...personal travel web

Los Angeles
San Diego
Palm Springs
NP Joshua Tree
Las Vegas
Hoover Dam
Meteor Crater
Grand Canyon
Monument Valley
NP Sequoia
NP Yosemite
San Francisco
Ze SF do LAJihozápad USA, deník, část I.S téměř pětiletým odstupem se vracím k naší cestě po jihozápadě USA. Veškeré informace se tedy omezují na ručně psané zápisky z této cesty s trochou pátrání v paměti. Navíc jsme v té době ani neměli digitální fotˇák, takže pár uvedených fotek je naskenovaný výběr z našeho alba.


Po všeobecně známých útrapách se získáváním amerických víz, příprav s plánováním trasy, 12ti hodinovém letu z Frankfurtu a konečně pak, trochu obávané, imigrační kontroly na letišti v Los Angeles, jsme konečně stanuli na půdě "země neomezených možností". Čekalo nás 5800 km po Kalifornii, Nevadě a Arizoně, které jsme urazili během třítýdenního putování. Následující řádky shrnují všechna důležitá místa, která jsme navštívili.


Los Angeles

downtown Los Angeles
LA Downtown

Vítejte ve Městě andělů, vítejte v metropoli západního pobřeží USA, Los Angeles. Spojením několika městských částí, jakými jsou třeba Hollywood, Santa Monica, Beverly Hills, Pasadena nebo Anaheim, vznikla ohromná aglomerace města Los Angeles, ve které žijí téměř 4 miliony lidí (druhé nejlidnatější město USA).


Los Angeles, nebo jen LA, však nic moc extra svým návštěvníkům nenabízí. Obrovská masa betonu, centrum s mrakodrapy a hlavně neskutečná spleť dálničních nadjezdů, podjezdů a dálnic vůbec, po kterých se pohybují (někdy spíš nepohybují) kolony tisíců aut, protože městská doprava tu téměř neexistuje.
Ale přeci jen se tu najde pár věcí, které stojí za návštěvu. Tak předně je tu Hollywood, proslulé centrum světového filmu, kde se zrodila nejedna hvězda stříbrného plátna. Věhlasný Chodník slávy (Walk of fame) na Hollywood Blvd zdobí zlaté hvězdy nesoucí jména herců, hereček, zpěváků, reřisérů a spousty dalších slavných lidí. Najdete tu také Čínské divadlo, před kterým zanechali v betonu svůj otisk ruky takové star jako Jack Nicholson nebo Michael Douglas. Na kopci Hollywood hill září do širého okolí notoricky známý symbol Hollywoodu a LA vůbec, nápis Hollywood, z něhož každé písmeno měří přes 15 metrů. Pokud máte zájem podívat se na filmový průmysl zblízka a ještě se při tom pobavit, neváhejte a vyražte do Universal studios Hollywood. Vstupné 47 $ není zrovna málo, ale za to tu pak můžete vyzkoušet všechny atrakce, které nějak souvisejí s nejnovějšími filmovými trháky. Projedete se na člunu pralesem Jurského parku, shlédnete představení Vodního světa, nabyté pyrotechnickými efekty nebo 3D projekci z filmu Terminátor. Určitě se ale projeďte malým vláčkem po celém komplexu natáčecích studií Universal, kde se alespoň na krátký okamžik stanete aktéry filmů jako jsou Čelisti nebo King Kong a kde dokonce zažijete pravé zemětřesení v San Franciské podzemce. Více najdete na této adrese.


Walk of fame, Hollywood Blvd
Walk of fame.

V centru LA jsme vylezli na jednu z dominant města, radnici. Budova z roku 1928 měří 138 m a určitě jí znáte z mnoha filmů. Lezli po ní superman i King Kong a do svého znaku si jí dal i místní policejní sbor. Po bezpečnostní kontrole (události z 11.září jsou tu stále ještě v živé paměti) jsme se soustavou výtahů dostali až do horních pater, odkud je nádherný výhled na downtown a celé město.


Výstavní čtvrť Beverly Hills, plná luxusních vil a ještě luxusnějších aut také stojí za návštěvu. V krámku se suvenýry dokonce prodávají plánek s vyznačenými domy a adresami světoznámých celebrit. Tady je odkaz na ofic. stránky místa, kde se proháněl slušňák Walsh a jeho soukmenovci z BH90210.


rušná interstate 405
Rušná interstate 405.

Na mole v Santa Monice se také odehrál nejeden filmový příběh. Toto místo, již z dálky rozpoznatelné podle obřího ruského kola, je oblíbeným centrem odpočinku místních lidí, takže okolní pláže a úzká asfaltka jsou plné plážových povalečů, vyznavačů in-line bruslení a metrosexuálů tužících svou muskulaturu. Stránky tohoto města resp. městské části jsou zde.
Pro rodiny s dětmi není lepšího cíle, než na den navštívit Anaheim a jeho Disneyland.San Diego

V tomto koutu Ameriky se jezdí jednoduše a bez problémů (až na občasné zácpy v LA a jeho okolí). Země je "prošpikovaná" sítí dálnic zvané interstates, které spojují jednotlivé státy federace a dalších státních silnic. Dopravní značení je přehledné, takže si jen vyberete cíl a najedete na dálnici interstate směr east, west, north nebo south.


znak interstate

V Los Angeles se napojujeme na Interstate 5, která lemuje celé západní pobřeží USA od kanadských až po mexické hranice a směřujeme k San Diegu, nějakých 200 km jižním směrem.
San Diego je další z velkých amerických měst, i když ne tak hektické a rozhodně hezčí než LA. Ve městě se ubytováváme v již vyzkoušeném Motelu 6. Jedná se o klasický a pro nás naprosto dostačující způsob bydlení v malých, ale čistých a celkem levných pokojích s toaletou a koupelnou. Řetězec Motel 6 má své hotely rozeseté po celých Státech, takže si jen v seznamu najdete adresu a můžete vyrazit. Internetové stránky Motelu 6 jsou zde.


Ale zpátky do San Diega. Město leží blízko mexických hranic, takže pokud máte zájem vyrazit na výlet do Mexika, máte skvělou příležitost. Počítejte ale s tím, že hraniční přechod San Ysidro patří k nejfrekventovanějším na světě, takže tu nějakou tu minutku můžete strávit. Druhé největší město Kalifornie by si určitě neměli ujít milovníci zvířat. Nachází se tu totiž proslulá ZOO, jedno z mála míst, kde můžete spatřit živé pandy velké, jak se tu líně povalují a cpou se bambusovými výhonky. Více o ZOO na www.sandiegozoo.org nebo www.san-diego-zoo.com. A pak je tu Sea world, zábavní park s mořskými živočichy, ve kterém patří k zlatým hřebům vystoupení cvičených kosatek.


Sea world, San Diego
Sea world, San Diego

Přeneste se v čase o více jak dvě století zpátky a navštivte Staré město (Old town) s původními domky z nepálených cihel, řemeslnými dílnami a krámky se suvenýry. V centru westernového městečka stojí Bazaar del Mundo, kde se nad sklenicí margarity můžete odpočinout za tónů mexické hudby. Další info na www.oldtownsandiego.org.


Nejhezčí částí San Diega je čtvrť Gaslamp s architektonicky krásnými budovami a ulicemi, plnými restaurací a kaváren. V těsné blízkosti Gaslampu se pak nachází největší nákupní centrum v San Diegu, Horton Plaza. Procházka podél pobřeží také stojí za vyzkoušení. V tichém a pěkně upraveném parku Seaport village, který má připomínat rybářskou vesničku, si můžete dát něco na zub nebo nakoupit suvenýry. Podél zálivu dál směrem na sever se pak nachází přístav, kde kotví nejstarší a stále ještě plavbyschopná loď světa Star of India.


Naproti downtownu, přes sandiegský záliv, se táhne úzká šíje zakončená poloostrovem Coronado. Tyto končiny se staly luxusním místem plném honosných vil a golfových hřišť, ale hlavně se tu nachází velkolepý hotel Coronado, kde se v roce 1958 natáčel film Někdo to rád horké s Marilyn Monroe v hlavní roli.Palm Springs

vlajka Kalifornie

Od pobřeží Pacifiku se stáčíme do vnitrozemí Kalifornie. Dostáváme se do pouštních oblastí, takže krajina kolem dálnice je čím dál více vyprahlá a hodnota ukazatele venkovní teploty dramaticky stoupá. Výstavní město Palm Springs, oblíbené letovisko kalifornské smetánky a homosexuálů, nás vítá 35ti °C ve stínu. Nedaleko odtud postavili krásnou lanovku Palm Springs Aerial Tramway, která spojuje základnu v Chino kaňonu a horu San Jacinto (2596m), přičemž překonává značný výškový rozdíl. Během jízdy se ještě otáčí o 360°. Nahoře je citelně chladněji, ale za to tu máte celé údolí jak na dlani a fantastický výhled na okolní krajinu.NP Joshua Tree

jukovník alias Joshua tree
Jukovník alias Joshua tree.
národní park Joshua tree
Uprostřed NP Joshua tree.

Pár minut jízdy z Palm Springs leží zapomenuté městečko Twentynine Palms, vstupní brána do pouštního národního parku Joshua tree. Jméno tohoto parku si určitě vybaví všichni vyznavači kapely U2 , která si jej vybrala jako název svého alba a natáčela zde i svůj videoklip. V extrémních podmínkách tu rostou prazvláštní stromy Joshua tree, Jozuovy stromy neboli juka krátkolistá, dodávající tomuto místu (společně s monolitickými balvany) skutečně mystický nádech, obzvláště během svítání a západu slunce. Své jméno dostaly v dávné době od mormonů, kterým větve těchto stromů připomínaly Ježíšovi napjaté paže. Parkem vede několik tras, které lze absolvovat autem i pěšky, každopádně si nezapomeňte vzít dost vody, neboť tu přes den panuje pekelná výheň a občas se podívejte pod nohy, jestli se nechystáte zašlápnout nějakého chřestýše.Las Vegas

Opouštíme Kalifornii (alespoň na chvíli) a překračujeme hranice sousedního státu, Nevady. V jižním cípu tohoto státu leží náš cíl, mekka všech milovníků hazardních her, casin a nočního života, úžasné Las Vegas. Takřka z ničeho nic vyvstane z rozpálené pouště městečko, jemuž vévodí jediná, několik kilometrů dlouhá ulice zvaná Strip. Právě zde se nacházejí všechny ty architektonicky obdivuhodné budovy kasin, které můžete navštívit.


Tvůrci heren rozhodně nešetřili fantazií a ani penězi, takže tu najdete kasina třeba v podobě pařížských ulic i se zmenšenou, nicméně funkční Eiffelovkou, Benátek včetně kanálů s gondolami, pohádkový hrad Excalibur, New York se Sochou Svobody nebo Treasure Island, kde vám sehrají pirátské představení na starodávném korábu. Jako v pohádce Tisíců a jedné noci si zase připadáte v obrovském kasinu v podobě pyramidy jménem Luxor, představení podobné Křižíkově fontáně si pro změnu můžete užít před monstrózním kasinem Bellagio. Severní konec Stripu zakončuje kasino Stratosphere, 350m vysoká věž na jejímž vrcholu je nejvýše položená horská dráha světa. Las Vegas je vůbec plné superlativů a rekordů, třeba se tu nachází největší hotelová budova světa, kterou je MGM Grand s 5044 pokoji. Kasina jsou tu naskládaná jedno vedle druhého, takže byste tu mohli trávit týdny a stejně byste neviděli všechno.


Ještě masivnější útok na vaše smysly a peněženku se rozpoutá po setmění, kdy celý Strip osvětlí tisíce neónů a světelných reklam, davy lidí korzují po chodnících, aby nasáli všechnu tu neopakovatelnou atmosféru Las Vegas a silnice křižují luxusní limuzíny. Vnitřek kasin je pak skutečné město ve městě. Kromě pokojů pro hosty tu najdete restaurace, obchody a další služby a samozřejmě pak stovky herních automatů, karetních stolků, rulet a dalšího vybavení k provozu hazardních her, takže návštěvníci kasina mohou rovnou se vším pohodlím začít měnit svou finanční budoucnost. V kasinech nejsou údajně ani hodiny, takže během hry nevnímáte, jestli je den nebo noc.


My jsme strávili jednu noc v hotelu (kasinu) Circus Circus. Musím říct, že hotel nezůstal svému názvu nic dlužen. Vyznat se v labyrintu chodeb a sálů této továrny na zábavu byl úkol hodný orientačních běžců, takže jsme se druhý den přestěhovali do naší oblíbené "šestky". Každopádně Vegas prostě musíte vidět!


<-- ZPĚT| DÁLE -->