...personal travel web

1   Odlet
2   Kuala Lumpur
3   Kuala Lumpur
4   Penang
5   Penang
6   Langkawi
7   Langkawi
8   Ostrov Payar


MALAJSIE - info o zemiCestopis Malajsie 2014Den 8 - 28.2. - Šnorchlování na Pulau Payar -

Pulau Payar
Šnorchlování na Pulau Payar

Ačkoli se může Langkawi chlubit mnoha nádhernými plážemi, za šnorchlováním se musí vyrazit na některý z okolních ostrůvků. Za nejlepší místo je považován mořský park ostrova Payar, od Langkawi vzdálený asi hodinu jízdy rychlolodí jižním směrem. Dostanete se sem i z Penangu, který je vzdálený 50 km ještě více na jih.


Oblast byla vyhlášena národním mořským parkem v roce 1985 a kromě Pulau Payar zahrnuje ještě tři další ostrovy, Lembu, Kaca a Segantang. Výlety za šnorchlováním na ostrově Payar provozují asi tři společnosti, v zásadě jde u každé z nich o celodenní výlet lodí na pláž ostrova, kde buď můžete šnorchlovat v příbřežních vodách nebo podniknout pěší výlet po ostrově. V ceně je vyzvednutí v hotelu, transfer do přístavu v Kuahu, cesta lodí, šnorchlování na ostrově (vybavení vám tu půjčí) a transfer zpátky do hotelu. Všechna tahle paráda stojí kolem 150 RM. Pouze Langkawi Coral mají ještě na výběr šnorchlování z vlastní platformy ukotvené na moři dál od břehu v blízkosti korálových útesů, ovšem už za 290 RM. Údajně lze výlet pořídit levněji, pokud si jej u nich zarezervujete sami po telefonu, čímž ze hry vypadne prostřední článek v podobě cestovních agentur zprostředkovávajících výlety, ale vyzkoušené to nemám. Itinerář jinak zůstává stejný, šnorchluje se jak z platformy, na které je mimo jiné i podvodní pozorovatelna, tak i na pláži, na kterou vás hodí člunem.


žralok černocípý
Malých žraloků je tu plno

Každopádně je Pulau Payar jedním z nejlepších míst na potápění v rámci západního pobřeží Malajsie. Bohužel je už dost zkomercionalizovaný, takže nepočítejte, že tu budete sami. Hodně záleží i na viditelnosti, která může být někdy zhoršená. Kromě podmořské klasiky představující bezpočet ryb a korálů jsem měl poprvé možnost vidět a dokonce šnorchlovat mezi hejnem malých útesových žraloků černocípých, které tu krmí, takže jich je tu spousta. Zatímco na Velkém bariérovém útesu v Austrálii probíhá krmení ryb s nutričně vyváženým krmivem pro ryby, tady se žralokům a ostatním rybám nahází všechno žrádlo, co po lidech zbylo z oběda, takže do vody letělo vše od smaženého kuřete po hranole.


Večer se jde na tradiční bezkonkurenční dlabanec k Indům (viz zde), dneska už poslední malajský. V hotelovém baru pak přijde vhod každodenní "šťastná hodinka", během které se čepuje pinta Tigříka za 3,50 RM. Nejkouzelnější na tom je ta muslimská výčepačka v šátku, co točí piva s hladinou přesně zarovnanou s okrajem sklenice.


No a to je konec naší krátké cesty, zítra se už letí dom. Malajsie je pohodová země, kam bych se rád vrátil, páč toho tu zůstává ještě spousta k vidění. Na západě Melaka, pak národní park Taman Negara, Cameronská vysočina, východní ostrovy jako Perhentian a Tioman a samozřejmě úžasné Borneo.


<-- ZPĚT| DÁLE -->