...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Magnetic Island / Magnetický ostrov

www.magnetic-island.com.au
www.magneticinformer.com.au
www.magneticislandtourism.com
Den 15 - 30.4. - Magnetic Island -

Mapa Magnetic Islandu
Mapka Magnetic Islandu
(převzato z Magnetic Island Guide)

Magnetickým, pojmenoval ostrov James Cook poté, co se mu údajně pomátla střelka lodního kompasu, když tudy roku 1770 proplouval. Dnes ostrov přitahuje turisty zejména krásou svého pobřeží, tvořeného malebnými zátokami, či divokou přírodou (Magnetic Island je jedním z míst s největším výskytem volně žijících koal v Austrálii). Ale je toho tu daleko víc. Na vaše botky tu čeká několik turistických stezek s úchvatnými výhledy na pobřeží, nečekaně kvalitní šnorchlování (ostrov je součástí Great Barrier Reefu) a spousta dalších zážitků. Magnetic Island se nachází pouze 8 km od Townsville a více než polovina jeho území byla vyhlášena národním parkem.


Na ostrov jezdí z Townsville dvě společnosti, Sealink (zpáteční lístek pro dospělou osobu 32 AUD, rodinný lístek 74 AUD) a Fantasea (zpáteční lístek pro dospělou osobu 25 AUD, rodina 60 AUD, trajekty přepravují i auta).


plovoucí plošina na Moore Reefu
Magnetic I. je proslulý půjčovnou těchto vozítek

Na ostrově jste z Townsville za 20 minut. Loď vás vyplivne v zálivu Nelly Bay a pokud jste přijeli po vlastní pěšo ose, nastává otázka, jaký způsob dopravy po ostrově zvolit. I když není nijak velký, pěšky to nelze zvládnout, kor když máte malé děti a v plánu další trek po ostrově. Z Picnic Bay do Horseshoe Bay jezdí autobus (www.sunbus.com.au), ovšem v intervalech přibližně jednou za hodinu (denní jízdenka pro dospělého 7,40 AUD). Pak jsou tu půjčovny kol nebo skútrů (motorky pro pětileté děti zatím nevedou). Nakonec si půjčujeme malinké autíčko, jimiž je ostrov celkem dost známý. Růžovo-bílý klon motokáry, angličáku a autíčka pro Barbíny vzbudil pozitivní ohlasy především u dětského osazenstva, tatínek se do toho jen tak tak nasoukal. Cabrio bez dveří se ale zase neřídí každý den, akorát nesmím moc řezat zatáčky, abych neskončil vedle auta. Pokud pojedete trajektem Sealink, dá se pořídit balíček obsahující lístky na loď i pronájem auta v jednom.


The Forts Walk
Výhled na pobřeží, The Forts Walk

Kopcovitý ostrov čítá 23 nádherných zálivů a pláží, které se zakusují jeden po druhém do linie pobřeží, ohraničeny valem z balvanů a porostem borovic. K některým z nich se nemáte šanci dostat jinak než pěšky nebo na lodi, což z nich činí exkluzivní liduprázdná místa. Bohužel tu touto dobou vládnou zase ty proklaté medúzy, takže koupání je možné jen v bezpečí ochranných sítí zálivů Horseshoe Bay a Picnic Bay. Není problém si tu půjčit výbavu na šnorchlování, případně oblek proti medúzám, protože ostrov je na několika místech obklopen korálovým útesem. Nejlepší místa k šnorchlování najdete v zálivech Cockle, Nelly, Geoffrey, Arthur a Florence. Turistům tu nabízejí i šnorchlování na podmořských stezkách zakreslených na voděodolných kartách (v Nelly Bay a Geoffrey Bay). Mimo to je tu možné spatřit dugongy (mořské krávy) i želvy, které v sezóně kladou vejce na magnetických plážích.


Magnetic Island Koala
Jednu koalu jsme přeci jen viděli

Ostrovem vede 25 km stezek pro pěší, k nejpopulárnějším z nich patří The Forts Walk, což je téměř tříkilometrový trek stoupající eukalyptovým lesem ke skalním výšinám s pozůstatky pevností z dob II. světové války. Vojáci na ostrově tehdy měli za úkol chránit Townsville a pobřeží před japonským námořním útokem, takže tu zbyly betonové ruiny vojenských fortifikací, pár děl nebo strážní věž. Hlavně by se ale kolem téhle trasy měly vyskytovat koaly a malí skalní klokani. Cedule na začátku treku nás vítá v národním parku a zároveň upozorňuje na výskyt jedovatého hada s velice povzbudivým názvem Death Adder, česky smrtonoš. Krátký had s tlustým tělem a hlavou ve tvaru trojúhelníku je extrémě jedovatý. Většinu ostatních hadů zažene hluk blížících se lidí na útěk, ale tenhle prevít se zavrtává do listí a písku, kde čeká na svou kořist, takže na něj můžete lehce šlápnout.


Alma Bay
Alma Bay, Magnetic Island

V poledním žáru se tedy vydáváme po Forts trailu, s hlavou střídavě zabořenou do písčité cesty kvůli hadům či vykroucenou vzhůru do korun stromů s nadějí, že v nich uvidíme podřimovat nějakou koalu. Faktem je, že poledne není zrovna ideální doba pro pozorování koal v divočině, nejlepší čas je prý ráno nebo v podvečer. Už jsme se pomalu smířili s tím, že na žádnou nenarazíme, pak jsme ale jednu přeci jen načapali trůnit ve větvích eukalyptu. Závěrečný úsek už absolvuji zase sám, tak se kochám výhledem na pobřeží zálivů Arthur a Florence, Korálové moře a pevninu v dáli.


Zpocení se vracíme na křižovatku, kde parkujeme auto. No, auto je možná silný slovo, ale budiž. Cesta se tady větví a pokračuje nezpevněným úsekem podél severovýchodního pobřeží ostrova, kam se radši s naším divousem nepouštíme a pokračujeme dál po silnici do Horseshoe Bay. Tady se stavujeme na oběd v jednom podniku a zkoušíme i místní krásnou pláž tvaru půlměsíce s jemným pískem a palmami (zase ale jen mezi nafouknutými mantinely protimeduzího výběhu se sítí). Z východního konce pobřežní ulice Pacific Drive pokračuje pěší trek k zálivům Balding a Radical.


Silniční vzdálenosti východního pobřeží Magnetického ostrova nejsou nijak velké a autem se to z Picnic do Horseshoe Bay dá zvládnout asi za 20 minut. Dříve, než zase vkročíme na palubu zpáteční lodě do Townsville, zastavujeme ještě v pitoreskním zálivu Alma Bay na krátkou procházku po okolí.

<-- ZPĚT|DÁLE -->