...personal travel web

vlajka MalajsieZákladní informace

Poloha : Jihovýchodní Asie
Rozloha : 329.847 km2.
Počet obyvatel : 28.334.135
Úřední řeč : Malajština
Měna : Malajský ringgit (MYR, RM) = 100 senů, 1 RM = cca 6 Kč (únor 2014)
Státní zřízení : Federativní konstituční monarchie
Náboženství : hlavním náboženstvím je islám (61,3% populace), dále pak buddhismus (19,8%), křesťanství (9,2%) a hinduismus (6,3%)
Hlavní město : Kuala Lumpur
Telefonní předvolba : +60
Elektřina : 220-240V/50Hz, je nutné mít adaptér, zásuvky jsou tříkolíkové britského typu.
Čas : Malajsie nepraktikuje přechod na letní, respektive zimní čas. Oproti ČR je zde +7 v době našeho zimního času a +6 během letního času.
—>  FOTOGALERIE

—>  DENÍK Z MALAJSIEZastupitelské úřady

Velvyslanectví Malajsie v ČR
Na Zátorce 675/30
160 00 Praha 6 – Bubeneč
email : mwprague@mwprague.cz
Telefon : +420 234 706 611
Fax: +420 296 326 192
web: www.kln.gov.my/perwakilan/prague


Velvyslanectví ČR v Malajsii
42/B The Intermark Vista Tower
348 Jalan Tun Razak
50400 Kuala Lumpur
email : kualalumpur@embassy.mzv.cz
Telefon : +603/21662900, +603/21661900
Nouzová linka : +6012/2927790
Fax: +603/21665700, +603/21666700
web: www.mzv.cz/kualalumpur
Zobrazit místo Malajsie na větší mapěOdkazy Malajsie

www.tourism.gov.my
www.visit-malaysia.com
www.virtualmalaysia.com
visitkualalumpur.com
www.visitkl.gov.my
www.tourismpenang.net.my
www.visitpenang.gov.my
www.penang.ws
www.langkawi-info.com
www.langkawi-online.comMalajsie, doprava

Historie | Geografie | Správní členění | Obyvatelstvo | Vízum | Očkování | Jak jet | Kdy se do Malajsie vydat | Počasí v Malajsii | Bezpečnost a doporučení | Doprava v Malajsii | Příroda | Jídlo

Letiště v KL

Mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru (zkráceně KLIA, www.klia.com.my) se nachází v Sepangu, asi 60 km od centra města. Některé lety (především společnosti Air Asia) využívají low coastový terminál LCCT, na což je třeba dávat pozor a místo odletu si radši překontrolovat na letence. Terminál LCCT je od hlavního terminálu KLIA vzdálený asi 20 km a mezi oběma letišti jezdí buď taxi nebo autobus za 1,50 RM. Do třetice je tu ještě letiště Sultána Abdul Aziz Shaha v Subangu nedaleko KL, které pro své lety využívají společnosti Firefly a Berjaya Air.


Doprava na/z letiště

lístek na KLIA ekspres
Lístek na vlak KLIA

Vlaky KLIA ekspres představují nejrychlejší způsob, jak se dostat z letiště do města. Ve špičce jezdí každou čtvrt hodinu a stanici najdete přímo v letištním terminálu, stačí sledovat ukazatele směru s fialovým logem vlaku. Moderní souprava urazí vzdálenost z letiště do cílové stanice KL Sentral za 28 minut, na palubě je k dispozici i wifi připojení. Jednosměrné jízdné stojí 35 RM. O něco pomalejší jsou vlaky KLIA Transit, které na trase z letiště KLIA do KL Sentral staví na třech zastávkách, v Salak Tinggi, Putrajaya & Cyberjaya a v Bandar Tasik Selatan. Za jednosměrný lístek z KL Sentral do stanice Salak Tinggi, odkud jezdí k terminálu LCCT shuttle bus (2,50 RM), zaplatíte 12,50 RM. Z KL Sentral až na KLIA stojí lístek stejně jako jízdné za KLIA ekspres, tedy 35 RM.


Linkou Seremban městského vlaku KTM Komuter se za 4,70 RM dostanete z KL Sentral do stanice Nilai, odkud jezdí shuttle bus (1,50 RM) k nízkonákladovému terminálu LCCT.


Další variantou je vzít si taxi. Ve snaze zamezit předražování jízdného v taxi, je doporučeno využít předplacených kupónů, které se dají koupit v letištní hale. Do centra KL jezdí několik druhů taxi, které se dělí v závislosti na požadovaném komfortu cestování, počtu přepravovaných osob a množství zavazadel. Cena za jízdné v základním (budget) taxi by se do centra města měla pohybovat kolem 70 RM.


K terminálu LCCT se z KL Sentral dostanete autobusem hned několika společností. My jeli s Aerobusem za 10 RM, SkyBus jezdí k terminálu za 9 RM. Je třeba počítat s tím, že cesta trvá něco přes hodinu.Doprava v KL

KL Sentral
Lidské mraveniště na KL Sentral

Hlavním dopravním uzlem města je centrální stanice KL Sentral, mamutí komplex přeplněný lidmi, kde se kříží trasy městského vlaku, metra, jednokolejky, autobusů a končí tu i trasy letištních expresů KLIA. Najdete tu skoro vše potřebné vybavení, od bankomatů, občerstvení, prodejců letenek, informací až po uzamykatelné skříňky na batohy, což se hodí, obzvláště pokud se chcete před odletem ještě podívat do města a nechcete s sebou tahat bágly. Navíc se tu dají odbavit zavazadla stejně jako na letišti, ale jen pro toho, kdo cestuje se společností Malaysia airlines, Royal Brunei, Emirates, Cathay Pacific a nově i Etihad. Podmínkou je pouze platný tiket na KLIA ekspres. Mapa systému železniční dopravy v KL je nahlednutí zde.


LRT, Light Rail Transit

KL protínají tři trasy LRT, neboli lehké železniční dopravy, linka Ampang, linka Sri Petaling a linka Kelana Jaya. Prostřední jmenovanou zjevně provozuje jiný majitel, neboť není zahrnuta v integrovaném platebním systému jízdenek myrapid. Jízdenka na LRT nebo monorail se dá koupit v pokladně nebo v automatech. Nákup jedné jízdy v automatu je jednoduchý, na dotykové obrazovce se zvolí cílová stanice, počet jízdenek a po zaplacení jízdného vypadne plastový žeton, který se přikládá ke snímacímu zařízení na vstupních turniketech a v cílové stanici se vhazuje zpět do turniketu. Problémem občas je, že u automatů se tvoří fronty a přístroj akceptuje jen malé bankovky a mince. Jízdné se počítá podle ujeté vzdálenosti, např. ze stanice KL Sentral do stanice KLCC (věže Petronas) stojí 1,60 RM. Jak už bylo zmíněno na začátku, žetony platí jen na linkách metra Ampang, Kelana Jaya a lince monorailu. Na stejných linkách se dá použít i dobíjecí karta myrapid card, která ušetří čas při neustálém kupování jednotlivých žetonů. Více na stránce www.myrapid.com.my.


monorail
KL Monorail

KL Monorail

Visutá jednokolejka jezdí ze stanice KL Sentral a zahrnuje jen několik stanic. Dá se s ní ale dostat do čtvrti Bukit Bintang s mnoha hotely, restauracemi a nákupními centry. Trochu nepříjemné bylo zjištění, že stanice monorailu KL Sentral je od hlavního nádraží KL Sentral vzdálená pěkný kousek (ne vždy dobře značené) cesty.


Vlaky KTM Komuter

Dvě linky městských vlaků protínají Kuala Lumpur a Údolí Klang ze severozápadu na jihovýchod (Seremban line) a z jihozápadu na sever (Port Klang line). V případě potřeby se dá jet vlakem k Batu caves, kde končí linka Port Klang. Obě linky staví na KL sentral. Více na stránkách www.ktmkomuter.com.my.Autobusy

Rapid KL provozují i městskou autobusovou dopravu, informace o trasách a jízdném najdete na jejich stránkách. Další společností provozující autobusovou dopravu je Metrobus, již dlouho jsem ale neviděl autobusy v tak zuboženém stavu, jako právě u této firmy.


Autobusy GO KL

Go KL city bus je relativně mladý projekt, o němž mnoho cestovatelů ani neví, že existuje. Přitom je to škoda, protože se můžete svézt po turisticky zajímavých místech, aniž byste za dopravu vynaložili jediný ringgit. Provoz dvou linek autobusů je totiž financovaný vládou a tudíž hojně využívaný nejen návštěvníky KL, ale zejména místními lidmi. Navíc ve špičce jezdí autobusy každých 5 minut.


Zelená linka Go KL busů spojuje KLCC se čtvrtí Bukit Bintang a zahrnuje 14 zastávek na délce 7,4 km, fialová linka jezdí do stejných končin z HAB Pasar Seni. Na trase dlouhé 6,5 km má 15 zastávek, mimo jiné vás přiblíží k Čínské čtvrti nebo ke KL tower. Trasy je možné si prohlédnout na této adrese.


Autobusy Hop-on Hop-off

Tak jako spousta dalších světových metropolí, má i KL své Hop on Hop off busy. Služba nabízí okružní jízdu po KL zahrnující většinu turistických atrakcí a pamětihodností Kuala Lumpuru. Za 45 RM můžete během 24ti hodin vystoupit nebo nastoupit na kterékoliv z 22 označených zastávek. Tikety lze zakoupit buď v hlavní pokladně, u cestovních agentur, přímo u řidiče, nebo online na stránkách www.myhoponhopoff.com.


Taxi

Taxi je v Kuala Lumpuru i v dalších turistických oblastech vždy po ruce a ačkoli jsou vybaveny taxametry a měli by je používat, ani jednou jsme nezažili, že by řidič taxametr zapnul. Cenu jsme ale vždy dohodli předem, aby se předešlo případnému konfliktu. Oficiálně se jízdné v taxíku stanovuje podle počtu najetých metrů. Nástupní sazba činí 3 RM a poté se platí 10 senů za každých ujetých 115 metrů. Za čekání v zácpě, za jízdu po půlnoci, zavazadlo i třetí osobu se platí příplatek.


Letecká doprava

Letecká doprava po Malajsii představuje pohodlné cestování po celé zemi, od hranic s Thajskem až po Borneo. Letenky se navíc dají během promo akcí pořídit už v řádech stokorun.


Národním dopravcem jsou Malaysia Airlines se základnou v Kuala Lumpuru, Kuchingu a Kotě Kinabalu. Aerolinky nabízí široké letecké pokrytí celé Malajsie i lety do okolních zemí.


Firefly je dceřinou společností Malaysia Airlines s hlavní základnou na letišti Sultána Abdul Aziz Shaha a na Penangu. Kromě destinací v pevninské Malajsii létají i do Singapuru, Thajska a na Sumatru.


Další dceřinou společností Malaysia Airlines jsou MASwings, kteří se specializují na lety po Borneu.


Air Asia
Stroj Air Asia krátce před odletem

Moderní stroje, velký výběr destinací a hlavně letenky za velmi příznivé ceny přesvědčují stále více cestujících, aby využili služeb Air Asia. Malajský nízkonákladový dopravce s vysokým ratingem létá po celé zemi včetně Bornea i do okolních zemí. Z Kuala Lumpuru létají Air Asia z nízkonákladového terminálu LCCT.

Pokud se chytne slušná akce, dá se letět skutečně za hubičku. My letěli z Kuala Lumpuru na Penang za 83 RM na osobu, rezervace se dělala zhruba měsíc před odletem. U takto levných letenek ovšem většinou nejdou změnit jména, obtížně pak data cesty apod., což je třeba si během rezervace uvědomit. K základní ceně low coastové letenky se pak přiráží poplatek za zavazadlo (do 15 kg 25 RM, do 20 kg 30 RM), dále za jídlo, které si samozřejmě nemusíte rezervovat, případně za výběr sedadla či pojištění. Pokud letenku platíte kreditní kartou, k celkové sumě se připočítá i servisní poplatek ve výši 8 RM za každou osobu a cestu. Na letišti je vhodné odbavit se u jednoho z mnoha samoobslužných kiosků Air Asia, jinak zaplatíte poplatek za check-in (10 RM) přímo u odbavovací přepážky.


Berjaya Air létají z letiště Sultána Abdul Aziz Shaha v Subangu na Redang a Tioman.


Mladičká nízkonákladová společnost Malindo Air působí na trhu pouze rok. Z Kuala Lumpuru létají na Borneo, Penang a Langkawi.


Autobusy

V Malajsii působí celá řada autobusových společností, takže se busem není problém dostat téměř kamkoliv. Mezi největší společnosti patří Transnasional a Plusliner. Ceny za jízdenky se u jednotlivých společností příliš neliší, rozdílný je stav autobusů a jízdní řády. V autobusech na dálkových trasách jede klimatizace většinou naplno, takže si nezapomeňte přibalit svetr. Stránky s informacemi o dálkové autobusové dopravě jsou zde. Jízdenky mnoha menších společností lze mimo jiné rezervovat na společném portálu www.eticketing.my.


Přehled hlavních autobusových terminálů v KL
Pudu SentralHlavní terminál Kuala Lumpuru, do roku 2011 nesoucí název Puduraya. Nachází se na ulici Jalan Pudu, nedaleko od stanice LRT Plaza Rakyat. Autobusy odtud jezdí do většiny destinací pevninské Malajsie kromě Jerantutu a Kuala Lipis, do Singapuru a Thajska.
Terminal PutraTéž zvaný Hentian Putra, nachází se na ulici Jalan Putra, nedaleko stanice LRT PWTC. Odjíždí odtud autobusy na východní pobřeží (např Kota Bahru, Kuala Terengganu, Kuantan nebo Kuala Besut).
Terminal Bersepadu Selatan (TBS)Terminál na jihu KL se nachází u železničního uzlu Bandar Tasik Selatan, kde se kříží linka LRT, železnice KTM a letištního vlaku KLIA Transit. Terminál slouží pro odjezdy autobusů jižním směrem (Melaka, Johor Bahru a Singapur). Za 8 RM odtud jezdí i shuttle bus k terminálu LCCT.
Terminal PekelilingAutobusové nádraží sídlí vedle stanice monorailu a LRT Titiwangsa. Odjíždí odtud autobusy směřující na východ Malajsie (např. Kuantan, Temerloh, Kuala Lipis, Jerantut). Právě Jerantut je vstupní branou do NP Taman Negara.
Terminal DutaNachází se při severozápadním okraji města na Jalan Duta, daleko od linek LRT. Odjíždí odtud autobusy na sever Malajsie do států Perak, Penang, Kedah a Perlis.
Jalan Imbi bus stationMísto, odkud vyjíždějí autobusy společnosti Transtar travel do Singapuru, má dobrou polohu v centru města ve čtvrti Bukit Bintang. Přesná adresa je 135 Jalan Imbi.


Železnice

Na území pevninské Malajsie jsou v provozu defacto pouze dvě trasy. Železnice vedoucí ze Singapuru na sever se ve městě Gemas větví na trasu pokračující centrální džunglí (tzv. jungle train) dál napříč Malajsií severovýchodním směrem až do Tumpatu. Ačkoli se dá vybírat mezi klimatizovaným a neklimatizovaným kupé, i mezi pohodlnějšími sedadly nebo dřevěnou lavicí, vlak je dost pomalý a dělá několik dlouhých zastávek. Na druhou stranu máte skvělou příležitost setkání s místními lidmi.
Druhá větev nabízí podstatně více komfortu, časově ovšem nevychází o mnoho lépe (podle jízdního řádu jede expresní vlak z KL do Butterworthu asi 6 hodin). Z Gemasu pokračuje podél západního pobřeží přes Melaku, Kuala Lumpur, Butterworth až k thajské hranici a pak dále na sever až do Bangkoku. Vlaky z KL na sever odjíždí pouze dvakrát za den.


Na oficiálních stránkách železnice www.ktmb.com.my se dovíte další informace, dají se přes ně rezervovat i jízdenky.


Autem

V Malajsii se jezdí vlevo, takže volant je na pravé straně auta. Od thajské hranice vede, přes Kuala Lumpur až do Johor Bahru, dálnice north-south expressway (772 km), na které se platí mýto. Rychlost na dálnici je, až na pár vyjímek, omezena na 110 km/h. Cena naturalu 95 je v Malajsii cca 2,10 RM, naturalu 97 2,80 RM a dieslu cca 2 RM za litr.


Půjčení auta není problém, na místech (jako je Langkawi), kde v podstatě neexistuje doprava veřejnými prostředky, se přímo nabízí půjčení auta nebo skútru.

Přečtěte si také DENÍK Z MALAJSIE