...personal travel web

Praslin
Mahé
La Digue
Ostatní ostrovy


Seychely, info o zemiSeychely, cestopis, část I.

Praslin

Praslin (čte se Prálin), ačkoliv je druhým největším ostrovem Seychel, měří pouhých 12 km na délku a 5 km v nejširší části ostrova. Žije zde asi 6500 obyvatel a svůj název získal po francouzském ministru zahraničí de Praslinovi. Pokud sem poletíte z Mahé, vzdáleného 45 km jihozápadním směrem, přistanete na malinkém letišti na jihozápadě ostrova u Grand Anse. Zvolíte-li cestu lodí, přistanete v Jetty v zálivu Baie St.Anne. Ostrov je převážně kopcovitý, pokrytý lesním porostem.


ořech coco de mer, symbol Seychel
Ořech coco de mer

Hlavní turistickou atrakcí a tahákem je bezesporu rezervace Vallée de Mai (Májové údolí), UNESCEM chráněný prales, ve kterém rostou unikátní palmy coco de mer (Lodoicea maldivica). Palmy tohoto druhu najdete na celém světě pouze zde a na sousedním ostrově Curieuse. V botanické zahradě na Mahé ji najdete také, ale sem byla dovezena a vysazena uměle. Latinský název maldivica získala podle názvu Malediv, k jejimž břehům ořechy donesly mořské proudy v době, kdy Seychely ještě nebyly obydleny. Palmy dorůstají výšky několika desítek metrů a žijí něco mezi 200 a 400 lety. Na první pohled rozpoznatelné samčí a samičí stromy si díky tvarům svých ořechů a květních tyčinek vykoledovaly vznik nezpočet legend o milostných aktech během Seychelských večerů a afrodiziakálních účincích semen coco de mer a až je poprvé spatříte, hned pochopíte proč. Za ořechy v podobě ženského klína byli v dávných dobách někteří evropští králové ochotni zaplatit neuvěřitelné sumy jen pro to, aby se staly jejich majetkem.


samičí strom coco de mer
Samičí strom coco de mer

I dnes jsou tyto stromy státem úzkostlivě hlídané a každý ořech je podroben pečlivé evidenci. Můžete si je tu dokonce koupit snad v každém obchodě se suvenýry. Každý z nich je opatřen registrační známkou, takže pokud jej koupíte legální cestou, neměli by jste mít při odletu po předložení průvodních dokumentů problém, v opačném případě vám jej zabaví a peníze za jeho nákup přijdou nazmar. A že se nejedná o nějakou zanedbatelnou částku! Ořechy coco de mer se prodávají podle velikosti tak od 1200 do 2000 SCR, což je až 250 eur za kus. Nehledě na cenu si stejně nedovedu představit, jak se s ním někdo může vláčet domů, neboť váží přes 20 kg a je zapsán v knize rekordů jako nejtěžší semeno světa. Takže si můžete přivézt alespoň jejich menší napodobeniny nejrůznějších velikostí a materiálů, kterými se krámky pro turisty jenom hemží. Zkrátka ořechy coco de mer se staly hlavním symbolem Seychel a na jejich vyobrazení tu narazíte na každém kroku. Dokonce i vstupní razítko do země má podobu tohoto semene.


suvenýr ze Seychel
Suvenýr ze Seychel

No ale zpět k Vallée de Mai. Dostanete se sem docela lehce, protože jedna z autobusových linek přímo protíná celý park a autobus má zastávku hned u hlavního vchodu. Vstupné činí 15 eur na osobu, za což dostanete malého průvodce celým parkem. Dle vaší nálady a času si vyberete jednu z několika tras, které jsou všechny dobře značeny a popsány ukazateli. Pak se už můžete vnořit do nitra pralesa a kochat se pohledem na jeden z divů přírody. Koruny stromů propouští jen nepatrně slunečních paprsků, takže téměř celou stezku absolvujete v pološeru a stínu obrovských listů palem coco de mer. Nad hlavou vám občas přeletí černý papoušek (black parrot), další z endemických reprezentantů přírody Seychel. Ale můžete se tu setkat i s dalšími tvory: modrým holubem, zeleným gekonem, stromovou žábou, praslinským hlemýžděm a mnoha dalšími. Kromě palem coco de mer, tu roste spousta dalších stromů a rostlin, třeba pandánů, latanií nebo divoce rostoucí vanilky, prostě tu zaplesá srdce každého milovníka přírody.


Anse Lazio
Anse Lazio

Pláže Praslinu se rozprostírají v podstatě kolem celého ostrova a že se nejedná jen tak o nějaké pláže! Krásná zákoutí, kde se koupete úplně sami, nebo jen s pár lidmi na těch profláklejších z nich, ale v žádném případě se nedá říct, že je tu přelidněno. Moře teplé a písek bílý a jemný jak mouka.


Anse Lazio (anse znamená kreolsky pláž), pro mě nejlepší pláž na Praslinu, leží v severozápadní části ostrova. Pokud nemáte auto, kterým se sem dá zajet, jeďte busem, který vás doveze až skoro k pláži. Od zástavky je to kousek pěšky přes krátký, leč nepříjemně strmý kopec. Odměnou vám pak bude pláž jak vystřižená ze žurnálu, splňující snad všechny (jenom na sprchu jsme tu nenarazili) požadavky náročného dovolenkáře. Dlouhá a široká pláž, kde bez problému najdete dostatek stínu pod stromy, které lemují celé pobřeží. Vstup do vody je pozvolný a dno písečné bez jediného kamínku. Kraje pláže tvoří žulové seskupení, u kterého je fantastické šnorchlování. Můžete plavat kolem obrovských balvanů, které spolu s přilepenými korály tvoří ideální podmínky pro život desítek druhů ryb a dalších živočichů žijících v oceáně. A až dostanete hlad, můžete posedět v restauraci Bonbon Plume, která se nachází hned u pláže. Restaurace není zrovna levná, ale projednou se dá udělat výjimka (kousek odtud směrem dál na západ by měla být ještě restaurace Le Chevalier).


Anse Volbert
pláž Volbert
Anse Volbert

Další krásná a snad nejdelší pláž na ostrově je Anse Volbert, též zvaná Cote d'Or, nacházející se na severu. Zároveň je to jedno z hlavních turistických center celého Praslinu s několika hotely (i my jsme tady bydleli), restauracemi, bankami, supermarkety i obchůdky se suvenýry. V této oblasti najdete i potápěčská centra a široké možnosti k výletům na nedaleké ostrůvky Chauve Souris a St.Pierre i k trošku vzdálenějším, jakými jsou třeba Aride nebo Sister islands.


Osamocena, na samém severovýchodním cípu Praslinu, leží pláž Anse La Blague. Přestože leží u malého hotelu La Vanille se stejnojmennou restaurací přímo u pláže, byli jsme tu úplně sami. Příjemné koupání bylo umocněno pohledem na hejna ovocných netopýrů, kteří podnikali nálety na bobule stromů rostoucích na okolních svazích. Pláž není až zase tak široká, takže si dávejte pozor na své svršky s přibývajícím přílivem a stoupající vodou. Pokud tu nejste autem, hlídejte si odjezd posledního autobusu nebo si pěkně pošlapete pěšky. Koupání na malé pláži Anse Marie-Louise v jihovýchodní části ostrova jsme vzdali kvůli obrovskému množství naplavených trav, kazících dojem celému místu.
Dalšími turistickými centry ostrova jsou pak oblast zálivu Baie St.Anne s přístavem Jetty a oblast Grand Anse na jihu Praslinu.


památník nezávislosti v Grand Anse
Památník nezávislosti v Grand Anse

Jen malý kousek východně od letiště se nachází Praslin Ocean Farm Aquarium, jakousi farmičku zaměřenou na produkci perel, které si zde lze i koupit. Kromě toho si tu můžete zblízka prohlédnout několik kádí s rybami, korály, škeblemi a dalšími mořskými tvory.


Toužíte-li se rozhlédnout po celém ostrově a vychutnat si jeho krásu z větší výšky, vydejte se na Grand Fond v oblasti Zimbabwe. Z výšky 340 metrů je nádherný výhled na Praslin.
Praslin je výbornou základnou k poznávání okolních ostrovů. My jsme si koupili výlet u cestovní agentury Mason's travel, jednoho z hlavních tour operátorů na Seychelách. Společnost zastupovala i německou cestovku, se kterou jsme sem jeli a na jejich služby si vůbec nemůžeme stěžovat. Vše měli perfektně zorganizované a ochotně pomohli s veškerými problémy, které případně nastaly. Výlet katamaránem kolem Praslinu se zastávkami na ostrovech Cousin, Curieuse a šnorchlováním u St.Pierre stál, včetně oběda, 105 eur na osobu. Kromě tohoto výletu si z jejich nabídky můžete vybrat spoustu dalších. Pokud jste na Praslinu, máte to odtud kousek lodí na vedlejší ostrov La Digue, jehož návštěvu by jste během pobytu na Seychelách neměli vynechat.
<-- ZPĚT| DÁLE -->