...personal travel web

Los Angeles
San Diego
Palm Springs
NP Joshua Tree
Las Vegas
Hoover Dam
Meteor Crater
Grand Canyon
Monument Valley
NP Sequoia
NP Yosemite
San Francisco
Ze SF do LAJihozápad USA, deník, část II.

Hoover Dam

přehrada Hoover dam
přehrada Hoover dam

Nedaleko Las Vegas byla postavena přehrada s hydroelektrárnou jménem Hoover Dam. Toto velkolepé technické dílo ležící na řece Colorado nese jméno jednoho z amerických prezidentů Herberta Hoovera a bylo dokončeno v roce 1935. Nachází se přímo na hranici států Nevada a Arizona, takže pokud tu jedete v době zimního času, musíte si přeřídit hodinky o hodinu napřed. (Když už jsem nakousnul téma časových pásem, Kalifornie a Nevada leží v pacifickém časovém pásmu, takže je tu o 9 hodin méně než v ČR, Arizona leží sice v horském pásmu (od ČR -8h), ale v době letního času tu platí pacifický čas). 228 metrů vysoká hráz přehrady, po které přejíždíme, byla vybudována z takového množství betonu, jež by stačilo k postavení dálnice z New Yorku do San Francisca. Navíc tím vznikla obrovská plocha vodní nádrže Lake Mead, oblíbeným cílem rekreantů. Takže pokud budete mít cestu z Kalifornie nebo Nevady do Arizony, udělejte si krátkou zastávku u této mohutné stavby, zásobující elektřinou americký jihozápad, a zaplaťte si třeba jednu z organizovaných prohlídek vedoucích útrobami přehrady.


Meteor Crater

Konečně jsme v Arizoně, zemi Indiánů a Grand canyonu. Ubytováváme se v malém a docela hezkém městečku Flagstaff, které má strategický význam pro výlety do blízkého i vzdáleného okolí a kterým prochází i slavná Route 66.


Asi 40 mil východně od Flagstaffu po dálnici interstate 40 přijedete k místu, kam před zhruba 50000 lety dopadl meteorit o průměru 50 m, čímž způsobil masivní explozi. Na vlastní oči se přesvědčíte, co takový kámen dokáže. Na místě dopadu zůstal obrovský kráter o průměru 1,2 km a hloubce 170 m. V návštěvnickém centru, postaveném vedle kráteru, se můžete dovědět ještě více, nebo si třeba zkusit naprogramovat počítačovou simulaci dopadu vesmírných těles na zemský povrch. Podobnou simulaci si můžete zkusit na této adrese. Další informace o kráteru najdete na adrese www.meteorcrater.com.


Grand Canyon

national park pass
Grand Canyon
Grand Canyon

Z Flagstaffu vyrážíme na další poznávací výlet, tentokrát do legendárního Grand canyonu, ikoně západu USA a snad i celé Ameriky. Neuvěřitelné dílo, které tu příroda vytvořila, přiláká každoročně statisíce navštěvníků z celého světa. Několik stovek kilometrů táhnoucí se kaňon, který vyhloubila řeka Colorado, je na některých místech široký pár stovek metrů, někde až 24 km a až 1600 m hluboký. Podle toho, jakou máte kondici a chuť, se rozhodněte jak náročnou trasu vybrat. Návštěvnické centrum vám poskytne spoustu materiálů včetně turistických map, takže můžete absolvovat pár kilometrů po římse (rim) kaňonu se zastávkami na výhlídkách, odkud je nezapomenutelný výhled na kroutící se řeku pod vámi a stěny kaňonu hrající snad všemi odstíny červené a hnědé, nebo si naplánovat celodenní sestup až na dno kaňonu (nutno rezervovat). Dobrodružnou atmosféru tomuto místu dodává i přítomnost indiánské rezervace Havasupai. Nehledíte-li na nějaký ten dolar, zcela jiný pohled na Grand canyon získáte z pohledu výletního letadla nebo vrtulníku, jež přelétávají přímo nad kaňonem.


Pokud hodláte v USA navštívit více národních parků, vyplatí se koupit tzv. National park pass. S touto kartou, platnou jeden rok od vstupu do prvního parku, můžete navštívit skoro všechny národní parky v USA. National park pass stojí 50 $ a vztahuje se na celou osádku auta, což je příjemné.


Monument Valley

Monument Valley
Monument Valley.

Naším dalším cílem je severovýchod Arizony, kde se v zemi indiánského kmene Navajů, na pomezí Arizony a Utahu, nachází Údolí monumentů. Ze silnice vedoucí z Flagstaffu uhybáme na silnici č.160, která nás zavede až do Kayenty, malého městečka, kde lišky dávají dobrou noc. Odtud je to co by kamenem dohodil k místům, které zná snad každý milovník westernů a kovbojek. Jestli se pro nějaké místo v Americe hodí nálepka "Made in Wild West", pak je to právě Monument valley. Krásný pohled se naskytne už několik kilometrů před samotným cílem. Rovná a zdánlivě nekonečná silnice vedoucí pustinou se ztrácí kdesi v dáli mezi skalními monolity. V blízkosti skalních útvarů máte pocit, jako kdybyste se octli na jiné planetě. Z oranžovo-červené pouště ční monolity stejné barvy, ale různých tvarů a velikostí. Oblasti dominují dva hlavní monolity jménem The Mittens (Palčáky), kolem kterých jsou roztroušeny další skály. Cesty pro auta vedou i mezi těmito útvary, ale počítejte s tím, že vaše auto pak bude zralé na průjezd myčkou a jemný rudý písek budete mít všude. V návštěvnickém centru Monument valley si můžete koupit spoustu předmětů vyrobených indiány.


NP Sequoia

národní park Sequoia
Obří sekvoje.

Z Arizony nás čeká nejdelší trasa ujetá v jednom kuse, zpátky na území Kalifornie. Sice je to pořád po dálnici, ale maximální rychlost je omezena v Kalifornii na 65 mil/h (asi 105 km/h), na některých místech výjimečně na 70 mil/h. V Arizoně je nejvyšší povolená rychlost jen o něco málo vyšší.


Naším cílem je Sequoia national park, domov obrovských sekvojí. Park byl založen již v roce 1890 jako vůbec první národní park v Kalifornii. Kromě těchto gigantických stromů žije v parku spousta divokých zvířat a několik desítek druhů rostlin. Parkem vedou turistické trasy, takže se během procházek krásně zrelaxujete a nadýcháte čerstvého vzdoušku. My jsme si vybrali výlet k Tokopažským vodopádům. Hlavním lákadlem a důvodem, proč sem turisté v tak hojném počtu zavítají, jsou ovšem mohutné, desítky metrů vysoké a stovky let staré sekvoje. V Sequoia NP žije pět největších sekvojí na světě, jimž pak dominuje nejslavnější strom parku, pojmenovaný General Sherman Tree. Tento drobeček je na světě neuvěřitelných 2200 let, měří 83,8 m a průměr jeho kmene těsně nad zemí je přes 11 m. Když se pak prohlížíte fotky, kde stojíte vedle kmenů těchto stromů, ještě více si uvědomíte ty ohromující proporce sekvojí. Některé padlé sekvoje tu pak proměnili v turistické atrakce, jako třeba tzv. Auto Log, obrovský kmen opracovaný na plocho, po kterém mohou přejíždět auta jako po mostní konstrukci, nebo Tunnel Log, přes cestu padlý kmen, do kterého byl vyřezán otvor umožňující průjezd tunelem. O tomto neobyčejném koutu přírody se dočtete více na stránkách www.sequoia.national-park.com nebo na www.visitsequoia.com.


NP Yosemite

national park service

Kousek ze Sequoia NP leží severozápadním směrem další ze známých parků Kalifornie, Yosemitský NP, neboli Yosemity. Údolí, v pradávných dobách vymodelované ledovcem, svírají z obou stran poměrně vysoké skalní stěny, z nichž střemhlav padají vodopády, no úžasná podívaná. Nejznámější skálou, je El Capitan, 1000 m vysoká masa žuly, značně oblíbená mezi horolezci. Výchozí body turistických tras spojuje autobusový shuttle pendlující v údolí. Jednou z nejoblíbenějších tras patří Mist trail, stezka vedoucí kolem divoké říčky Merced vedoucí k vodopádu Vernal. Cesta se těsně přimyká k samotnému vodopádu, takže návštěvníci, kteří se octnou v bezprostřední blízkosti Vernalu jsou odměněni pěknou sprškou. Mezi neméně oblíbené, nicméně poněkud náročnější trail patří výšlap na skálu Half Dome. Park je místem, kde volně žijí medvědi a určitě tu narazíte na cedule upozorňující turisty na riziko setkání s nimi. Nám se líbili plechové schránky na úschovu potravin u jednoho z yosemitských kempů. Další info o parku přinášejí stránky www.yosemitepark.com a www.yosemite.national-park.com.


San Francisco

San Francisco
Jedna z ulic SF s výhledem na Alcatraz.

Z Yosemitů je to jen kousek do jednoho z nejkrásnějších amerických měst, San Francisca. Vracíme se tedy zpět k pobřeží Pacifiku, abychom navštívili toto vzrušující město, symbol svobodomyslnosti a liberalismu, místo zrodu hnutí hippies a mekku všech homosexuálů. Obrovský rozkvět zažilo město v dobách Zlaté horečky, díky níž se malá vesnička proměnila v pulsující město. I dnes zůstává San Francisco důležitým centrem západního pobřeží USA a až na občasná zemětřesení (to v roce 1906 jej téměř srovnalo se zemí) je jedním z měst světa s nejvyšší životní úrovní.


Do San Francisca vjíždíme po mostě jménem Bay Bridge (platí se 2$), přemosťující sanfranciský záliv mezi Oaklandem a San Franciscem, které se nachází na konci poloostrova San Francisco. Samotné město se rozprostírá v kopcovitém terénu, který vtiskl městským ulicím nenapodobitelný terasovitý ráz, dobře známý z detektivek s Mc Queenem nebo drsňákem Harry Callahanem alias Clint Eastwoodem (mimochodem sanfranciským rodákem).
Evropský nádech SF přímo vybízí k procházkám po městě. Trasa z našeho hotelu směrem k přístavním dokům vede mimo jiné i po Lombard street, nejklikatější ulici světa, jejíž serpentýny se vinou mezi koberci vysazených květin.


Nedaleko budovy Transamerica Pyramid, jež tvoří neodmyslitelnou součást panoramatu centra San Francisca, se nachází česká hospůdka s příznačným názvem Café Prague. Útulné prostory tohoto zařízení, vyzdobené obrázky Prahy a fotkami připomínající návštěvu tehdejšího premiéra Zemana, nám alespoň na chvíli dávají zapomenout na dosavadní americký způsob stravování a místní pokrmy působí jako skutečný balzám na duši a hlavně žaludek. Kromě mezinárodní kuchyně tu vaří svíčkovou, vepřo knedlo zelo nebo guláš a dokonce čepují Plzeň.


Příjemně zasyceni procházíme Financial district až k náměstí Union square. Čínské nápisy na obchodech, desítky krámků se vším možným a čilí pouliční ruch charakterizují místní Čínskou čtvrť, kde je soustředěna druhá největší čínská komunita na světě mimo asijský kontinent. Návštěva San Francisca by nebyla kompletní bez svezení proslulou Cable car. Tento prostředek městské hromadné dopravy, připomínající tramvaj, je v podstatě lanovkou, taženou kabelem ukrytým pod povrchem vozovky. Za dva dolary se necháváme svézt z centra k nábřežní promenádě plné obchodů a restaurací s názvem Fisherman's Wharf.


Lombard street
Lombard street.

Další den pokračujeme s prohlídkou města. Ačkoli bylo všude jinde v Kalifornii příjemné teplo, tady je poměrně chladno a fouká studený vítr. Zcela odlišným rázem počasí doprovázeným občasnými mlhami je San Francisco pověstné. Autobusem vyrážíme až k velkolepé budově radnice (City Hall) pyšnící se pozlacenou kupolí. Kráčíme dále městem na Alamo square, odkud je snad jeden z nejfotogeničtější výhledů na město. Za malebnými domky ve viktoriánském stylu, nalepenými jeden na druhý, se táhne panorama moderních výškových budov v čele s Transamerica Pyramid.


Oázou zeleně uprostřed městské zástavby je oblíbený Golden Gate Park, kde mnoho místních tráví chvíle odpočinku. Dokonalý relax pak zažijete v místní Japonské čajové zahradě. Další v řadě je oranžovo-červený symbol San Francisca, most Golden Gate. Most byl uveden do provozu v roce 1937, rozpětí pilířů činí 1280 m a celkově měří 2737 m. U mostu bylo zřízeno muzeum, kde se můžete seznámit s celou historií i současností této architektonické perly. Velký okruh městem uzavíráme opět na Fisherman's Wharf. Z nábřeží vybíhají směrem do moře přístavní mola, nazývající se Pier. Nejznámější z nich je ten s číslem 39. Nejenže je to centrum obchodu a zábavy, ale navíc si jeho mola oblíbila početná kolonie lvounů, kteří se rázem stali vyhledávanou atrakcí. Se San Franciscem se loučíme návštěvou bývalé věznice na ostrůvku Alcatraz. Dnes je toto "místo, odkud nebylo úniku" národním parkem a vy se za necelých 14 dolarů můžete projít místy, kde kdysi pobývali ti nejtěžší zločinci včetně mafiánského bosse Al Caponeho.


Podél pacifického pobřeží

poloostrov Monterey
Příroda poloostrova Monterey.

Nabíráme zpáteční kurz podél kalifornského pobřeží na jih, do Los Angeles. Pár desítek minut jízdy od San Francisca se nachází malý poloostrov jménem Monterey. Kromě krásného akvária, kde jsou k vidění desítky druhů mořských živočichů (www.mbayaq.org), je tento poloostrov místem plným nádherných vil a upravených golfových hřišť. Navíc se podél pobřeží vine vyhlídková cesta známá jako 17-mile drive (platí se 8$), která svým návštěvníkům skýtá neuvěřitelné výhledy na okolní přírodu. To však ještě není z přírodních divů zdaleka vše. Od Monterey až k městečku Morro Bay se táhne, těsně přimknutá k vodám Pacifiku, silnice č.1. Chvílemi se ostře zařezává do skalních masívů, jindy zase překonává oceánské zálivy, zakusující se do pevniny, nesena silničními piloty. Z výšek pak můžete pozorovat drsné pacifické pobřeží a vody oceánu, ve kterých se prohánějí lvouni a mořské vydry.


Z městečka Morro Bay jedeme směrem do vnitrozemí, kde se nachází jedna z mnoha vinařských oblastí Kalifornie jménem Paso Robles. Vinice jsou rozesety po okolí a menší či větší rodinné podniky lákají návštěvníky na ochutnávku či nákup desítek druhů vín.
Na dosah Los Angeles leží vyhlášené přímořské letovisko Santa Barbara, kde trávíme poslední hodiny našeho putování americkým jihozápadem.<-- ZPĚT| DÁLE -->