...personal travel web

Mellieha, Mellieha Bay
Comino, Blue lagoon
Sliema, Valletta
Mosta, Mdina, Rabat, Buskett
Blue Grotto, Hagar Qim, Mnajdra
Ostrov Gozo


Malta, info o zemiMalta, cestopis, část II.

Sliema, Valletta

Podél severního pobřeží se vydáváme směrem na Vallettu, přibližně v půlce cesty ještě děláme malou zastávku v parku Mediterraneo, který spolu se sousedícím vodním parkem tvoří vlajkovou loď maltské dětské zábavy. Na zastávce před parkem pak trávíme čas čekáním na bus do Valletty. Podle jízdního řádu už měly jet dva, ale nějak hoši nedorazily. O vzrušení se ale postaral fešák na motorce, který to položil přímo před naší zastávkou, takže jsme měli možnost přesvědčit se o dojezdových časech maltského záchranného sboru. No nic moc. Po deseti minutách nikde nikdo. Mezitím dorazil náš bus, zatímco se nešťastník stále válel bez kvalifikované pomoci uprostřed hloučku čumilů.


hlavní město Valletta
Valletta, focená ze sliemského nábřeží.

Autobus pomalu vjíždí do aglomerace měst Paceville , St.Julian's a Sliema, slitých v jeden celek. Autobus staví na každém kroku a navíc musí obkroužit záliv za zálivem, které se tu zakusují do pevniny, takže úsek dlouhý pár kilometrů trvá desítky minut. Konečně jsme stanuli na hlavním autobusovém nádraží před vallettskou městskou branou. Z tohoto náměstí vyráží autobusy do všech koutů ostrova. Středobodem kulatého náměstí je fontána Tritonů, toho času ukrytá za zelenou hradbou početné flotily autobusů.


Valletta je jedním z nejmenších hlavních měst Evropy, vměstnaná do severní části úzkého poloostrova Sceberras. Díky své velikosti se dá v pohodě projít během pár hodin (s prohlídkou interiérů nejznámějších budov samozřejmě o chlup déle). Ač nevelká rozlohou, kulturním bohatstvím si ale v ničem nezadá s daleko většími evropskými metropolemi. Valletta neměří na délku ani kilometr a na šířku kolem 600 metrů, přesto sem stavitelé vmáčkli přes 25 kostelů (na celé Maltě jich najdete kolem 350). Není proto divu, že Valletta figuruje na seznamu UNESCA. Město založil roku 1566 velmistr řádu johanitů Jean Parisot de la Valette, původně jako opevněné sídlo před tureckými dobyvačnými nájezdy.


katedrála Sv.Jana ve Vallettě
Katedrála Sv.Jana, Valletta.

Střed města protíná Republic street, která se táhne od City gate až k pevnosti St.Elmo. Najdete tu spoustu krámků, restaurací, ale i dost z porce historických budov a pamětihodností i výhledy do malebných úzkých postranních uliček. Jednou z nejpůsobivějších je Katedrála Sv.Jana, dokončená roku 1578. Ačkoli zvenčí nebudí zrovna pocit okázalosti, vnitřní bohatá výzdoba je už o ničem jiném. Z hlavní katedrální lodi vybíhají další boční lodě, některé z nich s kaplemi zasvěcenými jednotlivým národům tvořících řád Sv.Jana. Kromě toho jsou v katedrále pochováni i maltští velmistři, stojící v čele rytířského řádu. Kolem budovy Maltské národní knihovny dojdeme až na poměrně rozlehlé náměstí St.George's square, kde se nachází jedna z prvních vallettských budov, Velmistrův palác. Za dávných dob byl sídlem maltských velmistrů, dnes tu sídlí parlament a má tu rezidenci prezident Malty.


Velmistrův palác
Stráž před jedním z vchodů do Velmistrova paláce.

Pak se ulice láme a klesá směrem k pevnosti St.Elmo, opevněné výspě na samém konci Valletty, za jejímiž zdmi lze navštívit Národní muzeum války s mnoha exponáty z dob druhé světové války (jinak Národní archeologické muzeum se zase nachází na začátku Republic street, když jsme u těch muzeí). No Valletta je skutečně nádherný město, který určitě stojí za návštěvu. Kolem Karmelitánského kostela, jehož kupole dominuje panoramatu města, se dostáváme k nábřeží, odkud vyplouvají trajekty přes záliv do Sliemy.


Desetiminutový přejezd lodí (1,5 eura) ušetří cenné minuty a alespoň částečně zkrátí trmácení busem do Melliehy. Ze sliemského nábřeží je nejhezčí pohled na Vallettu, obzvláště po setmění, kdy jsou budovy a kostely krásně nasvíceny. Za špičkou poloostrova, kde teď postavili velký obchoďák The Tigne Point, už je to tak na večerní procházku podél pobřeží, nebo si někam dřepnout na pivko.


<-- ZPĚT| DÁLE -->