...personal travel web

SV.KRYŠTOF
NEVIS


INFO O ZEMISv.Kryštof a Nevis, cestopis, část I.

Reklamní slogan místní turistické centrály zní: "Dva ostrovy, jeden ráj". I když St.Kitts & Nevis (nebo také St.Christopher, prostě česky Svatý Kryštof a Nevis) není turisty tak hojně navštěvován jako třeba sousední Antigua, určitě stojí za několikadenní zastávku. Rozhodně tu nenajdete ty nejkrásnější pláže Karibiku, za to je ostrov jak stvořený k podnikání pěších treků deštnými pralesy kopcovitého terénu sopečného pohoří. Zážitkem je i návštěva místních plantážních hostinců, kterou by si neměl nechat ujít žádný z cestovatelů po této zemi. V jižní části ostrova pak máte možnost setkat se s divokými kočkodany nebo se kochat výhledy na nezapomenutelné panorama mořského pobřeží, slaných jezer a hory Nevis Peak sousedního sesterského ostrova.


St.Kitts

Independence square, hlavní město Basseterre
Independence Square.

Výlet po St.Kittsu pro nás začíná v hlavním městě Basseterre, kde žije naprostá většina všech obyvatel ostrova. Basseterre bylo prvním francouzským městem v Západní Indii, založeno již v roce 1620. Pozdější přechod pod nadvládu Britů proměnil městský architektonický ráz v zajímavý mix vlivů obou velmocí. Pohromou pro město byl obrovský požár v roce 1867, který zničil asi 83% celého Basseterre.


Přímo na nábřeží stojí Old Treasury Building, v dávných dobách přezdívaná "Brána na ostrov", jelikož jedinou možností, jak se sem dostat byl přístup po moři. Dnes budova slouží jako Národní muzeum.
Centrum města se nazývá The Circus. Jedná se o kulaté náměstíčko, obklopené budovami bank a obchůdků, jemuž vévodí zelené věžní hodiny. Kromě informace o čase jsou zároveň Berkeleyho památníkem a mají připomínat Piccadilly Circus v Londýně.
Oprostit se od ruchu ulic a zápachu z výfuků aut se můžete na Independence Square, oáze klidu obklopené ruchem karibské metropole. Dnes příjemné místo s parkem, trávníky a stromy, jemuž vévodí Katedrála Neposkvrněného početí (Immaculate Conception), bylo dříve velkým trhem s dovezenými otroky. Další z historických dominant Basseterre, Anglikánský kostel sv.Jiří (St.George's Anglican Church), stojí hned u hlavní dopravní tepny protínající město.


Život tu plyne skutečně pomaleji než jsme zvyklí z našich zeměpisných šířek, čímž jsou ostatně země tohoto regionu všeobecně známé. Několik jedinců produktivního věku se straní slunečních paprsků a užívají si v leže idylky všedního odpoledne ukryti ve stínu budov nebo stromů v parku. Malé hloučky lidí obklopují stánky pouličních prodejců dobrot, před místními bary posedávají staříci a popíjejí pivo Carib, mladíci před jinými bary pokuřují a pohupují se v rytmu reggae. Toť jeden z výjevů skýtající se cizinci, který zavítal do těchto končin.
O tom, že tu nikdo nikam nespěchá, jsme se několikrát přesvědčili i my. Nejbizarnější kousek předvedla trojice obsluhujících děvčat fastfoodového řetězce Subway. Vzdor názvu "rychlé" občerstvení, který reprezentují, uplynulo od objednání po zaplacení dobrých 30 minut. Nicméně nikdo z místních neřekl slovo výtky na adresu těch tří "sprinterek" a všichni poklidně stáli ve frontě.


výroba karibské batiky v Romney Manor
Výroba karibské batiky

Pokračujeme po silnici kopírující jižní pobřeží směrem na severozápad kolem Bloody Point, místem krvavé řeže mezi domorodými Kariby a spojenými francouzsko-anglickými vojsky.


Další zástavkou je Romney Manor, místo, kde se vyrábí karibská batika. Ukryta v nádherné botanické zahradě, jíž vévodí 350 let starý strom obřích rozměrů, představuje jednu z povinných zastávek na Sv.Kryštofu. Nejenže se tu dovíte vše o výrobě batikovaných látek, můžete vidět malířky látek přímo v akci a navíc si nějaký ten model koupit v místním shopu. Další info na www.caribellebatik.com. Cestou ke Caribelle Batik si můžete ještě prohlédnout Wingfield Petroglyphs, malby původních Indiánů namalované na obrovských černých kamenech sopečného původu a ruiny cukrovaru Wingfield.


pevnost Brimstone Hill
Pevnost Brimstone Hill

Téměř 250 m nad mořem se vypíná pevnost Brimstone Hill, od roku 1999 zapsaná na seznamu UNESCO. Rozlehlou fortifikaci navštíví ročně tisíce turistů a činí z ní tak nejdůležitější bod itineráře každé návštěvy země. Gibraltar Západní Indie, jak se pevnosti také nazývá, byl založen roku 1690 Angličany. Ruce stovek otroků pak z místního sopečného kamene pomalu vystavěly toto pozoruhodné dílo. V útrobách pevnosti dnes najdete muzeum, zatímco ze samotného vrcholu se návštěvníkům skýtá úžasný výhled na pobřeží a nedaleký ostrov St.Eustatius (Sv.Eustach). Další informace o pevnosti najdete na adrese www.brimstonehillfortress.org (platí se vstupné 20 EC$ na osobu).


plantážní hostinec Rawlins, ostrov Sv. Kryštof
Plantážní hostinec Rawlins.

To už se dostáváme na samotný severozápadní konec ostrova. Kousek za vesnicí St.Paul's vede odbočka mezi pole s cukrovou třtinou k plantážnímu hostinci Rawlins Plantation. Na Sv.Kryštofu i na Nevisu najdete mnoho dalších plantážních hostinců, kde se lze ubytovat a dobře najíst. Zastávku v některém z těchto zařízení byste si rozhodně neměli nechat ujít, i když se nejedná zrovna o nejlevnější záležitost (v Rawling Plantation stál bufet 30 USD na osobu a nejlevnější pokoj v hlavní sezóně 330 USD na noc). Odměnou vám ale bude příjemné posezení v neopakovatelné atmosféře dávných dob kolonizace, v domě vybaveném historickým nábytkem a obklopeném nádherně upravenou tropickou zahradou. Cestou po polní cestě zpět na hlavní silnici křižujeme úzké koleje, po kterých jezdí výletní vláček Scenic Railway (www.stkittsscenicrailway.com). Během tříhodinové cesty kolem ostrova se můžete kochat okolím z vagónů dvoupodlažního vláčku, přestavěného z bývalých vlaků vozících cukrovou třtinu, zatímco menší část okruhu absolvujete výletním autobusem.


Kolem dostihového okruhu Beaumont Park vjíždíme na atlantickou stranu pobřeží Sv.Kryštofa. Láva, která kdysi dávno vytekla z jícnu sopky, vytvořila na pobřeží oceánu u vesnice Belle Vue zajímavé přírodní útvary jménem Black Rocks (Černé skály). Tyto skaliska jsou v podstatě poslední z větších zajímavostí této části ostrova.


pláže ve Frigate Bay
Pláže ve Frigate Bay North

Cesta pokračující na jihovýchodní poloostrov vede skrz turistickou oblast Frigate bay. Zatímco jižnímu Frigate Bay vévodí hotelový resort Timothy Beach a několik plážových barů, pár metrů přes úzkou šíji ve Frigate Bay North je hlavní dominantou megakomplex hotelu Marriott s kasinem a luxusním golfovým hřištěm. V této oblasti najdete i několik restaurací, obchodů a turistickou centrálu. Nad Frigate Bay pak ční kopec Timothy Hill, z jehož vrcholu se všem skýtá snad nejfotogeničtější výhled z celého Sv.Kryštofa, známý z propagačních prospektů této karibské země a to pohled na jihovýchodní poloostrov se všemi kopci, zálivy a slanými jezery.


Cockleshell beach
Cockleshell Beach

Samotný jihovýchodní poloostrov je velmi řídce osídlený, i když tu vyrůstají nové ubytovací komplexy. Hned pod kopcem vás úzká nezpevněná cesta po vaší levici dovede k North Friars Beach, liduprázdné pláži na atlantické straně, takže jsou tu celkem slušné vlny. Na opačné straně se nachází South Friars Beach s klidnější vodou a vyhlášeným Shipwreck Barem. Na úplném konci poloostrova, coby kamenem dohodil na Nevis, jsou docela pěkné pláže. Nejznámější Turtle Beach, proslulá interakcí s kočkodany, kvůli kterým tu výletní lodě chrlí desítky turistů, byla v době naší návštěvy v rekonstrukci a tudíž nepřístupná. Pro nás nejhezčí pláž Sv.Kryštofa byla ta v Cockleshell Bay, navíc s příjemným barem a do třetice pláž v Major's Bay s nepříliš vábným rezatým vrakem lodi a přístavním molem trajektu na Nevis.


Vody kolem Sv.Kryštofa ukrývají přes 400 vraků lodí a společně se skalními průrvami, jeskyněmi a korálovými útesy, lákajícími mořské živočichy, se stali cílem mnoha vyznavačů potápění. Mezi uznávaná potápěčská centra patří:


Kenneth's Dive Center - www.kennethsdivecenter.com
Pro Divers - www.prodiversstkitts.com
Dive St.Kitts - www.divestkitts.com


Na uvedených stránkách mimo jiné najdete i seznam nejlepších potápěčských lokalit obou ostrovů.


Pokud se nepouštíte do přílišných hloubek a zůstaváte raději se šnorchlovací výbavou při hladině, nejvíce uvidíte, pokud si koupíte šnorchlovací výlet lodí nebo katamaránem, jejichž posádka vás zaveze na osvědčená místa. Jinak se vypravte na místa jako White House Bay, kde leží části vraků lodí označené bójemi, nebo zkuste South Friars Beach, Dieppe Bay na severu Sv.Kryštofa, nebo prozkoumejte korálové útesy v North Frigate Bay.


Pás vulkanických kopců, jimž vévodí dřímající sopka a nejvyšší bod ostrova Mt.Liamuiga, je jak stvořený pro pěší túry deštným pralesem s původní vegetací. Dle své fyzické kondice si každý může vybrat náročnost výletu, od jednoduchých až po třeba celodenní výlet až ke kráteru sopky Mt.Liamuiga. Každopádně se doporučuje najmout si zkušeného průvodce, který vás mimo jiné seznamuje s krásami okolní přírody, včetně ochutnávky tropického ovoce. Podrobnější informace najdete na www.gregsafaris.com.


Chcete-li se vydat na výlet lodí nebo za šnorchlováním, určitě si vyberete exkurzi podle svého gusta u některého z operátorů:


Blue Water Safaris - www.bluewatersafaris.com
Red Sail Sports - www.redsailstkitts.com


Další agentury působící na ostrovech:


Kantours - www.kantours.com
Flamboyant Tours - www.tdclimited.com
Tamarind Tree Tours - www.tamarindtreetours.com


<-- ZPĚT| DÁLE -->