...personal travel web

Singapur, info o zemiSingapur, cestopis, část II.

Thomas Stamford Raffles, zakladatel moderního Singapuru
Thomas Stamford Raffles, zakladatel moderního Singapuru.

Singapur je nesmírně kosmopolitním městem, kde se dnes a denně střetávají mnohé kultury různých koutů světa a vyvíjí se pararelně vedle sebe, bez jakýkoli známek nevraživosti jedné vůči jiné. Náboženská tolerance a svoboda je v Singapuru příkladná, a tak tu není ničím výjimečným, když se v jedné ulici nachází v těsném sousedství, islámská mešita, chrám hinduistický i taostický se svatostánkem křesťanským. Náboženská svoboda je dokonce zakotvena v singapurské ústavě a každému tak zaručuje svobodu vyznání. V Singapuru se hovoří hned čtyřmi oficiálními jazyky (všechny nápisy a oznámení, jako třeba ty v dopravních prostředcích, jsou skutečně všude do těchto jazyků přeloženy), tamilsky, malajsky, čínsky a anglicky. Hovorová angličtina tu pak za ta léta prodělala pár změn a získala svou svéráznou podobu, známou jako singlish, vyznačující se tím, že jí není skoro vůbec rozumět.


Boat Quay
Boat Quay.

Je fascinující pozorovat, jak si jednotlivé komunity udržují svůj specifický způsob života a hlásí se k tradicím a hodnotám, které si sem před desítkami let přinesli jejich prapředci, přestože je mezi sebou dělí sotva pár bloků a ulic. V Čínské čtvrti lze pozorovat čilý obchodní ruch v přeplněných hlučných uličkách sloužících jako tržiště, o kus dál můžete navštívit vykladače štěstí nebo sledovat při práci kaligrafa, jak štětcem kouzlí čínské znaky. Jeden žasne, co všechno lze prodávat v obchodech s tradiční čínskou medicínou.
Indové se do Singapuru dostali jako pracovní síla Britů. Procházka po Serangoon road, hlavní tepně čtvrti zvané Little India, je útokem na všechny lidské smysly. Pohled na ženy oblečené do pestrých sárí nebo bohatě zdobené hinduistické chrámy přerušuje pronikavá vůně ovoce, koření a kadidla. A pokud budete mít štěstí a dostanete se sem v době konání některého ze svátků, bude váš celkový dojem ještě umocněn.


Sri Mariamman, nejstarší hinduistický chrám v Singapuru
Sri Mariamman, nejstarší hinduistický chrám v Singapuru.

Jedním z ideálních míst pro trávení volného času se stal ostrov Sentosa, který se postupem času proměnil ve vyhlášené centrum zábavy. Z hlavního ostrova se sem dá dostat lanovkou, moderním monorailem, autobusem nebo jen tak pěšky po mostě spojujícím oba ostrovy. Na ostrově s rozlohou 5 km2 můžete navštívit tématický park se spoustou atrakcí, oceanárium, motýlí park, nově zde byla otevřena i pobočka Universal studios, kde se můžete stát součástí nejnovějších hollywoodských trháků. Krom toho tu vybudovali i pláž s navezeným pískem, kde se dá vykoupat, byť máte po celou dobu výhled na moře s tankery a nákladními loděmi (Singapur je druhým největším přístavem světa). Sentosa je také vhodným strategickým místem, které si vybrali Britové jako vojenskou základnu střežící singapurský přístav. Fort Siloso tu postavili v roce 1880. Dnes už slouží jen jako vojenský skanzen a muzeum, kde si můžete, mimo jiné, připomenout události z roku 1942, kdy zde došlo ke kapitulaci britských jednotek a předání Singapuru do japonských rukou, což později označil W.Churchill za nejhorší katastrofu v dějinách britských ozbrojených sil.


pláž na ostrově Sentosa
Pláž na ostrově Sentosa s pěkným výhledem na desítky lodí.

Svou image nejčistšího města planety získal Singapur přijetím několika zákonů, prostřednictvím nichž se vláda snaží udržet veřejná místa v čistotě a pořádku. K nejznámějším singapurským zákonům patří žvýkačkový zákon, který byl přijat vládou, které se již nechtělo vynákládat nemalé finanční prostředky na neustálé uklízení znečištěných chodníků a odstraňování přilepených žvýkaček ze sedadel prostředků hromadné dopravy. V zemi se doposud dají koupit žvýkačky pouze pro zdravotní a terapeutické účely a to ještě na předpis v lékárnách. Rovněž je zakázáno do země žvýkačky dovážet, a to ani pro osobní potřebu. Podle dalších nařízení je na veřejných místech zakázáno plivat, odhazovat odpadky, kouřit nebo krmit ptáky. Pokuta hrozí i za špatné přecházení přes ulici, což zase není nic tak neobvyklého, ale o 500 SGD lehčí může být i ten, kdo po sobě zapomene spláchnout na veřejných toaletách, kvůli čemuž se vedla zajímavá osvětová kampaň pod hesly jako Dirty toilets today, unhealthy you tomorrow (Špinavé toalety dnes, vaše zítřejší nemoc), Enter in a rush, leave with a flush (Dovnitř spěchejte, při odchodu splachujte) nebo We aim to please, you aim too please (volně přeloženo Naším cílem je potěšit, vy potěšte nás a nečůrejte okolo). Zajímavý je i fakt, že v tak vyspělé společnosti, jakou Singapur je, se dodnes praktikují tělesné tresty. A neplatí to jen pro místní obyvatele, o čemž by mohl vyprávět nejeden cizinec, kterému na cestu domů ze Singapuru přibalili pěkný výprask ratanovou rákoskou za výtržnictví nebo vandalismus.


Singapur je městem zákazů
Singapuru se přezdívá město zákazů.

Singapur je skvělým místem pro nákupy všeho druhu. Ačkoli najdete nákupní centra takřka všude po celém městě, mekkou všech singapurských nákupů je věhlasná Orchard Road. Přes dva kilometry dlouhou třídu lemují obří obchodní domy, restaurace i hotely, celá ulice zahrnuje dokonce tři stanice metra. Podobně jako v Hong Kongu tu obchody otvírají na naše poměry docela pozdě (některé až kolem 11 hodiny). Při odletu ze země lze na letišti zažádat o vrácení daně GST (Goods ans Services Tax), jakési obdoby naší DPH, což také spousta turistů činí, soudě podle fronty u příslušné přepážky. Nebyl by to ale Singapur, aby tu také v tomto směru nevymyslely nějakou hi-tech vychytávku, takže už koncem roku 2012 si bude moct každý zájemce vyzkoušet samoobslužný automat na vrácení daně.


A až vás omrzí nákupy a procházky po městě, můžete i tady v Singapuru vyrazit do přírody. V rezervaci Bukit Timah najdete původní, nedotčený deštný prales s celou řadou zástupců rostlinstva i zvířectva. Kromě toho se tu nachází i nejvyšší kopec Singapuru (jen 163 m vysoký) Bukit Timah Hill. Světový věhlas má i singapurská ZOO (www.zoo.com.sg) s přilehlou night safari (www.nightsafari.com.sg) nebo místní botanická zahrada (www.sbg.org.sg) či orchidejové zahrady.<-- ZPĚT| DÁLE -->