...personal travel web

Den 1   Odlet
Den 2   Jakarta
Den 3   Jakarta, den druhý
Den 4   Přesun do Yogyakarty
Den 5   Prambanan a Borobudur
Den 6   S Niki Laudou za sopkami
Den 7   Bromo Tengger Semeru
Den 8   Kawah Ijen
Den 9   Poprvé na Bali
Den 10  Cestujeme po Bali
Den 11  Ostrov Menjangan
Den 12  Opouštíme Indonésii


Indonésie, info o zemiIndonésie, deník, část VII.

Den 9 - 23.8. - První den na Bali -

Po předešlých, trochu hektických dnech a raním vstávání se dnešní den nese v odpočinkovém a servisním duchu. Snídaně na pláži, pak letmá prohlídka nejbližšího okolí. Taky se konečně dostáváme k internetu a posíláme pár mailů. Bedna pak tráví zbytek dopoledne v koupelně holením hlavy, neboť jeho kštice narostla během cestování na úctyhodné a pro děvčata naprosto neakceptovatelné dva milimetry.


Odpoledne se jedeme vyvalit na pláž. V Sanuru a dost možná na dalších místech jihovýchodního pobřeží Bali je ale díky korálové bariéře moře dost mělké, takže musíme na opačnou stranu ostrova do Seminyaku. Ani tady si ale člověk neodpočine od dotěrných živlů nabízejících suvenýry, výlety nebo slevu do klubů.


Na doporučení přátel nás večer bere Ary do jedné z plážových restaurací v Jimbaranu, který najdete hned za mezinárodním letištěm. Přímo na pláži tu stojí desítky stolů restaurací namačkaných jedna vedle druhé, s menu specializujícím se na ryby a mořské plody, které si sami vyberete a které vám připraví na grilu. Kromě dobrého jídla tu dost možná uvidíte i taneční vystoupení balijských umělců a umělkyň.


Den 10 - 24.8. - Cestujeme po Bali -

mořský chrám Batu Balong
Batu Balong.

Bali tedy leží mezi Jávou a Lombokem, měří na šířku kolem 150 km a něco málo přes 100 km ze severu na jih. Naprostá většina z přibližně čtyř miliónů obyvatel se hlásí k hinduismu, čímž se liší od převážně islámského zbytku Indonésie.


Bali je bezesporu vlajkovou lodí indonéského turistického ruchu, kam se ročně vydají desetitisíce návštěvníků. Skutečná krása Bali je však na míle vzdálená od hlučných ulic Denpasaru, Kuty a dalších letovisek jihu ostrova s nočními bary plnými ožralé australské mládeže, přelidněných pláží a otravných taxikářů. Spočívá v kulturním a přírodním bohatství ukrytém v horách a jezerech vnitrozemí ostrova, malebných rýžových polích, ve stovkách architektonických památek, hinduistických svátcích a rituálech či balijských tancích a dalším umění.


chrám Pura Tanah Lot, Bali
Chrám Pura Tanah Lot.

Dnešek je vyhrazen objevování kouzel ostrova. I když je nám jasné, že těžko stihneme objet všechno, Ary nám ukáže alespoň výběr toho nejzajímavějšího. První zastávkou je jeden z několika vodních chrámů balijského pobřeží, Pura Tanah Lot.


Tak jako jeho menší kolega Batu Balong, který stojí po cestě podél pobřeží, je i tento postaven na skále při pobřeží Indického oceánu. V podstatě máme štěstí, že se kolem chrámu opředeného mnoha legendami, můžeme volně procházet, protože je skála během přílivu kompletně obklopena mořem (Tanah Lot znamená v překladu země v moři). Dovnitř do chrámu se ale nesmí, tak alespoň prolezeme zbytek komplexu, který zahrnuje ještě několik dalších staveb.


rýžové terasy na Bali rýžové terasy
Rýžové terasy. Rýžové terasy podruhé, tentokrát o pár kilometrů dál.

Ve vnitrozemí na nás čeká Aryho exkurze do světa botaniky. Je až k neuvěření, kolik různých druhů ovoce nebo koření tu roste. Kakao, káva, banány, mango, mandarinky, hřebíček (z jeho listů se vyrábějí známé cigarety kretek) nebo třeba durian, který poprvé vidím, jak vlastně roste na stromě. Hlavním důvodem, proč tu ale jsme, jsou především pověstné rýžové terasy. Nedá se dost vynadívat na pečlivě opečovávaná rýžová pole sytě zelené barvy, zasazená do okolních svahů.


chrám Pura Ulun Danau Bratan
Pura Ulun Danau Bratan.

Jedním z několika jezer Bali, ztracených v centrálních horách osotrova, je i jezero Bratan, na jehož břehu stojí svatyně Pura Ulun Danau Bratan s charakteristickou několikanásobnou střechou poskládanou do pagody (říká se jí meru). Chrám je zasvěcený bohyni vody Dewi Danu a jezera Bratan. Během obřadů se zde pronášejí modlitby a přinášejí obětinky za dostatek tolik potřebné vody.


Náš minivůz supí do kopců balijského vnitrozemí, obklopen deštnými lesy skrývajícími vodopády. Čas od času se otevře nádherný výhled na některé z jezer obklopené zelenými svahy, jinde se zase proplétáme malinkými vesničkami, kde se zrovna schyluje ke kohoutím zápasům.


vodopád Munduk, Bali
Vodopád Munduk.
lázně Banjar, Bali
Lázně Banjar.

Cestou do Loviny, kde budeme dnes nocovat, se ještě stavujeme v lázních Banjar na severu ostrova, využívajících přírodních sirných pramenů. Je to skvělá tečka za celým dnem na nohou, tak se přidáváme k několika místním požitkářům, kteří se už vyvalují v bazéncích a nechávají si masírovat záda padající vodou z chrličů.

<-- ZPĚT| DÁLE -->