...personal travel web

Mellieha, Mellieha Bay
Comino, Blue lagoon
Sliema, Valletta
Mosta, Mdina, Rabat, Buskett
Blue Grotto, Hagar Qim, Mnajdra
Ostrov Gozo


Malta, info o zemiMalta, cestopis, část IV.

S plány na dnešní den pořádně zacvičila naše nejmladší dcera Lucka, která má už od středy horečku a stěžuje si na bolest v uchu. Dnešek dospěl do stádia, kdy už nemá cenu trápit jí ani sebe a je na čase vyzkoušet kvalitu maltského zdravotnictví, což sice zrovna nesplňuje představy o ideálním dovolenkovém dni, ale na druhou stranu je to dobrá zkušenost a příležitost k osvěžení anglických lekcí o zdravotnictví.


Na Maltě to mají celkem dobře vymyšlené. Ordinace doktorů jsou součástí skoro každé lékárny a tu zase najdete snad v každém městě. Navíc se lehce pozná podle zeleného neonového kříže, takže s hledáním vesměs nejsou potíže. Do jedné takové nás tedy poslala slečna z recepce, kde jsme evidentně nebyli první turisté s podobnými problémy. Holt tohle k cestování taky patří. Lékárny mají otevřeno od pondělí do pátku s obvyklou přestávkou od jedné hodiny po poledni tak do čtyř. O víkendu je pak zavřeno nebo s provozem omezeným na pár hodin, takže je v neodkladných případech nutné vyhledat pohotovost.


Zbytek dne se proválel u vody a zítra se už bohužel jede domů. Budu si muset ráno přivstat, aby se stihlo alespoň něco z Goza, které si nemůžu nechat ujít.


Ostrov Gozo

Tak jak jsem již včera předestřel, z původně plánované celodenní návštěvy Goza sešlo kvůli nečekaným zdravotním problémům. Na poslední chvíli jsem se ale rohodl přeci jen vyrazit, i když se musí hodně slevit z toho, co vidět, páč se v podvečer už letí dom. Ráno skáču do auta a uháním směr Cirkewwa. Trajekt má touhle dobou už vyplouvat, ale naštěstí se ještě chvíli čeká, než do lodi najedou všechna auta. Konečně se vyplouvá na zhruba 25 minutovou plavbu mezi Cirkewwou a Mgarrem na Gozu.


Gozo (maltsky Ghawdex) je druhým největším maltským ostrovem, na kterém žije přibližně 30 tisíc obyvatel, takže tu není tak přelidněno a nenarazí se na tolik prorostlou městskou zástavbu jak na Maltě. Krajina je také více zelenější a kopcovitá s malebnými údolími.


V Mgarru všechny vítá pohled na impozantní kostel Panny Marie Lourdské, stojící na kopci nad přístavem a na hradby pevnosti Chambray. V přístavu si musím vzít taxi, protože busem bych rychlokurz Goza neměl šanci stihnout. Před doky naštěstí není o vůz taxislužby nouze, tak si vybírám sympatickýho dědulu, abych mu nastínil svůj gozský plán. Dohodli jsme se na 30 eurech za cestu na druhý konec ostrova do Dwejry s několika zastávkami na prohlídku a focení v Xewkiji, Victorii a u baziliky Ta'Pinu.


Ono to takhle vypadá celkem našláple, ale Gozo je malinké, měří na délku pouze kolem 10 kilometrů. Za pár minutek jsme v Xewkiji u kostela a to jsme nijak nespěchali. Kostel Sv.Jana Křtitele v Xewkiji patří k dalším stavbám svého druhu s rozměrnou kupolí a ambicemi trhat rekordy v rozměrnosti. Ta v Xewkije má na výšku úctyhodných 75 m a řadí se tak k největším rotundám vůbec. Byla postavena kolem staršího a menšího kostela, což se zdá být na Maltě poměrně běžným stavebním postupem.


kostel Sv.Jana Křtitele v Xewkiji
Kostel Sv.Jana Křtitele v Xewkiji.

Xewkija těsně přiléhá k hlavnímu městu Goza, Victorii. Ve Victorii (též Rabatu) panuje daleko uvolněnější atmosféra a není tu takový blázinec, jako v některých městech na Maltě. Už z dálky se dá pozorovat dominanta města v podobě starověké citadely, založené Římany a posléze upravené Araby. To už jsme ale na cestě po západní části Goza. Děd je docela v pohodě, tak kecáme o všem možném, třeba o fotbale (no hoši z maltskýho nároďáku mu asi moc radosti neudělají) a sám od sebe mi ke všemu, co vidíme a navštěvujeme, i něco poví. Taky nakousnul ožehavé téma přistěhovalců, které začíná být docela vážným problémem nejen na Maltě. Situace se ještě zhoršila po vstupu Malty do EU, takže ze severu Afriky sem proudí stále více imigrantů, pro které je Malta první na ráně, nebo sem jejich plavidla zbloudí při snaze o dosažení italských břehů.


No kostelů je na Maltě požehnaně. Bazilika Ta'Pinu je dalším k nich a patří i k nejkrásnějším, posazená do krásné krajiny. Řadí se k národním svatyním a významným poutním místům Malty. Papež Pius XI jí přidělil statut baziliky v roce 1932.


bazilika Ta'Pinu
Bazilika Ta'Pinu.

Konečně jsme stanuli na západním konci Goza v místech zvané Dwejra. Pobřeží je tu zatím nedotčené hotelovou výstavbou, což je sympatické. Od děduly jsem dostal podrobný výklad o všem, co se tu nachází a taky dost času na to, abych si to tu prošmejdil. Při pobřeží leží maličký ostrůvek Fungus rock, jediné místo mimo Afriku, kde kdysi rostl vzácný druh rostliny s léčivými účinky. Johanité proto ostrov střežili jako oko v hlavě, pro sichr byla nedaleko ještě postavena strážní věž. Hlavní přírodní atrakcí je tu ale Azure window neboli Azurové okno, což je ohromná přírodní archa klenoucí se nad mořskou hladinou. Několikrát se objevila i ve filmu, třeba v posledních minutách Souboje titánů z roku 1981. Tehdy na ní ještě křepčily davy lidí, dnes je ale na archu vstup z pochopitelných důvodů zakázán. Působení přírodních vlivů se holt nedá zastavit a dřív nebo později skončí kamenná klenba na dně moře. Kousek odsud je Inland Sea (Vnitrozemské moře), jak místní nazývají lagunu se slanou vodou obklopenou skalním masívem a zásobenou mořskou vodou proudící sem tunelem ve skále. Škoda že břeh przní příšerné betonové buňky.


Azure window, Dwejra
Azure Window, Dwejra.

No a to je top toho, co stihnu na Gozu a vlastně celé Maltě vidět. Ještě by určitě stála za to návštěva marsalfornského údolí, nejkrásnější gozské pláže v Ramla Bay a nedaleké jeskyně, kde podle legendy držela Odyssea po sedm let nymfa Kalypso a hlavně největšího a nejstaršího megalitického chrámu Malty v Ggantiji.


I na Maltě zůstala spousta restů. Přístav a rybářské městečko s rybími trhy a typickými maltskými barevnými loďkami Marsaxlokk, historická opevněná tři města Cospicua, Senglea a Vittoriosa hledící vstříc Vallettě z poloostrůvků na opačné straně zálivu Grand Harbour a hlavně Hypogeum, prehistorické podzemní pohřebiště o několika podlažích, propojené chodbami a komnatami. Původně neomezený počet turistů vpuštěných do Hypogea se ovšem neblaze podepsal na jeho zhoršujícím se stavu, takže dneska se sem pouští omezené množství návštěvníků. Z tohoto důvodu je nutné si s dostatečným předstihem udělat rezervaci na stránkách Heritage Malta. V říjnu byly vstupenky vyprodány na 14 a 21 dnů dopředu.


<-- ZPĚT| DÁLE -->