...personal travel web

Den 1   Odlet
Den 2   Jakarta
Den 3   Jakarta, den druhý
Den 4   Přesun do Yogyakarty
Den 5   Prambanan a Borobudur
Den 6   S Niki Laudou za sopkami
Den 7   Bromo Tengger Semeru
Den 8   Kawah Ijen
Den 9   Poprvé na Bali
Den 10  Cestujeme po Bali
Den 11  Ostrov Menjangan
Den 12  Opouštíme Indonésii


Indonésie, info o zemiIndonésie, deník, část IV.

Den 5 - 19.8. - Výlet na Prambanan a Borobudur -

Pomalu nám dochází hotovost, takže před dnešním výletem za chrámy si ještě musíme vyměnit nějaké peníze. Směnit dolary na rupie je ovšem v Indonésii trošičku složitější záležitost, než by se na první pohled zdálo. Banky a směnárny totiž mohou odmítnout (a také to dělají) bankovky starší série nebo bankovky jakkoliv přehnuté či jinak poškozené. Navíc se liší směnný kurz podle hodnoty bankovky, takže třeba 20 dolarů vyměníte v horším kurzu než 100 dolarů.


hinduistický chrám Prambanan
Hinduistický chrám Prambanan.

S půlhodinovou rezervou před dohodnutým časem vyzvednutí vstupujeme do banky hned přes ulici naproti hotelu. To ovšem ještě netušíme, že bankovní úřednice odbavují zákazníky v tak závratném tempu, že po dvaceti minutách opustil přepážku jediný člověk. Konečně přicházíme na řadu a předkládáme před úřednici několik stodolarovek. Pracovnice banky každou z nich nedůvěřive prohlíží, otáčí ze strany na stranu, prosvěcuje a kontroluje hmatem, aby nám po deseti minutách vrátila jednu bankovku s obtiskem razítka mikroskopických rozměrů v růžku bankovky. Celou transakci pak ještě zapisuje do nějakých lejster, takže na místě srazu se ocitáme s několika minutovým zpožděním. Naštěstí dochvilnost nepatří zrovna k charakteristickým vlastnostem Indonésanů, takže mikrobus z cestovky dorazil až několik minut po nás.


Candi Lumbung
Strážci brány chrámu Candi Lumbung.

Prambanan je okázalým komplexem více než dvou set jednotlivých chrámů, největší hinduistický stavební počin na Jávě a jeden z největších v jihovýchodní Asii. Nachází se na periferii Jogjy, z centra sem dokonce jezdí městský autobus TransJogja. Již z dálky jsou vidět nejvyšší chrámové věže centrálního nádvoří, tyčící se nad korunami stromů obklopujících stavby. S každým bližícím se krokem pak celé seskupení, zasvěcené bohům Shiva, Vishna a Brahma, nabývá na velkoleposti. Monumentální věže jsou bohatě zdobené výjevy z eposu Ramajána. Dílo dosahuje celkem úctyhodných rozměrů, nejvyšší z věží, zasvěcená bohu Šivovi, měří 47 m.


buddhistický chrám Borobudur
Budhistický Borobudur.

Další stavby, svými rozměry skromnější, avšak o nic méně zajímavé, leží v odlehlejších koutech komplexu, kam se dostanete v rámci příjemné procházky nebo prostřednictvím malého vláčku vozícího turisty. Na některých z nich se viditelně podepsal zub času i občasné zemětřesení, takže je hyzdí pukliny a kolem se povalují kamenné kvádry.


Dalším architektonickým skvostem, ležícím jen pár kilometrů od Jogjy, je buddhistický chrám Borobudur. Jeden z největších buddhistických chrámů světa byl postaven na malém pahorku obklopeném tropickou vegetací v letech kolem roku 800, tedy v době, kdy ještě ani nestála většina nejznámějších sakrálních staveb Evropy. Dlouhá staletí ležel chrám utopený a zapomenutý v zeleném moři okolní džungle, než se jej podařilo znovuobjevit a následně v několika vlnách zrestaurovat. Od základny se celá stavba terasovitě zužuje směrem k vrcholu, zakončeném monumentální stupou, zdi pak zdobí množství sošek a kamenných reliéfů vyprávějících příběhy pradávných dob.


stupy na vrcholu Borobuduru
Stupy na vrcholu Borobuduru.

Kolem takových atrakcí, jakými jsou Prambanan a Borobudur, se samozřejmě soustřeďují nejrůznější vychytrálci a prodavači všeho možného od vějířů po sošky nebo pohlednice. S nezlomným úsilím, jako vosa na bonbon, se lepí na každé bulé, které se tu vypotácí z taxiku nebo autobusu a snaží se jim prodat něco ze svého arzenálu.


Mnoho lidí záměrně plánuje cestu na Borobudur v době svítání či západu slunce, které ještě umocňují celkový dojem z této pozoruhodné stavby. Temné siluety jednotlivých stúp na vrcholu chrámu, spolu s barvitým západem slunce a zlověstným kuželem sopky Merapi v pozadí, jsou nezapomenutelným zážitkem návštěvy Jávy.

<-- ZPĚT| DÁLE -->