseti dolarovou bankovku, která mi svou průhlednou částí připomíná australské dolary, ostatní bankovky mají povolení vydávat tři různé komerční banky, takže můžete vlastnit tři dvacky nebo stovky stejné velikosti a barevného provedení, ale s různými motivy. Nemusíte mít obavy, všechny platí naprosto stejně bez omezení.


měna Hong Kongu
Tři dvacetidolarovky mají stejnou barvu a velikost, ale jiný motiv podle toho, která ze tří bank je vydala.Přečtěte si také CESTOPIS Z HONG KONGU