...personal travel web

Den 1-3 Auckland
Den 4   Rotorua
Den 5   NP Tongariro
Den 6   Otorohanga, Bay of Islands
Den 7   Bay of Islands
Den 8   Přílet na Fidži
Den 9   Bounty Island
Den 10  Malolo Island
Den 11  Viti Levu, Nananu-i-Ra
Den 12  Nadi, Natadola Beach
Den 13  Přelet na Samou
Den 14  Samoa, ostrov Upolu
Den 15  Apia a jižní pláže
Den 16  Ostrov Savai'i
Den 17  Návrat


Samoa, info o zemi
Fiji, info o zemi

N.Zéland,Fidži,Samoa, deník, část IV.

Den 8 - 26.4. - Přelet ze Zélandu na Fidži -

Mezinárodní letiště Nadi, Fidži. Po zélandském vzoru také tady vyžadují vyplněný formulář, jehož součástí jsou otázky týkající se biohazardu (potencionálního rizika zavlečení rostlinných nebo živočišných škůdců). Zatímco na Zélandu se dají podobné obavy ještě pochopit, tady to ovšem působí poněkud komicky. Podle předpokladu se žádná kontrola u nikoho nekoná a fešáka obsluhujícího rentgen dokonce podezříváme, že hnípe, předstírajíc pracovní nasazení.


V hale si měníme peníze a půjčujeme auto. Díky Kalenďákovým nasbíraným bodům v řetězci hotelů Radisson si teď můžeme vybrat věrnostní prémii v podobě pokoje zdarma na celou dobu našeho pobytu. Hotel Radisson se nachází na ostrově Denarau, odděleném od hlavního ostrova Viti Levu jen úzkým pruhem vody. Most odděluje dva úplně rozdílné světy. Zatímco za námi zůstává prach a špína předměstí Nadi, umocněná nedávnými povodněmi, my teď naopak vjíždíme do světa krátce střižených trávníků, golfových hřišť a hotelových resortů těch nejprestižnějších světových řetězců. Vjezd na ostrov Denarau je ještě řádně střežen ochrankou, aby sem nevkročila nějaká nepovolaná noha z řad prostých Fidžijců a nenarušila tak náhodou pohodový chod dovolené té bohatší části lidstva. V přístavu Denarau se pak koncentrují agentury nabízející přehršel výletů, předražené restaurace nebo krámky se suvenýry.


Den 9 - 27.4. - Ostrovy Mamanuca, Bounty island -

Mamanuky, ostrov Bounty
Mamanuky, ostrov Bounty.

Ráno se vydáváme do Port Denarau, kde sídlí hned několik společností nabízejících lodní dopravu a výlety k řetězcům ostrovů Mamanuk a Yasaw. Desítky ostrovů se táhnou širým oceánem na sever od hlavního ostrova Viti Levu. Některé jsou rozlohou větší, jiné byste přešli pěšky za pár minut. Pár ostrůvků je plochá písečná placka, v dáli se ale dají pozorovat ostrovy s pěkně vysokými kopci. Na některých se postavili hotelové resorty pro pár turistů, jiné ostrůvky zůstávají neobydlené. V hale před přepážkou cestovních agentur se mísí lidé směřující na některý z ostrovních resortů s jednodenními návštěvníky listujícími v prospektech, na které pláži bude nejlepší vyvalit si šunky. My jsme si pro začátek vybrali ostrov Bounty (nebo také Kadavu), jeden z ostrůvků ležících v místech, kde řetěz Mamanuk teprve začíná.


Na idylický ostrůvek se z Denarau dostanete asi po 30 minutách plavby. Na nádherném kousku země obehnaném písečnými plážemi a křišťálově čistou vodou nás vítá asi stopadesáti kilový kolos, honosící se přízviskem Big Mama. Velká medvědice na úvod zapěje něco z fidžijských písní, aby vzápětí všechny seznámila s ostrovem a s nějakými organizačními záležitostmi kolem oběda a tak. Kolem restaurace a bazénu se povaluje hrstka ubytovaných turistů, k dispozici je i něco z vodních sportů, kajaky a podobné věci, aby tu rekreanti náhodou nezešíleli nudou. Ternem je ale šnorchlování a potápění. Vody kolem ostrovů jsou vyhlášeny mořskou rezervací s korálovými útesy a pestrým podvodním životem. Na ostrově dokonce ve správném období kladou vejce mořské želvy.


Několik hodin strávených na Bounty bylo fajn, v pohodě a bez stresu, tak jak tomu má na podobných místech být. Po šnorchlování kolem korálů a válečce na pláži proložené krátkou návštěvou nitra ostrova s tropickým rostlinstvem, jsme sice vyrazili zpět do Port Denarau, ale už teď přemýšlíme o zítřejším výletu na některý z dalších ostrovů.


Den 10 - 28.4. - Ostrovy Mamanuca, Malolo island -

ostrov Mana, Fidži
Mamanuky, ostrov Mana.

Opojeni krásou ostrovů Mamanuk vyrážíme hned ráno zpět do přístavu. U společnosti South Sea cruises, která se zdá být jednou z nejzkušenějších, kupujeme celodenní výlet katamaránem s pobytem na ostrově Malolo. Ještě jsme si za pár šušňů připlatili za místa v klimatizované kajutě s občerstvením, což se později ukázalo jako dobrá volba. Plavba probíhala ve znamení přátelského rozhovoru s posádkou lodi, konzumace plechovek piva značky Fiji bitter a Vono a požírání pytlíků s brambůrkama. Smažákova identita byla jednou z průvodkyň dokonce zaměněna s osobou amerického herce Davida Carusa, což by snad nebylo možné ani kdyby si na palici narazil zrzavou paruku. Ještě než začal rozdávat podpisy, uvedli jsme věc na správnou míru, jako že to fakt není on, že je podobný akorát tak českému herci Jirkovi Štěpničkovi, co hrál v osmdesátkách Klému. Jenomže toho zase pochopitelně neznali oni.

ostrov Mana
Uvítací výbor, ostrov Mana.

Trasa vede naštěstí kolem spousty jiných ostrovů, takže si můžeme z paluby každý z nich pěkně prohlédnout a vyfotit pokaždé, když u nich loď zastaví, aby vyplivla pár návštěvníků s kufry, kteří si tu zaplatili pobyt. Mysleli jsme, že ubytování na ostrovech bude asi hodně drahé, ale přakvapilo nás, že je tu spousta možností vhodných i pro baťůžkáře. A tak míjíme ostrovy South Sea, včerejší Bounty, Beachcomber nebo Mana. Ostrov Malolo, náš dnešní cíl, je největším ostrovem skupiny Mamanuca. V jeho těsném sousedství leží ostrůvek Castaway island s resortem, ale pozor, aby nedošlo k mýlce. Pokud hledáte ostrov Castaway, kde se natáčel film Trosečník s Tomem Hanksem, ten leží o něco dál severozápadním směrem a jmenuje se Monuriki.


Malolo je další perlou z řetězu Mamanuk. Navíc má výhodu, že se tu dá podniknout kraťoučký trek na kopec tyčící se nad ostrovem (Uluisolo 218 m).


ostrov Malolo laguna
Mamanuky, ostrov Malolo. Laguna Likuliku, ostrov Malolo.

Odtud je pak fantastický rozhled po celých Mamanukách, které nabývají při takovém pohledu z výšky úplně jinou dimenzi (výlet helikoptérou nad ostrovy musí být paráda). Díky dobrému rozhledu po okolí si tu během 2.světové války zřídila americká armáda pozorovatelnu. Těmhle místům se asi blíží představy o tropickém ráji. Není divu, že sem také míří spousta filmových celebrit strávit dovolenou. Podle slov průvodkyně se na protějším miniostrůvku nedávno válela Paris Hilton, Mel Gibson si rovnou koupil jeden z ostrovů sám pro sebe (Mago island ve skupině Northern Lau).

V dálce se rýsuje onen filmový ostrov trosečníka Toma Hankse, zatímco pod námi, na opačné straně ostrova Malolo se nad lagunou Likuliku táhnou vodní bungalovy s cenou přesahující 1500 USD za noc.


Zbytek času na ostrově vyplní šnorchlovačka, válení u bazénu, občasná konzumace barových drinků a pozorování netopýrů (v podstatě jediných zástupců savců na Fidži), jak do sebe perou plody okolních palem.
<-- ZPĚT| DÁLE -->