...personal travel web

1   Odlet
2   Kuala Lumpur
3   Kuala Lumpur
4   Penang
5   Penang
6   Langkawi
7   Langkawi
8   Ostrov Payar


MALAJSIE - info o zemiCestopis Malajsie 2014Den 6 - 26.2. - Přejezd na Langkawi -

Lístky na loď z Penangu na Langkawi máme zaplacený už z domova (60 RM na osobu, přístaviště je v George Townu, zhruba za Věžníma hodinama královny Victorie). Cesta v podchlazeném trajektu trvá asi hodinu a půl, přičemž se na chvíli zastavuje ještě na Pulau Payar. V Kuahu, hlavním městě Langkawi, naštěstí pere slunce o sto šest, takže si prohříváme zmrazená těla.


socha orla Langkawi
Socha orla na Dataran Lang v Kuahu

Souostroví Langkawi tvoří 99 ostrovů v Andamanském moři, obydlené jsou ale pouze čtyři z nich. Většina turistů jezdí na hlavní ostrov Langkawi, ležící takřka na hranici s Thajskem. Langkawi se stalo jednou z nejvyhledávanějších plážových destinací celé Malajsie, navíc se nachází v bezcelní zóně, takže je tu levný třeba alkohol a cigarety. Hlavní ostrov, opředený mnoha mýtickými bájemi, je poměrně malý, což ulehčuje jeho poznávání, jen nějakých 25 km na výšku a o něco málo více na šířku.


U přístavu je celkem povedený parčík se známou obří sochou orla, který dal ostatně ostrovu jméno. K hotelu do Pantai Cenang nás hodil stařík s duší závodníka, takže jsme se do cíle dostali v závratném tempu stylem předjeď vše, co jede před tebou. Jak rychle přijel, tak pomalu odjel, což bylo mé velké štěstí, páč mi tou divokou jízdou vypadl z batohu foťák, pro který jsem se pak rychle vracel z hotelové recepce.


Pantai Cenang je hlavní turistickou zónou ostrova. Dva kilometry poměrně slušné pláže lemuje hlavní ulice s korzem pro pěší, obklopená hotely, restauracemi, bary, stánky cestovních agentur a krámky se suvenýry. Ceny v krámech potvrzují zvěsti o bezcelním ráji. Půllitrová plechovka Heinekena v jednom z obchodů za 2,50 RM přijde levněji než u nás, vyznavače nikotinu zase rozparádí krabička Marlborek za 7 RM. I v hotelovém baru mají Happy hour, kdy točí pintu Tigera za 3,50 RM, což se se zbytkem Malajsie nedá vůbec srovnávat. Vidinu ideální dovolené podtrhuje i fakt, že se tu ubytování v hotelech dá sehnat za velmi nízké ceny.Den 7 - 27.2. - Celodenní výlet po Langkawi -

pláž Pantai Kok
Pláž Pantai Kok

Vzhledem k absenci veřejné hromadné dopravy na Langkawi nezbývá nic jiného než použít taxík nebo si pronajmout nějaký motorový prostředek. To tu není vůbec problém, protože snad každý druhý krám v Pantai Cenang nabízí celkem levné půjčení auta nebo skútru. Proti zbytku země se tu jezdí pohodově. Kvalitní a poměrně dobře značené silnice, malý provoz, levný benzín, takže jedinou věcí, která by snad mohla někoho odradit, je řízení vlevo. A pokud si stále netroufáte, pořád je tu spousta cestovek, u kterých se dá výlet po ostrově koupit. Taxíky jezdí většinou za pevně stanovenou taxu, např. jízdné z Pantai Cenang na letiště by se mělo pohybovat od 15 do 20 RM.


V malé vypůjčené Suzuki tedy vyrážíme objevovat krásy ostrova. Bohužel náš rozlet brzy utne dopravní policie, která zavřela většinu křižovatek kvůli právě probíhajícímu cyklistickému závodu kolem Langkawi. Po několika desítkách minut čekání na posledního dofunivšího člena pelotonu se nám konečně daří vymotat se ze spleti uzávěr a nasměrovat auto k severozápadnímu konci ostrova.


skybridge
Visutý chodník "Skybridge"

První zastávku děláme na pláži Pantai Kok. Krásná pláž s bílým pískem a čistou vodou se táhne podél malebného zálivu, asi 12 km od Pantai Cenang. Na pláži je klídek (alespoň ve všední dny, kdy sem nejezdí piknikovat místní rodiny), jediné hotely se nacházejí na okrajích pláže.


Směrem do vnitrozemí uhýbáme k největší atrakci ostrova, kterou je lanovka na horu Gunung Mat Cincang (jízda tam a zpátky 30 RM) a Skybridge, visutý chodník nad neprostupnou džunglí, touto dobou ovšem bohužel uzavřený pro rekonstrukci. Lanovka, kterou stavěli Rakušáci, vyjíždí z Orientální vesnice na vrcholek 708 m vysoké hory. Trasa lanovky, zahrnující jednu mezistanici na sousedním vrcholku, měří kolem 2,2 km. Kromě božských výhledů na pobřeží, ostrov a tropický prales s vodopády se vám dostane i trochu té adrenalinové dávky, obzvláště uvážíte-li, že část jízdy v délce 950 m absolvujete zavěšeni na laně bez jakékoliv podpěry. Mezi oběma horními stanicemi se vine onen zmiňovaný visutý chodník s o nic méně zajímavou konstrukcí esovitého tvaru. Z cílové stanice se otvírají pohledy severním směrem, kde lze pozorovat jižní thajské ostrovy.


pláž Pasir Tengkorak
Pláž Pasir Tengkorak

Také po Langkawi vyrostly atrakce typu zvířecích a ptačích parků. Od lanovky je to kousek do krokodýlí farmy (vstup 20 RM). Celkovou nudu zachraňuje každodenní show dvou borců, kteří si v oplocené aréně na pozadí dramatické hudby pohrávají se čtyřmetrovým krokoušem.


Turistů v těchto končinách viditelně ubylo a silnice prořídly. To samé platí i o pláži Pasir Tengkorak, na kterou se jdem vykoupat. Vchod od parkoviště střeží jak sfinga babka, která od každého oficiálně inkasuje 2 RM, které, věřme, slouží k údržbě okolí a zachování čistoty. V areálu je i nějaké občerstvení a sprchy, z okolních lesů se sem stahují opice větřící snadno získané žrádlo. Pláž je krásná a je tu jen hrstka lidí.


pláž Tanjung Rhu
Pláž Tanjung Rhu

Ještě hezčí by měla být pláž Datai, ke které jsme dorazili skrze exkluzivní golfové hřiště. Bohužel je tento pruh písku určen pouze pro hosty luxusního hotelu Datai, všichni ostatní (stejně jako my) skončí maximálně u brány tohoto komplexu a neoblomné ochranky. Otáčíme tedy auto a podél severního pobřeží jedem na druhý konec Langkawi na pláž Tanjung Rhu, stojící na předních příčkách výčtu nejlepších pláží ostrova. Pás bílého písku, takřka bez lidí, obklopený tropickým lesem a výhledy na malé ostrůvky tomu dávají jen za pravdu, i když část místního pobřeží opět spolkly hned dva hotelové resorty. Hotelová pláž je od té veřejné oddělená plotem. Není úplně od věci nechat si pláž až na závěr dne a pozorovat tak místní neopakovatelné západy slunce.


Večer se oddáváme každodenní potulce po Pantai Cenang. Karlítovi došly finance, tak jdeme nějaké vybrat do nákupního centra, kde je jediný funkční bankomat široko daleko. Od přístroje na penízky se vine fronta jak za komančů na mandarinky, všechno turisté, kterým zhýralý život kolem místní pláže rychle čistí obsah peněženek. Většina lidí si krátí čekání tvořením debatních kroužků, tak i my se tu sčuchli s partou Belgičanů, kteří shodou okolností bydlí ve stejném hotelu jako my. No nejvíc nás dostalo, když se nás ptali, jestli ještě pořád ve východní Evropě okrádáme turisty. A i když z toho byla cítit určitá dávka ironie, celkově to nepotěší. Co k tomu dodat, holt máme, co jsme si udělali.


<-- ZPĚT| DÁLE -->