...personal travel web

vlajka MaltyZákladní informace

Poloha : Jižní Evropa
Rozloha : 316 km2.
Počet obyvatel : 452.500
Úřední řeč : Maltština, angličtina
Měna : V roce 2008 nahradilo maltskou liru euro, 1 euro = 100 centů
Státní zřízení : Republika
Náboženství : Údajně až 98 % obyvatel je římskokatolického vyznání
Hlavní město : Valletta
Telefonní předvolba : +356
Elektřina :230V/50Hz, zásuvky jsou britského typu
Čas : Celoročně shodný s ČR
—>  FOTOGALERIE
—>  CESTOPIS Z MALTYZastupitelské úřady

Honorární konzulát ČR na Maltě
Pjazza Celsi 2, NXR 03 Naxxar
tel: +356 21 413893
fax: +356 21 414120
email: consulate@czech-malta.com, naxxar@honorary.mzv.cz
web: www.czech-malta.com


Malta spadá pod diplomatickou působnost Velvyslanectví ČR v Itálii


Velvyslanectví ČR v Itálii
Via dei Gracchi 322, 00192 Roma
tel: +39 06 360 95 71-3
fax: +39 06 324 44 66
email: rome@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/rome


Konzulát Maltské republiky v ČR
Spálená 51, Praha 1
tel: 224 815 372, 224 815 377
fax: 224 815 379
email: info@malta-info.cz
web: www.malta-info.cz

Zobrazit místo Malta na větší mapěOdkazy Malta

www.new.visitmalta.com - ofic. turistické stránky.
www.gov.mt - stránky vlády.
www.maltacustoms.gov.mt - stránky celního úřadu.
www.nso.gov.mt - národní statistický úřad.
www.timesofmalta.com - internetový deník.
www.independent.com.mt - internetový deník.
www.maltamediaonline.comMalta, informace o zemi

Historie | Geografie | Vízum | Očkování | Jak jet | Počasí | Svátky | Bezpečnost a doporučení | Doprava | Jídlo | Malta pro dětiHistorie

Jen málo která země se může pochlubit tak bohatou historií, jako Malta. Neolitické kamenné chrámy rozeseté po celém souostroví jsou důkazem přítomnosti dávných civilizací, které ostrovy obývaly již před více než 5500 lety, tedy v době, kdy ještě nestála ani Cheopsova pyramida.


Malta stála odjakživa na křižovatce námořních cest mezi Afrikou a Evropou, takže se tu po staletí střídala jedna civilizace a kultura za druhou. Kolem roku 750 př.nl. osídlili Maltu Féničané, posléze Kartaginci, kteří nakonec ztratili svůj vliv během punských válek s Římany.


Římané zahrnuli Maltu do svého impéria kolem roku 218 př.n.l. Během římského osídlení se šíří křesťanství a na Maltě vyrůstají okázalé domy, lázně a chrámy. V roce 60 n.l. ztroskotá při pobřeží Malty Sv. Pavel, pozdější patron země.


Koncem 4. století se Malta stává na dalších téměř 400 let součástí Byzantské říše.


870 n.l. přicházejí Arabové, vystřídáni v roce 1090 Normany, kteří sem přišli ze Sicílie. Malta se dostává do rukou početné řádky rodů evropské šlechty, až se stává součástí Španělského království. Císař Karel V pak přisuzuje Maltu Rytířům řádu Sv. Jana.


Díky Johanitům získává Malta svůj proslulý symbol osmicípého kříže. Během éry jejich působení na Maltě dochází k intenzivní fortifikaci měst.


Krátké období francouzské nadvlády pod vedením Napoleona ukončil příchod Britských vojsk v roce 1800, kteří přispěchali na pomoc maltskému národu a nakonec zůstali přes jeden a půl století.


Sílící poválečné hnutí po národním sebeurčení vyústilo ve vyhlášení nezávislosti na Británii (21.9.1964), britské vojenské síly ale zůstaly v zemi až do roku 1979.


V roce 1974 se Malta stává republikou, v roce 2004 se společně s ČR stává členem Evropské unie a v roce 2008 členem Eurozóny.Geografie

Maltská republika je ostrovní zemí ležící uprostřed Středozemního moře, přibližně 90 km jižně od Sicílie, 330 km severně od Libye a 300 km východně od Tuniska. Největšími ostrovy jsou Malta, Gozo a Comino, ostatní maličké ostrovy Cominotto, Filfla a Ostrov Sv.Pavla jsou neobydlené. Nejvyšší horou je Ta'Dmejrek (253 m) nacházející se při jižním pobřeží Malty.Vízum

Malta je součástí Evropské unie a Schengenského prostoru, k návštěvě tudíž stačí platný cestovní pas, popř. občanský průkaz.Očkování

Žádné speciální očkování není potřeba.Jak jet

Národním leteckým dopravcem Malty je Air Malta, provozující přímou linku (od dubna do října) mezi Prahou a mezinárodním letištěm Luqa. Air Malta mají codeshare s ČSA, takže se dají letenky na Maltu pořídit i přes českého dopravce. Let z Prahy na Maltu trvá asi 2 hodiny a 10 minut. Doporučuji si cenu letenky zjistit u české pobočky Air Malta (tel. 224 815 378), kde můžou nabídnout nižší cenu než při rezervaci přes internetové stránky.
Air Malta létají i do dalších evropských měst, např. Amsterdamu, Catanie, Dusseldorfu, Frankfurtu, Hamburgu, Mnichova, Londýna, Zurichu, Paříže, Říma a dalších.


Mezi další (celoroční) použitelné letecké společnosti létající na Maltu patří:

Alitalia z Říma.
Lufthansa z Mnichova, Frankfurtu.
Easy jet z Belfastu, Liverpoolu, Gatwicku, Manchesteru, Milána, Říma, Newcastlu.
Ryanair mmj. z Krakowa, Wroclawi, Londýna, Leedsu, Bristolu, Turína, Pisy a dalších.
Brussels Airlines z Bruselu.
Emirates (s mezipřistáním na Kypru)


Dobrodružnější variantou cesty je přejezd autem až na Sicílii, odkud se lze na Maltu přepravit trajektem. Trajekt provozuje společnost Virtu Ferries.Počasí

V letních měsících sice téměř neprší, zato mohou panovat velká horka. Z hlediska cestování se zdají být nejvhodnější měsíce květen, červen a září, říjen, kdy už nejsou taková vedra a srážky ještě nedosahují ročních maxim. Moře je teplejší v podzimním období. Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec, leden a únor. Nejdeštivějšími měsíci jsou listopad a prosinec.


Informace o počasí na Maltě na www.maltaweather.com.MěsícLÚBDKČ ČSZŘLP
Nejvyšší průměrná denní tep.(°C)16.11617.82024.228.5 31.531.828.425.22117.5
Průměrná teplota moře (°C)15.414.91515.917.521.1 24.125.825.223.220.617.4
Prům. měsíční mn.srážek (mm)9463372695 066777108107


Zdroj: www.maltaweather.comSvátky

Nový Rok : 1. leden
Ztroskotání Sv.Pavla : 10. únor
Svátek Sv.Josefa : 19. březen
Velký pátek : březen/duben
Den svobody : 31. březen
Svátek práce : 1. květen
Den povstání za nezávislost v roce 1919 (Sette Giugno) : 7. červen
L-Imnarja, svátek Sv.Petra a Pavla : 29. červen
Nanebevzetí Panny Marie : 15. srpen
Den vítězství : 8. září
Den nezávislosti : 21. září
Svátek Neposkvrněného početí : 8. prosinec
Den republiky : 13. prosinec
Vánoce : 25. prosinec


Bezpečnost a doporučení turistům

Malta je považována za relativně bezpečnou zemi, přesto se vyplatí dodržovat základní bezpečnostní pravidla: hlídat své osobní věci v přelidněných ulicích nebo v autobusech, nenechávat cennosti bez dozoru na plážích nebo zaparkovaném autě.Doprava

Autobusem

Malta i Gozo mají dobré autobusové pokrytí a není problém se busem dostat prakticky kamkoliv. Na Maltě je někdy je ovšem nutné cestovat přes hlavní autobusové nádraží ve Vallettě, protože jiné přímé spojení neexistuje. Spojení zajišťuje společnost Arriva (www.arriva.com.mt), na jejíchž stránkách je ke stažení mapa linek a spousta dalších informací pro turisty. Jízdné se platí u řidiče (celodenní jízdenka stojí 2,60 euro). Pro jistotu na autobus mávněte, protože se stává, že projede kolem bez zastavení. Ze stejného důvodu je lepší zmáčknout tlačítko zastavení před zastávkou, kde plánujete vystoupit.


Autem

Auto z půjčovny se vyplatí zejména v momentě, kdy nemáte dostatek času na návštěvu všech zajímavostí a nemůžete tudíž zabíjet čas čekáním na autobusových zastávkách. Na Maltě se jezdí vlevo a je třeba počítat s tím, že vedlejší silnice jsou často v hrozivém stavu a navíc dost úzké (zejména ve městech). Rovněž dopravní značení mimo hlavní tahy není zrovna na nejlepší úrovni. Cena za litr benzínu se pohybuje kolem 1,50 euro.


Lodí

Trajektovou dopravu mezi Maltou a Gozem zajišťuje společnost Gozo Channel Line, jejíž lodě pendlují mezi maltskou Cirkewwou a Mgarrem na Gozu. Lodě vyplouvají mezi 6 a 20 hodinou každých 45 až 60 minut, pak se interval odjezdů prodlužuje. Cesta trvá asi 25 minut. Lístek pro dospělého pasažéra vyjde na 4,65 euro a je platný i pro zpáteční cestu. Ostatní tarify a jízdní řád jsou k nalezení na stránkách společnosti. Z Cirkewwy vyplouvají i lodě na Comino.Jídlo

Ovlivněna mnoha národy, které se tu po léta střídaly, nese maltská kuchyně prvky středomořské kuchyně (olivy, zelenina, ryby, plody moře).Mezi nejznámější maltská jídla patří:Aljotta - rybí polévka.
Bragioli - dušené hovězí s olivami.
Fenek - dušený králík.
Kapunata - zeleninová směs.
Bigilla - kaše z fazolí ochucená česnekem.
Figolli - tradiční Velikonoční pečivo s mandlemi.
Pastizzi - taštička z listového těsta plněná ricottou, pastou z hrášku apod., k dostání v pouličních krámcích za přibližně 0,30 euro.
Hobz biz zejt - chléb máčený v olivovém oleji, plněný rajčaty, cibulí, tuňákem a česnekem.
Qubbajt - mandlový nugát.Malta pro děti

Mediterraneo Park - www.mediterraneopark.com
Vodní park Splash and fun - www.splashandfun.com.mt
Ptačí park - www.birdparkmalta.com
Playmobil zábavní park - www.playmobilmalta.com/funpark/
Zvířecí park - http://www.inspire.org.mt/lws-animal-park
Vesnice Pepka námořníka - http://www.popeyemalta.com


Přečtěte si také CESTOPIS Z MALTY