...personal travel web

vlajka ThajskaZákladní informace

Poloha : Jihovýchodní Asie
Rozloha : 513.120 km2.
Počet obyvatel : 65.905.000
Úřední řeč : thajština
Hlavní město : Bangkok (Krung Thep)
Měna : Baht (B nebo THB), 1 Baht=100 satangů, 100 B=cca 53 Kč (srpen 2009)
Státní zřízení : konstituční monarchie
Náboženství : více než 90% obyvatel vyznává buddhismus, zbytek tvoří islám, křesťanství, hinduismus a další náboženství.
Telefonní předvolba : z ČR do Thajska 0066
Elektřina : 220 V
Čas : Thajsko nepraktikuje přechod na letní, respektive zimní čas. Oproti ČR je zde +5 hodin v době našeho letního času a +6 hodin během zimního času.
—>  Fotogalerie
—>  DENÍK Z CESTYZastupitelské úřady

Velvyslanectví Thajského království v ČR
Romaina Rollanda 3/481, 160 00 Praha 6
tel: +420 220570055, 220571435, 220571735, 220571738
fax: +420 220570049
email: thaiemb@volny.cz

web: www.thaiembassy.cz


Thajský konzulát v SR
Viedenská cesta 3 - 7, 851 01 Bratislava
tel: +421 2 6727 2124
fax: +421 2 6241 1838
email: info@thaiconsulate.sk

web: www.thaiconsulate.sk


Thajské obchodní centrum v Praze
Holečkova 29, 2.patro, Praha 5 - Smíchov
tel: +420 257323030
fax: +420 257327555
email: thaicom@iol.cz


Velvyslanectví ČR v Thajsku
71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok 10330
tel: 0066/22555060, 22553027
fax: 0066/22537637
email: bangkok@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/bangkok


Honorární konzulát ČR v Thajsku
44 Chalerm Prakiat R. 9 Road, Phuket 83000
tel: +66-(0)76-249400 linka 1501
fax: +66-(0)76-210936
email: phuket@honorary.mzv.cz


Imigrační úřad Bangkok
Soi Suan Plu, off South Sathorn Road, Bangkok 10120
tel: +662 287-3101-10
web: www.immigration.go.th
Zobrazit místo Thajsko na větší mapěOdkazy Thajsko

www.tourismthailand.org , oficiální turistické stránky Thajska.
www.tourism.go.th , oficiální stránky pro rozvoj turistického ruchu.
www.czechthaisociety.cz , stránky česko-thajské společnosti.
www.mfa.go.th , stránky Ministerstva zahraničních věcí Thajska.
www.dnp.go.th , národní parky Thajska.
www.thailandmaps.net, mapa.
www.thailand-maps.com, mapa.Bezpečnost a doporučení turistůmObecné informace | Před cestou do Thajska | Počasí v Thajsku | Jak letět | Bezpečnost a doporučení turistům | Doprava v Thajsku | Příroda | Ubytování a jídlo | Ostatní zajímavostiKriminalita

Obecně lze Thajsko považovat za bezpečnou zemi, co se násilné kriminality týče. V Bangkoku, ostatně jako i v jiných světových velkoměstech a turisty hojně navštěvovaných místech, se doporučuje dávat si pozor na své osobní věci a cennosti. Tím spíš, pokud se pohybujete na přelidněných místech jako jsou rušné ulice, tržiště nebo dopravní prostředky.


V turistických centrech jako je Bangkok nebo Phuket dochází k předražování jízdného za taxi nebo tuk tuk. Byly zaznamenány i potyčky mezi řidiči a zákazníky, kterým se nelíbila požadovaná přemrštěná cena. Ujistěte se před jízdou, že řidič má zapnutý taxametr, nebo si cenu za jízdu dohodněte předem.


Některé nepoctivé půjčovny motocyklů a vodních skútrů požadují peníze za smyšlené škody na vypůjčeném stroji. Na některých místech dokonce operují mafie zaměřené na vymáhání peněz za škodu, kterou měl na motorce či skútru turista způsobit. Nikdy nedávejte před vypůjčením do zástavy svůj cestovní pas, zkontrolujte si pečlivě podmínky smlouvy a rozsah pojištění a foťákem zdokumentujte stav motorky před vypůjčením.


Běžné jsou i podvodné prodeje drahokamů, jejichž skutečná cena je jen zlomkem té, kterou jste podvodníkům zaplatili. Thajsko je předním světovým producentem safírů a rubínů. Pozor si dejte i na podvodné prodejce zájezdů, výletů nebo jízdenek.


Mnoho cizinců bylo uspáno a následně okradeno poté, co přijali pozvání na drink od neznámých "přátel" a pozřeli pití nebo jídlo s uspávací látkou. Nejběžněji se tak stává v barech nebo při dálkových cestách autobusem nebo vlakem. Během dlouhých přejezdů dávejte pozor na své osobní věci. Ze stejného důvodu nenechávejte své pití odložené delší dobu bez dozoru.


O všelijakých naháněčích a podobných otrapech jsem se trochu zmiňoval v deníku.


Kvůli bezpečí a pomoci turistům byla v Thajsku zřízena turistická policie (tel.1155), která vám bude nápomocna v případě, že se dostanete do problémů.


Terorismus

Násilnosti a nepokoje, včetně bombových útoků jsou téměř každodenní záležitostí v nejjižnějších provinciích Songkhla, Pattani, Yala a Narathiwat. V této oblasti působí muslimská hnutí usilující o nezávislost na Thajsku.
Opatrnosti dbejte i při cestování v pohraničních oblastech mezi Thajskem a Barmou, kde občas dochází ke střetům mezi thajskými bezpečnostními jednotkami a ozbrojenými pašeráky drog či jinými militantními skupinami.
Chrám Preah Vihear a další chrámy jako Ta Kwai nebo Ta Muen Thom, roztroušené podél hranice Thajska s Kambodžou si nárokují obě strany. Sporná území se v minulosti několikrát stala předmětem sváru a dějištěm vojenských agresí mezi oběma státy.


Vyhněte se účasti na případných politických demonstracích.


Thajské zákony

Thajsko má velmi přísné drogové zákony. Za přechovávání, obchodování a pašování drog hrozí vysoké tresty vězení, někdy i trest smrti.


Vyvarujte se jakýchkoliv urážek a posměšků na adresu thajského krále a jeho rodiny. Thajsko je velmi citlivé na jakékoli hanobení hlavy státu ze strany cizinců. Funguje zde zákon "lese majeste", neboli urážka majestátu, za jehož porušení hrozí až 15 let vězení. Dokonce i úmyslné ničení bankovek s portrétem krále může být souzeno podle lese majeste.

Do Thajska je zakázáno dovážet více jak 200 cigaret na osobu.


Thajské silnice

Pokud řídíte auto nebo motorku, dávejte pozor na všechny nástrahy thajských silnic a počítejte s tím, že v případě nehody budete, jakožto farang (cizinec), skoro vždy označeni viníkem vy. K řízení auta nebo motorky musíte vlastnit thajský nebo mezinárodní řidičský průkaz. Mějte na paměti, že Thajsko patří mezi země s vysokou mírou dopravních nehod a počtem lidí zahynuvších na silnicích. Dopravní předpisy se příliš nedodržují.


Koupání v moři

Plavání v moři v době monzunů může být nebezpečné kvůli rozbouřenému moři. Na některých místech jsou i silné mořské proudy, dbejte proto označení na plážích upozorňující na případné nebezpečí. Na Phuketu je utonutí nejčastějším způsobem úmrtí u turistů. V období dešťů se v moři mohou vyskytovat smrtelně jedovaté medúzy.


Etiketa

Thajsko je buddhistická země s kulturními a náboženskými odlišnostmi, které je nutno respektovat. Před vstupem do watů je třeba mít odpovídající oděv zahalující ramena a dlouhé kalhoty. Všichni návštěvníci si musí zout boty. Sochy Buddhy jsou posvátné a nesmí být ničím zneuctěny. Nohy jsou považovány za nejnečistější část těla, z tohoto důvodu si hlídejte na co šlapete, koho překračujete, koho se nohama dotýkáte nebo kam vaše nohy směřují, když sedíte. Opakem je hlava, považovaná za posvátnou, takže dotýkat se něčí hlavy (i dětské) berou místní jako urážlivé gesto. Ženy se nesmí dotýkat mnichů ani jim předávat milodary z ruky do ruky.
Přečtěte si také DENÍK Z CESTY