...personal travel web

vlajka MalajsieZákladní informace

Poloha : Jihovýchodní Asie
Rozloha : 329.847 km2.
Počet obyvatel : 28.334.135
Úřední řeč : Malajština
Měna : Malajský ringgit (MYR, RM) = 100 senů, 1 RM = cca 6 Kč (únor 2014)
Státní zřízení : Federativní konstituční monarchie
Náboženství : hlavním náboženstvím je islám (61,3% populace), dále pak buddhismus (19,8%), křesťanství (9,2%) a hinduismus (6,3%)
Hlavní město : Kuala Lumpur
Telefonní předvolba : +60
Elektřina : 220-240V/50Hz, je nutné mít adaptér, zásuvky jsou tříkolíkové britského typu.
Čas : Malajsie nepraktikuje přechod na letní, respektive zimní čas. Oproti ČR je zde +7 v době našeho zimního času a +6 během letního času.
—>  FOTOGALERIE

—>  DENÍK Z MALAJSIEZastupitelské úřady

Velvyslanectví Malajsie v ČR
Na Zátorce 675/30
160 00 Praha 6 – Bubeneč
email : mwprague@mwprague.cz
Telefon : +420 234 706 611
Fax: +420 296 326 192
web: www.kln.gov.my/perwakilan/prague


Velvyslanectví ČR v Malajsii
42/B The Intermark Vista Tower
348 Jalan Tun Razak
50400 Kuala Lumpur
email : kualalumpur@embassy.mzv.cz
Telefon : +603/21662900, +603/21661900
Nouzová linka : +6012/2927790
Fax: +603/21665700, +603/21666700
web: www.mzv.cz/kualalumpur
Zobrazit místo Malajsie na větší mapěOdkazy Malajsie

www.tourism.gov.my
www.visit-malaysia.com
www.virtualmalaysia.com
visitkualalumpur.com
www.visitkl.gov.my
www.tourismpenang.net.my
www.visitpenang.gov.my
www.penang.ws
www.langkawi-info.com
www.langkawi-online.comMalajsie a jídlo

Historie | Geografie | Správní členění | Obyvatelstvo | Vízum | Očkování | Jak jet | Kdy se do Malajsie vydat | Počasí v Malajsii | Bezpečnost a doporučení | Doprava v Malajsii | Příroda | Jídlo

Malajské jídlo je jednou z mnoha věcí, kvůl kterým stojí za to se do této země vydat. Neuvěřitelně pestrá směsice vůní, chutí a barev, ve které se snoubí vlivy okolních zemí, na první pohled (a ochutnání) uchvátí každého návštěvníka Malajsie. Lokální kuchyně zahrnuje hlavně malajskou, čínskou a indickou kuchyni, přičemž každá z nich má svůj osobitý styl, způsob přípravy a používané ingredience. Na výběr je tak nepřeberné množství jídel, na které vám mnohdy stačí jen pár korun.


Zajímavá je i regonální odlišnost malajských jídel. Někde jsou jídla sladší, protože tu do nich přidávají více kokosového mléka a cukru, u států hraničících s Thajskem jsou zase jídla víca pálivá. V Penangu a Melace je gastronomie více ovlivněna kulturou čínskou, indickou a euroasijskou. A pozor! Správný Malajec jí jídlo pouze pravou rukou! Vám samozřejmě postačí vidlička a lžíce.Nejznámější malajská jídla

satay
Satay

Základem malajské kuchyně je rýže (nasi) a nudle (mee) a skoro žádné jídlo se neobejde bez nějaké omáčky, často pořádně pálivé. Dále se hojně používá kokosové mléko, ryby, plody moře, kuřecí nebo hovězí maso, koření, ovoce a hlavně chilli. Velmi oblíbeným jídlem je satay, marinované kuřecí nebo hovězí maso napíchané na špejli a ugrilované na ohni. K němu se přidává sladká, ale pálivá arašídová omáčka. Deset špejlí s masem přijde zhruba na 10 RM, z vlastní zkušenosti doporučuji radši kuřecí než hovězí.


Rendang je hovězí maso s kořením a kokosovým mlékem, často podávané při slavnostních příležitostech.


Nasi lemak je jedno z nejznámějších malajských jídel. Rýže vařená v kokosovém mléce se podává spolu s plátky okurky, sušenými ančovičkami, vařeným vejcem, masem a pálivou omáčkou sambal.


Z polévek jmenujme Tom Yam původem z Thajska, pálivou polévku se zeleninou, citrónovou trávou a plody moře, nebo polévku laksa nakyslé chutí, jejíž hlavními ingrediencemi jsou plody moře, ryby a nudle.


Ayam merah a Ayam kicap jsou jednoduchá jídla z kuřecího masa, zeleniny a tomatové, respektive sojové omáčky.


Ayam panggang je kuře marinované v česneku a limetové šťávě, následně ugrilované a podávané s pálivou omáčkou sambal.


Ikan bakar je dušená ryba s chilli omáčkou a grilovaná na otevřeném ohni.


Char kway teow je hojně rozšířený pokrm s čínskými placatými nudlemi, sojovou omáčkou, zeleninou, klíčky, vejcem a kuřecím masem nebo plody moře.


Otak otak je ryba marinovaná v koření, zabalená do banánových listů a grilovaná na ohni.


stánek s ovocem
Langkawi, stánek s ovocem

Pokud se někdy octnete na Langkawi a máte rádi indickou kuchyni, mohu vřele doporučit restauraci Tomato Nasi Kandar, nacházející se na plážovém bulváru Pantai Cenang. My jsme tu byli celkem třikrát, takže můžu přihodit i pár informací o cenách za zdejší indickomalajskou gastronomii.
Roti canai (0,80 RM za kus) je palačince podobná placka připravená z oleje, mouky, vajec a vody, ačkoli je považována spíše za chleba. K roti canai se obvykle podává i několik omáček, dhal, sambal nebo curry. V nabídce je i několik dalších variant s přidáním nejrůznějších věcí, Roti Pisang (s banánem 1,80 RM), Roti Bawang (s cibulí 1,50 RM), nebo Roti Telur (s vejcem 1,50 RM). Jsou tu i další placky nebo palačinky, třeba jednoduchý Naan (2,50 RM), čapátí pečené z mouky, vody a soli (1,50 RM), jihoindická palačinka z rýžového těsta tosei (základní verze bez příchuti 2 RM) nebo murtabak, palačinka plněná masem (kuřecím/hovězím 4,50 RM nebo skopovým 5 RM). Jako další chod můžete zkusit nepálivé kuře Tika (9 RM), nebo kuře Tandoori, grilované kousky kuřete marinované v jogurtu a koření tandoori masala.Nápoje

Teh tarik je snad nejpopulárnější malajský nápoj, připravený z čaje a sladkého kondenzovaného mléka, několikrát přelévaný tam a zpátky z jedné konvice do druhé. Obdoba nápoje s přidáním ledu je Teh Ais.


Limau ais je osvěžující nápoj z vymačkaných limet, sirupu, vody a ledu. K sehnání je i celá škála čerstvě vymačkaných ovocných šťáv, nebo šťáva z cukrové třtiny.


K nejrozšířenějším pivním značkám na malajském trhu patří Tiger, původně ze Singapuru, dnes se ale vaří i v Malajsii. K dostání je dále Heineken, Carlsberg, Anchor, nebo japonské Asahi.Malajská snídaně

Oblíbenou snídaní místních lidí, která je k mání skoro na každém rohu u pouličních stánků, je roti canai, anebo zjednodušená forma nasi lemak, zabalená do banánového listu nebo jen tak do kousku novin. Z nápojů se k snídani pije teh tarik, o kterém píšu o pár řádek výše. I v hotelech střední a nižší kategorie se snídaně omezuje na smažené nudle, nudlovou polévku, nasi lemak, případně trochu ovoce, s čímž může mít Evropan trochu problém. Napodobeniny uzenin se vyskytují jen sporadicky, o sýrech nemluvě, ty jsou v Malajsii hodně drahé.Kde jíst

Jalan Alor
Jalan Alor

Pouliční jídelny tu najdete skoro na každém rohu. Tzv. hawker centra nebo hawker stánky jsou všeobecně doporučovaná místa, kam je nejlepší vyrazit za malajskou kuchyní. Vyhlášeným jídelním místem v Kuala Lumpuru je ulice Jalan Alor ve čtvrti Bukit Bintang. Ačkoli se tu dá najíst i přes den, pravou atmosférou ulice ožívá až večer. Obě strany ulice lemuje jedna restaurace či stánek vedle druhé, které se po setmění začnou rychle plnit davy turistů i místních lidí. Restaurace nejsou od sebe ničím oddělené, a tak se záplava plastových stolečků před každou z nich slévá v jeden dlouhý pás. Dá se tu ochutnat skoro všechno, od ryb a plodů moře po smažené nudle. Pojízdné stánky nabízí špízy se zeleninou, tofu nebo třeba celými žábami svlečenými z kůže, jinde se porcuje durian, nebo mačká čerstvá ovocná šťáva. Jen alkohol je tu drahý, přeci jen jsme v muslimské zemi, kde je na něj uvaleno vysoké clo.


stánek s jídlem
Je libo zeleninku nebo žabku?

Za malou lahev místního piva zaplatíte kolem 10 RM, velká stojí kolem 18 RM. I v samoobsluze není pivo dvakrát levné, malá plechovka stojí tak od 6 do 8 RM. Něco jiného je to na Langkawi, které je bezcelní zónou, takže je tu všechno o poznání levnější. V obchodě jsme tu narazili na půllitrovou plechovku Heinekena za 2,50 RM.
Každopádně stojí za to vyrazit na večeři právě na Jalan Alor, i když je tohle místo už dost turisticky profláklý, čemuž odpovídají o něco vyšší ceny, než v ostatních městských hawker centrech. Smažené nudle s masem tu stojí 6,50 až 8,50 RM, zatímco v jedné zapadlé jídelně na Penangu jsme za ně zaplatili 4,50 RM. Upřímně ale, není to oboje na naše poměry fantastická cena? Nad takovým rozdílem ani nemá cenu lámat si hlavu. No a s hygienou by neměl být problém. Vícero zdrojů ujišťuje, že se není čeho bát a že je bezpečné se v takovýchto hawker centrech najíst. A faktem je, že jsme za celou dobu neměli v tomto směru jediný problém.


Na západní jídlo ve smyslu stejků a hamburgerů tu také můžete zajít, cenová úroveň je však podobná jako u nás a asi nemá moc smysl chodit v Malajsii na stejky.


Nasi campur je nejen konkrétní jídlo sestávající se z rýže, masa a zeleniny, ale také označení pouliční samoobslužné jídelny, kde se dá dobře a levně najíst hlavně v době oběda. Výhoda spočívá v tom, že všechna jídla (lauk) jsou zde vystavena formou bufetu pěkně jedno vedle druhého, takže ani nemusíte znát jejich jména a můžete vybírat podle toho, na co máte chuť. A mnohdy je na výběr doslova z desítek připravených jídel. Platí se až po jídle podle množství a druhů, které jste spořádali.


Najíst se dá i v jídelních koutcích, které jsou součástí velkých nákupních center. Seženete tu i místní malajská jídla, ale popravdě řečeno, nás konkrétně návštěva food courtu nijak zvlášť neoslovila.

Přečtěte si také DENÍK Z MALAJSIE