...personal travel web

Praslin
Mahé
La Digue
Ostatní ostrovy


Seychely, info o zemiSeychely, cestopis, část II.

Mahé

Největší z ostrovů měří 27 km na délku a 8 km v nejširším místě ostrova. Mahé je politickým a ekonomickým centrem Seychel a žije zde naprostá většina obyvatel (72 000) a to především v severní části ostrova. Ostrov nese jméno guvernéra Maskarén Mahé de Labourdonnaise a je nejen největším, ale také nejvyšším ostrovem s nejvyšší horou Morne Seychellois (905 m), nacházející se uvnitř Národního parku Morne Seychellois.


My jsme na návštěvu Mahé měli jen jeden den v rámci výletu z Praslinu a část posledního dne, kdy nás naše cestovka přesunula z Praslinu na Mahé kvůli odletu v brzkých ranních hodinách, takže jsme zdaleka neviděli vše. Nemohu při té příležitosti nezmínit naše přenocování na Mahé v hotelu Coco d'Or. Navenek celkem pěkný tříhvězdičkový hotel, ovšem pokoj spadal do kategorie ubytování "přespat a rychle pryč". Nevím jestli tak tomu bylo u všech pokojů, ale ten náš byl prosycen zápachem z neskutečně zatuchlého povlečení, které jsme museli ihned po příjezdu začít větrat a navíc jsem v koupelně narazil na obrovskýho švába. A to vše za 160 eur za pokoj a noc se snídaní. Holt luxusní dovolená.


hlavní město Seychel Victoria
Victoria - Clock tower

Hlavní město Seychel, Victoria, leží asi 8 km severně od mezinárodního letiště. Jedno z nejmenších hlavních měst světa bylo pojmenováno po královně Victorii a je vklíněno mezi oceán a zvedající se kopce. V samém centru městečka, přímo uprostřed křižovatky dvou hlavních tepen, najdete dominantu Victorie, Clock Tower, malé věžní hodiny, jež jsou kopií westminsterského Little Benu. Nedaleko odtud stojí nejstarší seychelský kostel, St.Paul's cathedral. Na rohu ulic Market street a Benezet street se pak nachází tržiště. Máte-li možnost sem přijít v ranních hodinách od pondělí do soboty, můžete si vychutnat tu pravou atmosféru čilého obchodního ruchu a poznat tak každodenní součást života místních obyvatel. Kromě toho tu nakoupíte čerstvé ryby, dary moře, ovoce a spoustu dalších věcí. A pokračujeme dále směrem na sever, kde se v těsné blízkosti nacházejí impozantní Dům kapucínů a nedávno zrenovovaná katedrála Cathedral of the Immaculate Conception.


Stranou centra na ulici Mont Fleuri se nachází jedna z největších atrakcí hlavního města, Botanická zahrada. Za vstupné 5 eur se můžete projít nevelkou zahradou, jejíž součástí je alej palem Coco de mer, ohrada s želvami, prales s hnízdícími netopýry, dům orchidejí, malé jezírko s vodními rostlinami a ještě několik dalších druhů ovocných, endemických či jinak zvláštních stromů. Zhodnotit úroveň zahrady je určitě čistě subjektivní záležitost, ale nám zahrada zase až tolik neučarovala a z několika dalších zdrojů jsem se doslechl, že zahrada Jardin du Roi jen pár kilometrů odtud na jih je daleko působivější.


O tomto kousku zeleně nedaleko Anse Royale mohu napsat jen zprostředkovaně na základě zpráv od cestovatelů, kteří zde byli a podělili se o své zážitky na fóru o Seychelách, neboť jsme neměli příležitost zahradu Jardin du Roi osobně navštívit. K vidění jsou zde opět desítky druhů exotických a mnohdy vzácných rostlin a stromů. Některé z nich používáte denně při vaření a ani si neuvědomujete, v jaké podobě vlastně rostou. Pepř, muškátový oříšek nebo skořice. Narazíte tu na políčka s vanilkou nebo citronelou, stromy s avokádem a další. Až se dosyta nabažíte všech těch barev a vůní, můžete ještě navštívit místní restauraci, muzeum, ochutnat čerstvé ovocné nápoje nebo si v přilehlém krámku nakoupit voňavé koření na památku. Vstupné do zahrady Jardin du Roi činí 25 SCR.


Pokud máte cestu podél východního pobřeží Mahé, nakupte si suvenýry v Craft Village (Řemeslná vesnice) nebo se jen potěšte pohledem na domky v koloniálním stylu, kde umělci, vyrábějící tradiční výrobky, prodávají svá díla. V domku pojmenovaném Maison de Coco budete žasnout, co vše se dá vyrobit z kokosového ořechu.


Při cestě propojující ostrov, mezi Port Glaud a Victorií, má své sídlo i místní továrna na zpracování čaje. Pokud vás zajímá cesta, kterou projde čaj od sklizně až po horký nápoj, jste tu na správném místě. V přilehlé čajovně a obchůdku pak můžete ochutnat pravý seychelský čaj s několika příchutěmi.


národní park Morne Seychellois
Cesta parkem Morne Seychellois

Národní park Morne Seychellois byl založen v roce 1979, rozprostírá se na více než 3 hektarech území severního Mahé a zaujímá více jak 20% z celkové plochy ostrova. Všem milovníkům pěší turistiky nabízí několik tras vedoucích bujnou přírodou exotického Mahé. My jsme si vybrali údajně jednu z nejhezčích tras, vedoucí podél pobřeží severního Mahé z vesnice Danzilles k malé romantické pláži Anse Major. Autobus vás odveze až na konečnou stanici v Danzilles u restaurace La Scala. Odtud se už šlape nejprve po asfaltce v civilizovanější části cesty, která se však po chvíli změní v pěšinu uprostřed pralesní vegetace a za dalších pár set metrů na úzkou stezku kopírující úbočí žulového masívu, po kterém se řítí dolů do oceánu bystřiny a odkud je fantastický rozhled na okolní zelený porost, divoké pobřeží a siluetu ostrova Silhouette v dáli. Celá cesta tam a zpět i s vykoupáním na Anse Major pár hodin zabere, takže si vemte časovou rezervu a mějte na paměti, že na Seychelách se stmívá rychleji, než byste čekali.


Anse Takamaka
Anse Takamaka
mořský park Ste.Anne
Pohled na park Ste.Anne

Po celém pobřeží Mahé je tolik pláží, že vyzkoušet všechny by zabralo několik dnů, takže tu zmíním ty, které jsme otestovali na vlastní kůži. Hlavním turistickým centrem ostrova je oblast zálivu Beau Vallon, kde je jedna dlouhá pláž a spousta hotelů a možností vodních sportů, potápěčských center a podobně. Nám se tu ale líbilo ze všech míst na Seychelách nejméně, protože pláž Beau Vallon postrádá krásu a exotický nádech ostatních pláží, které jsme tu viděli a má tak trochu punc evropského přímořského letoviska, i když se nedá říct, že by tu bylo nějak přelidněno. Daleko hezčí pláže najdete v jižní části Mahé. Mezi ně určitě patří Anse Takamaka, útulná pláž s palmami, které se sklánějí hluboko nad bělostný písek a Anse Intendance, dlouhá pláž a fantastické moře s docela vysokými vlnami.


Mořský národní park Ste Anne byl založen v roce 1973 jako vůbec první mořský park v Indickém oceánu. Šest ostrovů národního parku leží nedaleko východního pobřeží a dostanete se sem snadno lodí. Ostrůvky Cerf, Long island, Moyenne, Round island, Ste.Anne a Cachée se staly oblíbeným cílem milovníků šnorchlování a plavání. Z Victorie sem navíc vyjíždí speciální lodě s proskleným dnem, ze kterých máte podmořský život jako na dlani.<-- ZPĚT| DÁLE -->