...personal travel web

vlajka IndonésieZákladní informace

Poloha : Jihovýchodní Asie
Rozloha : 1.919.440 km2.
Počet obyvatel : 240.000.000 (čtvrtá nejlidnatější země světa)
Úřední řeč : Indonéština (Bahasa Indonesia)
Měna : Indonéská rupie (IDR), 1 Kč = cca 510 IDR (1.9.2011)
Státní zřízení : Republika
Náboženství : hlavním náboženstvím je islám (86 % populace), dále pak hinduismus, buddhismus, konfucionismus, katolictví, protestantství.
Hlavní město : Jakarta (Jáva)
Telefonní předvolba : +62
Elektřina :220V/50Hz, je nutné mít adaptér, i když v některých hotelech najdete naše evropské zásuvky.
Čas : Indonésie nepraktikuje přechod na letní, respektive zimní čas. Území je tak rozsáhlé, že zahrnuje tři časová pásma. Oproti ČR je zde +5 až +7 hodin v době našeho letního času a +6 až +8 hodin během zimního času. Více o časových pásmech zde.
—>  FOTOGALERIE

—>  DENÍK Z INDONÉSIEZastupitelské úřady

Velvyslanectví Indonésie v ČR
Nad Buďánkami II/7
150 21 Praha 5 – Smíchov
email : informace@indonesia.cz
Telefon : +420 257 214 388 – 90
Fax: +420 257 212 105
web: www.indonesia.cz


Velvyslanectví ČR v Indonésii
Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, 10350 Jakarta Pusat
P.O.Box 1319
email : jakarta@embassy.mzv.cz
Telefon : 006221/3904075-7
Nouzová linka : 0062/8161820894
Fax: 0062/213904078
web: www.mzv.cz/jakarta


Honorární konzulát Surabaya
Darmo Square Kav. R-8, Jalan Raya Darmo 54-56, 60271 Surabaya
tel: 006231/5621314
fax: 006231/5621835
email: Surabaya@honorary.mzv.cz


Honorární konzulát Makassar
Jl. Hertasning Raya No. 54, South Sulawesi, 90231 Makassar
tel: 0062-411-861798
fax: 0062-411-441224
email: makassar@honorary.mzv.cz


Honorární konzulát Bali
Jalan Pengembak 17, 80228 Sanur - Bali
tel: 0062/361 286465
fax: 0062/361 286408
email: Bali@honorary.mzv.cz
Zobrazit místo Indonésie na větší mapěOdkazy Indonésie

www.indonesia.travel
gotravelindonesia.com
www.indonesiatravel.org.uk
www.visit-indonesia.com.my
tourismus-indonesien.de
visitindonesia.co.in
www.indonesia-tourism.com
javatourism.com
eastjava.com
www.visitbalionline.com
www.bali.comIndonésie, informace o zemi

Historie | Geografie | Obyvatelstvo | Vízum | Očkování | Indonéský čas | Jak jet | Klima | Svátky | Bezpečnost a doporučení | Doprava | Příroda | JídloHistorie

Díky obchodu s Čínou a Indií proniká a ovlivňuje území Indonésie kultura a náboženství těchto zemí. Od 7. do 13. století je země součástí rozsáhlé starověké říše s názvem Sriwijaya s centrem na Sumatře a buddhismem a hinduismem jako hlavními myšlenkovými směry.
Jiná mocná říše jménem Majapahit se zformovala na vedlejší Jávě a stala se jednou z nejmocnějších hinduistických mocností v regionu.
Od 13. století sílí vliv islámu, z něhož se postupem let stalo hlavní náboženství a rozšířil se ze Sumatry po celé zemi.
Roku 1512 dorazili k indonéským břehům Portugalci a ujali se kontroly nad lukrativním obchodem s kořením.
Se stejnými cíli sem později připlouvají Nizozemci a započali tak dlouhé období koloniální éry přerušené krátkým obdobím britské nadvlády v období napoleonských válek a japonskou okupací za 2. světové války. V roce 1602 byla založena Holandská východoindická společnost působící až do konce 18. století, kdy přešla Indonésie přímo pod správu Nizozemska založením Holandské východní Indie.
Počátkem 20. století začíná sílit národní hnutí za nezávislost Indonésie, utlumené v roce 1941 již zmiňovanou okupací země Japonskem.
Dva dny po kapitulaci Japonska vyhlásila Indonésie 17.8.1945 nezávislost, prvním prezidentem se stal Sukarno, lídr národního boje za nezávislost země z předešlých let. Ačkoli se Nizozemsko snažilo získat zpět svá bývalá koloniální území, nakonec muselo ustoupit mezinárodnímu tlaku a uznat nezávislost země v roce 1949.
Sukarno zastával úřad prezidenta až do roku 1967, kdy byl svržen jedním ze svých vojenských generálů Suhartem, který se stal následně druhým prezidentem státu.
Suharto nastolil diktátorský režim, kterým v zemi, za pomoci armády, vládl třicet let. Během jeho vlády sice zaznamenala Indonésie jistý ekonomický rozmach, na druhé straně jí Suharto poslal na poslední příčky v žebříčku nejzkorumpovanějších zemí světa, je mu přičítána zpronevěra státních prostředků a tvrdě potlačoval své politické odpůrce i separatistická hnutí po celé zemi.
Suharto odstoupil z funkce v roce 1998 po vlně protestů, od té doby došlo v zemi k demokratickým změnám i částečnému uvolnění vojenského napětí.


Vnitrostátní problémy novodobé Indonésie

Náboženské a etnické konflikty a separatistická úsilí některých národnostních menšin se táhnou napříč celým souostrovím od jednoho konce k druhému. Hlavními ohnisky svárů se staly provincie Aceh, Papua, Timor, nepokoje byly zaznamenány i na Sulawesi, Kalimantanu nebo Molukách.


Aceh

Aceh je území na severu Sumatry s vysokým procentem muslimské populace a silně zakořeněným islámem. Desítky let zde trvá hnutí za nezávislost a svobodu Acehu na Indonésii, které dlouhá léta ústí ve třenice mezi vládními vojsky a představiteli GAM (Gerakan Aceh Merdeka, Hnutí za svobodný Aceh) i prostým lidem. Dnes se Aceh těší poměrně vysokému stupni autonomie, speciálně v otázkách vzdělání a náboženství (mimo jiné zde platí islámské právo Šaríja).


Papua

K dalšímu porušování lidských práv dochází i na opačné straně Indonésie v Papue, kde rovněž sílí snahy původních obyvatel po nezávislosti na Indonésii. Papua byla nizozemskou državou až do roku 1962. Po odchodu Holanďanů se otevřela cesta k nezávislosti území, ovšem indonéská vláda jej prohlásila za součást republiky a posléze připojila k Indonésii. V roce 1969 zorganizovala Indonésie volební frašku pod názvem Akt svobodné volby, během které se měli vybraní voliči z řad Papuánců vyslovit (pod nátlakem a po zastrašování) pro nezávislost nebo setrvání ve společném svazku s Indonésií. Vojenské represe a genocida vůči Papuáncům si do dnešního dne vyžádali desetitisíce mtrvých a nezvěstných.


Východní Timor

Tvrdá ruka indonéské vlády dopadla i na Východní Timor, poté, co jej opustili Portugalci, byla východní polovina ostrova okupována armádou a násilím připojena k Indonésii. Snahy o nezávislost skončily až vyhlášením suverénního státu v roce 2002. Přesto je bezpečnostní situace v pohraničních oblastech mezi Východním a Západním Timorem nestabilní.


Kalimantan

Ohniskem svárů se stal i Kalimantan, kde eskalovalo napětí mezi původním Dajáckým obyvatelstvem a Madurci, kteří se na Kalimantan stěhovali v průběhu 50. a 60. let. Násilnosti mezi oběma etniky z konce 90. let 20. století v Západním Kalimantanu vyvrcholilo masakrem Madurců v roce 2001 a jejich následném hromadném exodu z Kalimantanu.


Sulawesi

Náboženské nepokoje mezi muslimskou většinou a minoritní křesťanskou komunitou přerostly v násilné střety v letech 2001 a 2003 v okolí města Poso na severu ostrova Sulawesi.


Moluky

Podobný náboženský konflikt zasáhl v letech 1999 až 2002 i Moluky a zahynuli díky němu tisíce lidí. Ačkoli obě znesvářené strany spolu v roce 2002 uzavřely mír, občasné projevy násilí pokračují i nadále.Geografie

Indonésii tvoří souostroví více než 17000 ostrovů rozprostírajících se kolem rovníku v délce přes 5000 km. Obydlené jsou jen některé z nich, jiné nebyly dokonce ještě ani pojmenovány. Největšími ostrovy jsou Sumatra, Jáva, Kalimantan (indonéská část Bornea), Sulawesi a západní část Nové Guiney (kterou Indonésie sdílí s Papuou Novou Guineou). Země je součástí pacifického ohnivého kruhu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí. Indonésií se táhne pás sopek, z nichž je 130 aktivních. Nejvyšší horou země je Mt. Carstenz na Papue, měřící 5030 m. Administrativně se stát dělí na 33 provincií.Obyvatelstvo

Díky své rozlehlosti žije v Indonésii neuvěřitelné množství různých etnických skupin a kultur. Nejpočetnějším etnikem jsou Javánci, nasledováni Sundánci, Madurijci, Malajci, Melanésany, je tu i Čínské etnikum a další. Nejvíce obyvatel země žije na Jávě (58%), která je tak nejlidnatějším ostrovem světa s hustotou obyvatel více než 1000 lidí na km 2. Naopak Papua zabírá skoro čtvrtinu celé rozlohy Indonésie, ale žije zde pouze kolem 1% obyvatel země.


Přestože je společnou řečí indonéština (Bahasa Indonesia), jejíž kořeny vycházejí z malajštiny, různá etnika v zemi používají údajně přes sedm set jazyků a dialektů, takže se tu můžete setkat např. s jávštinou, balijštinou, svůj jazyk mají lidé v Acehu, desítky odlišných dialektů používají lidé na Papue.Vízum

K cestě do Indonésie je třeba vízum, které si lze opatřit po příletu do země. Za 25 USD vám vystaví 30 denní vízum, podmínkou je pouze pas platný minimálně dalších 6 měsíců, vyplněná imigrační karta a zpáteční letenka. Nám bylo vízum po příletu do Jakarty vystaveno bez sebemenších problémů. Vydávání 7 denních víz bylo podle informací MZV zrušeno.


O víza lze zažádat i na velvyslanectví Indonésie. V Praze vydávají mimo jiné 30 denní a 60 denní víza, obojí za 900 Kč, u delšího pobytu je ale potřeba poskytnout více dokumentů (co všechno je potřeba najdete na stránkách velvyslanectví). Každý si může lehce spočítat, že pokud do Indonésie jedete na dobu kratší než 30 dnů, je vízum po příletu daleko levnější, navíc ušetříte cestu na velvyslanectví a vyhnete se zbytečné byrokracii.Očkování

Přijíždíte-li do Indonésie ze země s výskytem žluté zimnice, mohou po vás vyžadovat potvrzení o očkování proti této nemoci. Na cestu do Indonésie se doporučují očkování proti břišnímu tyfu, hepatitidě A a B. Na osobním zvážení je vakcína proti vzteklině a japonské encefalitidě. Zkontrolujte si i přeočkování proti tetanu, tuberkulóze a dětské obrně, která se v Indonésii v době nedávné objevila.


Indonésie patří mezi malarické země. Malárie je ovšem lokální záležitostí povětšinou venkovských oblastí a její výskyt ovlivňují i další faktory, jako nadmořská výška, roční období apod. I tak by se potenciální riziko nemělo brát na lehkou váhu a zjistit si před cestou aktuální situaci v zemi. My jsme před cestou na Jávu a Bali žádnou profylaxi nebrali, protože pravděpodobnost onemocnění je na těchto ostrovech minimální. Dalším onemocněním, které šíří komáři, je horečka dengue.Indonéský čas

Územím Indonésie procházejí tři časová pásma. V západní části země (Sumatra, Jáva, západní a centrální Kalimantan) platí WIB (Waktu Indonesia Barat, Western indonesian time), který je o 6h napřed oproti zimnímu času v ČR (o 5 během letního času). WITA (Waktu Indonesia Tengah, Central indonesian time) platí na Bali, Nusa Tenggaře, na východním a jižním Kalimantanu a na Sulawesi a je o 7h napřed oproti zimnímu času v ČR (o 6 během letního času). Konečně do pásma WIT (Waktu Indonesia Timur, Eastern indonesian time) spadají Moluky nebo Papua a je zde o 8h více (o 7 během letního času).Jak jet

Hlavní vstupní bránou do země jsou mezinárodní letiště v Jakartě a Denpasaru. Z Evropy se lze do Jakarty dostat s leteckými společnostmi:Emirates
Etihad Airways v kooperaci s ČSA s letem z Prahy přes Abu Dhabi.
Garuda Indonesia létají pouze z Amsterdamu.
KLM z Amsterdamu.
Korean Air z Prahy přes Soul.
Lufthansa z Mnichova.
Qatar Airways z několika evropských měst (mimo jiné z Mnichova a Vídně) přes Doha.
Singapore Airlines z několika evropských měst přes Singapur.
Thai Airways z několika evropských měst přes Bangkok.
Turkish Airlines z Prahy a dalších evropských měst přes Istanbul.
Eva Air z několika evropských měst (i z Vídně) přes Taipei.


Na Bali létají z Evropy následující společnosti:Qatar Airways z několika evropských měst (mimo jiné z Mnichova a Vídně) přes Doha.
Singapore Airlines z několika evropských měst přes Singapur.
Thai Airways z několika evropských měst přes Bangkok.
Cathay Pacific z několika evropských měst přes Hong Kong.
China Airlines z několika evropských měst (i z Vídně) přes Taipei.
Eva Air z několika evropských měst (i z Vídně) přes Taipei.
KLM z Amsterdamu.
Korean Air z Prahy přes Soul.
Klima

Indonésie je tropickou zemí s celoročně vysokými teplotami, kde se střídají období sucha a dešťů. Velmi zjednodušeně lze konstatovat, že období sucha trvá obvykle od května do září, vlhké období od října do dubna. Mezi jednotlivými regiony Indonésie lze ovšem v rámci těchto period pozorovat velké rozdíly v množství dešťových srážek. Z níže uvedeného grafu lze vypozorovat, že například Bali (a další ostrovy Nusa Tenggary) jsou v porovnání se zbytkem Indonésie daleko sušší oblastí. Na Molukách se zase období dešťů a sucha střídají opačně než je tomu v ostatních částech země.


Národní meteorologický úřad Indonésie
srážky Indonésie

Zdroj : www.weatherbase.com

Svátky

Některé svátky se řídí podle lunárního kalendáře, takže nemají pevně stanovené datum.1. leden : Nový Rok
leden/únor : Čínský Nový Rok, Tahun Baru Imlek
březen/duben : Velký Pátek
21. duben : Kartini Day, narozeniny indonéské hrdinky Raden Ayu Kartini
květen/červen : Waisak Day, výročí narození a smrti Buddhy
17. srpen : Den nezávislosti
5. říjen : Den armády
25. prosinec : Vánoce


K pohyblivým svátkům dále patří Eid Al Fitr, ukončení postního měsíce ramadánu, Nanebevzetí proroka Mohameda, Narození proroka Mohameda nebo Hari Raya Haji, oslavy poutě do Mekky. Po celé Indonésii se slaví i spousta lokálních svátků a událostí.Bezpečnost a doporučení turistům

Riziko potencionálního teroristického útoku je reálné. Útoky na Bali v letech 2002 a 2005 i další výbuchy bomb v Jakartě má zřejmě na svědomí organizace Jemaah Islamiyah působící v jihovýchodní Asii, kde útočí na západní cíle. Během pobytu v Indonésii je proto na zvážení každého cestovatele, zda se bude pohybovat v místech potencionálních cílů útoků, jako jsou velké hotely západních řetězců, mezinárodní kluby nebo restaurace, velká obchodní centra apod.


Plánujete-li cestu do oblastí popsaných zde, předem si zjistěte aktuální situaci v těchto místech.


Obecně se doporučuje využívat pouze oficiálních taxiků spolehlivých společností.


Výměnu peněz provádějte pouze u společností vlastnících licenci. Zejména Bali je pověstné okrádáním cizinců, kteří si mění rupie u pochybných směnárníků. Z vlastní zkušenosti mohu popsat případ skupinky mladých Čechů, kteří takhle přišli o sto dolarů.


Indonésie je zemí, jejíž převážná část obyvatel je muslimského vyznání. Respektujte tak náboženské a kulturní zvyklosti místních obyvatel.


Geografická poloha Indonésie v "Ohnivém kruhu" je příčinou poměrně častých seismických projevů země, které tak představují možnou hrozbu pro turisty.


Důležitá telefonní čísla:
Policie 110
Hasiči 113
Ambulance 118Doprava

Letecká

V Indonésii působí poměrně hodně leteckých společností nabízejících lety za velice přijatelné ceny, bohužel s mizerným bezpečnostním standardem.


Garuda Indonesia je národním dopravcem Indonésie obsluhující 31 domácích destinací.
Air Asia Indonesia je dceřinnou společností malajského nízkonákladového dopravce.
Lion Air je největší indonéský soukromý přepravce. Můžete s nimi letět do více než 36 měst po celé Indonésii.
Merpati Nusantara Airlines významný domácí dopravce operující více než 20 destinací v Indonésii, ale i Východním Timoru a Malajsii.
Sriwijaya Air nabízí lety do více než 30 domácích destinací.
Batavia Air další přepravce spojující větší města i některé okolní země.
Aviastar Mandiri je malá společnost zaměřující se na krátké lety do odlehlejších končin se špatnou infrastrukturou, létají např. z Balikpapanu do dalších měst Kalimantanu, spojují i městečka na Papue, nebo Batam se Sumatrou.
Trigana Air létají do téměř třiceti indonéských destinací, mimo jiné do Ambonu na Molukách.
Express Air operují především ve východní části země. Dostanete se s nimi po ostrovech Moluk, Sulawesi, Nusa Tenggaře a Papue.
Trans Nusa je letecký přepravce po ostrovech Nusa Tenggary (Bali, Lombok, Flores a další) a Timoru.
Mandala Airlines je nízkonákladový dopravce v jehož portfoliu je několik indonéských destinací a také tři mezinárodní (Macau, Hong Kong, Singapur).


Při odletu se platí odletová daň, jejíž výše se různí. Z Jakarty do Yogyakarty jsme platili 40 000 Rp na osobu, odletová daň u mezinárodního letu z Bali činila 150 000 Rp.


Železniční

Železniční doprava funguje pouze na Sumatře a Jávě. Stránky indonéských železnic www.kereta-api.co.id jsou bohužel pouze v indonéštině a jízdenky nejdou zarezervovat po internetu, pouze telefonicky. Jízdenky se prodávají do třech tříd od nejlevnější a nejméně komfortní ekonomi, přes bisnis až k třídě eksekutif.


Autobusová

Základním a jednoduchým prostředkem dopravy po Indonésii jsou autobusy. Podobně jako vlaky jsou rozděleny do tříd od klimatizované a komfortní třídy eksekutif, po nejlevnější třídu ekonomi, kdy se kodrcáte starou herkou od vesnice k vesnici a cestujete společně s místními lidmi a nezřídka i s jejich zvířaty. Autobusové expresy jsou o něco lepší než třída ekonomi a jsou nejlevnější variantou pro dálkové trasy.


Bemo

Bema jsou malé minibusy vhodné pro kratší nebo městské trasy. Většinou jezdí po předem dané trase a nabírají své pasažéry kdekoliv po cestě. Bema jsou levnou variantou dopravy, i když někdy nejedou dřív, dokud nejsou plně obsazeny cestujícími.


Automobilem

Půjčení auta není problém, ovšem řízení na indonéských silnicích vyžaduje notnou dávku odvahy. Auto lze pronajmout buď v autopůjčovně, nebo jej poskytují i některá ubytovací zařízení v rámci denní sazby. Možná schůdnější variantou je pronájem auta i s řidičem. Na Bali si hodně turistů pronajímá moped, pamatujte ale, že bledá tvář na motorce je snadnou kořistí pro místní dopravní policii, která si nějaký důvod pro pokutičku vždycky najde. A na závěr připomínám, že v Indonésii se jezdí vlevo!


Lodní

Lodní doprava je v Indonésii, jako ostrovní zemi, přímo nutností. Spojení mezi ostrovy obstarává téměř výhradně státní společnost PELNI (www.pelni.com).


Ostatní doprava

V Indonésii můžete narazit i na řadu alternativních dopravních prostředků, jakými jsou třeba bajaj, jakási obdoba motorikšy, becak, což je zase cyklorikša poháněná šlapáním do pedálů nebo ojek, moto taxi vhodné zejména na krátké vzdálenosti v obtížném terénu.Příroda

Díky své poloze, jako spojnici mezi Asií a Austrálií, se v Indonésii vyskytují a mísí zvířata obou kontinentů. Ostrovní fauna se vyznačuje velkou druhovou rozmanitostí, několik druhů je v zemi endemických. Bohužel je spousta zástupců živočišné říše ohrožena kácením deštných lesů, aktivitami pytláků a ilegálním obchodem se zvířaty. K raritám, na které tu můžete ve volné přírodě narazit a které stojí za zmínku, patří především:


Kriticky ohrožený Nosorožec jávský, kdysi rozšířen po celé jihovýchodní Asii se dnes vyskytuje na malém území západní Jávy. V indonésii žije posledních pár kusů těchto nosorožců na Zemi. Také Orangutan sumaterský patří ke kriticky ohroženým druhům, jichž na světě zbývá posledních několik tisíc jedinců. Druhý, rovněž ohrožený Orangutan bornejský, obývá pralesy Kalimantanu. V tropických lesích Sumatry žije Tygr sumaterský, další druh ohrožený vyhynutím. Varan komodský je jeden z největších žijících ještěrů světa. V současnosti žije pouze na Komodu a pár přilehlých ostrovech.Jídlo

Zásadní roli v indonéské kuchyni hrají rýže, zelenina, koření i kořenící omáčky a nejrůznější salsy. V Indonésii se hojně používá sambal, pálivá chilli omáčka, které tu vyrábějí v desítkách variant mnoha chutí, další přísadou při vaření pokrmů je kokosové mléko.


Pivo i ostatní alkohol je v Indonésii poměrně drahé. Levnější variantou je indonéské pivo Bintang, i tak se v restauraci cena za velkou lahev blíží ceně za celé jídlo.


Mezi tradiční indonéská jídla patří:

Nasi Goreng je snad nejznámějším jídlem Indonésie. Existuje mnoho variant tohoto pokrmu, základem je ovšem smažená rýže, která se podává se zeleninou a vejcem a různými omáčkami i masem.
Mie Goreng je obdoba Nasi Goreng, rýže je ale nahrazena smaženými nudlemi.
Základem Nasi Campur je rýže, k níž se servíruje variace masa, zeleniny, vajec, tofu nebo třeba krevetových chipsů.
Sate nebo Satay Ayam patří mezi nejrozšířenější místní pokrmy. Marinované kousky kuřecího masa, napíchané na špejli a grilované na dřevěném uhlí se podávají s různými omáčkami, např. s arašídovou. Můžete si je dát třeba jen tak na ulici, kde je pečou na malých grilech. K dostání jsou samozřejmě i varianty s dalšími druhy masa.
Gado Gado je zeleninový salát s arašídovou omáčkou, často podávaný s vejcem a tofu.
Babi Guling je pečené selátko, jedno z vyhlášených balijských pokrmů.


Přečtěte si také DENÍK Z INDONÉSIE