...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Sunshine Coast / Slunečné pobřeží

www.visitsunshinecoast.com.au
www.tourismsunshinecoast.com.au
Den 5 - 20.4. - Glass House Mts, Mooloolaba, Coolum Bch. -

Ráno si v půjčovně vyzvedáváme zánovní Toyotu, čímž startuje pozemní přesun Queenslandem až téměř ke Cape Tribulation v Severním tropickém Queenslandu. Dnešním cílem je ovšem nedaleké Sunshine Coast.


Sunshine Coast je pruh zlatavých pláží táhnoucích se od Brisbane na sever až někam k Rainbow Beach a na rozdíl od Gold Coast, které se v poslední době proměňuje v poněkud vykřičenou oblast, je pohodovější a klidnější. Ale ani Sunshine Coast není liduprázdným regionem. Pás měst počínaje Caloundrou, přes Mooloollabu, komerční středisko oblasti Maroochydore až po super rekreační Noosu je třetím nejlidnatějším regionem Queenslandu, má dokonce svou vlastní univerzitu (Univerzity of the Sunshine Coast) i letiště.


Dálnici ve smyslu, na jaký jsme zvyklí v Evropě, tedy s několika proudy v každém směru, podjezdy a nadjezdy, si užijete jen pár desítek kilometrů za Brisbane. Pak se změní v něco jako je naše okreska, na které budete proklínat každý průjezd městem, stavební úpravy i maximální rychlost omezenou na 100 km/h (trochu se rozšoupli akorát mezi Marlborough a Clairview, kde je rychlostní limit 110 km/h). A v tomto duchu vede slavná Bruce Highway až do Cairns, odkud pokračuje zhruba se stejnými parametry, leč pod názvem Cpt. Cook Highway.


Na dálnici míjíme odbočky k ostrovům zálivu Moreton, oblíbeným výletním místům obyvatel Brisbane. Ti mají trošilinku smůlu (nebo spíš nevýhodu), že jejich metropole neleží přímo u moře, ale rozprostírá se na březích stejnojmenné řeky. Na rozdíl od nás, odkázaných vesměs na přechlorovaný humus městských koupališť, ale smutnit rozhodně nemusí. Po pár minutách jízdy autem z města se octnou na skvostných plážích ostrovů jako Moreton, Stradbroke nebo Bribie. Nehledě na tucty dalších pláží Sunshine nebo Gold Coastu.


Glass House Mountains
Glass House Mountain,
vyhlídka na Mt.Beerwah a Mt.Coonowrin

Nedaleko od Brisbane vyrůstají z krajiny podivuhodné kopce bizarních tvarů, známé jako Glass House Mountains. Dostanete se k nim po odbočení z dálnice na Steve Irwin Way, silnici pojmenované na počest slavného lovce krokodýlů, kterého zabil rejnok během natáčení u Port Douglas. Hory jsou výsledkem sopečné činnosti a celkem jich tu napočítáte čtrnáct, z nichž nejvyšší Mt. Meerwah měří 556 m. "Glass House" pojmenoval hory onehdá James Cook, protože mu tvarem připomínaly sklářské pece v jeho rodné Anglii. Hlavně se tu dá podniknout spousta pěších, různě dlouhých a náročných treků. Tak jsme tu na chvíli zastavili i my a vydali se na krátký výlet borovicovým porostem vzhůru k vyhlídce na hory Mt.Beerwah a Mt.Coonowrin. Bohužel nás tu přepadla zákeřná armáda komárů, která nás brzy po zdolání vyhlídky spolehlivě zahnala zpátky do bezpečí uzavřeného auta. Další info o horách a jejich okolí najdete na stránce www.glasshousetourism.com.au.


Coolum Beach
Coolum Beach

Hned za městečkem Beerwah narazíte na zvířecí park Australia ZOO, jednu z top ZOO celé Austrálie, kterou založil již vzpomínaný Steve Irwin. Po včerejší Lone Pine v Brisbane ale zrovna není ta pravá nálada na další zvířátka, tak končíme v Mooloolabě v tamním Podvodním světě (Underwater World) s údajně největším tropickým oceanáriem jižní polokoule. Část prostoru je věnována životu žraloků, kvůli nimž je pro některé suchozemce, rozdováděné filmem o čelistech, neřešitelným problémem vlézt v Austrálii do vody. Zkrátka ale, jak praví zdejší informační tabule: je deset milionkrát pravděpodobnější, že člověk zabije žraloka, než by tomu bylo naopak.


Den končíme na pláži Coolum Beach, která je tak nějak nejblíž k Nambouru, ve kterém jsme sehnali motel. Je těžké si vybrat na kterou pláž se tu plácnout. Mezi Caloundrou a Noosou jich je tolik a jedna hezčí než druhá. No holt by to chtělo zase o nějakej ten den navíc.Den 6 - 21.4. - Noosa a přejezd na Fraser Island -

Cestou na ranní gáblík v Coolum Beach se zastavujeme na obhlídku obřího ananasu (Big pineapple), který vyrostl vedle silnice do Nambouru. Vnitřek plechového ovoce je plný informací o pěstování ananasů ve zdejším kraji, točité schodiště vede na vrchol s vyhlídkou do kraje.


Po snídani v plážovém baru (dneska jsou Velikonoce a tak vám tu v restauracích k celkové ceně pěkně napálí ještě přirážku za obsluhu v den státního svátku) jedem podél pobřeží až do Noosy, což je jedna z nejfajnovějších adres na Sunshine Coast. Noosu tvoří několik různorodých částí. Příroda je zastoupena v Noosa Heads, pevninském výběžku do moře, na kterém se rozprostírá Noosa National Park s volně žijícími koalami, varany a dalším zvířectvem (je tu celkem asi pět stezek různě vedoucích parkem). V obytnou a rekreační pasáž se slévají obce jako Tewantin, Noosaville a další obce, zajímavě protkané vodním systémem kanálů, průplavů, zálivů, creeků a jezer. Není divu, že se sem (bohužel) během svátků vydala snad půlka Queenslandu, což notně zacloumalo připraveným plánem dne.


Laguna lookout Noosa
Výhled na Noosu z Noosa Hill

Výjezd na vyhlídku na lagunu z kopce Noosa Hill byl ještě v pohodě, ovšem parkoviště u vstupu do národního parku bylo již zcela v obležení turistů a na hlavní pláž Noosy se hrnulo národa jak do Kmartu v první den povánočních slev. Stále dalším a dalším přijíždějícím autům musel být dokonce provizorně uvolněn travnatý plac v centru města, pochopitelně ne zdarma. No hrůza a děs, a tak po krátké koupačce v přeplněném moři radši rychle prcháme směrem na Fraser Island. Vzhledem k tomu, že mezi Noosou a Rainbow Beach leží písky národního parku Great Sandy, musíme to celé objet přes Gympie, dobrodružnější povahy, vybavené autem s pohonem 4x4, si ale můžou cestu o dost zkrátit, vydají-li se rovnou napříč parkem.


<-- ZPĚT|DÁLE -->