...personal travel web

Den 1   Odlet
Den 2   V Buenos Aires
Den 3   Boca, Recoleta a hovězí
Den 4   Ledovec Perito Moreno
Den 5   Vzhůru do Chile
Den 6   Torres del Paine
Den 7   Vale del Francés
Den 8   Puerto Montt
Den 9   Lake District
Den 10  Pucón, NP Huerquehue
Den 11  Termas Los Pozones
Den 12  Arica, Putre
Den 13  NP Lauca
Den 14  Iquique, San Pedro de A.
Den 15  El Tatio, Valle d.l.Luna
Den 16  Z Calamy do Santiaga
Den 17  Santiago de Chile
Den 18  Návrat


CHILE - info o zemiArgentina a Chile, deník, NP Torres del Paine

Den 6 - 14.3. - TdP, Torres del Paine -

logo Torres del Paine

Národní park Torres del Paine patří k tomu nejlepšímu, co lze v Chile vidět. Unikátní systém jezer, lesů, hlubokých údolí a pohoří s ledovci byl prohlášen národním parkem v roce 1959 a v roce 1978 součástí biosferické rezervace pod záštitou Unesca. V parku lze běžně spatřit lamy guanako, pštrosy nandu a další druhy ptáků včetně kondorů. Raritou je puma, na kterou ovšem běžný turista téměř nemá šanci narazit. Park je protkán desítkami kilometrů turistických stezek. Známý "W trek" měří 76 km a patří k světově nejznámějším, zahrnující několika denní trek napříč celým parkem po stezkách pomyslně opisujících písmeno W.


pohled z vyhlídky Nordenskjold
Výhled z Mirador del Nordenskjold

My jsme pro dnešek vybrali výlet ke Třem věžím (Torres del Paine), podle nichž je celý park pojmenován. Počasí v těchto místech je absolutně nepředvídatelné a nevyzpytatelné. Během chvíle se z čistého nebe mohou valit proudy vody nebo začne sněžit a naopak. K charakteristice počasí v Torres del Paine patří navíc silný vichr, ovšem takový, že člověk s krosnou na zádech má co dělat, aby se udržel na nohou. To jsou vesměs totožné postřehy cestovatelů, kteří tu takové počasí zažili na vlastní kůži. My máme ale obrovské štěstí. Obloha jak vymetená a na stromě se nepohne ani lístek, člověku se ani nechce všem těm historkám o počasí věřit.


Skalní věže Torres del Paine
Skalní věže Torres del Paine

Auťák dostává další záhul na kamení a prachu, tvořících výhradně povrch všech autocest v parku. Myslím, že s tím ale každá zdejší autopůjčovna předem počítá a případný ťukanec kryje pojištění. Cestou zastavujeme na Mirador del Nordenskjold, odkud je nádherný výhled na stejnojmenné jezero s horským masívem v pozadí. Na okolních svazích se bezstarostně popásají stáda lam, na první pohled celkem krotkých. Při pokusech o bližší kontakt se ovšem dávají bezhlavě na útěk. Po hrbolaté silnici se dokodrcáme až k Hosterii Las Torres, odkud se jde už pěšo.


lamy guanako
Lamy guanako

K vyhlídce na horský trojlístek je to odtud nějakých 9 km. Po prvních metrech stoupání je mi jasné, že jsem to s oblečením trochu přehnal. Pod hrozbou vrtkavého počasí jsem se nabalil, jak kdybych měl přejít Himaláje, ale tady je teď počasí, kterému by slušely i krátké rukávy a nohavice. Přes Campamento Chileno se kolem dravé říčky Rio Ascensio prokousáváme pabukovým porostem až ke kempu Torres. Odtud trápíme těla na posledním, za to nejvíc nepříjemném stoupáku, který končí vyhlídkou Mirador Las Torres. Pohled na tři špičaté věže a jezero pod nimi ale stojí za to. Torre Norte (ta úplně vpravo) měří 2248 m, Torre Central 2800 m a Torre Sur 2850 m a je tak ze všech nejvyšší. Ještě krásnější podívaná se nabízí během východu slunce, který halí celé uskupení do rudého hávu. To bychom ale museli přenocovat v kempu Torres, případně v Campamentu Chileno, odkud je to sem přeci jen o poznání blíže.


Na zpáteční cestě ještě lezeme na svah u cesty a fotíme krásu poměrně rozlehlého jezera Lago Sarmiento.Den 7 - 15.3. - TdP, Vale del Francés -

vodopád Salto Grande
Vodopád Salto Grande

Večer i ráno přemýšlíme o cíli dnešní výpravy. Uvažuje se o treku k ledovci Grey nebo do údolí Vale del Francés. Nakonec vítězí údolí a to především díky několika netovým článkům pějícím chválu tomuto místu. Počasí opět na jedničku. Bezvětří, jasno, neuvěřitelné štěstí. Jinak mapa parku je ke stažení na této adrese. Tištěnou podobu dostane každý návštěvník při vstupu do parku.


národní park Torres del Paine
Výhled z cesty k vodopádu

Ráno přesun k přístavišti katamaránů na břehu jezera Pehoé. Před vyplutím si jdu ještě odskočit vyfotit nedaleký vodopád Salto Grande, ale je moc světla a ještě šajní přímo proti mě, tak to stojí celkem za prd. Plavba přes celé jezero trvá půl hodinky (zpáteční cesta 19000 CLP, singl jízda 12000 CLP) a máme celkem štěstí, protože je to jedna z posledních jízd před koncem sezóny.


rio del Francés
Řeka Rio del Francés

Cestu z přístavu až ke Campamentu Italiano by bez problémů zvládla i devadesátiletá babička, týden po endoprotéze kyčelního kloubu. Jde se naprosto pohodovým terénem, podél úpatí Cerro Paine Grande, s výhledy na jezera po pravé straně. Tristní je ovšem pohled na ohořelá torza keřů a stromů, který nás provází skoro celou cestu. Vypadá to, že lesní požáry jsou v Torres del Paine bohužel velmi častým jevem. Podle správce parku hořelo konkrétně v těchto místech celkem nedávno, na přelomu let 2011 a 2012. Původně jsme mysleli, že zčernalé stromy jsou vizitkou neopatrného Čecha Jirky Šmitáka, ale ten tu řádil už v roce 2005 a o dost dál, v okolí Laguny Azul. Česká vláda se tehdy celkem pochlapila a do Chile poslala několik miliónů korun a tým expertů na znovu obnovení lesního porostu.


výhled na ledovec Francés
Výhled na ledovec Francés

Z Campamenta Italiana to už taková legrace není a šplhá se nahoru údolím pořád výš a výš. Příroda zase přímo ohromující. Vlevo horští velikáni, jimž dominuje 3050 m vysoký Cumbre Principal. Po horské stěně se dolů do údolí plazí ledovec Glaciar del Francés. Řeka Rio del Francés kouzlí scenérie s vodopády a při pohledu za sebe dolů se nabízí strhující výhled na kaskádu jezer.
Tady je na místě vzdát hold všem, které potkáváme na těchto horských trecích plně obtěžkány těžkými krosnami. Já osobně, se svojí krční páteří, si nedovedu představit zdolávat výšlapy a spousty kilometrů s tolika kily na zádech. Celkem trapný pak je, když se s našima lehkýma batohama s větrovkou, lahví vody a balíčkem sušenek, míjíme s holkama s krosnou větší než ony samy.


<-- ZPĚT| DÁLE -->