...personal travel web

St.Martin (Fr.)
St.Maarten (Nl.)


Sv.Martin, info o zemiSt.Martin / Maarten, cestopisMalý karibský ostrov se honosí světovým prvenstvím jako nejmenší území (ostrov), rozdělený mezi dva státy. Zatímco severní část ostrova, Saint Martin, náleží Francii, její jižní protějšek, Sint Maarten, tvoří součást Nizozemských Antil. Ať už se vydáte na francouzskou stranu do vyhlášených restaurací nebo holandskou stranu známou nočním životem, všude na vás čekají především perfektní pláže. Ostrov má navíc dobré letecké spojení s Evropou a na rozdíl od Antiguy, Anguilly a Sv.Kryštofa, kde jsme strávili nějaký ten čas, tu není tak draho. Škoda jen, že se původní krása ostrova stále víc utápí v záplavě betonu a Sv.Martin rapidně mění svou tvář ve prospěch turistického ruchu, což lze pocítit hlavně v holandské části, která s každým dalším novým hotelem a kasinem získává na svém puncu obludnosti.


St.Martin (Fr.)

pohled na Marigot z pevnosti Fort Louis
Pohled na Marigot z pevnosti Fort Louis

Hlavní město francouzské části ostrova, Marigot, připomíná kousíček francouzské riviéry vsazený do Karibiku a je o mnoho přitažlivější a oku lahodící než jeho holandský protějšek (ostatně jako je pro mnoho lidí i celá francouzská strana). Příjemné místo při pobřeží je protkáno uličkami plnými restaurací, kaváren a butiků, nad nimiž se vypíná pevnost Fort Louis, dominanta města postavená na jeho obranu v roce 1767. Absolvent nenáročného výstupu nahoru na pevnost je následně odměněn krásným výhledem nejen na město s přístavem pod vámi, ale i na obzoru se rýsující ostrov Anguilla. Lodě na Anguillu, ale také na Sabu a St.Barth vyplouvají právě z marigotského přístavu. Proslulé je i místní tržiště, kde místní "doudous" prodávájí ovoce, zeleninu nebo denní úlovky ryb.


Po silnici z Marigotu směrem na sever dorazíte do druhého největšího města francouzské části Grand Case. Původně rybářská osada si dodnes uchovává svůj kreolský ráz a platí za vyhlášené kulinářské centrum nejen tohoto ostrova, ale i celého východního Karibiku. Stojí za to se sem vypravit večer, kdy se hlavní promenáda promění v bzučící úl a jedna restaurace vedle druhé láká své návštěvníky na vybrané lahůdky, i když se tu ceny za jídlo pohybují v průměru kolem 25 EUR. Levnější variantu, jak se nasytit, představují jakési místní pouliční stánky zvané "lolos", kde se grilují ryby, žebírka apod.


Cílem výletu může být i hora Pic Paradis, se 424 m nejvyšší bod ostrova. Z hlavní silnice mezi Marigotem a Grand Case sem odbočuje komunikace vinoucí se tropickou zelení až na vrchol, odkud se můžete kochat pohledy na celý ostrov, nebo se vydat po některé z turistických tras. V zalesněném údolí nedaleko zmiňované příjezdové cesty najdete atrakci jménem Loterie Farm, jejímž smyslem je procházka v systému lanoví a provazových žebříků natažených ve výšce korun stromů.


Z Grand Case dále na východ míjí silnice malé letiště Esperance, odkud létají některé regionální aerolinky. Pod kopcem jménem Mt.Vernon leží stejnojmenné plantážní sídlo, kde dnes můžete strávit nějaký čas procházkou po exotické zahradě, popít kávu v muzeu kávy nebo ochutnat karibský rum. Více na www.plantationmontvernon.com. V severovýchodním cípu ostrova pak leží malá osada Cul de Sac, ze které se za 6 dolarů dostanete na ostrov Ilet Pinel, poskytující výborné podmínky pro šnorchlování, nebo na ještě o něco vzdálenější Ile Tintamarre. Plážovým centrem je pak Orient Bay, francouzsky Baie Orientale, nacházející se nedaleko odtud. Najdete tu veškeré turistické vybavení, včetně hotelů, restaurací, obchodů a střediska plážových sportů. Pár kilometrů jižněji po silnici N7 můžete navštívit Motýlí farmu, další informace o této atrakci jsou k dispozici na adrese www.thebutterflyfarm.com.


Při východní hranici obou částí se nachází malý půvabný záliv s marinou pro jachty, Oyster Pond, svým tvarem připomínající právě ústřici. Žádný z hraničních přechodů není samozřejmě nijak hlídán ani kontrolován a omezuje se pouze na informační cedule nebo v lepším případě na jakousi mohylu s vlajkami obou částí.St.Maarten (Nl.)

Holandský St.Maarten je o poznání rušnější, což má na svědomí množství nočních podniků, barů, restaurací a kasin. Pro mnohé je nicméně tato skutečnost důvodem, proč upřednostňují přeci jen klidnější francouzskou část ostrova.


Philipsburg
V centru Philipsburgu

Hlavní město Philipsburg je vměstnáno na úzkou úžinu sevřenou z jedné strany Karibským mořem a z druhé Great Salt Pond. Samotné město příliš zajímavostí nenabízí. Prochází jím dlouhé ulice Front Street a Back Street, které kopírují pobřeží a kde je jeden krámek vedle druhého, vesměs nabízející zlato, šperky, elektroniku a další zboží osvobozené od cla. Město nese název po Holanďanu Johnu Philipsovi, který zde jako první začal v roce 1730 těžit sůl z místních solných polí. Při procházce centrem vás mohou zaujmout pestrobarevné fasády domků nebo budova bývalého soudu, symbol holandské části ostrova, jež je zpodobněn na státním znaku nebo na poznávacích značkách aut. Na posilnění si pak můžete koupit třeba národní likér St.Maartenu Guavaberry, který bezpečně poznáte podle vyobrazené hlavy černocha v cylindru na etiketě každého ze špiritusů. Městský přístav je uzpůsoben ke kotvení obrovských výletních lodí, jež brázdí vlny Karibiku se stovkami turistů na palubě.
Na druhé straně Great Salt Pond se nachází malá zoo Sint Maarten Park, o němž najdete více na www.stmaartenpark.com.


Jednou z největších atrakcí ostrova se pomalu, ale jistě stává pláž Maho ležící v těsném sousedství přistávající a vzletové dráhy st.Maartenského mezinárodního letiště Juliana. Jen na málo místech planety totiž máte takovou příležitost dostat se do tak bezprostřední blízkosti k letadlům, která přelétávají jen pár metrů nad vašimi hlavami. Skutečnost vypadá následovně. Svými rozměry nevelkou Maho Beach lemuje obousměrná silnice, za kterou hned začíná přistávací dráha oddělená jen drátěným plotem. Na jednom konci pláže stojí Sunset Beach Bar, jež značně těží z blízké přítomnosti letiště, neboť je takřka neustále v obležení zvědavců toužících zvečnit si některý z přilétajících strojů. Na vývěsce tohoto podniku najdete dokonce seznam plánovaných příletů i s předpokládanou hodinou přistání. Osazenstvo pláže i přilehlého baru ožije, jakmile se na obzoru objeví charakteristická silueta blížícího se letadla se zapnutými světlomety. Ta před chvílí malá tečka stále roste a roste, aby se po chvíli proměnila v obrovský dopravní letoun, jež se za ohlušujícího rachotu prožene nad hlavami všech přítomných a takřka vzápětí dosedne na dráhu letiště. Ještě větší adrenalin zažívá skupina nadšenců, kteří se, navzdory několika vyvěšeným tabulím upozorňujícím na nebezpečí spojené s leteckým provozem, shlukli na pláži jen pár metrů za letounem, který se právě chystá ke vzletu. Proud teplého vzduchu ze startujících motorů se opírá do všeho, co se nachází za nimi a nemilosrdně smete všechny lehčí předměty do moře. Dokáže konec konců pořádně zamávat i s některými slabšími jedinci, přičemž zvířený písek navíc bolestivě bičuje polonahá těla přihlížejících. Maho Beach je zkrátka Mekkou všech air spotterů a slibuje opravdu nevšední zážitky.
Maho beach letadla na Maho beach
pláž Maho letadlo na Maho beach


Hned vedle letiště se nachází nevábné středisko Simpson Bay nesoucí všechny charakteristické znaky turistické komercializace s nočními podniky, kasiny a fastfoodovými restauracemi.


Odkazy na některé aktivity:


www.thescubashop.net
www.stmaartendiving.com
www.divestmaarten.com
www.stmaarten-activities.com
www.atlantisadventures.com
www.baysideridingclub.comAť na vás udělal Sv.Martin jakýkoliv dojem, jedno se mu musí nechat. Jeho nádherné pláže. Téměř po celé délce pobřeží Sv.Martina najdete krásné bělopísčité pláže, jejichž kompletní výčet by zabral pěkných pár řádek, neboť jich tu napočítáte přes třicet. Za názvem pláže je uvedena její přibližná poloha.


Happy Beach (SZ, francouzská část) není tak lehce přístupná, takže zde bývá prázdno. Dostanete se sem pěšky z Friar's Bay.
Cupecoy Beach (Z, holandská část) je krásná pláž táhnoucí se podél pískovcových skal. Je rovněž vyhledávaným místem pro pozorování zapadajícího slunce.
Baie Longue, Baie aux Prunes a Baie Rouge jsou klidnými místy jak stvořenými pro relaxaci. Nacházejí se v západním cípu ostrova v exkluzivní oblasti jménem Terres Basses.
Mullet Bay Beach (Z, holandská část) uspokojí nejen milovníky plážové kultury, ale i příznivce šnorchlování.
Le Galion Beach (SV, francouzská část) je pláž s velice klidnou a nehlubokou vodou, ideální pro malé děti a začínající plavce.