...personal travel web

Den 1   Odlet
Den 2   V Buenos Aires
Den 3   Boca, Recoleta a hovězí
Den 4   Ledovec Perito Moreno
Den 5   Vzhůru do Chile
Den 6   Torres del Paine
Den 7   Vale del Francés
Den 8   Puerto Montt
Den 9   Lake District
Den 10  Pucón, NP Huerquehue
Den 11  Termas Los Pozones
Den 12  Arica, Putre
Den 13  NP Lauca
Den 14  Iquique, San Pedro de A.
Den 15  El Tatio, Valle d.l.Luna
Den 16  Z Calamy do Santiaga
Den 17  Santiago de Chile
Den 18  Návrat


CHILE - info o zemiArgentina a Chile, deník, La Boca a Recoleta

Den 3 - 11.3. - La Boca, Recoleta a hovězí orgie -

La Boca
La Boca

Jelikož se nám jaksi nedostává potřebných mincí, původní plány jet do La Bocy busem vzaly za své a jde se pěšo. Od nás to není zas tak daleko a můžeme alespoň vidět další kus města. O této čtvrti se traduje, že je s bezpečností trochu na štýru, ale nám se to v tenhle moment ani nezdá. Spíš tu chcípl pes. Je ale pravda, že je dopoledne. V lounly planetovi označená jistá část La Bocy jako pro turisty ne příliš bezpečná, má ale stejně asi své opodstatnění, tak bych tu radši moc nemachroval. Honosné domy brzy vystřídaly spíše nižší skromné dělnické domky, stěny podél ulic jsou na mnoha místech pomalovány grafiti, tématicky vesměs věnované fotbalu a milované Boce Juniors.


A už je tady, La Bombonera, fotbalový svatostánek zbožňované Bocy Juniors. Argentina je doslova posedlá fotbalem a hlavní město jím žije obzvlášť. Aby taky ne, když v letošním ročníku Primera divison je 10 z 18 fotbalových klubů z Buenos Aires nebo jeho širšího okolí. A svátkem největším je pak vždy vyhrocené derby mezi dělnickým klubem Boca Jrs. a městským rivalem River Plate.
Prostranství před stadionem je vyzdobeno ve stylu hoolywoodského chodníku slávy hvězdami a otisky chodidel těch největších legend, které kdy čutaly za Bocu.


barevné domky v El Caminito barevné domky v El Caminito
El Caminito El Caminito podruhé

Stadion leží na dostřel od El Caminita, kam proudí stovky turistů do notoricky známých uliček s pestře malovanými domky. Je tu i pár krámků se suvenýry a hlavně se tančí tango. Za pár pesos se můžete vyfotit s fešnou tanečnicí, která se k vám přitulí a na chvíli věnuje pocit hvězdy tanga, zatímco v reálu jste taneční dřevák na úrovni Berouskových medvědů. Dokonce vám k tomu půjčí i nějaké propriety, aby fotka vypadala efektněji.


Buenos Aires, stanice metra Perú
Stanice metra Perú

Rozpálenými ulicemi se suneme zpátky na Plaza de Mayo, kde sedáme na metro, abychom se dostali do Recolety (lístek 2,5 pesos). Místní metro bylo první podzemkou v Jižní Americe uvedenou do provozu v roce 1913. Nejstarší stanice, Perú na Plaza de Mayo, ohromuje svým retrostylem dodnes. Po stěnách stanice visí černobílé fotky z dávných dob, mapujících výstavbu metra. A máte-li trochu štěstí, můžete se ještě dnes svézt ve starém dřevěném vagónu, které jsou stále zařazovány mezi soupravy metra.


hřbitov Recoleta
Hrobky v Recoletě

Recoleta je exkluzivní městskou čtvrtí a jednou z nejlepších adres v Buenos Aires. Návštěvníci se sem hrnou především kvůli hřbitovu slavných a veřejně známých osob argentinské historie. Kromě politiků, státníků a válečných hrdinů přitahuje objektivy fotoaparátů hlavně hrobka famílie Duarte, kde spočívají ostatky známé Evity Perónové a kde je stále plno. Honosné hrobky a sarkofágy velikosti menších domů tvoří celé aleje a ulice, takže pro lepší orientaci po hřbitově se vyplatí vzít si u vchodu přehledný plánek.


Evitin hrob

Co se každému vybaví při vyslovení jména Argentina? Fotbal, tango, jistě. Prvotřídní hovězí maso, určitě! A to zdejší si stoprocentně zaslouží celou kapitolku. Pro nás, jakožto kované masožravce s úchylkou na hovězí, je návštěva Argentiny něčím, čím bývá pro muslima návštěva Mekky. Včerejší návštěva parrilly, jak tu nazývají stejkárnu, byla tak trochu šlápnutím vedle. Spíš bych ale řekl, že se nad tím podepsala nevhodná volba jídla. Parrillou tu totiž také nazývají mix všeho možného masa na jednom talíři, od jelítek a vnitřností po žebra nebo kuřecí. Dnešek už neponecháváme náhodě a necháváme si hotelovou recepční doporučit restauraci Gran Parrilla del Plata, nacházející se v jedné z uliček San Telma.
V podniku příjemného vzezření upoutá na první pohled pozornost velký gril, kam asador (gril majstr) hází kusy masa velikosti encyklopedického slovníku. Stovky vyrovnaných lahví vína, které k masu tohoto druhu neodmyslitelně patří, dávají tušit, že tady naše chuťové buňky zažijí tantrickou masáž. Není problém si poručit téměř kilovou porci masa, každému podle jeho gusta, hladu a obsahu peněženky.


argentinské hovězí
Argentinské mlsání

Se základními znalostmi názvů partií býčího těla ve španělštině si objednáváme každý jiný kus masa, abychom si je mohli vyměnit půl za půl a ochutnat tak od každého něco. Za pár minut nám na talíři přistává téměř půl kilové hovado. Hned první poválení kousku masa v ústech vás vystřelí na Mars. Správný věk zvířete, podnebí, pastva na šťavnatých pampách, dodržování procesů zrání masa a konečně správná příprava nad žhnoucím dřevem proměňují každé sousto masa v něco, o čemž si drtivá většina našich restaurací zaměřených na stejky může nechat jen zdát. Gastronomická nirvána se odehrává i na druhé straně stolu, kde Bedna slastně přivírá oči nad talířem s masem jak dort a vše řádně podlévá Malbecem. K masu se tu podávají různé druhy omáček, sals nebo grilované zeleniny, za všechny jmenujme alespoň výbornou omáčku Chimichurri, připravenou z česneku, chili a bylinek.
A jak je to vůbec s cenou? 250 g stejk přijde na 68 pesos, což při kurzu 1 peso = 3,5 Kč vychází na 238 Kč, 700 g flákota vás přijde na 98 pesos (343 Kč). Očekává se, že mimo turistická centra nebo u venkovních pouličních grilů se půjde s cenou o něco níž. Otázkou je, na kolik takové masíčko příjde v normálním obchodě. Pro odpověď jsem zabrousil do jednoho malého řeznictví v La Boce. Nejkvalitnější kousek Bife de Lomo tu nakoupíte za necelých 40 pesos za kilo (140 Kč), což už je hodně příjemná cena. A na úplný závěr přikládám ještě malý slovníček masožravce:


Bife Ancho, entrecote (rib eye) ... vysoký roštěnec
Bife de Lomo, tenderloin ... pravá svíčková
Bife Angosto, striploin ... nízký roštěnec
Bife de Chorizo, sirloin steak ... část nízkého roštěnce
Vacio, flank steak ... hovězí pupek
Bife de cuadril, rump steak ... květová špička


<-- ZPĚT| DÁLE -->