...personal travel web

Mellieha, Mellieha Bay
Comino, Blue lagoon
Sliema, Valletta
Mosta, Mdina, Rabat, Buskett
Blue Grotto, Hagar Qim, Mnajdra
Ostrov Gozo


Malta, info o zemiMalta, cestopis, část I.

Díky příletu v pozdních nočních hodinách jsme si na první dojmy z Malty museli počkat až do dalšího dne. Na první pohled je zřejmé, že definitivně odzvonilo pověstným stařičkým maltským busům, které nahradily nové moderní zelené vozy společnosti Arriva, čímž teda ministát přichází o jeden ze svých nejznámějších symbolů. Ale nevadí, pořád toho zbývá ještě dost. Žluté starce tak už lze spatřit akorát tak na pohlednicích nebo ve zmenšené podobě na poličkách krámků se suvenýry.


Další věcí je maltština. Bizarní jazyk vychází z arabštiny, ale z poslechu lze vypozorovat i vliv italštiny, angličtiny a dost možná ještě dalších jazyků. I když Malťané píší latinkou, slova obsahují pro mě dosud neznámá písmena jako třeba přeškrtlé "h". Naštěstí tu ale všichni mluví výborně anglicky, takže na komunikační bariéru se nenarazí, což činí cestování po zemi pohodovým.


Ani víc jak stopadesátiletá přítomnost Britů se tu nezapře. Maltské zákony vychází z britských právních předpisů, stejně tak byl inspirován třeba školský systém. Na ulici lze narazit na červené telefonní budky, poštovní schránky a postarší auta anglických značek. No a jezdí se tu samozřejmě vlevo.Mellieha, Mellieha Bay

Jinak Malta jako ostrov měří na délku kolem 27 km, v nejširším místě asi 13 km a žije zde 368 000 lidí. Hustota obyvatelstva je tedy celkem slušných 1306 lidí na km2, čímž se Malta dostává na sedmou světovou příčku.


Naše ubytování se nachází v zálivu Mellieha Bay na severozápadě Malty. Místní písečná pláž patří k největším v zemi a má krásně pozvolný přístup (voda po kolena a břeh v nedohlednu). Ona Malta není zrovna plážový ráj vzhledem k tomu, že většinu jejího pobřeží tvoří skaliska a mnohde i dosti vysoké útesy. Prostě tu pláže nejsou tak rozlehlé, jako v jiných středomořských zemích a těch pár pěkných pláží musí tudíž během hlavní sezony asi pěkně praskat ve švech. Koncem října je to tu ale už v pohodě. Touhle dobou má voda stále ještě snesitelných 23 - 24°C.


městečko Mellieha
Mellieha.

Mellieha je prvním městem na Maltě, na které narazíte přijíždíte-li směrem od Goza. Baráky jsou rozeseté po kopcích tyčících se nad zálivem, stejně jako dominanta města, Kostel Panny Marie Vítězné. Ze zálivu sem jede snad každý autobus od Cirkewwy, ale dalo by se i pěšky, sic je to pořádná procházka serpentinami do celkem pořádného kopce. Hlavní silnici protínající město lemují obchody, restaurace a hotely a je dost úzká (ostatně jako spousta dalších maltských ulic), takže se tu neustále řeší souboje míjejících se aut a busů.


Od kostela je krásný rozhled po okolí a v dálce lze pozorovat i Comino s Gozem. Fresku Panny Marie na stěně uvnitř kostela prý podle legendy namaloval apoštol Sv.Lukáš, který ztroskotal společně se Sv.Pavlem nedaleko odtud. Vědecké studie ale prokázaly, že je freska přeci jen trochu novějšího data.


kostel Panny Marie Vítězné, Mellieha
Kostel Panny Marie Vítězné, Mellieha.

V centru se dají navštívit i protiletecké kryty, které tu vyhloubili obyvatelé města na ochranu před německými bombovými útoky. Během Druhé světové války totiž Němčouři sesypali na Maltu pěknejch pár tun bomb a Malťané si v tomhle období vytrpěli své. Po válce byl proto celý maltský národ vyznamenán Jiřího křížem za statečnost, jehož replika je k vidění ve vallettském Muzeu války. Další legenda se váže k Jeskyni Sv.Marie, která se nachází ve skále pod příjezdovou silnicí. Schody vás zavedou do jeskyně s oltářem, jemuž vévodí soška Panny Marie. Lidé věří, že voda protékající jeskyní má zázračnou moc uzdravovat nemocné děti, o čemž svědčí prosebné dopisy rodičů o uzdravení jejich potomků a dětské oblečení pověšené na stěně naproti oltáři.Comino, Blue lagoon

Comino (Kemmuna) je třetím největším ostrovem země, vklíněným mezi Maltu a Gozo. Počet obyvatel kolísá v závislosti na sezóně, ale i během maltské "peak season" nepřekračuje desítku. Ono taky není na téhle nehostinné pusté skále kromě dvou hotelů zhola nic, a tak se o jediný šrumec na ostrově stará početná horda turistů, kteří sem přijeli za koupáním v Modré laguně.


Dneska má být podle předpovědi ještě slunečno, a tak výlet na Comino přijde celkem vhod. Dá se sem dostat lodí z Cirkewwy i gozského Mgarru, organizované výlety pořádají i cestovní agentury v Mellieze, Golden Bay, Sliemě, Bugibbě a dalších městech. Tak jsme si i my koupili výlet lodí kolem poloostrova Marfa, severního pobřeží Comina a tříhodinovou koupačkou v bájné laguně.


Blue lagoon, Comino
Blue lagoon pod nájezdem turistů, Comino.

Ze zálivu Mellieha se vyráží v jedenáct hodin. Lahodné proudění čerstvého mořského vánku čeří v pravidelných intervalech italský prase s doutníkem, který se usadilo na přídi plavidla a otravuje vzduch všem lidem sedících v zadní části. Pobřeží severozápadního cípu Malty i Comina je tvořeno soustavou skalisek, útesů a vysokých vápencových stěn, ve kterých mořská voda vyhloubila nepočítaně jeskyní, tunelů a různých prohlubní. U nejzajímavějších z nich se koná malá zastávka na focení a detailnější prohlídku, takže se zvěčňují místa jako Smuggler's cave, Crystal lagoon cliffs a podobně. Nakonec konečně vplouváme do Modré laguny, což je jedna z top příodních atrakcí celé Malty a hlavní tahák všech maltských cestovek.


Modrá laguna, Comino
Blue lagoon podruhé, tentokrát již trochu odlehlejší a tudíž méně zalidněná část.

Modrá laguna je opravdu pěkný kousek nádherně tyrkysové a průzračné vody a dnem s bílým pískem, chráněným z jedné strany pobřežím Comina a z druhé maličkým Cominottem (maltsky Kemmunett) a párem dalších miniostrůvků. Ideální představa o klidné zátoce karibského typu dostane ovšem povážlivé trhliny ihned po vplutí do nitra laguny. Na prostorem limitovaném pobřeží se už tísní davy turistů, jejichž počet roste s další a další výletní lodí, které do zátoky dorazí s novou várkou lidí. Kdo neurve místo na vybetonovaném plácku kolem vody, snaží se obsadit některý z už méně pohodlných útesů a šplhá proto do méně zalidněných výšin. Kráse nepřidají ani stánky s občerstvením a už vůbec ne podnikavci provozující vodní sporty.


Jdu se trochu cournout po okolí, ale krajina Comina je dost fádní a kromě záchodů nenarazím na nic, co by za něco stálo, tak se radši vracím zpět.


<-- ZPĚT| DÁLE -->