...personal travel web

Austrálie, zápisky z cesty po QueenslanduNejmenší kontinent mi už od dob první návštěvy, tak říkajíc, přirostl k srdci. Vzdor dosavadním zásadám o nevstupování do téže řeky se sem vydávám již potřetí. I když v tomhle případě se vzhledem k velikosti země nedá mluvit o návratech na stejná místa. Austrálie je tak přírodně rozmanitou a bohatou zemí, že se můžete desetkrát za sebou vydat stejnou oblastí a pokaždé navštívit úplně jiná místa, než před tím. Ba co víc, rozloha státu je tak obrovská, že ani (s touto cestou po Queenslandu) takřka tři měsíce putování po zemi zatím nestačily na to, abych s klidným svědomím mohl prohlásit: "Procestoval jsem celou Austrálii!"


A tak se, po Západní Austrálii (na sever od Perthu) v roce 2007, Západní Austrálii (na jih od Perthu) a australském východu (od Brisbane do Adelaide) v roce 2011, můžeme těšit na Queensland, druhý největší stát australské federace.


Největší cenovou bombou jsou samozřejmě letenky, kor když vyráží čtyřhlavé stádo. Austrálie bývá kvůli obrovské vzdálenosti tou nejdražší destinací, co se peněz vynaložených za letenky týče, i když celkovou sumu trošičku zjemnila lednová akce Emirates s letenkami z Prahy do Brisbane startujících na 24900 Kč za osobu (děti platí 70% z ceny). Masochistickou variantu za líbivých 18000 Kč nabízel člen aliance Sky team, China Southern, zahrnující ovšem obří časový rozpočet se skoky po několika světových městech.


Nemilou skutečností je, že ceny v Austrálii (obzvláště za vstupy na atrakce a výlety) v posledních letech narostly do nenormálních rozměrů a tvoří dost podstatnou část nákladů vynaložených za cestování po zemi. Další nezanedbatelnou položkou je půjčení auta/campervanu, bez kterého by se, v rámci vymezeného časového úseku, cestovalo hodně obtížně. Nejlépe ovlivnitelnou položkou jsou náklady spojené s jídlem a ubytováním, kde se dá dost ušetřit. Je sakra rozdíl, jestli přespíte v autě na parkovišti, v hostelové dormitory, motelu nebo resortu za stovky dolarů za noc, což konec konců není jen záležitost Austrálie, ale kterékoliv jiné země. V našem případě se hledalo levnější (na místní, nikoli české poměry) ubytování motelového typu. Přeci jen se, s poměrně malými dětmi, dá backpackerovským směrem ubírat poněkud obtížněji.


Australská turistická víza jsou dnes naštěstí už jen bezplatnou formalitkou, takže začátkem dubna už jsou všechny nejdůležitější věci zařízeny, včetně detailně promyšleného itineráře cesty, počítajícím třeba i s otevírací dobou během nadcházejících Velikonočních svátků. Těsně předodjezdové období probíhá pro naší rodinu přímo typicky. Na severní Queensland se řítí tropický cyklon Ita a rovněž kurz koruny vůči australskému dolaru nabývá nepříjemných hodnot. Ale s tím už normální smrtelník nic nenadělá, tak tedy, pojďte s námi projet australský Queensland.
Zobrazit místo Queensland 2014 na větší mapě


Hlavní rozcestník (deník) není tentokrát řazen po dnech, ale podle oblastí a míst v Queenslandu.1.Brisbane a okolí
2.Sunshine Coast
3.Fraser Island
4.Fraser Coast
5.Capricorn Coast
6.Cape Hillsborough
7.Whitsundays
8.Townsville
9.Magnetic Island
10.Z Townsville do Innisfailu
11.Atherton Tableland
12.Cairns a okolí
13.Port Douglas a NP Daintree
14.Great Barrier Reef<-- ZPĚT|DÁLE -->