...personal travel web

1   Odlet
2   Kuala Lumpur
3   Kuala Lumpur
4   Penang
5   Penang
6   Langkawi
7   Langkawi
8   Ostrov Payar


MALAJSIE - info o zemiCestopis Malajsie 2014Den 4 - 24.2. - Přelet na Penang -

V plné polní se dokodrcáme na stanici monorailu, kde kupujeme lístky na KL Sentral, odkud vyrážejí autobusy spojující centrum a nízkonákladový letištní terminál. Vzhledem k tomu, že službu nabízí více firem, se nečeká dlouho a za pár minut se už proplétáme městem směrem k dálnici. Akorát je třeba předem kalkulovat s tím, že cesta k terminálu trvá něco přes hodinu. To letadlem jste na Penangu do hodiny! Paráda. A v porovnání s Evropou za pár kaček.


pevnost Cornwallis
Pevnost Cornwallis, Penang

Nejmenší stát malajské federace, Penang, netvoří pouze ostrov Penang (Pulau Pinang), ale i úzký pruh území na pevnině a pár dalších maličkých ostrůvků. Hlavním tahákem je ale samozřejmě asi 30 km dlouhý ostrov Penang. Britové se tu usadili již v roce 1786, dávno před Singapurem a Melakou. Díky své strategicky výhodné poloze se dostal Penang do hledáčků i ostatních národů, dodnes zde má kupř. dominantní postavení čínská komunita. Pestrá směsice národů proměnila za staletí Penang doslova ve skanzen čínských, buddhistických, hinduistických chrámů, mešit i evropské koloniální architektury, čímž je pověstný hlavně George Town, zapsaný i na seznamu Světového dědictví. Kromě toho se dá na Penangu užít i trochu přírody a moře a pověstná je místní kuchyně. Ačkoliv se tu najdou celkem slušné pláže (hlavně v Batu Feringgi), moře není nic moc, takže pokud vám jde primárně o koupání a šnorchlování v moři, Penangu se radši vyhněte.


Věžní hodiny královny Victorie
Věžní hodiny královny Victorie, Penang

V příletové hale penangského letiště se k nám hned dere čínskej dědula s nabídkou odvozu do města. Suma za jízdu celkem sedí s cenou uváděnou v průvodci, tak si plácnem. Jede se podél celého východního pobřeží, protože letiště a George Town jsou na opačných koncích ostrova a cestou kecáme. Ptáme se i na dengue, která měla Penang nedávno postihnout, ale prý je to už v cajku, načež se nám dostalo environmentální přednášky o vysoušení a úklidu pohozených odpadků, ve kterých by se mohly líhnout komáří larvy. No stejně se před setměním ještě trochu stříknem repelentem.


Hotýlek se nachází na okraji centra George Townu, tak jdem pěšo k již z dáli viditelné věži Komtaru, odkud jezdí busy do přístavu a srdce hlavního města Penangu. Stejně jako KL i Penang provozuje turistické busy zdarma, pendlující mezi Komtarem a přístavem, tak se svezeme.


V George Townu to bereme pěkně od vody, od pevnosti Cornwallis, ze které jsou ovšem zvenčí vidět pouze obvodové hradby a pár starobylých kanónů. Pevnost je jednou z prvních evropských staveb na Penangu. U jihovýchodního cípu pevnosti stojí Věžní hodiny královny Victorie. Stavbu daroval Penangu jeden z jeho zámožných čínských občanů při přiležitosti výročí 60. let královnina setrvání na trůnu (věž měří symbolických 60 stop). Po nábřežní esplanádě se kolem krásných budov městských radnic noříme do útrob centra George Townu, kde pokračuje internacionální exkurze v rámci několika městských bloků, takže se od Číňanů (chrám Kuan Yin) dostáváme k Indům do malých uliček se stánky provoněnými kadidlem, abychom nakonec definitivně zakotvili v Malé Indii na lehkou véču. Restoran Kapitan patří k vyhlášenějším zařízením, kde se dá levně pojíst indická klasika. O chuť nás akorát trochu připravil houmlesák, který se tajně přikradl z přítmí okolních ulic, aby si u restauračního umyvadla odbyl své hygienické povinnosti.Den 5 - 25.2. - Celodenní výlet po Penangu -

Ráno nás vyzvedává taxikář Ludvík, který si nás včera podmanil svým kulturně historickým přehledem o Penangu, takže jsme si s ním na dnešek dohodli za 300 RM celodenní výlet po ostrově, který by se jinak busem stíhal dost těžko. Ne, že by se tedy ten chlapík takhle jmenoval, ale jeho dlouhé a nesrozumitelné indické jméno si nešlo zapamatovat, takže jsme z praktických důvodů zvolili jednodušší přezdívku Ludvík. Ani Ludva v sobě nakonec nezapřel svou jihoasijskou taxikářskou duši, takže nás nakonec, kromě hlavních ostrovních věcí, stejně protáhl jedním zlatnictvím a obchodem s kávou a čajem, kde jsme alespoň mohli ochutnat místní hit, bílé kafe s desítkama příchutí od kokosu po zázvor.


ležící Buddha
Ležící Buddha, chrám Chayamangkalaram

Dopoledne jsme zfoukli zbytek George Townu, tedy hlavně thajský buddhistický chrám Wat Chayamangkalaram s obří sochou ležícího Buddhy. Socha obalená zlatými plátky měří na délku 33 m a kromě ní je chrám plný i dalších soch různých mýtických stvoření. Hned naproti přes ulici se nachází pro změnu barmský buddhistický chrám Dhammarama, první svého druhu na Penangské půdě. Poměrně rozlehlý komplex zahrnuje kromě hlavní budovy i nějakou tu pagodu, nádrže se žravými rybami (dá se tu pro ně koupit krmení), park a několik dalších menších stavbiček a budov, kde přebývají mniši. Ze sedaček Ludvíkova zánovního Protonu se viděl i nějaký ten kostelík (sv.Jiří).Chrám Kek Lok Si
Chrám Kek Lok Si

Chrám Kek Lok Si je asi tou největší bombou Penangu. Celý komplex byl postaven ve výšinách vrcholu Air Itam, což jeho impozantnost ještě vyzdvihuje. Podle penangské turistické centrály se jedná o nejrozlehlejší buddhistický chrám v jihovýchodní Asii, což se ale myslím o indonéském Borobuduru také tradovalo. No když zůstaneme trochu při zemi, s určitostí jej lze brát za největší v Malajsii. Se stavbou se začalo v roce 1890 a několik budov a svatyň chrámové komplexu dohormady tvoří poměrně solidní labyrint. Hlavní dominantou chrámu, dobře vditelnou z širokého okolí, je bílá sedmipatrová pagoda Deseti tisíců Buddhů. Součástí areálu je i lanovka, kterou se dá dostat až k 30 m vysoké bronzové soše bohyně Kuan Yin. S vkusem svým vlastním vyzdobili Číňani celý komplex více než 200 000 žárovkami, lucerničkami a lampiónky, takže k největším energetickým odběrům dochází tradičně během oslav Čínského Nového Roku.


Lanovkou na Penang Hill
Lanovkou na Penang Hill

Hned vedlejší kopec je Penang Hill, kam se dá vyjet pozemní lanovkou za 30 RM. Na vrcholu 830 m vysokého kopce vládne příjemné, o pár stupínků chladnější klima, než je dole u moře, což byl také hlavní důvod, proč se sem dřív stěhovala penangská smetánka. Výhled na George Town a Penang je nádherný (když teda není zrovna opar). V dálce je patrná i kontura Penang bridge, což je 13,5 km dlouhý most (jeden z nejdelších v jihovýchodní Asii) spojující ostrov s pevninou. Asi je to málo, protože tu už staví druhý, ještě delší (24 km) most. No ale zpátky na Penang Hill. Na vrcholu kopce je květinový park, pár kilometrů stezek, ptačí mini park, dokonce soví muzeum. O turistův ringit by měla zájem i banda borců nabízejících svezení golfovými vozíky, tak si radši dáváme předražené pivko a jedeme zpátky dolů za Ludvíkem.


Přes ostře rekreační oblast v Batu Feringgi se dostáváme do severozápadního koutu Penangu. V Batu Feringgi se moc nezdržíme, jen si vybíráme peníze z bankomatu. Na místních plážích se odehrává dovolenkářská klasika přímořského letoviska se vším, co k tomu patří. Kolem vody vyrostla spousta hotelů, restaurací, agentur a půjčoven vodního vybavení, takže žádná romantika ve dvou. Za povšimnutí stojí akorát místní plovoucí mešita, postavená na pilonech nad mořskou hladinou s celkem slušně vysokým, sedmiposchoďovým minaretem.


No je toho tu poměrně dost, co na Penangu nasekali. Botanická zahrada, motýlí farma, hadí chrám, zahrada s tropickým kořením, dokonce i válečné muzeum. My už stihneme jenom zahradu s tropickým ovocem (35 RM), kde vám ukážou, jak se co pěstuje a na co je dobrý to, či ono. Součástí menší túry po tropické zahradě byla závěrečná přežíračka exotickým ovocem spojená s ochutnávkou koktejlu z ovoce dle vlastního výběru.

<-- ZPĚT| DÁLE -->