...personal travel web

Praslin
Mahé
La Digue
Ostatní ostrovy


Seychely, info o zemiSeychely, cestopis, část III.

La Digue

pláž Anse Source d'Argent
Anse Source d'Argent

La Digue je čtvrtým největším ostrovem Seychel a leží asi 5 km východně od Praslinu. Žije zde kolem 2000 obyvatel, převážně v a kolem hlavního centra a přístaviště La Passe. Na ostrově není přistávací dráha pro letadla, takže nezbývá než vyrazit lodí z Praslinu nebo Mahé. Cesta škunerem z Praslinu trvá kolem půl hodiny a zpáteční lístek stojí 20 euro na osobu. Plavba je nechvalně proslulá docela nepříjemným houpáním (což můžu potvrdit), obzvláště pokud je moře neklidné, takže tímto varuji všechny osoby s citlivějším žaludkem, nezřídka se obsah trávicího ústrojí některého z pasažérů seznámí s denním světlem. Říká se, že na La Digue plyne život zdaleka poklidněji než na Mahé či Praslinu, i když sem zavítá poměrně hodně turistů.


nejkrásnější pláž na La Digue
Anse Source d'Argent

Auto si tu nepůjčíte, neboť tu ani žádné půjčovny nejsou a těch pár kilometrů silnic by ostatně ani nestálo za vydávání se z peněz, takže si buď můžete najmout některý z mála taxiků, které tu jezdí, nebo zaplatit za služby tradičního dopravního prostředku na La Digue, volského povozu. My jsme zvolili zdaleka nejrozšířenější způsob místní přepravy, kolo. Půjčit si zde bicykl není žádný problém, protože na lodě přijíždějící do přístavu v La Passe již číhají pronajímatelé kol, kteří se jak supi vrhají na všechny připluvší výletníky. Půjčení kola stojí 50 SCR na osobu a den. Většina návštěvníků hned vyráží na atrakci, jíž je La Digue věhlasná, jednu z nejkrásnějších pláží planety, Anse Source d'Argent a ani my nejsme vyjímkou. Na kolech jedeme z La Passe směrem na jih. Cesta je až na vedro příjemná a připomíná spíš projížďku parkem, než jízdu po hlavní silnici.

tradiční způsob dopravy na La Digue
Tradiční způsob dopravy na La Digue.

Postupně míjíte malý kostel Notre Dame de l'Assumption, pak odbočku k přírodní rezervaci Veuve, místo kde pod ochranou žije kriticky ohrožený lejsek černoocasý, symbol La Digue. Vev znamená v kreolštině vdovu, protože černá ocasní pera samečka lejska připomínají černý závoj vdovy. Cesta k pláži vede přes starou plantáž L'Union Estate, kde vybírají vstupné 4 eura, ale podle průvodce se lze plantáži vyhnout a obejít ji podél moře. Návštěva L'Union Estate však zase není nezajímavá. I když některé z budov evokují vzpomínky na polorozpadlá stavení JZD za éry socialistického zemědělství u nás, můžete se tu blíže seznámit se zpracováním kokosových ořechů a kopry, jedním z hlavních pilířů zemědělství Seychel. Kopra jsou vlastně sušená jádra kokosových ořechů, ze kterých se pak lisuje kokosový olej. Kromě toho se tu pěstuje vanilka, můžete si prohlédnout obří želvy, jedno ze sídel prezidenta Seychel, Plantation house s upraveným prostranstvím kolem, nebo navštívit krámek s tradičními výrobky.


A je tu samotná Anse Source d'Argent, pláž , která jak magnet přitahuje fotografy, tvůrce filmů nebo jen vyznavače odpočinku u vody. Právě zde vytváří koncentrace obrovských žulových balvanů nenapodobitelnou a fascinující přírodní scenérii, kterou umocňují palmy v pozadí, bílý písek a smaragdové moře. Díky odlivu tu zrovna nebyla hluboká voda a dno pokrývaly korálové útvary, mezi kterými se brodili místní hledači chobotnic a dlouhými háky prozkoumávali skuliny ve snaze odhalit nebohé hlavonožce.


Vzdálenosti na La Digue nejsou nijak dlouhé, takže jsme se ještě vydali na cestu kolem ostrova, zpátky do La Passe a odtud dále na sever. Čím více se vzdalujete od centra , tím méně lidí potkáváte a můžete si pak užít pláží pro sebe samé. Silnici místy střídá písčitá cesta. Jedny z nejhezčích pláží najdete na jihovýchodním pobřeží La Digue, obzvláště Anse Cocos je se svými granitovými formacemi skutečně nádherná, ale bohužel celá tato strana ostrova je koupání nebezpečná kvůli silným proudům takže tu určitě narazíte i na některou z varovných cedulí.Ostatní ostrovy

Cousin


ostrov Cousin
Jeden z rybáků na ostrově Cousin

Pouhé dva kilometry západně od Praslinu leží ostrov Cousin, kde byla zřízena speciální rezervace. Ostrov totiž patří tisícům mořských ptáků a dostanete se sem v rámci organizovaných výletů. Přistání lodí nebo katamaránem na ostrově není možné, takže je nutno se nalodit na menší čluny, které turisty dovezou až na ostrov. Počítejte s tím, že na těchto člunech to docela pěkně cáká, takže v lepším případě můžete odejít jen s promočeným trikem. Výprav turistů se pak ujmou zkušení průvodci, kteří je seznámí s místní faunou a flórou neobyčejně poutavým povídáním. O tomto ostrově se píše jako o místě, kde snad na každé větvi sedí nějaký pták a z vlastní zkušenosti to lze jen potvrdit. Navíc místní populace ptactva postrádá jakýkoliv projev strachu před člověkem, takže vám poletují nad hlavami nebo posedávají v korunách stromů ve vaší bezprostřední blízkosti. Jeden z exemplářů se mi samozřejmě hned podepsal na hlavě, čímž neuvěřitelně pobavil mou drahou polovičku. Další ptactvo pak hnízdí na zemi u kořenů stromů a vůbec jim nevadí davy zvědavců procházejících se jen pár centimetrů od nich. Samozřejmě je zakázáno se jich dotýkat a fotografovat s bleskem. Kromě tisíců opeřenců je ostrov domovem obrovského počtu scinků (údajně je to místo s jedním z nejhustších výskytů těchto ještěrek), 150 leté želvy a rovněž tu jsou líhniště mořských karet. Nezapomeňte si sem přivézt repelent proti komárům!


Cousine


Hned vedle ostrova Cousin leží jeho sesterský ostrov jménem Cousine. Ostrov má soukromého majitele, ale nabízí omezenou kapacitu ubytování ve stylových vilách. Také tady najdete endemické druhy ptáků a místa, kde karety kladou svá vejce.


Curieuse


ostrov Curieuse
Želva na ostrově Curieuse

U severního pobřeží Praslinu leží další z výletních cílů, ostrov Curieuse, neboli Červený ostrov podle barvy jeho země. Ostrov nabízí šnorchlování a koupání a je rovněž záchrannou stanicí obřích želv, které se tu volně procházejí. Navštívit tu můžete i ruiny starého leprosária a je to po Praslinu jediné místo, kde rostou palmy Coco de mer ve volné přírodě.


St.Pierre


ostrov St.Pierre
Ostrůvek St.Pierre

Miniaturní neobydlený, leč šnorchlováním vyhlášený ostrůvek na dohled z pláže Anse Volbert na Praslinu. My jsme u něj zakončili již zmiňovaný výlet, když katamarán zakotvil nedaleko St.Pierre, aby pak všichni naskákali do vody ověnčeni výbavou na šnorchlování a uháněli směrem k ostrůvku. Tady si pak připadáte jak vrženi do obrovského akvária s desítkami druhů ryb nejrůznějších barev a velikostí, které se proplétají mezi podmořskými žulovými útvary a korály. Jedna z postarších účastnic šnorchlovací výpravy tu podle jejích slov spatřila i karetu, ale vzhledem k tomu, že ji pak silně dezorientovanou přivezla posádka úplně jiné lodi, bůhví, co vlastně viděla. Fakt je ale ten, že tu karety skutečně jsou a není nemožné se s nimi v moři setkat.


Frégate


Nejvýchodněji ležící ostrov ze všech vnitřních granitových ostrovů, Frégate, je soukromým majetkem. Ubytování v luxusních vilách je nadpozemsky drahé, takže sem přijíždí nejbohatší klientela z řad šoubyznysu, aby zde našla klid před zraky zvědavců.


Aride


Nejsevernější z žulových ostrovů leží 10 km severně od Praslinu a je znám především díky populaci mořského ptactva.


Silhouette


Třetí největší žulový ostrov se nachází 20km severozápadně od Mahé, odkud lze pozorovat jeho kopce tyčící se až do výšky 700 metrů. Kromě tradičního šnorchlování a koupání nabízí i výletní trasy napříč pralesní vegetací.


Bird


Nejsevernější ze všech ostrovů Seychel zůstává věrný svému názvu, najdete tu totiž statisíce hnízdících ptáků. Největší atrakcí ostrova Bird je nejtěžší divoce žijící želva světa, Esmeralda. Tento 300 kilový kousek zde již žije úctyhodných 200 let.


Denis


Nedaleko ostrova Bird leží Denis, v současné době majetek tour operátora Mason's travel. V naprostém poklidu, oproštěni od shonu okolního světa, tu můžete strávit vaši dovolenou. Ostrov Denis patří do oblasti vyhlášené potápěči a vyznavači hlubokomořského rybolovu, protože oceán zde dosahuje značné hloubky.


Vnější ostrovy


Méně navštěvované ostrovy Seychel mají podobu nevysokých ostrovů nebo atolů a jsou rozptýleny daleko od Mahé a dalších hlavních ostrovů, jako třeba atol Aldabra. Na Mahé je to odtud přes tisíc kilometrů, mnohem dále než třeba na Madagaskar nebo k východnímu pobřeží Afriky. Atol byl vyhlášen přírodní rezervací a je druhým a posledním zástupcem Seychel na seznamu UNESCA. 34 km dlouhý a 15 km široký atol s obrovskou lagunou uprostřed vytvářejí unikátní přírodní ekosystém, kde má svůj domov světově největší populace želev obrovských (150 000 kusů) a desítky druhů mořských ptáků. V zájmu zachování neporušené přírody je ostrov přístupný pouze omezenému počtu návštěvníků. Další informace o tomto atolu najdete na zde. Pouze dva ostrovy ze skupiny vnějších ostrovů nabízejí ubytování, Desroches a Alphonse. Desroches, nacházející se ve skupině Amiranty, je od Mahé vzdálen 230 km a má vlastní přistávací dráhu. Návštěvníci ostrova si mohou, zhruba po hodinovém letu z Mahé, připadat téměř jak trosečníci opuštění na krásných plážích uprostřed oceánu. O trochu dále z Mahé (400km) leží ostrovní skupina Alphonse se stejnojmenným ostrovem. O místním resortu se seznámíte více na této adrese.<-- ZPĚT| DÁLE -->